Exxen Leyla ile Mecnun - 1. Sezon Yorumları

Benim puanları tam almamışsın.
Senin puanlarını tam olarak göremedim ki, sadece birinci bölüm puanını gördüm. Diğer türlü yazardım.

------

8 puan olarak görmüştüm bir yerlerde puanını, sonra döndüm birinci bölümündeki puanına 7.5, sonra gerisini dikkat etmemişim @xdragxx. Diğer iki bölüme 8 puan vermişsin. Ekleme yapayım.

------

Ekledim @xdragxx'in puanlarını da, dizinin ikinci ve üçüncü bölümünün puanları da biraz düştü.

Son düzenleme:
Reactions: xdragxx
4. Bölüm

Allah rızası için gelecek sezonu Netflix ya da Blutv’den devam ettirsinler. Exxen’den ve Acun’dan o kadar nefret ettim ki şu reklam saçmalıkları yüzünden…

Bu sezonun en zayıf bölümüydü ama tempo düşüşü normaldir ve olması gerekir. Yeryüzünde hiçbir dizi olmadı ki bütün bölümleri baştan sona yüksek tempolu olsun, TRT bölümlerinde dahi böyle geçiş bölümleri vardı ve bu da onlardan biri oldu.

Yalnız beni sinir eden şey, şu banka reklamları zaten başlı başına puan kırma sebebi ama asıl mesele bu değil. Şu plaza saçmalığı ve Yavuz olayının gereğinden fazla uzaması. Bu dizide yaz dizileri gibi plaza sahneleri görmek istemiyoruz. Leyla ile Mecnun dediğin doğal dizidir, hayatın içinden, halktan sahnelere yer verir. Ki Allah’ı var bu sezon yine gayet de halktan sahnelere, detaylara yer verdikleri oldu. Ama şu plaza olayı artık baydı…

Yavuz sahneleri de mimar kadın sahneleri de Leyla ile Mecnun’a yakışmıyor, sanki yaz dizisi gibi hissettiriyor. Hele görüntü kalitesi, parlaklığın yüksek olması kamera filtresi vb. bildiğin yaz dizisi görünümünde. O eski mavi tonlarındaki filtreyi özledik…

Bu bölümün yıldızı yine Erdal Bakkal idi, özellikle Mecnun’un kolunu sıvazlayıp iki doz olmadın mı dediği sahnede sesli güldüm. Nihayet pandemi dönemine dair bir iz görebildik hem bu sahnede hem de bir sahnedeki arka planda yoldan geçen insanların yüzünde maskeler vardı. Ama yine de ana karakterlerin de pandemiye daha fazla göndermede bulunması gerekir…

Yeni Leyla bence oldukça tatlı ve bir önceki Leyla’dan daha iyi. Ama halen tam derinlikli olarak göremedik. Görebilir miyiz emin değilim çünkü bölüm süreleri çok kısa…

7.1

@Tolstoyevski'ye 8'in altında puan verdirtti dizi.

Bu arada BluTV'de de yayınlansa belki görüntü bakımındna kaliteli olurdu ama Behzat Ç.'nin son sezonu aklıma geliyor, Leyla ile Mecnun'u da aynı şekilde mahvederlerdi. Netflix müdahale eder miydi bilemem ama daha iyi olurdu. Aynı anda bütün bölümler yayınlanırdı. GAİN var, o daha iyi olurdu aslında, hem ekipten birçok oyuncu rol aldı platformun yapımlarda. Bein Connect de var ama oraya girmeyelim hiç, platform bu konularda çok yeni. Hepsinden öte sanırım Leyla ile Mecnun'u bir araya getirebilecek bir tek Acun Ilıcalı çıkardı, yani Exxen. O açıdan diğer platformlar ekibi bir araya getirip diziyi başlatamazdı gibi, zor yani.

Reactions: Tolstoyevski
Denize düşen diye bir deyim var, devamını getirmeyeyim riske girmeyelim ama yapacak bir şey yok özetle bir şekilde idare edip alışacağız o reklamlara da görüntü filtresine de
Hiç dönmemesindense tabii ki böyle reklam olayıyla da olsa dönmesi yeğdir.

Arada böyle 7-8’lik bölümler olacak ki, üst düzey bölümlerin daha bir kıymetini bilelim

Bu arada görüntü yönetmeni zamanında Eyüp Boz ve Serdar Ünlütürk'tü, şimdi ise farklı. Ekibin değişmesi bile görüntü kalitesini bozuyor. Tabii platformun da etkisi oluyor. Eflatun Film bile yapmıyor ki artık filmi, şirket yok artık. Yapacak bir şey yok, sonradan şaha kalksın da. Ayrıca her kaliteli dizide mutlaka düşük bölümler de olur.

Reactions: Tolstoyevski
@MEnes ve @mesmeso'nun oyları geldikten sonra göreceğiz ki, dördüncü bölüm çok düşük oy alan bir bölüm olacak.

Reactions: MEnes
4x4

Önceki bölüme oranla daha düşük tempoda giden bir geçiş bölümüydü. Evet her dizinin alt ayarda bölümü olur ama Leyla ile Mecnun'da bunlardan çok az vardır. 10 bölüm kadar az bir bölüm sayısında bunun olması biraz göze batıyor. Ve dizinin tek büyük sorunu kurgu, müzik ve renk tonlarının dışında süresi bence... Onlara bir şekilde alışıyor bünye ama süre kısıtlamasından dolayı bir çok karaktere yer verebilecekken hiç birine ekran süresi yetmiyor. Sezon çıkmadan önce bundan korkuyordum ve bu korktuğum başıma geldi doğrusu. Süreler 50 55 dakika bandında gitmemeli. 1 saat ve üzeri olmalı bana göre. Sezon finaline doğru süresi artar umarım. Yine de dizi kendini büyük bir keyifle izletmeye ve kalitesini net bir şekilde göstermeye devam ediyor... Bu bölümden sonra ise gerçekten hikayenin ilerleyeceğini düşünüyorum...

Leyla ile Mecnun arasındaki diyalog hem rüya veya adını bilmediğimiz kısımda hem de gerçek dünyada oldukça iyi ilerliyor bence. Odadaki Leyla ile aralarındaki kimya çok iyi olmuş. Deniz Işın bence ilk Leyla havasında oynuyor, oldukça tatlı ve hoş mimikleri var. Mecnun'la olan diyalogları da çok içten ve naif gözüküyor. Mecnun'un 'Mekanı taramalılarla bastılar' demesi ve böyle nostaljik sahnelerin bir şekilde karşımıza çıkması çok hoşuma gidiyor... Önceki bölümlerde de böyle atıflar vardı ama bu bölüm bir tık daha fazlaydı sanki. Bu gibi sahneler beni 2021 model Leyla ile Mecnun'a daha fazla bağlıyor diyebilirim.

Gerçek dünyadaki ile de komik ve saçma muhabbetleri vardı ve bu da ayrı hoşuma gitti. Mesela Mecnun laf soktum diyip kendi kendine konuşup arkasından da Leyla'nın bakması... Bu gibi sahneler Leyla ile Mecnun'un ruhunu tam olarak yansıtan sahneler. Leyla ile böyle bol bol diyaloğu olacak gibi ve kalitesinin bu ayarda olmasını istiyoruz. Özellikle final kısmında ev ile ilgili söyledikleri ve Mecnun'un Leyla'nın dikkatini bu sefer gerçekten çekmesi baya iyiydi. Mecnun'un da eskisi gibi olmadığını söyleyip daha sakin bir hayat istiyorum gibilerinden konuşması karakterin geldiği durumu gösteriyor bir nevi. Bakalım o Mecnun yine hangi maceralara koşacak... Olaylar olaylar biter mi bu hikayede, asla bitmez...

İsmail'in dizi muhabbeti ve genel olarak o kısımdaki göndermeler bence iyiydi. Dosto üzerinden Burak hem kendini gömmüş, hem sektörü gömmüş hem de Leyla ile Mecnun'un güncel durumuna bir nevi selam çakmış. Yavuz'un durumu ise yavaş yavaş ilerliyor gibi gözüküyor. Bahar karakteri biraz yaz dizilerinden çıkma olmasa daha iyi olurmuş ama hareketleri Leyla ile Mecnun'a uyan cinsten. Aralarındaki diyalog da yine iyi ama daha sert ve vurucu olması muhtemel ilerleyen bölümlerde.. Yavuz kısmı özellikle çözüldükçe iyice birbirlerine bağlanacaklardır.

Erdal ile İskender'in hala sahnesinin olmaması beni geriyor. Ev muhabbetinde bile sahnelerinin olmaması çok sinir bozucu. Ancak ilk defa Mecnun'la konuşurken adını andı, hala bir umut diyerek umarım sahneleri vardır diyip beklemeye devam ediyorum... Erdal ile Nurten arasındaki olaylar ise iyice çılgınlaşacak gibi. Nurten'in herkese gözükmesi, Erdal'ın onu boşamak istemesi ve fragmandaki sahneler... 3. sezondaki Deliler muhabbetine bir gönderme gelir umarım...

Bölümün final kısmına ayrı bir değinmek istiyorum, çünkü o kısım gerçekten işleri değiştiren cinsten. Karabasan'ın ortaya bir anda çıkması hikayeyi çok ilginç bir noktaya taşıdı. Leyla'nın gizemi belki de şimdiye kadar Leyla ile Mecnun'daki en bilinmeyen mevzu diyebiliriz. Burak o kısmı sağlam tasarlamış gibi duruyor. Dosto'nun Raskolnikov'dan aldığı balta ile Laptop'u kırışı ve sonrasındaki İsmail Abi'nin yasak tabelasını sökmesi ileriye dair bir umut ışığı oldu benim için. Asıl Leyla ile Mecnun şimdi başlıyor dercesine. Dosto hem sisteme isyan ediyor hem de Dosto Burak olduğu için Burak duruma isyan ediyor ve ardından gelen sahneler hacılar siz rahat olun dizi şimdi başlıyor dedirtiyor resmen. Hikaye ilerliyor ve Karabasan Leyla'nın odada beliriyor. Nasıl bağlayacak çok merak ediyorum ama Leyla'yı orada tutan Karabasan gibi duruyor şu aşamada. Ak Sakallı'nın da bunlarla ilgili bilgisi var mıdır veya planı var mıdır bilmiyorum ama oradaki mevzular çok iyi yerlere gidecek gibi... Son 10 dakikasıyla bölümü kurtardılar diyebilirim.

Pakizenin gelişi de ayrı bir olay. Tam İskender'in yeni aşk macerası zirve yapacakken Pakize arkadan damlıyor. Mecnun'un tepkilerini sonraki bölümde çok merak ediyorum..

Bölümde eleştirilecek şeyler de vardı elbette. Gereksiz küfür kullanımı, ilk insan muhabbetini uzaması ve İskender sahnesindeki muhabbetler. İskender'in aşk macerasının LM ruhuyla sanki pek uymaması.. Leyla ile Mecnun orjinalliğini bozuyor bu argo kullanımı. Ben hala düetler ve 'duş perdesi' vari orjinal küfürler bekliyorum ama her bölüm argo duyuyorum ve içim kararıyor... Reklam muhabbeti ise iyice sıkıyor.. Kardeşim tabela koy başka bir şey yap 3 dakika niye veriyorsun zaten dakikan kısıtlı... Bölüm genel olarak zaten ara bölümdü dizideki asıl sorun goygoy süresinin çok kısa olması. Bunda da süre sorunu öne çıkıyor. Az Sakallı ve bir çok karakter bile daha gelemedi diziye. Ama bu bölümden sonra final kısmı ve fragmanla da birlikte biraz daha sağlam bölümler göreceğimize inancım tam... Artık gerçek Leyla ile Mecnun başlıyor diyebilirim...

8/10

4x4

Değişik bir bölümdü. Her şeyden bir parça vardı. Bana göre bir temel atma bölümüydü. Kalan 6 bölümün tüm temeli bu bölümde atılmış gibiydi.

Pakize'nin ani gelişi beni çok güldürdü. İskender'in aşık halleri aşırı tatlıydı. Çölde Mecnun'la yaptıkları sohbet güzeldi. İskender'in aşk üçgeni beni eğlendirir.

Yavuz cidden çok kötü bir adam oldu ama Bahar'a bakışları güzeldi. Bahar ona iyi gelecek. Yavuz'un hep sert kızları sevmesi de tesadüf değil sanırım.

İsmail sonda üzdü beni. Yavuz'dan o sözleri duyarken ki yüzü beni kötü yaptı. Bir sürpriz olsa keşke Şekerpare geri dönse.

Nurten'i herkesin görebilmesine çok güldüm. Erdal'ın kıskanç halleri çok tatlı oluyor. Sonda karısından boşanmak istemesi beni şaşırttı.

Karabasan'ın ortaya çıkması güzel oldu. Benjo'yu yalnız bırakmaması iyi. Bana öyle geliyor ki ilk sezonun benzeri bir hikaye gidecek. Gerçek Leyla onun kızı çıkabilir. Ben cehennemden geliyorum demesi boşuna değildi.

Karabasan sonda arafa gitti ama içeride kim var göremedik. Muhtemelen şimdiki Leyla çıkacak ama insan bir umut ilk Leyla'nın çıkmasını bekliyor.

Mecnun'un bölüm başındaki haline çok güldüm. "Mekanı taramalılarla bastılar" repliği beni bitirdi. Acaba hangi Leyla'yı seçecek?

Malum banka reklamına artık bir şey demiyorum. Canımı acıtıyor.

Dosto'nun bölümdeki halleri beni şüphelendirdi. Acaba Burak Aksak diziyi tekrar yazmaktan memnun değil mi diye düşündürttü. Arada kendiyle dalga geçmesi de güldürdü.

7/10

4x5

Bence sezonun en iyi bölümüydü. Sebebi ise, o eski tadın daha bir belirgin hale gelmesi. Zihnimde bu bölüm Hayal Kırıklıkları Müzesi bölümünü çağrıştırdı. Kötülüğe Giden Yol insanın kendinden geçtiği iması da yerindeydi. O yola giderken yaşanan macera çok iyiydi. O yola girerken tabii sosyal medyayı linç ederken, aynı zamanda politik mesajlar da verildi. Sözlük kültürünü, instagram, twitter gibi siteleri, botları, sosyal medyada "kaydır" diyenlere iyi eleştiri yapıldı. Bunu diyenler bu bölümü izlerken utanmış mıdır, hiç sanmam. Hatta politik demişken Gezi Parkı yüzünden dizi bitmişti, ona da küçük bir gönderme yapıldı, KDV + Stopaj göndermesi de yapıldı. Politik yönü kuvvetliydi. Hatta hızını alamayıp, Pakize'nin çıkışını Nuri ismiyle nitelendirdiler inceden. Asuman Dabak'ın çıkışı evet, Nuri dizisi yüzündendi. Dizinin absürdlüğü o sayede arttı tabii, düşününce iyi ki gitmiş moduna giriyorum. Yatak meselesiyle çok absürd sahne çıkmıştı.

İskender, Feraye ile yeni bir çıkış noktası bulmuşken, Mecnun'un Pakize'ye olan özlemini görünce her şeye yeniden başlayacak gibi görünüyor. Yavuz da, Karabasan sahnesiyle birlikte arkadaşlarını yeniden hatırlayıp, kötülüğün yolunu tutup, Karabasan'a ait olacak bir dünya olması yerine dünyanın yok olmasını isteyip atlıyor kötülüğün denizinin dibine, sonra da ardından Mecnun'un rüyasında gördüğü Leyla, yani Leyla'nın iyi hali, o da atlayıp dünyayı kurtarmaya çalışıyor ve atlarken Mecnun'un kulağına, gerçek Leyla'yı hatırlatması adına bir şeyler fısıldıyor ve bu sonraki bölümlerle ilgili çok iyi bir detay olarak akrşımıza çıkacak gibi.

Erdal, hayatını kaybeden hayalet karısı Nurten'den boşanmak için mahkemeye çıkıyor ve akıl hastanesine kapatılıyor. Dizinin bu bölümündeki en etkili sahne ise, Mecnun ile Pakize'nin yan yana geldiği sahneler, özellikle son sahne çok etkileyiciydi. Son olarak Aksakallı Dede'nin aşağı düştüğü sahne, LOTR'daki Gandalf'ın düştüğü sahnesini andırdı. O da aynı Gandalf gibi düşüp geri dönüyor. Muhtemelen o sahne, LOTR göndermesiydi.

10/10

3 puan veriyorum gönderme olarak @Araf

Reactions: Araf