TRT, Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam dizisinden çok memnun

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan DR
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

DR

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,016
Puanı
1,061
osmanlikiyam.jpg

Osmanlı İmparatorluğu'nun ihtişamı dizilere ilham kaynağı olmaya devam ediyor.
İşte bunlardan biri de TRT'nin "Bir zamanlar Osmanlı Kıyam" dizisi.
Dizinin ilk bölümü düzenlen bir geceyle İstanbul'da tanıtıldı.
TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, "Bu diziyle ilgili söyleyeceğim en önemli şey bu dizi gösterime girmeden dizinin satışını yaptık. Sanıyorum sadece TRT'nin tarihinde değil bütün televizyonculuk tarihinde bir ilk yaşanıyor. Biz bu dizinin bölümlerini rekor fiyatla sattık. Ancak tarihi sağlıkla bakmayanlar gelecekte kendini düzgün izah edemezler. Onun için biz olabildiğince tarihi doğru düzgün gerçek anlayacağımız bir tarzda televizyon dizisi ama bir film kalitesinde gösterime giriyor" dedi.
Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam adlı TRT dizisi için, Kocaeli SEKA parka dev bir plato kuruldu.
Osmanlı dönemine ait saraylar ve İstanbul'daki bazı semtler yeniden inşa edildi.
Dizide sadece saray hayatı değil, şehir ve halkın yaşamından bölümler de yer alıyor.
Daha önce çekilen 4 bölümü çöpe atılan, oyuncu kadrosu ve senaryosu yenilenen dizi başlamadan önce kısa bir konuşma yapan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin "Oyunculardan çok ben heyecanlıyım. Dizinin bir önceki versiyonu Burası Osmanlı aslında izlediğimizde beğenmediğimiz tabiri caizse çöpe attığımız 4 bölümlük çekimdi. Peşinden Bir zamanlar Osmanlı'yı yönetim kurulu gündemine aldı. Üzerine çok titredik, çok titizlik gösterdik. Ama TRT olarak izleyicimize ve etki alanımızdaki olan ülkelere taşımak istiyoruz. Birkaç gün önce Sırbıstan'daydım. İnsanlar en çok Türk dizilerini ve Muhteşem Yüzyıl konuşuluyor. O dizide Sırbistan'ın fethi söz konusu ama buna rağmen insanlar o kısmına bakmıyor. Keyifle izliyorlar. Biz de gurur duyduk" dedi.
"Televizyon tarihinde ilki başardık"
Tüm emeği geçenlere teşekkür eden Şahin, "Ben yapımcısına, yönetmenlerine, senaryo yazarlarına, başta Türkan Hanim olmak üzere tüm oyunculara yürekten teşekkürlerimi iletiyorum. Tebrik ediyorum. Dizimiz inşallah sizlerle beraber çok izleyici kitlesi yakalar. Bu diziyi daha yayına koymadan satmayı becerdiğimiz için televizyon tarihinde bir ilki başardık. Rekor fiyatla dizinin bölümlerin yurtdışında bir televizyona sattık" dedi.

Bu dizinin tutmasını hiç şaşırmadım, nede olsa Osmanlı dizisi. TRT 1 zaten sevinmeli, sonuç olarak dizi tutturmaya başladılar. Dizinin çok iyi reyting alarak yayın hayatına başladığını söylemek lazım. :)

Cok guzel dizi gelecek hafta a/b'de zirveyi alir 8 reytingle total'de ise 6 reyting olabilir diye dusunuyorum.

Cok guzel dizi gelecek hafta a/b'de zirveyi alir 8 reytingle total'de ise 6 reyting olabilir diye dusunuyorum.

.trt deki kıyam dizisi tarihi gerçeklere uymuyor ..Bu dönemin padişahı III. Ahmet, sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'dır. "Zevk ve sefâ" devri olarak bilinir. Adını, o dönemde İstanbul'da yetiştirilen ve zamanla ünü dünyaya yayılan lale çiçeklerinden alır. Bu dönem gerileme dönemine dahil olmaktadır.. bu dönemin gerçekleri bunlar yani halktan uzak sefa süren padişah ve sadrazam.. ama filmde bunlar yok tam tersine padişaha ve sadrazama toz kondurulmuyor.. muhteşemi eleştirenler bakalım bu diziye ne diyecek:) ama padişaha toz kondurulmadığı için beğeneceklerdir onların derdi tarih değil..

Son düzenleme:
Trt'ye göre çok iyi başladı dizi... Bu hafta YST'nin finali olmasına rağmen Ab de 5. oldu, haftaya daha iyi oranlar alabilir...

trt adına süper başladı ilerleyen zamanlarda zirveye oynar

bu arada dizinin başına şimdi bakıyorumda türkan şorayın kırışıklıkları gözükmesin diyeyüzünü photoshoplamışlar :))))))) madem öyle neden türkan şorayı oynatırsınız daha kırışıksız birini oynataydınız :)))))

bu arada dizinin başına şimdi bakıyorumda türkan şorayın kırışıklıkları gözükmesin diyeyüzünü photoshoplamışlar :))))))) madem öyle neden türkan şorayı oynatırsınız daha kırışıksız birini oynataydınız :)))))

türkan şorayın ismi tek başına 3 reyting ediyor:) o yüzdendir..

destere san yakılşıyormu böyle haraketler :))))))

yakışmıyor harbiden ama benim ne anlatmak istediğimi bildiğin halde virgülle ayrılmamasından yararlanıp sadece cümlenin işine gelen kısmını almanıda ben sana yakıştıramamıştım:)) neyse ikimizde hata yaptık:)

osmanlı kıyam iyi basladi ama m.yüzyil özetiyle basa çıkamaz :) çıkamiyoda zaten :)))))))))))

yakışmıyor harbiden ama benim ne anlatmak istediğimi bildiğin halde virgülle ayrılmamasından yararlanıp sadece cümlenin işine gelen kısmını almanıda ben sana yakıştıramamıştım:)) neyse ikimizde hata yaptık:)

yaw ben swnin muhtesem yuzyıla kötü dizi dediğini yazmadım ki. sadece dediğim virgül koymayınca cümle başka yere gitmiş dedim. yoksa bak sende kabul ettin sonun my nin dandik dizi oldugunu yazardım. seninkisi sana yakışmadı destere :)))))))

yaw ben swnin muhtesem yuzyıla kötü dizi dediğini yazmadım ki. sadece dediğim virgül koymayınca cümle başka yere gitmiş dedim. yoksa bak sende kabul ettin sonun my nin dandik dizi oldugunu yazardım. seninkisi sana yakışmadı destere :)))))))

he dandik milyonlari ekranlara kilitlio m.yüzyil 50 haftadir açık ara rakiplerine fark atio buına alissan iyi olur

he dandik milyonlari ekranlara kilitlio m.yüzyil 50 haftadir açık ara rakiplerine fark atio buına alissan iyi olur

kreys Allah aşkına birkez yazdıklarımı dogru anla yahuu :))))) ben muhteşem yuzyıla dandik mi dedim şimdi sen nasıl anlıyon yazdıklarımı. Allah aşkına bana yazmadan önce yazdıklarımı 2 defa oku :))))))))