Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
İlk sezon süre 70-80 dakika olduğu için iyi değildi sürenin 70-80 dakika olmasına rağmen iyiydi. :A

Bölüm sayısı birkaç bölüm artabilir belki ona bir şey demem de şu kadar karakterimiz var süre yetmiyor falan demek bana çok anlamsız geliyor. @xdragxx'in de dediği gibi The Office'te mesela 10-15 tane önemli karakter var ama 20 dakika gayet yetiyor. Bazı karakterleri her bölüm görmüyoruz ama bu çok normal, dozunda olmasını sağlıyor her şeyin.

Mesela Metin amca, doktor, çiçekçi teyze falan her bölüm gözükse sıkıcı olacaklar. Çok fazla hikaye potansiyeli taşıyan karakterler değiller zaten. 10 bölümde bir gözükseler bile dizi bir şey kaybetmez. :A
"The Office" genelde 20 bölüm üzerinde olduğu için ve genel olarak büyük bir bölümü tek mekanda geçtiği için kıyaslama bence pek yerinde olmadı. Ayrıca 20 dakikalık sitcomları düşündüğümüzde, çok geniş karakterli olmadığı için haliyle fazla olması sıkar ama çoğunun da bölüm sayısı fazla oluyor. :A

Ayrıca o karakterler hemen hemen her bölümde görünüyordu kimi zaman ama sıkmıyordu, şimdi sahneleri çok az. Eskiden diziyi gerçekten izlemiyordun sanırım, bu karakterler eskiden hemen hemen her bölüm görünüyordu :A

• Güldürdün
  • Beğendim
Reactions: MEnes and xdragxx

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
"The Office" genelde 20 bölüm üzerinde olduğu için ve genel olarak büyük bir bölümü tek mekanda geçtiği için kıyaslama bence pek yerinde olmadı. Ayrıca 20 dakikalık sitcomları düşündüğümüzde, çok geniş karakterli olmadığı için haliyle fazla olması sıkar ama çoğunun da bölüm sayısı fazla oluyor. :A

Ayrıca o karakterler hemen hemen her bölümde görünüyordu kimi zaman ama sıkmıyordu, şimdi sahneleri çok az. Eskiden diziyi gerçekten izlemiyordun sanırım, bu karakterler eskiden hemen hemen her bölüm görünüyordu :A
60 dakikalık 8 bölüm oluyor yine daha kısa. :A

Bence her bölüm gözükmüyorlardı. :A Dönem dönem öne çıktıkları oluyordu. Dizinin taşıyıcı unsuru olmadıkları kesin, arada renk katıyorlar sadece. Bence hepsinin de bu sezonki varlıkları son derece dozundaydı...

• Güldürdün
Reactions: Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
60 dakikalık 8 bölüm oluyor yine daha kısa. :A

Bence her bölüm gözükmüyorlardı. :A Dönem dönem öne çıktıkları oluyordu. Dizinin taşıyıcı unsuru olmadıkları kesin, arada renk katıyorlar sadece. Bence hepsinin de bu sezonki varlıkları son derece dozundaydı...
Leyla ile Mecnun'u bıraksan, 20 dakikalık 8 bölümlük dizilerden olmasını isteyeceksin. :A Hatta öyle olsa, muhtemelen büyük keyif alırsın. :A

• Güldürdün
Reactions: MEnes

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Yahu 20 dakika uzun olsa nasıl bir fazladan karakter kullanma bekliyorsun. :A Fazla süre baskısı zorlama sahne yazılmasına neden olur. Bölümlük konunun tadının kaçmasına neden olur. İlla ek sahne gerekiyorsa İsmail Abi'nin halaları, dedeleri sahnelerinden veya sıkıcı çöl sahnelerinden kısarsın olur biter. :A
Biz sahneler yetmiyor diyoruz sen bambaşka bir yerden vuruyorsun... Ya zaten normalde İsmail Abi'nin genleri her bölümde olmuyordu, olması da gerekmiyor zaten. 10 bölümün içinde 4 5 tane olsa yeterdi. Ama onları da yine süre yetersizliğinden dolayı kısa yapmışlar zaten... Çöl sahneleri ise Leyla ile Mecnun'un olmazsa olmazıdır... Olmaması teklif dahi edilemez... :A

Onun dışında bir sürü yan karakter var ve çoğu bölümlere serpiştirilebilirdi ve hikaye daha genişleterek anlatılabilirdi. Ama salt hikaye anlatmak için hikayenin detaylarını ve bolluğunu kıstı bu sezon. Ne sahil sahneleri, ne geniş geniş goygoy sahneleri, ne bakkal önünde uzun goygoylar... Hiçbiri tam verimli işlenemedi bu sezon. Yani evet o 20 30 dakika olsa elimizde hepsini bol bol işleyecek malzeme vardı ve Burak Aksak bunları çok rahat dağıtırdı bölümlere. Süre baskısı değil Leyla ile Mecnun'un karakter bolluğu bu... Olması gereken bu aslında... :A
------

Adminimiz tarafsız bir gözle diziyi eleştirmektedir. Dolayısıyla adminimize yapılan bu baskılara karşı sonuna kadar yanındayız.. @MEnes
Leyla ile Mecnun’un azılı izleyicileri şimdi de bölüm süreleri üzerinden sayın admini hedef almış, #BazingaYalnızDeğildir… @Maskeli Fedai
Siz ne anlatıyorsunuz yine kan dondurucu herifler... Konuya gelip nefret saçıp gitmeyin artık yeter... :A

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Biz sahneler yetmiyor diyoruz sen bambaşka bir yerden vuruyorsun... Ya zaten normalde İsmail Abi'nin genleri her bölümde olmuyordu, olması da gerekmiyor zaten. 10 bölümün içinde 4 5 tane olsa yeterdi. Ama onları da yine süre yetersizliğinden dolayı kısa yapmışlar zaten... Çöl sahneleri ise Leyla ile Mecnun'un olmazsa olmazıdır... Olmaması teklif dahi edilemez... :A

Onun dışında bir sürü yan karakter var ve çoğu bölümlere serpiştirilebilirdi ve hikaye daha genişleterek anlatılabilirdi. Ama salt hikaye anlatmak için hikayenin detaylarını ve bolluğunu kıstı bu sezon. Ne sahil sahneleri, ne geniş geniş goygoy sahneleri, ne bakkal önünde uzun goygoylar... Hiçbiri tam verimli işlenemedi bu sezon. Yani evet o 20 30 dakika olsa elimizde hepsini bol bol işleyecek malzeme vardı ve Burak Aksak bunları çok rahat dağıtırdı bölümlere. Süre baskısı değil Leyla ile Mecnun'un karakter bolluğu bu... Olması gereken bu aslında... :A
------

Siz ne anlatıyorsunuz yine kan dondurucu herifler... Konuya gelip nefret saçıp gitmeyin artık yeter... :A
Ya bak kendin diyorsun işte 10 bölümün içinde 4-5 tane olsa yeterdi. İşte onu her bölüm göstermeseler gösterdiklerinde uzun gösterirlerdi aynı süreyi harcardı yine. :A Mesele sürenin yetersizliği değil süreyi kullanmadaki tercihler. :A

Goygoy bence de daha bol olabilirdi pek çok yerde, onun için olay yoğunluğunu azaltmak mantıklı olabilirdi. Zaten kimse olaylar için izlemiyor diziyi. :A Bu sezon zaten karakterlerin aradan geçen zamanda ne yaptığını hatırlatmakla falan geçti. Arada bir de yeni karakterleri tanıyıp onların olay örgüsünü takip ettik... Gelecek sezonlarda bence daha da bol süre olmuş olacak elinde Burak Aksak'ın. Goygoylar da artar. :A

• Güldürdün
Reactions: MEnes

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Ya bak kendin diyorsun işte 10 bölümün içinde 4-5 tane olsa yeterdi. İşte onu her bölüm göstermeseler gösterdiklerinde uzun gösterirlerdi aynı süreyi harcardı yine. :A Mesele sürenin yetersizliği değil süreyi kullanmadaki tercihler. :A

Goygoy bence de daha bol olabilirdi pek çok yerde, onun için olay yoğunluğunu azaltmak mantıklı olabilirdi. Zaten kimse olaylar için izlemiyor diziyi. :A Bu sezon zaten karakterlerin aradan geçen zamanda ne yaptığını hatırlatmakla falan geçti. Arada bir de yeni karakterleri tanıyıp onların olay örgüsünü takip ettik... Gelecek sezonlarda bence daha da bol süre olmuş olacak elinde Burak Aksak'ın. Goygoylar da artar. :A
İstediğini söyleyebilirsin ama bence sonraki sezon süre minimum 1 saate çıkacak ve çoook daha kaliteli bir işe tanıklık edeceğiz... Mesele kesin bir şekilde sürenin ve bölüm sayısının yetersizliğiydi...

İlk 20 bölüme süreye rağmen müthişti demişsin de tam tersi o süre olmasa o kadar olayı anlatacak alanı nereden bulacaktı... Tek bir boş sahne tek bir çıkarılacak sahne bulamıyorum o kusursuzluktan... :A

Goygoylar muhakkak artacak çünkü dizinin ruhunu tam olarak onlar yansıtıyor. Burak Aksak da yorumları falan takip ediyor anladığım kadarıyla. Tüm hepsini toplayıp çıkarınca elbette belirli ayarlamalar yapmıştır. 5. sezon bence daha çok tatmin olacağız izlediğimiz L&M'den. Tek korktuğum şey bunlar 5.5 - 6 haftada çektiler bu sezonu. 4. sezonu 8 haftada çekmişlerdi... Şimdi bu sezon daha kısa sürede çekildiyse daha mı kısa çektiler yoksa aceleyle mi çektiler diye bir gerginlik oluştu ama neyse... Hayırlısı...

• Güldürdün
  • Beğendim
Reactions: bazinga and Araf

Laaps

Yeni Üye
Reaksiyon puanı
0
Puanı
2
İlk 103 bölümü izlemiş ve leyla ile mecnunu çok seven biri olarak yeni sezon ki ilk 10 bölüme bende yorum yapmak istedim. Kardeş payı ve lm dışında neredeyse hiç Türk dizisi izlememiş biri olarak yapacağım bu yorumu.
Öncelikle ilk 20 bölüm benim için bambaşkaydı. Yeni sezonda ben mecnunun leylaya gerçekten aşık olduğu hissine kapılamadım. Bu sebepten duygusal sahnelere kendimi veremedim. Film başlar başlamaz mecnun leylaya aşık olarak başladı sanki. Abi bi dur bi işle konuyu. Eski bölümlerde konu sadece leylanın etrafında dönmüyordu. Tamam film süreleri kısa olabilir ama konuları bu kadar hızlı geçmek zorunda değilsin ki. leylayı ilk görüşü, halı sahada ki kavgası, at sırtında gelmesi vs. Yani o kadar güzel işlenmişti ki konular, sonraki leylaların hiç bir o ilk leylanın yerini tutmadı. Sonra araya giren reklamlar olmuyor, filme hiç yakışmıyor. Sen git bütün filmlere, reklamlara gönderme yap, sonra gel yeni sezonda abuk subuk reklam koy. Olmadı bence. Bir de sahil sahnesinin olmaması beni çok üzdü. 20. Bölüm de ismail abi "o gemi de babam var" demesi zihninlere kazındı resmen. Gözlerim dolmuştu o bölüm. "O gemi gelecek ismail abiye" herkes inanmıştı. İsmail abi o gemiye el sallayacak arkadaş başka yolu yok. Ben ilk 103 bölümü de internetten izlemiştim ve bir çok sahnesinde gülerken sahneyi kaçırmamak için durdurup iyice güldükten sonra filmi tekrar devam ettirirdim. 😊 ilk 103 bölümün sahneleri aklımdan çıkmıyor ama bu 10 bölümün aklımda iz eden sahnesi olmadı gibi. Evet yine de başarılı bir başlangıç olmuş ama duygusunda bir boşluk var. Biraz aceleye gelmiş gibi. Birde Pakize 1 bölümlük geldi Nurten Ruhsar olarak filmde, eski leylayıda 1 bölümlük getirin be abi. Paralel evren filan halledersin burak kardeş bulursun bir konu 😊 mecnunun bence ilk leyla ile son kez yüzleşmesi gerek. İskenderin değil, mecnunun Yarım kalan hikayeyi bitirmesi gerek. Neyse benim de nacizane görüşlerin bunlar. Herkese iyi seyirler dilerim...