Oyuncular Sendikası'ndan 'Kızıl Goncalar' Protestosu!

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,944
Puanı
1,061
oyuncularda-kizil-goncalar-protestosu-cbx7.jpg

FOX'un yeni dizisi Kızıl Goncalar'a uygulanan sansür sektörün de gündeminde.

Özgü Namal ve Özcan Deniz'in başrollerini paylaştığı yapımın “toplumun milli ve manevi değerlerine aykırılıklar” gerekçesiyle RTÜK tarafından 2 hafta yayın durdurma ve 9 milyon TL para cezası almasının ardından Oyuncular Sendikası’nın çağrısı üzerine sinema alanındaki emek ve meslek örgütleri dün Kadıköy'de bir araya gelip sansürü kınadı.

Oyuncular Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Ece Dizdar'ın okuduğu basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:
“Bizler bu sansür uygulamalarıyla elbette ki ilk defa karşılaşmıyoruz. Tiyatro, sinema, dizi-film gibi sanatın her alanında sıkça gördüğümüz sansür uygulamalarının normalleştirilmesi, sansürün kendisinden daha tehlikeli sonuçlar doğuracaktır. Cezalandırma, yasaklama, soruşturma, hedef gösterme, tehdit etme, korkutma, aşağılama, engelleme, fiziki ve sözlü saldırı, kriminalize etme, ötekileştirme gibi yöntemlerle karşımıza çıkan sansür ile tüm yaratıcı alanların varoluşu tehdit edilmekte ve bir korku iklimi yaratılmaya çalışılmaktadır. Sansür, evrensel düzeyde tüm yaratıcı alanların ortak mücadele konusu olmuştur. Ülkemizde de Anayasa’nın 64. maddesi açık ve nettir. ‘Devlet, sanat faaliyetlerini ve sanatçıyı korur. Sanat eserlerinin ve sanatçının korunması, değerlendirilmesi, desteklenmesi ve sanat sevgisinin yayılması için gereken tedbirleri alır’. Anayasa’da belirtildiği gibi sanat faaliyetleri, bizlerin tabiriyle ‘sanatsal ifade özgürlüğü’ yasalarla koruma altındadır.
[...]
Sansürün doğurduğu sonuçlar sadece performansların, eserlerin engellenmesi ile de bitmiyor. Ekipler hedef gösteriliyor, binlerce çalışan ücretlerini alamıyor ve iş kaybına uğruyor. Artık yeter. Sansür, yasaklar ve engellemelerden dolayı nefes alamıyoruz. Emek ve meslek örgütleri olarak sahnelerde, sinemalarda, ekranlarda, stüdyolarda her yerde ve her zaman sansürün karşısında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Sansür normalleştirilemez. Sansürün ve sansürün yarattığı dolaylı sonuçlar karşısında tüm meslektaşlarımızı bir arada olmaya davet ediyoruz. Yalnız değiliz, bu mücadeleyi hep birlikte vereceğiz. Sanatsal ifade özgürlüğümüzün önündeki engeller kaldırılsın, sanatçı özgür kalsın.”

Kızıl Goncalar, 3. bölümüyle Pazartesi 20.00'de FOX'ta!

Polat Şaşmaz

Favori Üye
Reaksiyon puanı
33,503
Puanı
1,061
Bu ülkede müslümanlara İslama hakaret edersen, kötü gösterirsen ne idüğü belirsiz oyuncular sendikasından en büyük tebriği de alırsın desteği de. Normal bir durum :) KIZILcık Şerbeti, KIZIL goncalar, Ömer adlı dizilerin arkasında Kızılı Kirazı seven, yurtdışına kaçıp Amerikan bayrağına sarılıp uyuyan aynı kişiler var. Bu halkın kimliğini, kişiliğini değiştiremeyeceksiniz. Sizin tezgahlarınızı, türlü oyunlarınızı yıkma görevini bize, Türk bayrağına sarılarak uyuyan kişilere vermiş olan Rabbime binlerce kez şükürler olsun.

• Beğendim
Reactions: EmreCan

soo

Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,322
Puanı
264
Asıl ne idüğü belirsiz cemaatler Türk halkının kimliği, kişiliği, milli ya da manevi değeri değildir. Bunun gösterilmesinden mağduriyet kasıp, rahatsız olan da çok düz mantıkla cemaatçidir. Sonuca etki etsin ya da etmesin her sektörde sendikalaşma, ortak ses iyidir 👍

Son düzenleme:

mrt-06

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Protesto yapılması güzel olmuş, farkındalık yaratmak ve dikkat çekmek açısından. Saçma sapan sansürlerle TV ekranı tuhaf bir şeye dönüştü, 2 bekar insanın evlendirildiği programları yasaklayıp sabahtan akşama kadar cinayet, kim kimle olmuş, vs izlettiriyorlar.

Ayrıca bir avuç azınlığın şikayeti ile hiçbir şey olmaz. Cemaat ve tarikatlar bu ülkenin hiçbir değeri değildir. Ömer 40.bölüme, Kızılcık Şerbeti 47.bölüme geldi velhasıl bilmem anlatabildim mi :)

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,615
Puanı
1,061
Bu ülkede müslümanlara İslama hakaret edersen, kötü gösterirsen ne idüğü belirsiz oyuncular sendikasından en büyük tebriği de alırsın desteği de. Normal bir durum :) KIZILcık Şerbeti, KIZIL goncalar, Ömer adlı dizilerin arkasında Kızılı Kirazı seven, yurtdışına kaçıp Amerikan bayrağına sarılıp uyuyan aynı kişiler var. Bu halkın kimliğini, kişiliğini değiştiremeyeceksiniz. Sizin tezgahlarınızı, türlü oyunlarınızı yıkma görevini bize, Türk bayrağına sarılarak uyuyan kişilere vermiş olan Rabbime binlerce kez şükürler olsun.
Evet zaten bunlar hep uydurma hiç olan şeyler değil haklısın :))

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Dün taptıklarına bugün terörist diyenler yine aynısını yapıyor. Sonucunda “kandırıldık” diyerek olaydan sıyrılıyorlar nasılsa, çok da kaale almamak lazım.

Polat Şaşmaz

Favori Üye
Reaksiyon puanı
33,503
Puanı
1,061
Evet zaten bunlar hep uydurma hiç olan şeyler değil haklısın :))
Böyle videolarla mı cemaatin ne olduğuna karar veriyorsunuz? Hiç içine girdiniz mi acaba? Veya benim gibi dersini aldınız mı uygulamasını yaptınız mı? Cahilliğinizi bu kadar dışa vurmayın.
------

Türkiye'de zararlı cemaatler ve din adamı kisvesine girmiş kişiler bellidir. 17/25 Aralıktan bu zamana kadar hepsinin gerçek yüzü ortaya çıktı. Ama ne hikmetse onların peşinden gidip en çok koruyanlar cemaatlere hakaret eden, dün kandırıldınız bugün kandırılmaya doymuyorsunuz diyen bebeler..

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,615
Puanı
1,061
Böyle videolarla mı cemaatin ne olduğuna karar veriyorsunuz? Hiç içine girdiniz mi acaba? Veya benim gibi dersini aldınız mı uygulamasını yaptınız mı? Cahilliğinizi bu kadar dışa vurmayın.
------

Türkiye'de zararlı cemaatler ve din adamı kisvesine girmiş kişiler bellidir. 17/25 Aralıktan bu zamana kadar hepsinin gerçek yüzü ortaya çıktı. Ama ne hikmetse onların peşinden gidip en çok koruyanlar cemaatlere hakaret eden, dün kandırıldınız bugün kandırılmaya doymuyorsunuz diyen bebeler..
Bunun gibi onlarca haber var son 10 yılda :) Allah yolunda olan adamlar kendilerine kasaba kurup altın varaklı evde yaşamazlar :)))

Polat Şaşmaz

Favori Üye
Reaksiyon puanı
33,503
Puanı
1,061
Bunun gibi onlarca haber var son 10 yılda :) Allah yolunda olan adamlar kendilerine kasaba kurup altın varaklı evde yaşamazlar :)))
Öyle cemaatlerden zaten hayır gelmez onlar müslüman görünümlü siyonistlerdir zaten. Son zamanlarda üreyen birçok siyonist cemaat var. Örneğin Furkan Vakfı, Adnan Oktarcılar, Cemil Kılıç, söylemeye gerek yok fetö vs. Feto-Furkan-Oktar üçlüsünün aynı yere hizmet edip kan kardeşi olduklarını söylemeye gerek yok zaten. Böyleleri var diye hak cemaatlere söylenilenler iftiradan öteye geçmez. Ben çocukluğumdan beri cemaatler içinde büyüdüm, birçok şehirde farklı cemaatler gördüm. Bu dizide anlatılan gibi bir olay görmedim. Önemli olan doğruyu güzeli idrak edip o yolda devam edebilmek.

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,643
Puanı
1,060
Öyle cemaatlerden zaten hayır gelmez onlar müslüman görünümlü siyonistlerdir zaten. Son zamanlarda üreyen birçok siyonist cemaat var. Örneğin Furkan Vakfı, Adnan Oktarcılar, Cemil Kılıç, söylemeye gerek yok fetö vs. Feto-Furkan-Oktar üçlüsünün aynı yere hizmet edip kan kardeşi olduklarını söylemeye gerek yok zaten. Böyleleri var diye hak cemaatlere söylenilenler iftiradan öteye geçmez. Ben çocukluğumdan beri cemaatler içinde büyüdüm, birçok şehirde farklı cemaatler gördüm. Bu dizide anlatılan gibi bir olay görmedim. Önemli olan doğruyu güzeli idrak edip o yolda devam edebilmek.
Kızıl Goncalar adlı dizinin sana göre siyonist diye adlandırdığın cemaatlerden birini seyirci karşısına sunması neden seni bu kadar rahatsız ediyor o zaman? Sen bile her cemaatin doğru olmadığını savunuyorsun sonuçta. :)