2017 Phantom Thread - Film Yorumları

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Tam yorum: http://izleryazar.com/phantom-thread-2017/

Kaliteli oyunculuklar, kaliteli prodüksiyon, çok zayıf senaryo. Özellikle sürpriz gelişmeden sonra olaylara ilgi göstermekte zorlandım, hikayeyi hiç sevemedim. Aslında hiç de Oscarlık değil konusu, buna karşın nasıl 6 adaylık aldı bilemedim. :)

5.5/10
bu sefer ozanla frekansı tutturduk @Çiğdem- @Forumdash :) hayret dedim şimdi filmi öve öve bitiremez bizim inadımıza :)
ama izler yazarda yorumuna ayrıntılı baktım bayağı bir övdüğün yerlerde var ben o kısımları filmde malesef bulamadım :)
sürpriz gelişme dediğin almanın isyan ettiği an sanırım? ordan sonra bende bir heyecanlandım dedim filme bir hareket falan gelecek ama devamı yine hayal kırıklığı :)
yalnız sessizlikte yemek yemenin bu kadar ses çıkaracağını bu filmle birlikte keşfettim:) alma her kaşığı oynattığında garç gurç ses geliyordu ağız şapırtılarını bile duyuyorduk o kadar kasvetli bir aileye düşmüştüki kız.... sessizlik huzur verir derler ama fazlası insanı tımarhanelik edermiş :)
filmin seyirciye katkı sağladığı tek yer sanırım zehirli mantarlarla zehirsizleri ayırdetmeyi öğretmiş olması :)

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
bu sefer ozanla frekansı tutturduk @Çiğdem- @Forumdash :) hayret dedim şimdi filmi öve öve bitiremez bizim inadımıza :)
ama izler yazarda yorumuna ayrıntılı baktım bayağı bir övdüğün yerlerde var ben o kısımları filmde malesef bulamadım :)
sürpriz gelişme dediğin almanın isyan ettiği an sanırım? ordan sonra bende bir heyecanlandım dedim filme bir hareket falan gelecek ama devamı yine hayal kırıklığı :)
yalnız sessizlikte yemek yemenin bu kadar ses çıkaracağını bu filmle birlikte keşfettim:) alma her kaşığı oynattığında garç gurç ses geliyordu ağız şapırtılarını bile duyuyorduk o kadar kasvetli bir aileye düşmüştüki kız.... sessizlik huzur verir derler ama fazlası insanı tımarhanelik edermiş :)
filmin seyirciye katkı sağladığı tek yer sanırım zehirli mantarlarla zehirsizleri ayırdetmeyi öğretmiş olması :)
Ozanda bizle aynı fikirde olması iyi ama @Forumdash ın izleme hevesi gittikçe kaçıyor kaldıkı filmi öneren @Aserat bile kaçmış durumda :A :A :A

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Bu kadar sıkıcı bir film daha görmemiştim. Olay yok, dialoglar boş, senaryo zaten yok, işte ekip çalişmasıyla ortaya böyle bişey çıkmış. Sadece terzi adamın kuralcılık mı dersiniz yoksa takıntılık mı yoksa disiplinlilik mi bilemem ama ben sevdim.Sanırım kendimde öyleyim sanırım ya sanırım:A @destere @Çiğdem-

Alma ne zehirli bi kadınsın sen öyle? Adamı zehirleyip kendisine bağlamak? Hayır bunu akla hizmet güzel hikaye diye yutturmuşlar? Çok saçmaydı. Üzerinde bile konuşmaya değmez.

Terzilik işçiliğini güzel işlemişler hakkını vereyim. Sanki bir ameliyata giriyorlar gibi titizlikle çalişiyorlardı :X Sırıtaak saydiğim bahaneler yüzünden ben de 5/10 vereyim.

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Bu kadar sıkıcı bir film daha görmemiştim. Olay yok, dialoglar boş, senaryo zaten yok, işte ekip çalişmasıyla ortaya böyle bişey çıkmış. Sadece terzi adamın kuralcılık mı dersiniz yoksa takıntılık mı yoksa disiplinlilik mi bilemem ama ben sevdim.Sanırım kendimde öyleyim sanırım ya sanırım:A @destere @Çiğdem-

Alma ne zehirli bi kadınsın sen öyle? Adamı zehirleyip kendisine bağlamak? Hayır bunu akla hizmet güzel hikaye diye yutturmuşlar? Çok saçmaydı. Üzerinde bile konuşmaya değmez.

Terzilik işçiliğini güzel işlemişler hakkını vereyim. Sanki bir ameliyata giriyorlar gibi titizlikle çalişiyorlardı :X Sırıtaak saydiğim bahaneler yüzünden ben de 5/10 vereyim.
@Forumdash da çok sıkıcıymış @Çiğdem- itiraf geldi sonunda :)
reynolds gibi biriysen senden uzak durmak şart hiç çekilmezsin :) terzilik işçiliğini güzel işlemişlerde o kadar kadınla uğraşan bir adamın bu kadar sıkıcı bir hayatı olması tuhaf değilmi :)

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
reynolds gibi biriysen senden uzak durmak şart hiç çekilmezsin :) terzilik işçiliğini güzel işlemişlerde o kadar kadınla uğraşan bir adamın bu kadar sıkıcı bir hayatı olması tuhaf değilmi :)
Çevresindeki kadınlar hepsi ablası gibi yaşlı başlı. Genç birini görünce hemen yanına adı ve gördük nolduğunu :X

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060

Yine film heyeti olarak uyumu yakalamışız :Z:Z:Z

Oscar etkinlikleri keşke bizlerin juriliği altında gerçekleşse :A @MasacRE- nin tuhaf filmlerine tekmeyi atarız :A :A :A

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,904
Puanı
1,061
İyi çekilip oynanmış, prodüksiyon kalitesi yüksek bir filmdi. Hatta buradaki yorumlardan sonra beklentilerim biraz düşmüştü, beklediğim seviyenin üzerinde çıktı.

Genel olarak yavaş işlese de pek sıkmadı diyebilirim. Alma'nın terzilikten evin hanımlığına uzanma süreci ilgi çekiciydi. Paul Thomas Anderson'ın yönetmenliği de çok iyiydi, sahneler incelikle işlenmiş. Kostüm sahneleri de bayağı iyiydi. Müzikler de güzeldi ama her sahnede çalmasalar daha iyi olurdu. Gerçi yerli dizilerden alışkınım ama neyse. :A

Oyunculuklar filmi taşımış adeta. Daniel Day-Lewis'in oyunculuğu çok kaliteliydi, Oscar adaylığını sonuna kadar hak etmiş diyebilirim. Vicky Krieps de masum ama bir o kadar da tekinsiz yüzüyle fiziksel olarak çok yakışmış karakterine. Oyunculuğu da özellikle yemek sahnesinde zirveye çıktı. Lesley Manville de en az onlar kadar iyiydi.

Malum mantarla zehirleme sahnesinde yaşananlar benim için de sürpriz oldu. Alma'nın Reynolds'ın en zayıf olduğu yerden, yani anne şefkatinden vurması ve onunla sadece bu şekilde iletişim kurabildiğini anlaması etkileyiciydi.
Sonuç olarak sıkılma ihtimali yüksek olsa da üzerine düşünülmüş, seçkin bir yapım. Oscar'a aday olan çoğu filmden (The Shape of Water, Get Out, Darkest Hour vb.) de çok daha iyi.

7.5/10

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,599
Puanı
860
Filmin havası beni aşırı boğdu. Film boyunca kapalı renkler kullanılmış ve bu da insanın ruhunu daraltıyor. Senaryo da ayrı bir bayıyor insanı.

Daniel Day-Lewis nasıl böyle bir filmde oynamış aklım almıyor. Filmin senaryosu çok zayıftı bence. Karakterlerin hikayesi hakkında hiç bir fikrim yoktu. Sonun da bir anlam varsa onu da anlamadım.

Film hakkında yorum yapılacak fazla bir şey yok bence. Day-Lewis'in ve kostumün adaylığını anlarım ancak diğer adaylıklar gereksiz olmuş.

5/10

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Filmin temposu çok düşüktü, hele o 2 saat boyunca devamlı çalan klasik müziklerle birlikte uykuya davet ediyordu resmen :D Ama konusunu beğendim, iki farklı hayattan gelmiş insanın birbirleriyle olan onca uyumsuzluğuna rağmen aşklarından vazgeçmemeleri ve işi güç savaşına döndürmeleri çekti beni kendine. İzlemesi bazen zor olsa da güzel ve kaliteli bir filmdi bence.

6.5/10