Netflix, MUBI ve BluTv'ye RTÜK'ten Yayın Yasağı

RüzgarGülü

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,740
Puanı
561

Geçtiğimiz günlerde Amazon Prime Video Platformu'na yaptırım uygulayan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Netflix, MUBI ve BluTv'ye idari yaptırım cezası uyguladı.

Amazon Prime Video Platformu'nda yayınlanan Sosis Partisi'nın platformdan kaldırılmasının ardından Netflix platformunun katalogundan çıkarılmasına karar verildi.

RTÜK'ün yayın yasağı uyguladığı diğer iki platform ise BluTv ve MUBI oldu. RTÜK, filmin birçok sahnesinde şiddet ve cinselliğin açık şekilde tasvir edildiği, cinselliğin ensest ve eşcinsellik boyutuyla kurgulanmış şeklinin ekrana getirildğini, uyuşturucu, alkol ve sigara, LSD, argo dil kullanımının Climax filminin her sahnesinde ön plana çıktığını belirtti. Climax filminin genel ahlak ve aile yapısının korunması ilkelere aykırılık teşkil ettiği değerlendirilerek MUBI ve BluTv'ye üst sınırdan para cezası uyguladı.

RTÜK'ün, herkesin doğrudan ulaşamadığı ve reşit/yetişkin insanların para verip abone olarak izlemeyi tercih ettiği içeriklere müdahale etmesi çok mantıksız. Ki ayrıca bu içerikler p...o kategorisinde değil! Yayın yasağı ne demek yahu??

RTÜK kendi hayat görüşlerini ve ideolojilerini diğer herkese dayatma derdinde sanırım!

Dijital platformların aşağıda yazacağım özelliklerinden dolayı RTÜK'ün bu platformlardaki içeriklere denetim yapması hem mantıksız hem de yersiz ;

⛔ 18 yaşından küçükler dijital platformlardaki söz konusu içeriklere ulaşamaz.

⛔ Bu tarz içerikleri izlemek istemeyen veya hayat tarzına uymayan yetişkinler bu platformlara para verip abone olmaz.

⛔ Hâli hazırda abone olanlar ise hayat tarzına uymayan söz konusu içerikleri açıp izlemeyi tercih etmez.

Son düzenleme:
Gündüz kuşağında köydeki tüm akrabaları sıradan geçiren kişilerin utanmadan yayına çıkıp yaptıklarını anlattığı programlar yayınlanırken platformlar batıyor herhalde RTÜK'e...

şu tiplerin ihraç edildiği günleri görmek için yaşıyorum. dinimiz amin.

Radyo Televizyon Üst Kurulusun sen haddini bil.
ünvanına göre hareket et onu yasakla bunu sansürle artık Sous Party ve Climax'ı Türkiyede izlemeyen kalmayacak! televizyon ve radyo olmayan bir işletmeye ceza nasıl kesebiliyor sansür uyguluyor Allahım çıldırıcam gerçekten

Ben bilmiyordum öğrendim bu şekilde reklam da oldu bir nevi ama platformdan kaldırdılar işte.

Reactions: Royal Highness