Mustafa Uslu'dan Neşet Ertaş Filmi Geliyor!

Özgür

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
28,119
Puanı
1,059
95220B63-6205-4748-B45C-3D9B4AF092A3.jpeg

Ayla, Müslüm ve Naim filmleriyle gişede başarı sağlayan Mustafa Uslu'dan 2012 yılında hayatını kaybeden halk ozanı Neşet Ertaş'ın hayatını anlatan film geliyor!

Yapımcılığını Dijital Sanatlar'ın, yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak'ın üstlendiği "Garip Bülbül Neşet Ertaş"ın senaryosunu Mert Dikmen ve Fulya Özcan kaleme alırken, müziklerini ise Yıldıray Gürgen yapıyor.

Prof. Erol Parlak'ın aynı isimli kitabından beyazperdeye uyarlanan filmde Neşet Ertaş'ın gençlik ve yetişkinlik halini iki ayrı ozan Bektaş Dolu ve Ramazan Bağgül canlandıracak.

Çekimlerine başlanan ve 2022'de vizyona gireceği açıklanan filmin ilk tanıtımı da yayınlandı.

• Harika
Reactions: Angelica

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Mustafa Uslu'nun yaptığı bir yanlış var, o da ünlünün hayatının tamamını yansıtmaya çalışan filmler yapması. Müslüm böyle oldu, belgesel gibi oldu. Neşet Ertaş filmi de muhtemelen böyle olacak. Belirli bir zaman dilimini baz alarak ortaya koyması lazım, çok geniş olmamalı. Ayla mesela belirli bir dönemi hedef aldı ve etkileyiciliği bu şekilde arttı, Naim'in odak noktası Naim Süleymanoğlu'nun acısını göstermekti. Bu yapımları bir kenara bırakırsak, Bizim İçin Şampiyon biyografik yapımı da belli bir dönemi kapsıyordu. Kısacası bu yapımlar gibi belirli bir dönemi kapsayacak şekilde bir film çekilecekse çok iyi olur ama diğer türlü belgeselden farkı olmayan bir film olur.

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,171
Puanı
1,060
Fragmana bayıldım babam hayranı olduğu için plakları vardı bizde onunla büyüdüm bende çok sevdim onun hayatını izlemek çok güzel olacak nur içinde yatsın büyük usta
------

Mustafa Uslu'nun yaptığı bir yanlış var, o da ünlünün hayatının tamamını yansıtmaya çalışan filmler yapması. Müslüm böyle oldu, belgesel gibi oldu. Neşet Ertaş filmi de muhtemelen böyle olacak. Belirli bir zaman dilimini baz alarak ortaya koyması lazım, çok geniş olmamalı. Ayla mesela belirli bir dönemi hedef aldı ve etkileyiciliği bu şekilde arttı, Naim'in odak noktası Naim Süleymanoğlu'nun acısını göstermekti. Bu yapımları bir kenara bırakırsak, Bizim İçin Şampiyon biyografik yapımı da belli bir dönemi kapsıyordu. Kısacası bu yapımlar gibi belirli bir dönemi kapsayacak şekilde bir film çekilecekse çok iyi olur ama diğer türlü belgeselden farkı olmayan bir film olur.

Tamamını anlatması daha iyi bence yarımmı anlatsın :D

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Fragmana bayıldım babam hayranı olduğu için plakları vardı bizde onunla büyüdüm bende çok sevdim onun hayatını izlemek çok güzel olacak nur içinde yatsın büyük usta
------

Tamamını anlatması daha iyi bence yarımmı anlatsın :D
Belli bir noktayı baz alarak anlatsın demek istiyorum, hem çok geniş anlattığın zaman aynı zamanda hep bir şeyler eksik kalıyor ve aynı zamanda çok geniş anlatmak belgesel gibi oluyor. Muhtemelen Müslüm gibi olacak bu film. Neşet Ertaş'ı çok seviyorum tabii, ayrı konu. Benim kastım filmin içeriği tabii.

• Beğendim

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,171
Puanı
1,060
Belli bir noktayı baz alarak anlatsın demek istiyorum, hem çok geniş anlattığın zaman aynı zamanda hep bir şeyler eksik kalıyor ve aynı zamanda çok geniş anlatmak belgesel gibi oluyor. Muhtemelen Müslüm gibi olacak bu film. Neşet Ertaş'ı çok seviyorum tabii, ayrı konu. Benim kastım filmin içeriği tabii.

Valla Müslümü güzel anlatmıştı Naimi izlemedim daha bence belli nokta değilde tüm hayatını anlatması bana daha iyi geliyor belli noktayı anlatırsa yarım kalır gibime geliyor ya

• Beğendim
Reactions: Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Valla Müslümü güzel anlatmıştı Naimi izlemedim daha bence belli nokta değilde tüm hayatını anlatması bana daha iyi geliyor belli noktayı anlatırsa yarım kalır gibime geliyor ya
Ayla'da Süleyman Dilbirliği'nin sadece Güney Kore'de yaşadığı olaylar, Ayla olayı ve bunun yankıları anlatılmıştı, bütün hayatı anlatılmamıştı. Süleyman Dilbirliği'nin bütün hayatı anlatılsaydı eğer, konu dağılabilirdi ve sıkabilirdi. Müslüm'de mesela yükselişe geçeceği dönemden alıp flasbacklerle geçmiş desteklenebilirdi. Yani bilmiyorum, bence öyle. Bütün hayat anlatılınca kesik kesik oluyor birçok şey kesit kesit olduğu için, belki bana böyle geliyor.

• Beğendim

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,171
Puanı
1,060
Ayla'da Süleyman Dilbirliği'nin sadece Güney Kore'de yaşadığı olaylar, Ayla olayı ve bunun yankıları anlatılmıştı, bütün hayatı anlatılmamıştı. Süleyman Dilbirliği'nin bütün hayatı anlatılsaydı eğer, konu dağılabilirdi ve sıkabilirdi. Müslüm'de mesela yükselişe geçeceği dönemden alıp flasbacklerle geçmiş desteklenebilirdi. Yani bilmiyorum, bence öyle. Bütün hayat anlatılınca kesik kesik oluyor birçok şey kesit kesit olduğu için, belki bana böyle geliyor.

Müslüm de çocukluktan alıp sona doğru gitmişti olabilir tabii

• Beğendim
Reactions: Araf

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,944
Puanı
1,061
İki gündür erken yattığım için konulara doğru düzgün bakamamıştım meğer açılmış bile. :A

O zaman ben de Neşet Ertaş'ın ailesinin açıklamasını ekleyeyim çünkü filme izin vermiyorlarmış ve hukuki süreç başlatılmış. Artık iptal olursa kendisi değil de teaser'ı çekilen Dumlupınar gibi kalır ortada. :A
Rızasız bahçenin gülü derilmez!” diyen bir insanın hayatının, vasiyeti bilindiği halde, ve bizlerin de baştan beri kesin tavır koymamıza rağmen, rızasızca film yapılmaya kalkışılması “iyi niyetli bir iş” midir, yoksa “tamamen duygusallık” mıdır?

Merhum Neşet Ertaş’ın hayatının sinema eseri olarak çekilmesi yönünde bazı film yapımcısı kişi ve kuruluşlar tarafından bir takım çalışmalar yürütüldüğünü öğrenmiş bulunmaktayız.

Öncelikle belirtelim ki, Neşet Ertaş’a hayatta iken defalarca bu tür teklifler gelmesine rağmen, kendisi ile ilgili sadece belgesel yapılmasına rıza göstermiş, sinema filmi konusuna asla müsaade etmemiştir. Bu durumun birçok tanığı vardır. Ayrıca bu konuyu vasiyet olarak bize emanet ettiği için ve bizler de hiç bir şekilde babamızın çizgisinden ayrılmadığımız için, müsade etmemiz zaten mümkün değildir.

Neşet Ertaş’ın ailesi ve mirasçıları olarak açıkça ve önemle belirtmek isteriz ki, bu hususta bizlerden herhangi bir izin veya muvafakat alınmamıştır. Ayrıca çekilmesi olası bir filmde isimlerimizin veya hayatımızdan kesitlerin vs.’nin de herhangi bir şekil ve şartta yer verilmesine izin ve onayımız yoktur.

Yapılmakta olduğunu öğrendiğimiz film çalışmasının, Telif Hakları ile ilgili yasa ve yönetmelikler başta olmak üzere, ilgili mevzuata tamamen aykırı olduğu açıkça ortadadır.

İlgili film yapımcısı kişi, kişiler ve firmalara noter vasıtası ile gerekli ihtarnameler gönderilmiştir. Gelişmelere göre gereken tüm yasal ve hukuki adımlar atılacaktır.

Vasiyetinin bilinmesine rağmen, böyle bir projenin içinde bulunmayı kendilerine yakıştıranların, Neşet Ertaş’a ve onun felsefesine ne kadar uzak kişiler olduğunu da halkımızın takdirine bırakıyoruz.

Türk müzik kültürünün ve Anadolu halk müziği geleneğinin en önemli damarı olan “Türkü” kültürünü naçizane! temsil eden Neşet Ertaş’ın en büyük mirası, halkımızın yüce gönlüne emanet ettiği eserleri ve türküleridir. Hayatı boyunca halktan ve Hakk’tan yana olan babamızın isminin böyle yasadışı bir durumun içinde geçmesi son derece üzücüdür.

Yıllarca gözünün içine bakılarak sömürüldüğü yetmiyormuş gibi,

- “Halka malolmuş olan Neşet Ertaş’ı çok sevdiğimiz için”...

- “Kaliteli ve iyi niyetli bir iş olacak”...

- “Abdallar, Anadolu kültürü ve ülkemizin hayırı için” !!!

- “Başka şeyde gözümüz yoktur”...

gibi süslü ve masum kelimelerin arkasına saklanılarak, vefatının ardından da halâ sömürülmek isteniyor.

“Rızasız bahçenin gülü derilmez!” diyen bir insanın hayatının, vasiyeti bilindiği halde, ve bizlerin de baştan beri kesin tavır koymamıza rağmen, rızasızca film yapılmaya kalkışılması “iyi niyetli bir iş” midir, yoksa “tamamen duygusallık” mıdır?

“Kitap okumayan, belgesel seyretmeyen insanlar da Neşet Ertaş’ı tanısınlar!” diye, babamızın vasiyetini çiğneyerek, maneviyatımızı satmıyoruz!

Bu bağlamda teklif götürülen rejisör, senarist, oyuncu ve müzisyenlerin, nasıl bir işin içinde olacaklarını vicdanlarında tartmalarını rica ediyoruz. “Halkın sanatçısı”nın çocukları olarak, önce Allah’a, sonra adalete ve babamıza her zaman sahip çıkan, doğruyu gören halkımıza sığınıyoruz.

Saygılarımızla. 26.08.2021

Neşet Ertaş’ın Ailesi:
Eşi : Nigâr Leyla Ertaş
Kızı : Döne Ertaş
Oğlu : Hüseyin Ertaş
Kızı : Canan İlhan

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Neşet Ertaş'ı yakından tanınmasını sağlayacak bu film ama tabii arka planda işin içinde Neşet Ertaş üzerinde para kazanma da söz konusu olacak. Neşet Ertaş yaşasaydı eğer, muhtemelen kendisi de buna müsaade etmezdi. Ailesine bu konuda hak veriyorum.