Sinema Stanley Kubrick

gundix123

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerden birisidir. Kusursuzluğa olan düşkünlüğüyle bilinir.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İnanılmaz farklı bir kafaya sahip bir yönetmen.

Bazı filmlerini çok seviyorum bazı filmlerinden ise nefret ediyorum.

Fakat kesinlikle çok çok zeki bir adam olduğuna inanıyorum.

Kısa filmler ve belgeseller dahil sadece 16 filmi olmasına rağmen efsane olmuştur. Çoğu filmi de kendi dallarında efsane olmuştur.

The Shining, A Clockwork Orange, Full Metal Jacket, 2001: A Space Odyssey en önemli filmlerinden sayılabilir.

Akademi ile arası iyi olmamıştır. Tek Oscarını görsel efekt dalında almıştır ve o geceye de katılmamıştır.

gundix123

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Efsane...

Çözülmeyen çözülemeyen bir insan-yönetmendir. Mükemmelliyetçidir. En ufak bir hatayı bile göz ardı etmez. Anlıyacağımız biraz takıntılı. :D

Çekeceği filmleri özenle seçer, ve iyi analiz eder. Çok seçicidir. Belki de 50 yıllık yönetmenlik kariyeri boyunca sadece 16 film çekmesinin nedenlerinden birisi budur. Az ve öz film felsefesiyle yol almış sanırım.

Oscar konusuna değinmiyorum bile Akademi bu adama vefasızlık yapmıştır bana göre...

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Söylenildiği gibi dünyanın en iyi yönetmenlerinden biri değildir, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenidir.

0KofeUv6TNKbXS3QbBhzqRrtzJjxgJVugw-TbjPTB-_YO10kf4a997Kp0vsihvBNa4L5uPiRJzb8ndZLvItS2DwlOYipf6kB-HOX2vGknAQcVjTFx56ogJX8-r9LNM4x37QB5S209l-Y8cI6czjiHyb_peoeaVaOPxiy=w340-h433-nc

Otomatik Portakal, 2001 Bir Uzay Efsanesi, Spartacus, Full Metal Jacket, Barry Lyndon, Lolita, The Shining, Eyes Wide Shut, Dr.Stranglove gibi efsanevi filmlerin yönetmeni.

QYwk4iMaK4pZvdEt5ZF26iitatq0mejHmHQ2zgouz90gX9ZinF42IuVFLd9ekVKoOTV0ikppfJqgD2DQ8vfPkS2fdEALyITQFs9JkemL_yiKRm_vYmiWtSzvWKIuzZEJSTzKuRd7jUHMLcfxfcRNyIM=w313-h470-nc

Korku, savaş, Polisiye, kara mizah ve bilimkurgu gibi birbirinden tamamen bağımsız türlerin en iyi örneklerini veren adam.

Sembolist ve mükemmeliyetçi.

Screen+Shot+2012-06-14+at+5.55.38+PM.png

Aynı zamanda Illuminati Şehidi. 7 Mart 1999'da şaibeli bir şekilde hayata gözlerini yumdu. Özlem ve saygıyla anıyoruz. . .

dXwBuG6Sd9_GpNDLy2lpWHMkaMyPosG--DOkmx_XSXv8fLFCGrE7c99eHipcM4AUjKtpoiabv91DJryZ2AWq8WldHp5puHNXXKf9hIBPDWtpA4e37p5o5w=w333-h441-nc

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
Pek film kültürüm olmadığından MCH'in oynayacağı God Fearing Man dizisinin haberiyle tanıdım kendisini.

cookies

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
18,793
Puanı
1,060
Illuminati şehidi ne demek @Tolstoyevski :eek:

Ayrica yine konusturmussun sosyokulturelligini :) sana baktıkça kendimi ezik cahil bişi hissediyorum :(
ben bilmiyorum çünkü boyle kisileri falan :(

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
@cookies az önceki konuda bu olayı uzun uzun yazdım, yazmaktan başım ağrıdı ama yine de baya detaylı açıkladım. Ancak konu buraya taşındığı için (o konuyu açmadan önce Google dan "Stanley Kubrick favoriforumum" diye aramıştım halbuki ama bulamamıştım :)) tam mesajını cevaplayacakken tüm yazdıklarım uçtu. :) Geri o konuya dönüp kopyalama yoluyla bu konuya yapıştırayım yazdıklarımı dedim ama o da olmadı.

Neyse demek ki nasip değilmiş, tek diyebileceğim benim bilebileceklerimin sınırı, okyanusta bir damla kadardır. Bunlar basit ve sıradan bilgiler, biraz araştırma yaparsan istediğin konulara hakim olabilirsin. :)

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060
Gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerden birisidir. Filmografisinde bulunan istisnasız bütün filmler gerçekten çok başarılıdır. Korku, savaş, bilim-kurgu gibi birçok farklı türde filmler çekmiştir ve bu filmlerin hepsi türünün en iyisi sayılabilecek filmlerdir ve hatta belki de direkt en iyisi.

Ayrıca tam bir dehadır, mükemmeliyetçiliği ile bilinir (bildiğim kadarıyla Kubrick’le çalıştıktan sonra psikolojisi bozulan oyuncular mevcut), kendine has çekim teknikleri vardır, her filmi belli bir alt metne ve hatta metinlere sahiptir. Bir kere izlemek ile kesinlikle her mesaja hakim olamazsınız, üzerine araştırmalar yapmanız gerekir. Öylesine derin mesajlara sahiptir filmleri. Ruhu şad olsun...

Son düzenleme:
  • Beğendim
Reactions: Tolstoyevski