2022 Speak No Evil (2022) - Film Yorumları

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060

MV5BNWRhMjcwYjMtZDg2ZC00YmI1LWIwM2MtOTBhNmQ4OWUwYjgxXkEyXkFqcGdeQXVyNDgyNzAxMzY@._V1_FMjpg_UX1000_.jpg

Speak No Evil

Tür:
Dram, Korku, Gerilim
Süre: 97 dakika

Yönetmen: Christian Tafdrup
Senaryo: Christian Tafdrup, Mads Tafdrup

Oyuncular:
Morten Burian
Sidsel Siem Koch
Fedja van Huêt

IMDb Linki

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Değişik bir gerilim filmiydi... Kendini izleten, sürükleyici ve merak unsurları içeren ama genel kalite anlamında vasatı aşamayan bir film oldu. Baştan sona gerillim süslerini veriyor izlerken ve müziklerle bunu iyi destekliyor film. Belki daha güzel bir işleyişe sahip olsa filimin değeri ve kalitesi yükselebilirdi ama bu haliyle maalesef çok büyük iş çıkaramamış senarist ve yönetmen...

Hikaye Avrupa'nın iki farklı ülkesinin iki aileini göstererek kültürel farklara de değiniyor bir nevi. Şehirli ve elit bir aileyi, sonra da Taşrayı ve orada yaşayan aileyi anlatıyor. Detaylarla bunu göstermeyi es geçmiyor. Özellikle Hollanda'da taşradaki görseller ve görüntüler gerçekten müthişti.. Görüntü yönetmeninin bazı sahnelerde şov yaptığı kısımlar vardı. Müzikler de tam gerilim filmi müziğiydi... Bazı kısımlarda gerdi, bazı kısımlarda sinir bozdu...

Detaylara girecek olursak Danimarka'da yaşayan bir çift çocukları ile birlikte tatile gidiyor ve orada başka bir çocuklu çift ile karşılaşıyor. Aralarında diyalog gelişiyor ve film naif bir şekilde başlıyor. Ancak film daha tatilin yaşandığı sahnede o soru işaretini yüklüyor seyirciye. Çünkü Patrick denen karakter bir akşam bu aileyi izliyor ve yok oluyor. Tabi başta o sahne hayal gibi gelse de ilerleyince olayların ne denli çılgınlaştığını görüyoruz...

Tatilde samimiyet kuran bu iki aile taşralı ailenin ana kadroyu Hollanda'ya davet etmesiyle iyice samimi olmaya başlıyor... Yani görüntü bu şekilde ancak film boyu süre gelen bu gerilim teması filmin ikinci yarısından sonra kendini iyice belli ediyor. Nasıl bir topluluksunuz siz be kardeşim dedirtti... Ailelerin çocuklarını alıp dillerini kesip onları zorla yanlarında tutup başka aileleri hedef alıyorlar ve bunlardan kaç tane var belli değil... Hepsinin fotoğrafları bile var... Filmin sorunu bu konu üzerine ve nedenleri üzerine daha fazla yoğunlaşmamak üzerine diyebilirim. Böyle hastalıklı yapıya sahip insanların neden bu şekilde olduklarını anlatıp üzerine düşündürmedin mi böyle yavan ve basit kalıyor bu fikirler. Filmin sonunda Bjorn neden bunu yapıyorsun diye sorduğunda siz bize izin verdiniz diyor... Bu cevap bu kadar basit değil elbette... Bunun altyapısını bir tık destekleseydi film belki daha üst düzey olabilirdi...

Final sahnesi ise aşırı çarpıcı... Bjorn ve Louise çaresiz ve masum iki karakter yakalanıyor ve çocuklarının gözlerinin önünde dili kesiliyor.. Film boyu ısındığımız ve sempatikliğine hayran kaldığımız Agnes'in dilinin kesildiği sahne kan dondurucuydu... Üstüne bu iki karakteri komple çıplak bir şekilde soyundurup taşlayarak öldürmeleri daha başka kan dondurucu bir sahneydi... Ciddi manada ruh hastası 2 karakter gördük Patrick ve Karin'de... Ne delilik ama... Tek takıldığım final kıısmında ellerinde silah olmayan veya kesici bir alet olmayan bu iki karakteri görüp Bjorn ve Louise'nin kaçmaya bile yeltenmemeleri oldu. Bjorn bir sahnede içindeki canavar hakkında konuşan Patrick'e katılıp kendisinde de bunun olduğunu söylemişti hatta. Ki o sahne iyi de bir sahneydi. Bunu finale dair bir ipucu görüp bunun üzerinden gideceklerini düşünmüştüm ama ne dediyse yaptılar ve göz göre göre ölüme gittiler... Filmin değerini düşüren diğer etken bu oldu gözümde. İnsan anatomisi gereği hayatta kalmak için biraz mücadele etmelisiniz...

Oyunculukları beğendiğimi ve filmin genel olarak izlenilir düzeyde olduğunu söylemek lazım. Bjorn'u, Louise'yi ve özellikle Patrick'i oynayan oyuncular gerçekten çok iyi oynamışlar... Patrick gibi bir karakter... Ciddi manada o yüz ifadeleri ve o hasta ruhluluk hakkı verilerek oynanması gereken bir roldü... Oyuncu iyi iş çıkarmış... Tabi filmin senaryodaki sorunları, bu yapı ve kurguyla birleşerek ağızda acı bir tat bırakarak filmden ayrılmamızı sağlıyor. Keşke 15 20 dakika daha yazılıp ve çekililp daha farklı şeyler üzerine de odaklanılsaymış dedirten bir eser olmuş...

6.7/10

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,919
Puanı
1,060
Korku-gerilim türünde olduğu için filmin her geçen dakikasında acaba ne olacak, heh şimdi bir şey olacak, e artık bir şey olmalı diye diye filmin sonu geldi. Tam bir şey olmayacak, film bitiyor derken o son 10 dakikada olanlar beni alt üst etti.

Her şey çok normal başladı ve neredeyse o normallikte devam etti. Son 10 dakikaya kadar da aşırı sıkıcıydı. Filmi izlerken gerildim, evet o havayı çok iyi bir şekilde vermişler ama bu sıkıcılığının önüne geçememiş. Son ana kadar ne yapmaya çalıştıklarını, ne yapacaklarını asla kestiremiyor insan. Film bittikten sonra da Hollandalı çiftin amacı neydi, neden böyle bir şey yaptılar ben idrak edemedim. Dil kesip her şeyi sil baştan yaşamalarına bir anlam veremesem de mağdur tarafın sessiz kalışlarının bu olayın olmasında payları büyük. Çünkü maktulün: "Bunu bize neden yapıyorsunuz?" sorusuna katilin: "Çünkü siz izin verdiniz." demesi sessiz kalmanın ve korkunun böylesi felaketlere yol açabileceği çok net bir şekilde anlamış olduk.

Abi o nasıl bir sondu ben neye uğradığımı şaşırdım. Her şey bir anda oldu. Agnes'in dilini kestiler ve kaçırdılar. Orada aşırı irrite ve şok oldum. Ardından anne ve babasını soyup kocaman taşları üstlerine atarak öldürmek nasıl bir vahşet, nasıl bir hayal gücü... Gerçekten mide bulandırıcı ve ürkütücü bir sondu. Böylesine durağan giden bir korku filminden asla bu denli korkunç ve çirkin bir son beklemiyordum. Bu cinayeti işleyen çiftin ilk işi değil onu anladım da böyle bir şeyi neden yapıyorlar onu anlamadım. Agnes'i yanlarına aldılar ve kendi çocuklarıymış gibi tanıtıp, başka ailelerle tanışıp her şeyi sil baştan yaşayacaklar.

Tüm durağanlığına ve beni kötü etkileyişine rağmen fazla puan kırmak içimden gelmiyor.

6.5/10

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,607
Puanı
860
Anlatmak istediğini sert ve rahatsız edici bir dille yapılmış bir film. Politik bir mesaj vermek için bu kadar sert olunmalı mıydı diye düşündüm. Çoğu sahne metafor içeriyordu ve kimi sahnede de söylemek istediğini net bir şekilde gösterdi.

Oyunculuklar iyiydi. Finale kadar sertlik konusunda canımı sıktılar ama finalde iyi bir sahne izledim. Rahatsız edici sahnelerin dozu yükseldi ancak mesajı da aynı şekilde yükselttiler. Genel olarak yine sanatçı tayfanın seveceği bir film olmuş.

6/10