Neden Geçmişe Özlem Duyar İnsan?

AteşBöceği

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,664
Puanı
410
Geçmiş geçmiş koskoca bir yaşanmışlık demek bizim için bazen de yaşayamadıklarımız demek aslında aklımda olan bir başlıktı bu Seksenler konusunda da muhabbeti görünce hemen açayım dedim :)
Sizce insan neden özler geçmişi onca acı vermesine rağmen neden dönmek ister ki o günlere...
Geçmişi güzel kılan nedir sizce
Gelin bugün bu konuyu konuşalım bu başlık altında geçmişi yad edelim😊

@The_Erinch @Zeyno @Angelica @Araf @Çiğdem @Doğan @Emre Ozansoy @Gerekli24 @Turkuazz

Seksenler konusundaki geçmişe özlem temalı mesajları da şuraya bırakalım:

Bende geçmişi sevdiğim için izliyordum, ama artık o kısımdan baya uzaklaştı. :A @The_Erinch
Geçmişi seviyorsun da, geçmişe özlem duyanlar için diyorum. Senin o geçmişi yaşaman lazım özlem duyman için. @The_Erinch mesela özlem duyar, sorun yok. Hatta dizi şu anda 1991 yılını anlatıyor. Seksenler olmaktan da çıkmış. :D
Özlem değil seninki bir merak @Emre Ozansoy @Araf dediği gibi yaşamadığını birşeye özlem duymazsın ama merak edersin. Senin ki değişik bir huy ama benim açımdan da güzel, eskiyi sevmen, önem vermen @Zeyno
Yani doğru aslında benim için bile özlem değil merak seksenler çünkü ben bile 84 lüyüm ama bilinçlenme 87 de olsa 3 sene yaşamışım seksenleri 🤔
bende 87'liyim bende 3 yııl yaşadım
------

Artık bu dizi doksanlarda.atv'de tutmadı doksanlar dizisi
Ben de 88'liyim ucundan köşesinden yaşadım o yılları ama doksanlar herşeyiyle bir başka ya o yıllara yeniden geri dönmek isterdim hatta o yıllarda genç olmayı isterdim:)
@The_Erinch @Emre Ozansoy @Zeyno @Araf @Doğan konuya sonradan dahil oldum ama içimde kalmasın dedim:)

Hazır geçmişe özlem derken şu sahneyi de buraya bırakayım:)

@Emre Ozansoy, @The_Erinch, @Zeyno, @Doğan, @AteşBöceği.

• Harika
Reactions: AteşBöceği
İnsanımız geçmişte yaşadığı şey güzel olmasa bile güzelmiş gibi hatırlama eğiliminde aynı zamanda. O yıllarda iyi olmasa da o anı özlüyor. Belki bu şimdi her şeyin daha kötü olması veya şu anki durumunu geçmişe borçlu olduğu için olabilir. Onun dışında yaşlandığını görmek dünyanın eskisi gibi olmadığını düşünmek geçmişte özellikle çocukken çoğu şeyin farkında olmadan yaşamak ve belki de en acısı artık göremediği dostları veya aile üyesini geçmişi hatırladığında hissetmesi.

İnsanımız geçmişte yaşadığı şey güzel olmasa bile güzelmiş gibi hatırlama eğiliminde aynı zamanda. O yıllarda iyi olmasa da o anı özlüyor. Belki bu şimdi her şeyin daha kötü olması veya şu anki durumunu geçmişe borçlu olduğu için olabilir. Onun dışında yaşlandığını görmek dünyanın eskisi gibi olmadığını düşünmek geçmişte özellikle çocukken çoğu şeyin farkında olmadan yaşamak ve belki de en acısı artık göremediği dostları veya aile üyesini geçmişi hatırladığında hissetmesi.
Evet asıl sorun bu galiba geçmişte herşey daha güzeldi hayatta öyle sorumluluklarımız azdı hayallerimiz vardı çoğumuzun ve bir çok şey bir çok acı yaşasak ta özlüyor insan o günleri

• Beğendim
Reactions: Gerekli24
Hafızamızın bize bir oyunu. Kalıcı hafızaya genelde güzel şeyleri atıyoruz. Geçmişi hatırlarken de sadece bu güzel şeyler geliyor aklımıza. Detaylı düşününce o günlerin o kadar da güzel olmadığı ve türlü başka problemlerin, kötü yanların olduğu geliyor akla.

Günümüzü değerlerlendirirken ise tam tersi çoğumuz maalesef çoğu zaman olumsuzlukları ön plana çıkarmaya hevesliyiz. Aslında şu anda bile pek çoğumuzun hayatında şükredebileceğimiz, varlığından mutlu olacağımız ve geçmişe dönüp kaybetmeyi göze alamayacağımız bir sürü şey var...

Özetle geçmiş sanıldığı kadar mükemmel değil, günümüz sanıldığı kadar berbat değil. İkisini de tam tersi sandığımız için özlem duyuyoruz. :)

Hafızamızın bize bir oyunu. Kalıcı hafızaya genelde güzel şeyleri atıyoruz. Geçmişi hatırlarken de sadece bu güzel şeyler geliyor aklımıza. Detaylı düşününce o günlerin o kadar da güzel olmadığı ve türlü başka problemlerin, kötü yanların olduğu geliyor akla.

Günümüzü değerlerlendirirken ise tam tersi çoğumuz maalesef çoğu zaman olumsuzlukları ön plana çıkarmaya hevesliyiz. Aslında şu anda bile pek çoğumuzun hayatında şükredebileceğimiz, varlığından mutlu olacağımız ve geçmişe dönüp kaybetmeyi göze alamayacağımız bir sürü şey var...

Özetle geçmiş sanıldığı kadar mükemmel değil, günümüz sanıldığı kadar berbat değil. İkisini de tam tersi sandığımız için özlem duyuyoruz. :)
Geçmişte hepsiburadadan çay indirimi kovaladığımı hatırlamıyorum ama şimdi kovalıyorum :( işte bu yüzden geçmiş

stamp GIF by South Park

• Güldürdün
Reactions: bazinga
  • Beğendim
Reactions: cookies