FK3 Walk the Line / Sınırları Aşmak (2005) Film Bilgileri & Yorumları

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Ben hiç Jonny Cash'ı bilmeden izledim bu filmi çok şeyde kaybetmemişim ama şarkılar çok güzel olsada hayran bırakmadı zatn çok müzik dinleyen biride değilim ama Phoenix nedeniyle filmi çok merak ediyordum.

Filmi ben ne çok aşırı sevmesemde başarılı olabildiğini görebildiğim ve eğlencesi, dramı yüksek bir filmdi. Benim asıl sevdiğim baş kısımlardı Jonny Cash'ın yükselişi çok iyi işlenmişti. Şımarık bir çocuk ve genci izledim ben. Bence hayatın kendisine fazlasıyla güldüğü biriymiş ve çok tölerans gösterdiği, filmi izlerken ben bunu anladım. Çok şansa bala bu kadar yükselmiş ve ben haketmediğinide düşünüyorum en azından yaşantısı anlamında. Belki filmin eksikliğidir bilmiyorum ama hiç çabaladığı sahne yoktu ve çokda sempatik durmuyordu daha çok aşk hayatı işlenmiş ve bence böyle yapılarak biraz eksik anlatılmış Jonny Cash gerçek hayatını bilmesemde bu kadar basit bir hayat olamaz tabi o uyuşturucu kısmını atlamayalım oda farklı bir tölerans bence belki küçükken yaşadığı trajedi zor günler geçirdiğini gösterir bize ama onun dışında adamın laylaylom ve boş bir hayatının olduğunu düşündürdü bana film ve böyle bir şey imkansız bence yani en azından satıcılık yaptığı dönemde biraz çabalasaydı ama onu zoraki yapıyordu gibi.

İlk kısmın çok iyi sahnelerinden ve akışının nasıl geçtiğini anlamadıktan sonra hayranlıkla devam ederken bir an sıkıldığımı hissettim düşüşün anlatıldığı kısımlardı galiba. Baya baymıştı ama sona doğru iyi toparlandı ve gayet mutlu bitti. Aslında o evlenme teklifini her birlikte şarkı söylediklerinde bekliyordum ama sona bırakmışlar.

Şarkıları ve oyuncuları çok fazla sevdim her ne kadar kadın oyuncumuzu oscar kadar sevemesemde. Bu iki alanda döktürmüşlerdi ve görsellik açısındanda muhteşemdi. Asla akıllardan silinmeyecek görüntülere sahipti bence. O kostümler, o sahneler çok şahaneydi.

Ben filme 8.5/10 veriyorum.

Sokak Sanati Film Ödüllerindeki Adaylıkları: En iyi erkek oyuncu, En iyi kostüm, en iyi müzik,

Filmin senaryosunu Jonny Cash yazmış.:eek: Bence çok hatalı bir senaryo...:(

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Ben o zaman konudaki bilgilere aldandım.:D Zaten olmamalı ben olsam hayatımı bu şekil anlatmam hiç örnek değil.:D
Kendi hayatını filme çekmek, o kadar da kolay değil. Film, Johnny Cash hayatını kaybettikten 2 yıl sonra vizyona girdi zaten. Filmde çok sağlam kurgu var yalnız, bağlantılar müthiş. :)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Kendi hayatını filme çekmek, o kadar da kolay değil. Film, Johnny Cash hayatını kaybettikten 2 yıl sonra vizyona girdi zaten. Filmde çok sağlam kurgu var yalnız, bağlantılar müthiş. :)

Filmi film olarak düşünsek eleştirilecek noktası yok zaten bencede. Çok güzeldi.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,792
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Ben o zaman konudaki bilgilere aldandım.:D Zaten olmamalı ben olsam hayatımı bu şekil anlatmam hiç örnek değil.:D
Örnek olması için anlatmak değil, doğruları anlatmak önemli. Demek adam öyle çalkantılarla dolu bir hayat yaşamış. Kaldı ki bence çok ünlü vardır bu tarz bir hayat yaşamış olan. :)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,333
Puanı
1,059
@sokak sanati izlerken benim ruh halimi özetlemiş :) filmin başları çok akıcı ve heyecanlı giderken ortalara gelince bir durgunluk başlıyor tam bunalacak duruma düşmüştüm sonundaki heyecanlı sahneler kurtardı durumu :)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Örnek olması için anlatmak değil, doğruları anlatmak önemli. Demek adam öyle çalkantılarla dolu bir hayat yaşamış. Kaldı ki bence çok ünlü vardır bu tarz bir hayat yaşamış olan. :)

Bence film böyle bir kötü mesaj vermemeli. Çalkantılı ve doğru olabilir ama çaba olmalı ve o anlatılmalı en azından değinilmeli. Her ne kadar filmi zevkle izlesekte ben bu yönüne çok takıldım eksik.:)

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Bence film böyle bir kötü mesaj vermemeli. Çalkantılı ve doğru olabilir ama çaba olmalı ve o anlatılmalı en azından değinilmeli. Her ne kadar filmi zevkle izlesekte ben bu yönüne çok takıldım eksik.:)
Film boyunca, sevginin üstünlüğünü anlatıyor. Sevginin engellenemez olduğunu, ne olursa olsun, sevginin kazanacağını anlatıyor. Zararlı alışkanlıklara mı bulaştın? O alışkanlıkları, sadece sevgi yoluyla atabileceğini gösteriyor. Bazı durumlar ters gelebilir ama yine de geniş açıyla baktığımızda, iyi mesajlar veriyor. :)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,792
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Filmler hep iyi mesaj verecek her şey toz pembe olacak diye bir şey yok. Ama ille mesaj aranacaksa bence filmin verdiği mesaj: asla pes etme! :)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Film boyunca, sevginin üstünlüğünü anlatıyor. Sevginin engellenemez olduğunu, ne olursa olsun, sevginin kazanacağını anlatıyor. Zararlı alışkanlıklara mı bulaştın? O alışkanlıkları, sadece sevgi yoluyla atabileceğini gösteriyor. Bazı durumlar ters gelebilir ama yine de geniş açıyla baktığımızda, iyi mesajlar veriyor. :)

ma ayrıntıdaki mesajlara bakarsak bence hiç örnek bir film değil. Aşk için insanlar üzülüyor, Sırf onun olmadı diye yanlış yola gidiyor bence bunlarda gözden kaçamayacak ayrıntılar.:) Neyse filme antileştirmeyin beni.:D

Filmler hep iyi mesaj verecek her şey toz pembe olacak diye bir şey yok. Ama ille mesaj aranacaksa bence filmin verdiği mesaj: asla pes etme! :)

Öyle bir şey dediğim yok zaten ama bu her film değil. Biyografi bu. Arslan Bey'ede dedim Filme git gide antileşiyorum o nedenle boş veriyorum.:D

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Ama ayrıntıdaki mesajlara bakarsak bence hiç örnek bir film değil. Aşk için insanlar üzülüyor, Sırf onun olmadı diye yanlış yola gidiyor bence bunlarda gözden kaçamayacak ayrıntılar.:) Neyse filme antileştirmeyin beni.:D
Olayı biraz daha geniş çerçeveden bakalım. Belki keder de oldu ama işin içinde kader vardı. Aşk için gerektiği zaman üzeceksin, üzüleceksin. Üzülme olayı, sevgi olayı bittiğinde, ister istemez her şey çürür gider. Tam da o olmuştu, sevgi bitmişti. Kaderi, geçmişine de dayanan kişideydi. Bize göre biraz durumlar ters görünebiliyor ama öyle işte. Sevgi bitmişse, bitmiştir. Anlayış yoksa, tamamen bitmiştir. :)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Olayı biraz daha geniş çerçeveden bakalım. Belki keder de oldu ama işin içinde kader vardı. Aşk için gerektiği zaman üzeceksin, üzüleceksin. Üzülme olayı, sevgi olayı bittiğinde, ister istemez her şey çürür gider. Tam da o olmuştu, sevgi bitmişti. Kaderi, geçmişine de dayanan kişideydi. Bize göre biraz durumlar ters görünebiliyor ama öyle işte. Sevgi bitmişse, bitmiştir. Anlayış yoksa, tamamen bitmiştir. :)

Ama Sevginin bitişi bile işlenmedi. Neden bir anda soğudu eşinden bence bir zevk uğruna ve bu yanlış.:(

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Ama Sevginin bitişi bile işlenmedi. Neden bir anda soğudu eşinden bence bir zevk uğruna ve bu yanlış.:(
Neden bir anda soğudu? Geniş çerçeveden bakarak cevap vereyim.

İşte cevabı;

Johnny Cash'in çocukluğuna dönelim. Cash, çocukluğunda June Carter'a büyük ilgi duyuyordu. Hatta abisiyle diyalog yaşamış, radyoda çalan şarkının hangi Carter'a ait olduğunu sormuş ve abisi bir diğer Carter'ı söylemişti, Cash, düzeltip, June Carter olduğunu söylemişti. Oradan büyük ilgi geliyor. Ünlü olduktan sonra, June Carter ile çarpışma yapmışlardı. Buradan iyice ilgi devam etmişti. Canlı canlı görmekteydi çocukluğunda sempati duyduğu ismi. Giderek aşık olmaya başlamıştı, olmuştu hatta. Aynı zamanda June Carter da aşıktı ama çok sonra belli etti. Eşi Vivianne Cash ile ünlü olmadan önce seviyordu aslında. Çocuklar olduktan ve aradan yıllar geçiyor, anlaşamaz hale geliyorlar. Vivianne'nin anlayışsız halleri ve eşine kıskançlığı ile birlikte temelleri sarsılıyor.

Sonuç olarak Johnny Cash ile June Carter Cash, hayatlarını birleştirdiler. İkisi, sadece evlendiklerinde mutlu olabilirlerdi ve evlendiler de. Onlar erdi murada diyelim. Sevginin önüne geçemediler.

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Film ilk açıklandığında çok sıcak karşılamamıştım ama önceki yorumlardan dolayı büyük beklentiyle izledim.Hayal kırıklığına uğradım açıkçası.

Öncelikle oyunculuklar mükemmeldi onu söyleyeyim.Zaten Joaquin Phoenix ve Reese Witherspoon'u bizzat Johnny Cash ve June Carter seçmiş.Phoenix resmen aşmış ve kariyerinin en iyi performansını ortaya koymuş.

Filmde en çok şarkı sahnelerini sevdim.Özellikle düet şarkıları ve Get the Rythm şarkısı.June ve Johnny'nin karşılıklı diyalogları güzeldi.Bu arada rock ve country müziğini önemli ölçüde etkilemiş albümü yayınlandığı dönemde The Beatles'ı bile geçmiş bir sanatçıyı şansa bala yükselmekle yaftalamak biraz ağır olur. @sokak sanati

Ancak Johnny'nin aile sorunları uyuşturucu sorunları çok sıkıcıydı ve aşırı sıkıldım o bölümlerde.Zaten çok büyük puan götürdü oralar.

Filmin başındaki sahneyi çok iyi bağladılar.Johnn'nin ömrü boyunca içinde taşıdığı o acıyı iyi anlatmıştı o sahne.

Orta kısmında çok sıkıldım genel olarak da ortalama üstü bir biyografi filmi diyebilirim.

7/10

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Film ilk açıklandığında çok sıcak karşılamamıştım ama önceki yorumlardan dolayı büyük beklentiyle izledim.Hayal kırıklığına uğradım açıkçası.

Öncelikle oyunculuklar mükemmeldi onu söyleyeyim.Zaten Joaquin Phoenix ve Reese Witherspoon'u bizzat Johnny Cash ve June Carter seçmiş.Phoenix resmen aşmış ve kariyerinin en iyi performansını ortaya koymuş.

Filmde en çok şarkı sahnelerini sevdim.Özellikle düet şarkıları ve Get the Rythm şarkısı.June ve Johnny'nin karşılıklı diyalogları güzeldi.Bu arada rock ve country müziğini önemli ölçüde etkilemiş albümü yayınlandığı dönemde The Beatles'ı bile geçmiş bir sanatçıyı şansa bala yükselmekle yaftalamak biraz ağır olur. @sokak sanati

Ancak Johnny'nin aile sorunları uyuşturucu sorunları çok sıkıcıydı ve aşırı sıkıldım o bölümlerde.Zaten çok büyük puan götürdü oralar.

Filmin başındaki sahneyi çok iyi bağladılar.Johnn'nin ömrü boyunca içinde taşıdığı o acıyı iyi anlatmıştı o sahne.

Orta kısmında çok sıkıldım genel olarak da ortalama üstü bir biyografi filmi diyebilirim.

7/10

Bende o düşüncedeyim ama film bende o mesajı bıraktı açıkcası.:D

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,792
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Ben çoğu filmde yaptığım gibi ortadan bölerek iki parça halinde izlemiştim. Belki pek çok kişinin memnun kalmadığı orta kısım o nedenle beni sıkmamıştır. :)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Uyuşturucu kullandığı dönem öyle bir mesaj vermiş olabilir ama filmin başında anlatılan Cash'in azmini de unutmamak lazım.

Zaten tek kurtuluş noktası o ilk baştaki görüntüler onun dışında hep gelgitli şanslı olarak düşünülebilecek bir hayat. Sanki istediğine kavuşmayınca mızıkçılık yapan küçük çocukların sonrasında hiç gayretsiz elde ettikleri başarı gibi oldu film benim gözümde.