FK12 Lovers of the Arctic Circle / Kutup Çizgisi Aşıkları (1998) - Film Yorumları

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,923
Puanı
1,060
Güzel bir film, işleyişi güzel ama bu kadar da tesadüf fazla dedirtti bir kaç kez. İlk sahnelerde ilgiyi çekmeyi başarıyor.
Başlarda güzel anlatımış hikaye, ikisinin açısından izlemek güzeldi. Bir ara temposu düştü, süresi biraz kısa olabilirdi.

filmde kafa karıştırıcı bir çok detay vardı. Babası kardeş olmayı bilseydiniz demişti yani o yuvanın yıkılmasına bu ilişki vesile olmuş ama annesi ise videoda Otto'nun pilot olduğunu anlatırken hâlâ onun için kardeşin diye söyledi. Yani bu durumu bilen biri bunu söylememeli.
Konuda LCDP fotosu görmeseydim o kadın olduğu aklıma gelmezdi.

8/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Güzel bir film, işleyişi güzel ama bu kadar da tesadüf fazla dedirtti bir kaç kez. İlk sahnelerde ilgiyi çekmeyi başarıyor.
Başlarda güzel anlatımış hikaye, ikisinin açısından izlemek güzeldi. Bir ara temposu düştü, süresi biraz kısa olabilirdi.

filmde kafa karıştırıcı bir çok detay vardı. Babası kardeş olmayı bilseydiniz demişti yani o yuvanın yıkılmasına bu ilişki vesile olmuş ama annesi ise videoda Otto'nun pilot olduğunu anlatırken hâlâ onun için kardeşin diye söyledi. Yani bu durumu bilen biri bunu söylememeli.
Konuda LCDP fotosu görmeseydim o kadın olduğu aklıma gelmezdi.

8/10
@Tolstoyevski ben sana @Dosi'nin seveceğini söylemiştim, gördüğün gibi sevdi. Gerçi puanlaması ben ve @bazinga'nın puanı gibi oldu. :D

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
  • Güldürdün
Reactions: Dosi and Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Çok sevmeyeceğini biliyordum ve bence öyle de oldu gibi, @Dosi nin beğeni ölçütünde 8.5 ve üstü çok sevdiği filmdir genelde malum :A
8 de iyidir, boş ver. Çok düşük puan verdi birçok filme, yine iyi puanı. Benim mesela buçuklu bir ölçütüm olmadığı için, en sevdiğim 8'den başlıyor genelde. :A

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Tesadüflerin filmi gibi olmuş. Zaman zaman durgun geçse de akıcı bir filmdi, diyebilirim.

Öncelikle filmin iki karakter üzerinden, iki farklı bakış açısıyla hikayeyi ele alması hoşuma gitti. Bu tarz, kahraman bakış açısına sahip hikayeleri seviyorum. Karakterler de sempatikti bu da artı puan olarak yazılabilir.

Senaryoyu içerik anlamında biraz yetersiz buldum. Yani iki gencin aşkı bana pek geçmedi. Bir anda oldu bittiye geldi gibi. Aralarında geçen diyaloglar pek tatmin edici değildi bence.

Finali çok iyiydi. Klişe bir final görmektense böyle bir final görmeyi herkes yeğlerdi diye düşünüyorum. Belki de filmi birçok benzerinden ayıran, bu farklı final olmuş.

Oyunculuklar da genel olarak iyiydi. Ana karakterini canlandıran kadını film boyunca nerede gördüğümü çıkarmaya çalıştım, meğerse La Casa de Papel'de oynayan komisermiş. Yorumlarda görünce fark ettim. :D

8/10

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,604
Puanı
860
Otto ve Ana'nın hikayesi çok masalsıydı. Filmin kurgusu çok güzel yapılmış. İnsanı hiç yormadan çok güzel ve sıcak bir aşk hikayesi izlettiler bize.

Film güzel başladı ama ortalara doğru beni biraz sıktı. Neyse ki sonlara doğru tekrar ritmini buldu ve güzel bir final izlettiler bize.

Filmin iki karakterin gözünden ayrı ayrı bize aktarılması gerçekten güzel olmuş. Her iki karakterin ruh halini ve düşünce yapısını bu sayede anlamış olduk.

7/10

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,130
Puanı
1,060
Az önce tamamladım filmi filmde Ana ve Otto nun hikayesi var bir Ana nın bir Otto nun gözünden görüyoruz hikayeyi çocukluktan gençliğe uzanan etkileyici romantik bir aşk hikayesi anlatım dili harikaydı filmi çok beğendim

filmde Ana babası ölünce Ana nın annesi Otto nun babası ile sevgili oluyor üvey kardeş oluyorlar ama ilişkileri bambaşka oluyor birbirlerine aşık bir çift oluyorlar bu ilişki Otto nun annesi ölünce Otto yıkılıyor kopma noktasına geliyo daha sonra Otto dedesinden etkilenip pilot oluyor

9/10

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Tesadüfler üzerine kurulu, gerçekten masalsı bir aşk hikayesiydi. Şahsen ben bu masalı beğendiğimi söyleyebilirim.

Her şeyden önce karakter tanıtımı ve gelişimi açısından bakarsak, izlediğim en iyi filmlerden birisiydi. İki ana karakterimizi, çocukluklarından itibaren, paralel bir kurgu eşliğinde, birbirlerinin gözünden izlemek hem son derece keyifliydi hem de dediğim gibi karakter tanıtımı ve gelişimi açısından bakıldığında çok mantıklı, çok doyurucu bir tercihti. Bir süre sonra Otto ve Ana'nın nerede, ne yapacakları dahi tahmin edilebiliyordu. Yanlış anlaşılmasın bunu olumlu bir şey olarak söylüyorum bu film özelinde...

Olumsuz noktalar olarak yer yer maalesef tekrara düştüğünü ve tesadüflerin birkaçının fazla gerçek dışı olduğunu söyleyebilirim sanırım. Bir de final kısmına geçiş biraz daha hızlı olabilirdi.

Oyunculuklar ve yönetmenlik de genel hatlarıyla başarılıydı.

7 ile 8 arasında kalmıştım, tam ortasını vereceğim...

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
Filmi çok hatırlamıyorum açıkçası ama senaryonun direkt olarak tesadüfler ve rastlantılar üzerine kurulduğu yapımları çok sevemeyen biri olarak bu filmi de o yönü itibariyle çok sevemedim. Senaryoyu çok beğenmesem de filmin çift bakış açılı kurgusunu başarılı buldum. Bu kurgu ve anlatış tarzı sayesinde türevlerinden ayrılmış diyebilirim. Genel olarak ortalama bulduğum bir filmdi, beklentimin biraz altında kaldı.

6.5/10