baron

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,432
Puanı
409
Evet onu hatırlıyorum karanlık derken bunu kast etmiş gerçekten de... Senaristler neden bu kararı verdiler bilmiyorum ama buradan bir drama kastıkları fazla aşikar... Önce Miriel'i kitaplarda sarışın ve mavi gözlü ve aşırı güzel resmedilmesine rağmen bu ablaya verdiler, şimdi de kadının gözünü off screen kör ettiler... Ah Amazon ah... Bu diziyi sizin almanız suç değil aslında, bu diziyi size emanet eden Tolkien vakfında ve Tolkien'in soyundan gelen oğullar torunlarda suç...
Hollywood Reporter'e göre HBO ve Netflix de almaya çalışmış ama ikisi de 3 çağı yapmak istemişler HBO üçlemeyi seri olarak yapmak istemiş yani aynı hikayeyi, Netflix ise MCU misali bir proje ile Tolkien Estate gitmiş ki bu onları korkutmuş hahaha bir de konuşulan 250m Netflix vermiş Amazon daha az para vererek almış çünkü The Silmarillionu satın almadan 2 çağ fikri onlardan gelmiş :A

• Güldürdün
Reactions: MEnes

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Hollywood Reporter'e göre HBO ve Netflix de almaya çalışmış ama ikisi de 3 çağı yapmak istemişler HBO üçlemeyi seri olarak yapmak istemiş yani aynı hikayeyi, Netflix ise MCU misali bir proje ile Tolkien Estate gitmiş ki bu onları korkutmuş hahaha bir de konuşulan 250m Netflix vermiş Amazon daha az para vererek almış çünkü The Silmarillionu satın almadan 2 çağ fikri onlardan gelmiş :A
3. çağ ile ilgili çekilecek her şey çekilmişken neden aynı hikayeyi yapmak istersiniz ki... HBO'nun bu hamlesi biraz saçmaymış gerçekten de... Onun dışında Netflix'e o tarz bir durumda zaten o haklar verilmezmiş... Orta Dünya evreni böyle bir şeyi kaldıramazdı... Hoş şuanki durumu da kaldıramıyoruz ya neyse... Amazon'un The Silmarillion'u alması ve hakkı verilecek bir uyarlama yapması zaten imkansızdı. Onlar da riske girmeyip kaynak materyalin çok az olduğu 2. Çağ'a yönelmişler... Kafamıza göre at koşturalım, kimse bize karışamaz, istediğimizi yazar çizeriz kafasında hareket etmişler ki dizide de bunu görüyoruz... E hal böyle olunca teknik kalite ne kadar yüksek olursa olsun senaryodaki vasatlığı yazarların kalitesizliğinden görebiliyoruz... İşin başına vizyonu olan bu işe kafayı takmış adamları getirmezsen işin sonu hüsran olur...

Her büyük başyapıt eserde görürüz ki Showrunner(lar) değişik kafada insanlardır, öyle olmalı ve bunu hissettirmelidir.. İşin kalitesinden ve verilen emekten bağımsız açıklamalardan bile bunu belli edebilirler. Bizimkiler daha ilk açıklamalarından ve genel gidişattan zaten falso veriyordu ama bir umut diyorduk... Biz Tolkien'i çok iyi anladık, şöyle yaptık, böyle yaptık diyerek Tolkien'i anlayamazsın... 2022 dünyasını Orta Dünya'ya taşıyarak Tolkien'i anlayamazsın... Duyar kasayım, her ırkta siyahi oynatayım (ki aslında sorun bu da değil ama yine de bir sorun..), Elf'ler Mithril sayesinde Cücelere muhtaç olsun ve diğer ırklardan üstün olmasın, tüm ırklar eşit olsun diyerek Tolkien'i anlayamazsın... Koskoca Elrond diz çöküp yalvardı abi son bölümde... Şaka mısınız siz...Maalesef bunların derdi Tolkien'in dünyası Orta Dünya'da geçen efsanevi bir iş yapmak değil, çok daha başka şeyler... Biz fantastik bir dünya olan Orta Dünya'ya 2022 dünyasından kaçmak için gidiyoruz ama gel gör ki bu eserde 2022 dünyasının tam içindeyim sanki... Diyaloglar öyle, atmosfer öyle, casting öyle... İşin ruhu yok resmen... Diziye ilgimi hala diri tutan tek şey Sauron ve Meteor Adam ve yüzüklerin nasıl yapıldığını, bu kısımdaki işleyişi görmek istemem... Onda da en azından Sauron ve Meteor adam kısmında sezon finalinde gelişme olacak mı olmayacak mı belirsiz ama yalandan izleyeceğiz işte...

• Beğendim
Reactions: baron

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
1x8

Koca sezonun sonuna tüm konuları sıkıştırıp belki de 7 bölümde çoook daha işlevsel ve kaliteli şekilde işleyebilecekleri konuları son bölüme atıp kendilerini rezil eden senaristlere selam olsun... Dizinin en iyi bölümünü sona sakladılar ama bunu yaparken yaklaşık 7.5 saatlik ekran süresini gereksiz onlarca sahne ile çar çur ettiler. Bu bir sinematik eserin nasıl çekilmemesi gerektiğini gösteren 8.5 9 saatlik bir deneydi sanki... Senaristler de zaten açıklamalarında bunu söylemişler... İlk sezon bizim için de yepyeni bir maceraydı demişler... Ah be Amazon.. Neden bu çapsız acemilere böyle büyük bir eseri emanet ettiniz anlamak çok ama çok güç... Aa ben biliyorum... J.J. Abrams denen çapsız abi size telefon etti değil mi... Bu kardeşlerim benim yardımcılarımdı benden eğitim aldılar, onların senaryosunu kabul edin dedi değil mi... Koskoca LOTR evreninde geçecek mega bütçeli dizi Abrams denen çapsızın bir telefonuyla rezil kepaze edildi... Şu sezonda çok başka şeyler izleyebilirdik ve çok daha keyifli bir şekilde bu macerayı şimdilik noktalayabilirdik... Sonraki sezonlara bırakılan kapılar açısından en azından bu bölümde hamleler yapıldı ve en azından üst düzey ve umut vaat eden bir bölüm çekildi... 2 yıllık hiç heyecanlı olmayan bekleyişe girdik...
2 koldan ilerleyen ve önceki bölümün hatta sezon başından sonuna kadar merak ettiğim hikayelerin nihayet ortaya çıktığı ve gözüktüğü bölümdü... Meteor Adam ve Sauron'un kimlikleri ortaya çıktı... Ve kaliteli sahnelerle ortaya çıktılar bunları söylemek gerekiyor. Hem Sauron'un ortaya çıktığı sahneyi hem de Meteor Adam'ın sahnesini beğendim.

Meteor Adam'dan başlamak lazım ki bölüm de onunla başlıyor. Sezon başından beri bir öyle bir böyle uzattıkça uzattılar, boş gizem kasıp durdular ve olayları sezon finaline atıp bir anda durumu nihayete erdirdiler... 3 ablanın takibinin sonuçlandığını ve üst düzey bir aksiyon sahnesinin yaşandığını gördük. Oradaki aksiyon sahneleri gerçekten çok iyiydi... Ablalar ona Sauron dediler ve bize bir tık ters köşe yaşatmak istedi senaristler.. Bu ucuz numaraları yemeyeceğiz kardeşim, bu adamın Sauron olmadığını tahmin edecek kadar sanat eseri izledik... Ancak olayın geldiği nokta güzel bir yere bağladı. Meteor Adam'ın özellikle son sahnedeki diyaloğuyla Gandalf olduğu tescillendi... Istari yani büyücü olduğu söylenen karakter 3 ablayı öldürürken onları kelebeğe dönüştürdü. Üstüne son sahnede Nori'ye yolculuğa çıkacakları yolu söylerken nereye gideceğini bilemiyorsan burnuna güven dedi ve filmlere göndermeler yapıldı... Evet Meteor Adam Gandalf... Neden yıldızlarla geldi, gelme amacı nereye bağlanacak Nori'nin buradaki rolü ne olacak bilemiyoruz ama bu bölümdeki sahneleri ve en azından neticeyi beğendiğimi söyleyebilirim. Nori'nin ailesiyle ve yoldaşlarıyla ayrıldığı kısım güzel ve dramatik bir sahneydi. Meteor Adam'ın hiç konuşamamasına rağmen bir anda bu bölümde konuşmaya başlayıp bilgece şeyler söylemesi ise ilginçti. Her şeyi hatırladığını gördük. Nasıl oldu bilinmez ama benim tahminime göre asayı tuttuktan sonra oldu gibi bu durum... Keşke bölümler geçtikçe yavaş yavaş hatırlama sahneleri gösterilse de böyle bir anda olmasaydı daha şık olurdu... Bu bölümdeki her şey zaten böyle bir anda tek bölüme sıkıştırılan ve önceki bölümlerde yaşanan olayların yüzde 50'sinin boşa geçtiğini gösteren cinstendi... Çok daha kaliteli ve üst düzey bir işleyişle çok daha başka bir sezon izleyebilirdik. Çapsız çaylak senaristlerin boş deneyine ve gereksiz gizem kasmasına kurban gittik resmen...

Numenor kısmıyla ilgili pek bahsedilecek bir şey yaşanmadı ama orada da Numenor'un çöküş hikayesinin başlangıcını gördük. En azından bir ilerleme oldu diyebiliriz. Kral'ın ölmesiyle bu olaylar zinciri başlayacaktır, ancak Elendil'in kızının burada ne gibi bir dahli olacak bilmiyorum. Kral'ın tam Earien oradayken o şekilde konuşması bir dikkatimi çekti diyebilirim. Sezon finalinde Isildur'la ilgili bir şey göremedik ama ölmediği çok açık elbette. 2. sezonda göreceğiz artık...

Olayın asıl ilginçleştiği nokta ise elbette Sauron hikayesiydi... Sauron Annatar olarak hiç işlenmedi kitaplardaki gibi. Kafalarına göre değiştirdikleri ana hikayeyi Halbrand üzerinden işlediler. İnsanların arasına karışan, demircilik yeteneği olan ve yüzüklerin yapımına katkısı olan Annatar rolü Halbrand üzerinden işlendi. Aslında baştan sona şüphe duyulan ve Sauron olduğu tahmin edilen Halbrand gerçekten de Sauron çıktı... Meteor Adam'la sözde twist yaptıklarını sandılar ama şu ortamda dizide yer alan karakterler arasındaki en büyük olağan şüpheli Halbrand'dı. Buradaki sıkıntı Sauron kitaplarda ve notlarda geçtiği şekliyle Annatar kimliğiyle Elflerin arasında epey vakit geçiriyor. Celebrimbor ile de aynı şekilde epey vakit geçiriyor. Dizi Sauron senaryosuna biraz zaman ayırmayı düşünüp bunu ilk sezona yaysaydı çok daha sağlam bir şeyler izleyebilirdik. Ama onlar Galadriel ile vakit geçirmesini sağlayıp bu şekilde ilerleyip her şeyi son bölüme atıp yarım saatte bu konuyu işlemeyi düşündüler. Dizinin Sauron Show olmasını istememiş beyefendiler... Bir de açıklama yapıyorlar... Kardeşim 2. Çağ demek zaten Sauron demek. Nasıl sen tüm sezonu boşa geçirip Sauron'u son bölüme atarsın... Ve tüm bunları geçtim her şeyin üstüne güç yüzüklerinin yapımını 10 15 dakikada geçiştirirsin... O kısım gerçekten üzücüydü...

Ancak bölümün en olumlu yanı Halbrand ile Galadriel'in yüzleştiği sahneydi... Sadece bölümün değil sezonun en iyi sahnesiydi bence. Karşılıklı döktürmüş iki oyuncu da. Halbrand'ın baştan sona bunları planladığını buradan çıkaramayız belki ama ortada oturmayan bir şeyler de var. Amacı gerçekten Orta Dünya'ya dönmek değildi, çünkü Numenor'da kalmak istiyordu. Galadriel kendi elleriyle yaptı ne yaptıysa. Yüzleştikleri sahnede de bunu görüyoruz. Halbrand hiç bir şekilde planlı ve bilinçli şekilde Galadriel'e yanaştı gibi gözükmüyor. Yani en azından bize gösterilenler böyle. Onun dışında yüzleşme sahnesinde iyilikle kötülük arasında psikolojik olarak Galadriel'i yanına çekme kısmı gerçekten çok başarılıydı. Sauron'u hissettiren ve bu adamlar bunu yapabiliyormuş sanki dedirten çok iyi bir sahneydi... Bu dünyaya kötülük değil iyilik getirmek istiyorum yanımda yer al dediği kısım, öncesinde abisi üstünden aklını çelmeye çalışması, bir nevi Galadriel'in psikolojisini etkileyip iyi bir dil kullanıp kendine çekmeye çalışması. Galadriel olayı çözünce ve yanında yer almayacağını söyleyince ses tonunun değişmesi ve gerçekten Karanlıklar Lordu olduğunu göstermesi... Çok çok iyi bir sahneydi baştan sona... Olayın sonunda ise Galadriel'in onunla karşılaştığını söylememesi ilginçti. Yüzüklerden yaptılar, 3 tane yaptılar, neden 3 tane olduğunu açıkladılar, fena değildi. Ama yüzüklerin Mithril'den yapılması fikri garipti. Üstüne bunun Orta Dünya'daki tüm elfleri nasıl kurtaracağını merak da etmiyor değilim. Mithril'den tonlarca istiyorlardı ama bunlar 3 tane yüzük yaptılar. 3 Elf Kralı için 3 yüzük kısmı tamam ama krallarda bu yüzük olunca ne olacak diğer elfler de bir şekilde o mithril ışığından yararlanacaklar mı... Sahi ne saçma senaryoydu, hatırladım yine sinirim bozuldu...

İnsanlar'ın ve Cüce'lerin yüzüklerinin yapımını görmedik. Onu sonraki sezonda işleyeceklerdir. Nori ve Gandalf'ın yolculuğunu izlemek çok keyifli olacak. Sauron'un hikayesini izlemek yine keyifli olacak. Mordor'da Barad Dur'un oluşmasını izlemek keyifli olacak. Ancak keşke kafalarına göre değiştirmeyip metinlerdeki gibi işleselerdi o kısımları. Sözün özü sezonun en iyi bölümünü yaptılar evet ama keşke bu sezonun ekran süresini daha verimli değerlendirseydiniz be kardeşim... Ve keşke bazı kritik ve önemli konularda kafanıza göre şeyler yazmasaydınız... Elimizde çoook daha üst düzey ve elle tutulur kalitede bir iş izleyecektik... Bakalım bundan sonra olayları nasıl işleyip nasıl toparlayacaklar ama ders alacaklar mı bu sezonki hatalarından bilinmez... 2 yıl sonra görüşmek dileğiyle LOTR... Ben en iyisi bunun üstüne efsanevi filmleri EXTENDED izleyeyim...

8.7/10

• Beğendim
Reactions: baron