2015 Spotlight - Film Yorumları

BesaleT

Emekli
Reaksiyon puanı
5,735
Puanı
1,061
Filmi dün gece izledim. Filmde aksiyon, şahane görüntüler vs. yoktu ama filmin işleyişi, yaşanmış bir olay olması ve oyuncuların gösterdiği performanslar beni memnun etti. Çok önemli bir konu ve maalesef yaşanmış bir olay zaten. Benim hoşuma gitti hep aksiyon olsun muhteşem görsel efektler olsun da filmi beğenelim mantığı da yanlış konu da çok önemli zira The Revenant'ta bunu gördük bence görüntüler vs. güzel Leonardo güzel bir oyunculuk çıkarmış ama senaryo vasattı. Burda ise görüntü yok oyunculuklar yine iyi ama konu ve işleyiş de güzel.

Puanım: 8/10

Tzira

Emekli
Reaksiyon puanı
2,714
Puanı
280
Açıkçası bana da belgesel veya dizi tadı veren bir filmdi. Konusu araştırmacılık gazetecilik olunca epey ilgimi çekmişti aslında, hele filmde gösterilen kupür arşivleri, dava dosyası arşivleri, kütüphaneyi falan çok kıskandım, bizde de arşivcilik bu kadar titizlikle yapılsa keşke. En basitinden dava dosyaları bile belli bir süreden sonra imha edilirken, orada istenen dosyayı bulmak mümkün.

Filmin başları bence de sıkıcıydı, ancak daha sonradan ilgi çekici bir hal aldı. Yaşanmış bir olaydan yola çıkıyor olması da filmin çekiciliğini artırıyordu.

Yalnız izlerken tam 2001 yılında geçip de 9/11'den bahsetmiyorlar hayret derken kulelerin patlama görüntüsünü gösterdiler, şaşırmadım.

Bir de filmde rahiplerin yargılanma sürecinden falan da bahsedilebilirdi diye düşünüyorum, araştırmacı gazetecilik benim ilgimi çeken bir şey evet ama herkes aynı fikirde olmayabilir ve bu yüzden çoğu insana sıkıcı geldiğini düşünüyorum.

Oyunculuk performansları oldukça başarılı, senaryo da iyi ancak henüz bütün filmleri izlemesem de Oscar alabilecek güçte pek bulamadım filmi.

9/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Bütün sıkıcı filmleri 2015'te En İyi Film dalında özenle toplamışlar sanırsın. Ne vasat bir yılmış be! Nerede o 2014'ün ihtişamlı filmleri! Aradan yıllar geçince sadece THH ve SW'ı hatırlayacağım bir yıl geride kaldı.

Bir kez daha anladım ki meğersem ben filmde konudan ziyade işlenişe önem veriyormuşum. Bir roman yahut hikaye okurken bu metinlerde genelde konudan ziyade dilin yetkinliğine bakılır. Sinema açısından da bu kural geçerli bence.

Filmin hikayesine, çıkarttığı doğrulara, din adamlarının iğrençliklerini halka duyurmada vb. Diyecek söz yok, helal olsun adamlara. Fakat kardeşim, lütfen şöyle filmleri Sinema Filmi kategorisinde göstermeyin, bir de adamlar En İyi Film kategorisine aday etmiş sırf konusundan ötürü. Bu filmin adaylık alabileceği katagorisi Belgeseldir! İkidir belgeselimsi filmleri izlemek zorunda kalıyoruz, klasik sinema adına hiçbir şey vaat etmeyen filmler. Sinematik açıdan vasatın altında yapımlar.

Filmin sinema filmi olmamasından ziyade, yine tıpkı Big Short gibi ne oyunculuk ne yönetmen ne müzik adına etkileyici hiçbir şey göremedik! Birdman'ın donuk bakışları, Mark Ruffalo'un olağan halleri, True Detective'deki kadının saçları...

Big Short mu daha sıkıcı bu mu tam emin değilim. Fakat ne Acopolyse Now ne Full Metal Jacket ne de The Deer Hunter konuları alakasız bu filmler genelde çok sıkıcı görülür. Keza öyle olsa bile kesinlikle o filmler ne Big Short ne de Spotlight ile yarışamaz sıkıcılık konusunda. Hatta iddia ediyorum, 2001 A Spacetime Odyssey bile, onun gerek ilk 25-30 dakikalık full sessiz kısmı, gerekse devamı; benim için Spotlight ve Big Short'tan kesinlikle daha az sıkıcı, daha çok sürükleyici.

Mesele sadece sıkıcılık değil; filmin dili, işleyişi başarısız. Konunun ana fikrinden başka hiçbir şey yok. Belgesel-Sinema birleşiminin tipik vasat örneği. Böyle filmleri Oscar'da niye Belgesel kategorisinde yarıştırmazlar onu da bilmem.

Sadece konunun hatrına

3.8/10

Son düzenleme:

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Bütün sıkıcı filmleri 2015'te En İyi Film dalında özenle toplamışlar sanırsın. Ne vasat bir yılmış be! Nerede o 2014'ün ihtişamlı filmleri! Aradan yıllar geçince sadece THH ve SW'ı hatırlayacağım bir yıl geride kaldı.

Bir kez daha anladım ki meğersem ben filmde konudan ziyade işlenişe önem veriyormuşum. Bir roman yahut hikaye okurken bu metinlerde genelde konudan ziyade dilin yetkinliğine bakılır. Sinema açısından da bu kural geçerli bence.

Filmin hikayesine, çıkarttığı doğrulara, din adamlarının iğrençliklerini halka duyurmada vb. Diyecek söz yok, helal olsun adamlara. Fakat kardeşim, lütfen şöyle filmleri Sinema Filmi kategorisinde göstermeyin, bir de adamlar En İyi Film kategorisine aday etmiş sırf konusundan ötürü. Bu filmin adaylık alabileceği katagorisi Belgeseldir! İkidir belgeselimsi filmleri izlemek zorunda kalıyoruz, klasik sinema adına hiçbir şey vaat etmeyen filmler. Sinematik açıdan vasatın altında yapımlar.

Filmin sinema filmi olmamasından ziyade, yine tıpkı Big Short gibi ne oyunculuk ne yönetmen ne müzik adına etkileyici hiçbir şey göremedik! Birdman'ın donuk bakışları, Mark Ruffalo'un olağan halleri, True Detective'deki kadının saçları...

Big Short mu daha sıkıcı bu mu tam emin değilim. Fakat ne Acopolyse Now ne Full Metal Jacket ne de The Deer Hunter konuları alakasız bu filmler genelde çok sıkıcı görülür. Keza öyle olsa bile kesinlikle o filmler ne Big Short ne de Spotlight ile yarışamaz sıkıcılık konusunda. Hatta iddia ediyorum, 2001 A Spacetime Odyssey bile, onun gerek ilk 25-30 dakikalık full sessiz kısmı, gerekse devamı; benim için Spotlight ve Big Short'tan kesinlikle daha az sıkıcı, daha çok sürükleyici.

Mesele sadece sıkıcılık değil; filmin dili, işleyişi başarısız. Konunun ana fikrinden başka hiçbir şey yok. Belgesel-Sinema birleşiminin tipik vasat örneği. Böyle filmleri Oscar'da niye Belgesel kategorisinde yarıştırmazlar onu da bilmem.

Sadece konunun hatrına

3.8/10

bu film sıkıcılıkta big shortla atbaşı gider :))

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,782
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
@Tolstoyevski çok ağır olmuş ya en azından The Big Short'tan çok daha ilgi çekici ve sürükleyici bence. Fakat en iyi film yarışındaki üç güçlü filmin üçü de yeterince iyi değil orada hem fikiriz. :)

beyazsoy

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,168
Puanı
1,059
Oskarin pek önemli olmadığını ispatlamak istemişler en iyi filmis bu)))

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Offf ne sıkıldım!!! Bildiğin 2 saatimi çaldılar. Ben bu konuya benzer en güzel diziyi izliyorum zaten! O dizinin oyuncusu da burda oynuyor. Liev Schreiber. Bu filmi izleyeceğinize mis gibi Ray Donavan'ı izleyin.

Bizim hacılar hocalar namus derdinlerde bu hristiyanların hacıları hocalar küçücük cocukların derdindeler.
Filmin işlenişi beni etkilemedi. Vay be ne gazeteciler var, gazetecilik budur diyemedim. Hele Mark Ruffolo denen adamın abartı oyunculugu ufunetler geçirmeme sebep oldu. Filmde tek odaklanabildiğim yer mağdurların hikayeleriydi. Orda da kara mizah mı yapmışlar nedir bilememedim ama gay mağdura güldüm. Beni suçlamazsınız heralde? Adamın taciz edilmesi koymamış istediği gibi istediği biri ile yapamadiği için ağladı.Gazeteci kıza en son sözü böyle bişey olmuştu.

Filmde bi heycan bekledim. Mahkeme filan ama direkt haberi yayınladılar ve bitti. Hiç iyi değildi. Aldığı Oscar'ı hak etmiyordu. The Big Short'u izlemedim. Ona da forumca sıkıcı diyorsunuz size güveniyorum ve izlemicem:X

Bu filme 5/10

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Offf ne sıkıldım!!! Bildiğin 2 saatimi çaldılar. Ben bu konuya benzer en güzel diziyi izliyorum zaten! O dizinin oyuncusu da burda oynuyor. Liev Schreiber. Bu filmi izleyeceğinize mis gibi Ray Donavan'ı izleyin.

Bizim hacılar hocalar namus derdinlerde bu hristiyanların hacıları hocalar küçücük cocukların derdindeler.
Filmin işlenişi beni etkilemedi. Vay be ne gazeteciler var, gazetecilik budur diyemedim. Hele Mark Ruffolo denen adamın abartı oyunculugu ufunetler geçirmeme sebep oldu. Filmde tek odaklanabildiğim yer mağdurların hikayeleriydi. Orda da kara mizah mı yapmışlar nedir bilememedim ama gay mağdura güldüm. Beni suçlamazsınız heralde? Adamın taciz edilmesi koymamış istediği gibi istediği biri ile yapamadiği için ağladı.Gazeteci kıza en son sözü böyle bişey olmuştu.

Filmde bi heycan bekledim. Mahkeme filan ama direkt haberi yayınladılar ve bitti. Hiç iyi değildi. Aldığı Oscar'ı hak etmiyordu. The Big Short'u izlemedim. Ona da forumca sıkıcı diyorsunuz size güveniyorum ve izlemicem:X

Bu filme 5/10

the big short için aldığın karar mükemmel olmuş hadi bu oscar aldı diye katlanılır yine bir yere kadar big short ise bayağı bir şort film yani fiyasko :)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061

Bu filme 5/10

@destere 'ye güvenme bence az ekonomi ile ilgin varsa izle.:D

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
En iyi film seçilince meraktan çatladım ve izledim, izlemesem de olurmuş. :)

Ya aslında diyaloglu filmlerden aşırı sıkılırım ama bunda öyle olmadı. Film kendisine bağladı baya beni, diyaloglara iyiden iyiye ısındım hatta. Karakterleri güzel seçmişler, hoşuma gitti filmdeki tipler. :) Özellikle takımdaki sarı saçlı kadını beğendim. :)

Mart Bacon adlı adam aşırı itici, yerine başka birisi bulamamışlar mı? :( Filmde dikkatimi çeken bir diğer isim Bay Rezedens oldu. Samimi ve değişik bir tip, beğendim oyunculuğunu da.

Filme gelirsek hayal kırıklığı oldu. Yani ben daha farklı bir iş bekliyordum. Konuyu okuyunca yani daha gerilimli, güzel bir iş beklemiştim. Diyaloglar tamam orta derece sıktı, hani dikkatimi çekti ama öyle şanlı bir film de değil.

Filmin sonu bir anda öyle cupuldak bitti, şaşırdım açıkçası. Yani öyle sonda isimleri verdiler siyah ekranda ve bitti. Bir 10 dakika daha uzatıp tamamıyla sonuca bağlasalardı keşke.

6/10