Yeni Reyting Terimi TVR% Nedir?

muffin

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
388
Puanı
174
Bugün TNS ile hayatımıza yeni bir reyting terimi girdi:TVR. TVR Total Reyting anlamına geliyor.Anlamı programların yayın süresi içerisinde ekranda kaç reytinglik insan olduğu.Örneğin A programının TVR%'si 25 ise bu,o programın yayın saatinde 25 reytinglik insanın televizyon izlediği anlamına gelir.(A programını izleyenlerin sayısı değil,ekrandaki toplam nüfus.) TVR'nin bugüne kadar listelerde gözükmeme nedeni ise reyting ve share ile TVR'ye ulaşılabilmesi. TVR'yi şu denklemle rahatlıkla bulabilirsiniz. TVR=Rating*100/Share TVR'nin yayıncılar açısından önemi hangi saatlerde televizyonun popüler olduğunun anlaşılması.Dünkü sonuçlara göre prime-time dilimi hala en çok televizyon izlenen saat dilimi,fakat özellikle öğleden sonraki gündüz kuşağında da ekranda büyük bir kitle olduğu görülüyor. Ekranın en ıssız zamanları ise sabah saatleri.

Moderatörün son düzenlenenleri:

DR

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,016
Puanı
1,061
Çok iyiymiş. Böylelikle ekran başında hangi gün ne kadar kişi var anlamak kolay. :)

mrt-06

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Okumaya üşendim böyle küçük küçük yazınca insanın okuyası gelmiyor. :T

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,760
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Sürekli kullanılmaz bence bu terim. Zaten senin de yazdığın gibi formülle rahatlıkla bulunabiliyor. Listede kalabalık yapmasının anlamı yok. :)

Fakat zaman zaman hesaplanması ekrandaki toplam izleyiciyi görmek açısından iyi olabilir. Mesela karşılaştırma açısından 28 Aralık'ın prime-time sonuçlarına baktım ve 41.03 çıktı Arka Sokaklar'ın yayınlandığı kuşak. Yani matematiksel olarak bugünlerde en fazla 20-25 reyting alınırken o zamanlar matematiksel olarak 41 reytinge kadar çıkabilmek mümkün.

Bu hesabın diğer bir yararı da günlere göre farklılıkları belirtme anlamında olabilir. Haftasonu TV izlenmiyor deniliyor mesela, bu gibi şeyler hesaplanabilir. :)

Yakamoz-Asi

Emekli
Reaksiyon puanı
29,176
Puanı
1,061
Bence cok iyi olmus. Ihtiyacti böyle bir oran. Aslinda biz tablocular niye simdiye kadar hesaplamadik niye aklimiza gelmedi diye düsündüm simdi @mrt-06
Bir incelemek gerek firsat olursa bir göz atacagim bakalim ne farkliliklar cikacak ;)

mrt-06

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Yakamoz-Asi post: 1366841' Alıntı:
Bence cok iyi olmus. Ihtiyacti böyle bir oran. Aslinda biz tablocular niye simdiye kadar hesaplamadik niye aklimiza gelmedi diye düsündüm simdi @mrt-06
Bir incelemek gerek firsat olursa bir göz atacagim bakalim ne farkliliklar cikacak ;)
Tam anlamadım bu işi ne gibi bir çalışma çıkabilir ki mesela.:untroubled: Tam bi okuyum şurayı. :D

XanTier

Emekli
Reaksiyon puanı
8,234
Puanı
1,061
Yakamoz-Asi post: 1366841' Alıntı:

Ben hesaplamamıştım ama böyle hesaplandığını tahmin etmiştim :cool: