Başyapıt - 2 Spirited Away / Ruhların Kaçışı (2001) - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
0245429.jpg

Ruhların Kaçışı - Sen to Chihiro no Kamikakushi (2001)

Türü:
Animasyon, Macera, Aile, Fantastik
Yönetmen: Hayao Miyazaki
Senaryo: Hayao Miyazaki

Oyuncular:
Rumi Hiiragi
Miyu Irino
Mari Natsuki
Takashi Naitô
Yasuko Sawaguchi

IMDb Sayfası

Oscar Ödülleri (1)
- En İyi Animasyon Film

Filmin Özeti
Chihiro, hoşuna gitmeyen durumlardan sesli bir şekilde şikayet etmekten çekinmeyen, biraz huysuz, az biraz da sabırsız, hırçın bir kızdır. Henüz 10 yaşında olan küçük kız, babasının iş değiştirmesiyle verilen taşınma kararına itaat etmek zorunda olduğunu bilse de her fırsatta anne ve babasını vazgeçirmeye çalışmaktan da geri durmaz. Yeni evlerine ulaşmak için uzun yolar kateden üçlü, önlerine çıkan tuhaf bir cisimle yolculuklarına ara verirler ve etrafın güzelliğine kapılarak ilerlemeye başlarlar. Karanlık ve ürkütücü bir mağaradan geçen Chihiro ve ailesi, geçidin sonunda cennet gibi güzel bir manzarayla karşılaşırlar. Chihiro'nun korkmasına rağmen daha da ilerleyen aile üyeleri, kasabaya benzeyen bir yere girerler ve etraftaki tuhaf evleri, dükkanları incelemeye başlarlar.

Gördükleri ilk restorana giren anne ve baba, restoranda tek bir insanın bile olmayışına aldırmaksızın karınlarını doyururlar. Chihiro'nun inatla yemeyi reddettiği yemekler, anne vebabasını birer domuza dönüştürmeden küçük kız, ürkünç ve gizemli kasabayı gezmeye karar verir.

Ancak, çok geçmeden kasabanın gerçek yüzü Chihiro'ya görünür ve genç kız, birer domuza dönüşen anne ve babasından ayrı bu korkunç yerde mahsur kalır. Ruhlarla dolu bu hayalet kasabada akla gelmedik tehlikelerle yüzyüze gelecek olan genç kızın önce ismini, sonra geçmişini çekip almaya çalışacak olan bu tuhaf varlıklar, dünyanın yegane nimetinden, 'sevgi' kavramından uzak durmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

Filmin Fragmanı

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Mükemmel bir hayal gücü ürünü. Toy Story gibi yapımları 5'e katlar bir 20 ile çarpar kalite açısından. Müthiş, müthiş, müthişti! Huzurlu müzikleri olsun, Dünyanın en sevimli karakterlerinden biri olan Chicro olsun, hayal gücünün sınırını zorlayan çizimler olsun... Gerçekten diyecek hiçbir aksi söz yok. Her şeyiyle on numara, ilk izlediğimde abartılacak ne var bu kadar demiştim, zaman geçtikçe ne müthiş bir iş olduğunu anladım. Gerçi Hayao Miyazaki nin bütün filmleri müthiş. Totorro ve Gökteki Kale'den sonra en sevdiğim filmi budur ama diğerleriyle de arada büyük fark var. Hepsi incelikli birer sanat eseri...

10/10

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Hayao Miyazaki usta’dan harika bir animasyon daha. Nasıl yapıyorda bu animeleri gerçek bir filmmiş gibi hissettiriyor insana anlamıyorum. Hikayenin içine giriyorsunuz başlar başlamaz bu da yönetmenin gücü işte... Müziğinden, karakterlerine ve çizimlerine kadar her şey özenle hazırlanmış. Eğlenceli, sürükleyici ve her şeyden öte hayal edilmesi bile zor bir dünya.

Kazan dairesindeki kömür taşıyan böceklere bayıldım. :)

Chihiro ve Haku arasındaki dostluk unutulmaz...

8.5/10

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Harika bir hayal dünyası. Efsane çizimler, unutulmaz bir dostluk. Mükemmel özgün bir senaryo. Ruhu rahatlatan müzikler ve muazzam anlamlı bir mesaj...

Sevginin nelere kadir olduğunu anlatan bu animasyona dizdiğim övgüler gerçek anlamda hak edilir cinsten. Çok çok fazla keyifliydi böyle bir başyapıtı izlemek.

Chihiro gibi bir karakteri izlemek ne mükemmeldi öyle. Haku ile aralarındaki bağın gücünü görünce ayrı bir etkilendim. Filmdeki hiç bir karakter ve yapı boşa koyulmamış. Her detay düşünülmüş ve her çizim üzerinde kafa yorulmuş.

Yeri geldi yüzümde tebessüm yer etti, yeri geldi yerini hüzün kapladı, yeri geldi güldürdü. Bu duyguları bu kadar güzel aktarabilen animasyonlar normal değildir olamaz da.

Daha çook övülür de satırları çok doldurmadan cümleleri bitirmem gerek. :) Hayao Miyazaki animasyonuna neden bu kadar uzakmışım kendime çok kızdım. İstanbul'a döndüğümde ilk iş diğer yapıtlarını indirip izlemeye çalışmak. :)

10/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Japonca bulamadım İngilizce dublajlı var hep sorun olur mu? :(

Kesinlikle, hiç izleme çok daha iyi. Bir animeyi anime yapan özelliklerden biri de Japonca uyumudur, Japonca olmazsa bütün orijinalliği mahvolur. Hababam Sınıfı'nın Yunanca dublaj izlesek ne zevk alırdık? Belgeseller hariç diğer bütün türlerde dublajın en büyük düşmanıyım. Film eğer Venezuela filmiyse orijinal dilinden izlenmeli, isterse animasyon olsun fark etmez. :)

Gerçi tüm animasyon, animeler de bir tür dublaj sayılır fakat o ayrı konu, orasını karıştırmayalım. :D

HeisenBerg

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,855
Puanı
910
Filmi seveceğimi düşünüyordum izlemeden önce ama sevemedim. Çok sıkıcı geldi bana animasyon. Zar zor bitirdim neredeyse. Senaryo ilgimi hiç çekmedi ve filmin içine giremedim bir türlü.

Sevgi güzel anlatılıyor ama daha iyi anlatıldığı animasyonlar izledim.

Hiçbir karaktere karşı sevgi besleyemedim film boyunca. Hatta Chihiro bazı yerlerde iticiydi. Şimdi düşündüm de kömür taşıyan böcekleri sevdim ya. :A

Müzikler güzeldi, huzur veriyorlardı insana.

Gülmedim de hüzünlenmedim de. Duygusal bir insanımdır oysa ki. Bu filmle yıldızım barışmadı. :(

Kesinlikle kötü bir film değil aksine iyi bir film ama bana hitap etmedi.

6/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Miyazaki ustanın en önemli başyapıtı. Sinema tarihinin de en iyi animasyon filmlerinden biri şüphesiz.

Yani daha önce söylenmiş şeyleri tekrar etmiş gibi olacağım ama gerçekten harika bir hayal gücü ve görsel olarak harika bir dünya. Yönetmen de bu dünyanın içine almayı çok iyi başarıyor.

Şu böceklere ben de bayıldım, çok sevimliydiler. :D

Filmin tek sorunu bence ikinci kısımda olayların ilgi çekiciliğinin azalmaya başlaması. İkinci kısımdaki olay örgüsü daha iyi bir şekilde hazırlansaymış rahatlıkla 10 verebileceğimiz bir yapım olurmuş. Gerçi şimdi de 9 ile 9.5 arasında çok kararsız kaldım. Aslında bu kararsızlığımı ilk izledikten sonra da yaşamıştım IMDb puanımı 9 ile 10 arasında değiştirdiğimin çok olduğunu hatırlıyorum. :D

9/10

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059
İnanılmaz bir hayal gücüyle yazılmış mükemmel bir animasyon filmi. İnsanın ruhuna dokunan harika bir dostluk ve sevgi örneği. Harika çizimler ve Olayın geçtiği mekanlar ve kurgusu gerçekten çok iyi. Bir an bile sıkılmıyorsunuz izlerken.

Sinema tarihinin en iyi animasyonlarından bir tanesi olduğu aşikar. Anlamlı mesajlar veren bu animasyonu herkes izlemeli diye düşünüyorum.

Müzikler hakkında konuşmasam olmaz. Kesinlikle insanı bambaşka diyarlara götüren müzikleri var. Şu müziği bile insanda harika bir etki bırakıyor.

10/10

Son düzenleme:

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İnanılmaz bir hayal gücüyle yazılmış mükemmel bir animasyon filmi. İnsanın ruhuna dokunan harika bir dostluk ve sevgi örneği. Harika çizimler ve Olayın geçtiği mekanlar ve kurgusu gerçekten çok iyi. Bir an bile sıkılmıyorsunuz izlerken.

Sinema tarihinin en iyi animasyonlarından bir tanesi olduğu aşikar. Anlamlı mesajlar veren bu animasyonu herkes izlemeli diye düşünüyorum.

Müzikler hakkında konuşmasam olmaz. Kesinlikle insanı bambaşka diyarlara götüren müzikleri var. Şu müziği bile insanda harika bir etkiler bırakıyor.

10/10
Şarkı cidden muhteşem. :handfist: