Teknoloji Türkçe Karakter Kullanmamak

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
2010 ve daha öncesinin teknolojisinde bi nebze doğal karşılansa bile, 2018'e sayılı günler kala hâlâ Türkçe karakter kullanmayanların fazlalığı göz yormaktadır ve Türkçe adına hiç de hoş gözükmemektedir. Eskiden telefonlar belki Türkçe karaktere uygun değildi ama artık akıllı telefonlar sayesinde Google Play ya da Appstore den 1 dakikadan daha az sürede Türkçe klavye indirmek mümkün ve boyut açısından da ekonomiktir.

Yaşamın Ç
Yaşasın Ğ
Yaşasın küçük ı
Yaşasın büyük İ
Yaşasın Ö
Yaşasın Ü
Yaşasın Ş
Yaşasın arı ve doğru TÜRKÇE!

resim2124trk-api.jpg

S.G.A.T.

Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,383
Puanı
1,061
Yaşadığım yerde de var olan sorun. Parmaklarıma uygun değilse ben napayım. :D

mrt-06

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,816
Puanı
1,061
bilgisayarimda ç ğ ı ş yok ama diğerleri var :) bu telefonumda var ama yazmaya çabalamak zaman alıyor. Bazen boşveriyorum. ö bizim alfebediki son harfimiz.
bizdede ä ve å ve q ve w var :A
boşvermek en iyisi dur söyle rast gele yazayim. baya hizli oluyor ozaman :A
Ben rahatsız değilim şahsen, nasıl kolay geliyorsa yaz. :A Ama belli ki @Tolstoyevski rahatsızmış. :A

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com

Ben rahatsız değilim şahsen, nasıl kolay geliyorsa yaz. :A Ama belli ki @Tolstoyevski rahatsızmış. :A

Aramıza tohum ekiyorsun bakıyorum :A Türkçe karakterin bir iki harfi hariç kalanını kullanıyor zaten @Dosi benim meselem akıllı telefonu ya da tableti olmasına rağmen telefonun hazır klavyesine yatıp Türkçe klavye indirmeye üşenip ingilizce karakterle Türkçe yazmaya devam edenlere. Türk İnternet kitlesinin yüzde 35-45 lik kısmı Türkçe karakter kullanmıyor neredeyse, özellikle Twitter ve haber siteleri yorumlarında çok göze çarpıyor. Büyük ihtimalle Facebook'ta da bunlardan geçilmiyordur. :A

artik isvecteyim turkceyi cok az kullandigim icin alismali bu cileye :A
@Tolstoyevski gözunu yordugum icin kusura bakma. Turkiyedeyken oranin telefonunu kullandigim icin sorun yoktu ama beni artik idare et :A

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
İthalat ürünlerde bu sorun yaşanıyor. Resmi disbirütörlerdeki cihazlarda türkçe klavye dahili geliyor. (Bildiğim kadarıyla)

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Türkçe karakter kullanmadığınız zamanlarda sıkılmak, hiç ummadığınız şeylere yol açabilir.

XanTier

Emekli
Reaksiyon puanı
8,235
Puanı
1,061
Çok sinirimi bozar, keşke bu konuda insanlar ellerinden geleni yapıyor olsalar. Hiç zor değil halbuki

Yakamoz-Asi

Emekli
Reaksiyon puanı
29,200
Puanı
1,061
Bilgisayardan yazarsam kullanmıyorum zira klavyemde malum harfler yok. Ama telefondan yazarsam her zaman kullanıyorum.

Eskiden reyting araştırmalarımı bilgisayardan yayınlarken ne uğraşırdım Türkçe harfleri eklemek için. Reyting araştırmasından daha uzun sürerdi. :D