Mahsun'un Zor Anları | Çukur 2. Sezon 25. Bölüm

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Toplum içinde konuşmayalım bu konuları yiğidim, adaşlar arası savaş çıktı diye yorumlayacaklar ve dış mihraklar üzerimize gelecekler. :A
Sanat sanat içindir, bizim sanat konuşmamız bir savaş belirtisi değildir. :A Biz sanat konuştuk diye başkalarının bundan ders alması gerekirken öyle yorumlayan olursa ciddiye bile almamak gerekir adaşım. :A

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Anlattığım kıyas meselesine bambaşka bir yerden bakmışsın, olmamış doğrusu. Tabi bir de şu var Halka'dan kaç bölüm izlediğini bilmiyorum, büyük ihtimal 2 3 bölüm izledin gelmiş burda kıyas yapıyorsun o da ilginç. :A

Neyse yine de dediklerine cevap vereyim ben. Öncelikle Halka'nın olayı ters köşe değil. Bunu bir çok kez bir çok yerde söyledim. Bambaşka bir tarz Ezel gibi de değil yani. Puzzle gibi dizayn edilmiş, bilinmezliğin içeriside sürüklendiğin ve hiç bir olay örgüsünü kolay kolay tahmin edemediğin bir senaryo. Ve hiç bir şeyi gereksiz dram kasmadan, duyar kasmadan, gereksiz uzatmadan dozunda yapan bir senaryo. Adamların anlatacağı o kadar çok şey var ki 10 bölümde Çukur'un 40 bölümde anlatacağı senaryoyu anlattılar desem yanılmış olmam heralde.

Dünyaları farklı evet hem de aşırı farklı. Çukur'un dünyası tamamen fantastik bir dünya, ne polisin olduğu ne de mantık dahilinde gelişen gelişmelerin olduğu. Mesela ucuz kahramanlıkların ve 3 5 kişiyle 20 kişinin öldürüldüğü fantastik bir dünya. Veya baş karakterin tek başına girip 6 7 kişiyi müzik eşliğinde dövüp şov yapıtğı bir dünya. Müzik olayına hiç değinmiyorum gerçekten komedi oluyor. O komik dövüş sahnelerini unutmadım... Dizide zaten gizem yok ama olduğunda da o gizem 3 bölüme 5 bölüme yedirildiği, bol bol acitasyon yapıldığı ve her bir olayın sakız gibi uzatıldığı çılgın bir dünya evet. İki diziyi kıyasladığımızda oyunculuk ve müzik hariç aralarında her yönden uçurum var. Yönetmenlik diyorsun, Halka'daki farklı atmosferi inanılmaz çekimleri görmüyorsun sanırım. Ya da işte 2 bölüm izlemişsin henüz farkı hissedememişsin. Başlı başına orjinal, kendine has bir iş. Bana lütfen o iğrenç çatışma sahnelerini unuttuğunu da söyleme. Bak çatışma sahneleri sadece efekt veya teknik olarak değil mantık olarak da yerlerde. 3 kişi arkadan geliyor 20 kişiyi 10 saniyede indiriyor. Bu nedir arkadaş bu nasıl sahne kurgulamak. Hadi pusu diyelim pusu dediğin öyle mi olur gerçekten. Teknik olarak aralarında uçurum var uçurum.

Oyunculuk olarak da sana asla ve asla katılmıyorum. Halka'daki tüm kadro ama tüm kadro sonuna kadar verilen rolün hakkını veriyor. Herkes rolüne bürünmüş ve çok iyi iş çıkarıyor. Hem ana kadro hem yan kadro tüm karakterlerin kendine has bir derinliği ve tarzı var. Boş, gereksiz bir karakter yok bile diyebilirim. Ortada TERZİ gibi tarihin gelmiş geçmiş en iyi, en kendine has karakterlerinden biri varken bana yan karakterden bahsetme lütfen.

Sözün özü Halka'da sadece senaryo var gibi bir yorum kabul edilemez bir yorum. Yaptığı her şeyi (sadece bana göre değil bu söylediğim) A Klas yapan bir diziden söz ediyoruz ve bunu tüm detaylarıyla kanıtlayabilirim herkese. Asla ve asla abarttığım bir şey yok. Ortada kişisel ve öznel bir yorum da yok, herşey tarafımdan sanatsal olarak incelenmiş ve yorumlanmıştır. Ben gelip burda Ezel diyorum Vadi diyorum, ilk 10 bölümü onlardan iyi diyorum sen gelmiş 57 bölümden neredeyse 20 - 30 arası bölümü çöp olan Çukur'la aralarında çok fark yok diyorsun...

Valla son paragrafına hiç bir şey demiyorum kaç bölüm izlediğini artık söyle, ona göre konuşalım. :A Benim şuan 10 bölümünü ve 11. bölüm fragmanını izlediğim Halka'nın bozma ihtimali bana pek ihtimal dahilinde gelmiyor. O ayarda bir yönetmen elbet bulunacaktır. Sonuçta iyi giden bir şeyde prensip gereği müthiş iş çıkaran bir yönetmen değiştiriliyorsa elbet bildikleri bir şey vardır...
Adaşım yine çooook uzun yazmışsın, bugünkü ikinci vizemden çıktım ve bir miktar yorgunum. Bir ara okuyup cevap vereceğim mutlaka. :A

(Okumadı, cevap vermedi. :A) @Maskeli Fedai
Halka'da bile böyle gizem yok bölümdaşım, açıkla artık şu kaç bölüm izlediğin konusunu be :A

• Güldürdün
Reactions: MEnes and Sherlock