Pandemi Nedeniyle Gelecekte Uçak Kabinleri Böyle Görünebilir!

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,931
Puanı
1,060
2019’un sonlarında ortaya çıkıp 2020’nin büyük bölümüne damgasını vuran ve birçok sektörde değişime neden olan Coronavirüs, havacılık sektörünü de etkiledi ve hava trafiğinde son yıllarda hiç olmadığı kadar düşüşe neden oldu.
Çoğu hava yolu markasında maske kullanımı zorunlu olsa da, uçak tasarımcıları gelecek adına daha güvenli uçuşlar için kendi tasarımlarını geliştirdiler.
Insider isimli bir site bu tasarımları daha yakından inceledi. İşte o tasarımlardan bazıları:

IMG_20200901_134409.jpg

Bu tasarımlardan en göze çarpanı ‘’çift katlı koltuklar.’’ Sosyal mesafeyi korumak adına geliştirilmiş bu tasarımda iki yolcu ranza gibi duran koltuk düzeninde üst üste oturma alanını paylaşıyor. Bu sayede hava yolları, virüs salgını nedeniyle uçakta izin verilen yolcu sayısından çok ödün vermek zorunda kalmıyor.

İtalyan tasarım şirketi Avio Interiors’un tasarladığı bir başka modele göre ise her sıradaki orta koltuk döndürülüyor ve şeffaf koruma sağlanarak sosyal mesafe yolcu sayısı azalmadan sağlanmış oluyor.
IMG_20200901_134457.jpg

Aynı şirketin tasarlamış olduğu bir başka tasarım modeli olan Glassafe’de ise uçak kabininin yeniden tasarlanmasına gerek kalmaksızın, her koltuğun üzerine koza görevi gören ve yolcuları diğer yolculardan izole ederek onları havadan bulaşan virüs ve enfeksiyonlardan koruyan bir tür şeffaf 'kapak' ekleniyor.

IMG_20200901_134520.jpg

Ancak tüm bu tasarım önerileri henüz sadece fikir aşamasında olup ne kadarının gerçekleşeceği ve ne kadarının sadece fikir olarak geride kalacağı halen belirsiz ve tartışmaları da beraberinde getirebilir. Örneğin Zephyr Seat, “çift katlı koltuk” sisteminin güvenliği sağlanıp test aşamasına geçilebilmesi için en az 3 seneye ihtiyaç olduğunu vurgulamaktadır. Zira bilindiği üzere, uçaklarda tek risk bulaşıcı hastalıklar değildir…

Kaynak: Expressen

Şu konu da ilginizi çekebilir:

Star Wars Temalı Pandemi Sineması Dikkat Çekti

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Özellikle ilk tasarım müthiş ama normal yolculara düşmez o koltuklar anca Business olur maalesef. :D

Öte yandan yanında birlikte gittiğin biri var ise çok hoş olmayabilir, ikili seçenekler de olmalı. :)

• Beğendim
Reactions: Gerekli24

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,931
Puanı
1,060
Bu haberi tercüme ederken son fotodaki o şeffaf 'kapak' diye yazdığım kısımda garip bir kelime var tercümesi çok yanlış olan, sonra bu kelimeyi uygun gördüm :A :A
@Tolstoyevski o bahsettiğim kelime bu şeyin ismi:
13174.jpg

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Şimdilik en makul olanı 3.olan gibi duruyor, zira uçaklardaki sallantılar, olası türbülans durumları vb.de söz konusu olabilir. Birinci fotoğraftaki ancak çok lüks uçaklarda olup business bölümlerinden hatta, normal halkın karşılayabilmesi çok zor.

Geleceğin uçakları, geleceğin sineması derken birçok şeyi coronavirüs şekillendirecek gibi duruyor bu arada. Hakkımızda hayırlısı. :A Emeğine sağlık @Dosi çok ilgi çekici bir konu. :Z

• Harika
Reactions: Dosi

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Bu haberi tercüme ederken son fotodaki o şeffaf 'kapak' diye yazdığım kısımda garip bir kelime var tercümesi çok yanlış olan, sonra bu kelimeyi uygun gördüm :A :A
@Tolstoyevski o bahsettiğim kelime bu şeyin ismi:
Bu modelde olunca peynir kelimesinin olmasında şaşırmamak lazım. :A Yalnız bu peynir de çok lezzetli görünüyormuş ama neyse, konumuz o değil... :A

• Güldürdün

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,931
Puanı
1,060
Özellikle ilk tasarım müthiş ama normal yolculara düşmez o koltuklar anca Business olur maalesef. :D

Öte yandan yanında birlikte gittiğin biri var ise çok hoş olmayabilir, ikili seçenekler de olmalı. :)
İlk tasarım tüm uçağı kapsar çünkü şuanki uçaklar en azından yıllarca bindiğim hiç bir uçak iki katlı oturak için yeterli kapasitede değil. Yeni uçak ayarlamaları gerekir ve yolcu fazlalığı için herkese eşit şart olur bu durumda.

Diğer kısma katılıyorum. 2 yaş üstü çocukların kendi koltukları olmalı ve 2-6 yaş arası çocuklar sıkıntı yaratabilir bu durumda :D

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,931
Puanı
1,060
Şimdilik en makul olanı 3.olan gibi duruyor, zira uçaklardaki sallantılar, olası türbülans durumları vb.de söz konusu olabilir. Birinci fotoğraftaki ancak çok lüks uçaklarda olup business bölümlerinden hatta, normal halkın karşılayabilmesi çok zor.

Geleceğin uçakları, geleceğin sineması derken birçok şeyi coronavirüs şekillendirecek gibi duruyor bu arada. Hakkımızda hayırlısı. :A Emeğine sağlık @Dosi çok ilgi çekici bir konu. :Z
İlk tasarım tüm uçağı kapsar çünkü şuanki uçaklar en azından yıllarca bindiğim hiç bir uçak iki katlı oturak için yeterli kapasitede değil. Yeni uçak ayarlamaları gerekir ve yolcu fazlalığı için herkese eşit şart olur bu durumda.

Diğer kısma katılıyorum. 2 yaş üstü çocukların kendi koltukları olmalı ve 2-6 yaş arası çocuklar sıkıntı yaratabilir bu durumda :D
Bu mesajım senide kapsasın
Şuanki Business kısmının ekonomi ile olan farkı koltukları daha konforlu,mesafe farkı ve bol yeme içme hizmetinin oluşu. Her iki tarafada aynısını yapılıp konfor kısmında fark yaratabilirler. Bir tarafta çift, diğer tarafta tek koltuk garip geliyor bana :D

• Beğendim

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Bu mesajım senide kapsasın
Şuanki Business kısmının ekonomi ile olan farkı koltukları daha konforlu,mesafe farkı ve bol yeme içme hizmetinin oluşu. Her iki tarafada aynısını yapılıp konfor kısmında fark yaratabilirler. Bir tarafta çift, diğer tarafta tek koltuk garip geliyor bana :D
Haklısın çünkü sadece business kısmına yapılıp halk kısmına yapılmazsa hiçbir anlamı kalmaz şov olur sadece. Büyük ihtimalle biletlere yansır tabi, lüks olur ilk zamanlarda ama yaygınlaştıkça da fiyatlar normale iner. Tabi bu uzun seneler pandemilerin devam etme ihtimalinde böyle olur, eğer seneye ortadan kalkarsa bu tür projeler de kolay kolay hayata geçirilemez gibi keza sinemalar da öyle.

Hayatımda hiç uçağa binmedim gerçi, kim bilir bir gün nasip olduğunda bu tarz değişik bir tasarımla olur yolculuk. :A

• Beğendim

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,931
Puanı
1,060
Haklısın çünkü sadece business kısmına yapılıp halk kısmına yapılmazsa hiçbir anlamı kalmaz şov olur sadece. Büyük ihtimalle biletlere yansır tabi, lüks olur ilk zamanlarda ama yaygınlaştıkça da fiyatlar normale iner. Tabi bu uzun seneler pandemilerin devam etme ihtimalinde böyle olur, eğer seneye ortadan kalkarsa bu tür projeler de kolay kolay hayata geçirilemez gibi keza sinemalar da öyle.

Hayatımda hiç uçağa binmedim gerçi, kim bilir bir gün nasip olduğunda bu tarz değişik bir tasarımla olur yolculuk. :A
Pandemi öncesi fiyatlar zaten uçmuştu. Sonrasını düşünemiyorum.

O 2 numaralı foto benim içinde ideall. Daha rahat olur kafam yolculuk yaparsam :A

• Güldürdün

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Pandemi öncesi fiyatlar zaten uçmuştu. Sonrasını düşünemiyorum.

O 2 numaralı foto benim içinde ideall. Daha rahat olur kafam yolculuk yaparsam :A
En konforlusu 1 gözüküyor ama fazla lüks ve ütopik duruyor, her uçakta olması şimdilik zor. :A 2 ve 3 gerçeğe daha yakın. 3 bunaltır biraz belki, üstelik olası bir durumda tepeden inen oksijen maskeler olayı için biraz zor olabilir. Ama 2 bence de ideal. Zaten virüs olsa da olmasa da böyle olmalı, insanlar tanımadıkları ile yan yana göz göze olmamalı. Daha bireysel olunmalı, metroların tek sevmediğim yanı oturma düzeni zaten yan yana ve karşı karşıya keşke metrolara da el atılsa. :A

• Güldürdün