Başyapıt - 4 Inception / Başlangıç (2010) - Film Yorumları

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060

Inception.jpg

Inception

Tür:
Aksiyon, Macera, Bilim-Kurgu, Gerilim
Süre: 148 dakika

Yönetmen: Christopher Nolan
Senaryo: Christopher Nolan

Oyuncular:
Leonardo DiCaprio
Joseph Gordon-Levitt
Ellen Page
Tom Hardy

IMDb Linki

Puanlar:
IMDb: 8.8/10
Rotten Tomatoes: 87%
Metacritic: 74/100

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

• Beğendim
  • Harika
Reactions: EmreCan and Dosi

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bu yıl içerisinde üçüncü kez izlemiştim o nedenle dördüncü kez izlemeyi daha ileri bir zamana erteleyip kısa bir yorum yapacağım. :)

Gerçek bir başyapıt. Nolan'ın net şekilde en iyi filmi. Rüya konsepti zaten başlı başına çok ilginç, insanlığa dair en hayret uyandırıcı noktalardan biri ve bu film onu sinemada etkileyici şekilde irdelemeyi başaran yegane eser. Teknik açıdan da aşmış bir film. Üzerinden 10 yıl geçti ama teknik açıdan yanına koyabileceğim bir başka film yok.

Biraz fazla kompleks bir film olmasına karşın ana akım izleyicinin bu kadar sevmesi de filmin ne kadar başarılı olduğunun özeti niteliğinde bir durum.

Daha iyi ve detaylı yorumları taze izleyecek arkadaşlara bırakıyor, tam puanımı verip köşeme çekiliyorum. :)

10/10

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Bu yıl içerisinde üçüncü kez izlemiştim o nedenle dördüncü kez izlemeyi daha ileri bir zamana erteleyip kısa bir yorum yapacağım. :)

Gerçek bir başyapıt. Nolan'ın net şekilde en iyi filmi. Rüya konsepti zaten başlı başına çok ilginç, insanlığa dair en hayret uyandırıcı noktalardan biri ve bu film onu sinemada etkileyici şekilde irdelemeyi başaran yegane eser. Teknik açıdan da aşmış bir film. Üzerinden 10 yıl geçti ama teknik açıdan yanına koyabileceğim bir başka film yok.

Biraz fazla kompleks bir film olmasına karşın ana akım izleyicinin bu kadar sevmesi de filmin ne kadar başarılı olduğunun özeti niteliğinde bir durum.

Daha iyi ve detaylı yorumları taze izleyecek arkadaşlara bırakıyor, tam puanımı verip köşeme çekiliyorum. :)

10/10

Yavas.jpg

• Güldürdün
Reactions: 12.Adam and bazinga

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Virüs olmasa bu filmi 14 Ağustos'ta sinemada IMAX olarak yeniden izleyip öyle yorumlamak isterdim... Halen bir çılgınlık yapabilirim ama bilet 40-50 TL'dir, o kadarına değmez bu ortamda ve riskte...

Virüs olmasa kesin yapardım ben de bu çılgınlığı. Şu ortamda imkanı yok maalesef.

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Ya @bazinga @Tolstoyevski sinema salonları boştur zaten :A Sinemaya gidene kadar dikkat ederseniz bir şey olmaz bene girin bu riske :D
Filmi yorumlamak gerekirse beni baştan sona kadar etkilemişti baya başarılı bir yapımdı. Detayları pek hatırlamıyorum ama film listemin üst sıralarında. Puanım 8.7

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Ya @bazinga @Tolstoyevski sinema salonları boştur zaten :A Sinemaya gidene kadar dikkat ederseniz bir şey olmaz bene girin bu riske :D
Filmi yorumlamak gerekirse beni baştan sona kadar etkilemişti baya başarılı bir yapımdı. Detayları pek hatırlamıyorum ama film listemin üst sıralarında. Puanım 8.7

Hocam puan konusunda @Tolstoyevski'nin izinden gittiğinizi görüyorum. :A

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Işınlanma teknolojisi icat edilse sorun olmaz bence de sinemalarda da işte İstanbul’da toplu taşıma, avm falan hoş şeyler değil. :A

• Güldürdün
Reactions: 12.Adam and xdragxx

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,926
Puanı
1,060
Film çok güzeldi ama bir okadarda da karışık. 2. İzleyişimde daha bi hakim olarak izleyeceğimden eminim.

Filmin konusu ve rüya teması çok iyiydi. Leonardo DiCaprio herzaman ki gibi çok iyi bir oyunculuk sergilemiş. Diğer oyunculuklar da iyiydi.
ilk sahnedeki o yaşlı adamın, helikopter sahnesinde DiCaprio ile özgürlük pazarlaması yaptığında o an aynı kişi olduğunu tahmin etmiştim. DiCaprio havalimanı sahnesinde, rahatça kontrolden geçerken, o sahnede nedense duygulamdım.

9.5/10

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Yeni film değil sonuçta, zaten amaç insanların aklını çelip sinema yoluna düşürmek. :A

Korona olmasa klasik fiyattan girerdi bence de her türlü, TENET'in fiyatı da normale göre ucuz gibi duruyor mesela. :A

Bu arada zaten gidesim vardı, sanırım Cinemaximum'un oyununa geleceğim...

dreamy

Favori Üye
Ayın En Favori Üyesi
Reaksiyon puanı
11,731
Puanı
710
Baştan sona hiç temponun düşmediği, özgün konusuyla ve kurgusuyla parlayan bir film kesinlikle. Yönetmenliğe film boyunca hayran olamamak elde değil, bazı kısımları hayretler içerisinde izledim.

Sonu ucu açık bitti. O totemin film bitmeden önce hala dönüyor oluşu, “acaba son sahneler rüya mı” dedirtti yine. (b)

Cobb’un Mal ile olan hikayesini izlemek, güncel hikayeden daha keyifli geldi nedense. Sonlara doğru olayların çözülüşü, eşine fikri kendisinin ekmiş olduğu gerçeğini öğrenmemiz yine filmin ne kadar zekice kurgulandığını gösteriyor. O kısımlarda Leonardo DiCaprio’nun oyunculuğu üst düzeydi ayrıca.

Arthur’un ikinci katmanda yerçekimsiz yerde yaşadıkları Matrix filmini hatırlattı. :D

10/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Filmin teması çok iyi ve hayallerimi süsleyen bir tema. Fakat filmi seneler sonra izlediğimde ilk izlemedeki etkiyi bulamadım, kaldı ki ilk izlediğimde de bir hayli sıkmıştı. Hiçbir zaman Nolan hayranı olamadım ve Nolan filmlerinin gereksiz karmaşık hale getirilerek kalite açısından illüzyon haline getirildiğini düşünüyorum. Tabi ki bu da bir yönetmenlik başarısı ve yönetmenlik kalitesi ortada. Ama Inception'un daima biraz abartıldığını düşünmüşümdür ve tekrar izlemede de fikrim değişmemişti.

Ayna efekti ve rüyalar esnasındaki çekim kalitesi, o kameranın akıl almaz efektleri çok iyi. Ama filmin senaryosu tek kelimeyle "Boğuk". İnsanın ruhunu daraltıyor ve ilerledikçe kendini de açmıyor, yukarıda bahsettiğim illüzyon taktiğiyle yürüyüp gidiyor. O yüzden renk zevk meselesi olduğu için aman aman bayıldığımı söyleyemem, bilim kurguyu sevmeme rağmen.

7.3