HBO House of the Dragon - Dizi Yorumları

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,851
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
1x8

Net şekilde şu ana kadarki en iyi bölümdü.

Viserys kral adamdı, özleyeceğiz. :( Bu bölüm yaptıkları inanılmazdı. Ölüm döşeğindeki bir kralın, ardından düzgün bir aile bırakıp geleceği garanti altına alma çabası muazzamdı. Oyunculuk açısından da oynayan abimiz döktürmüş. izleryazar Dizi Ödülü adaylığını garantiledi bu bölümdeki performansıyla...

Dizide net iyi gözüken tek bir adam vardı ve o da öldü. Şimdi Succession tarzında iticiler mücadelesi izleyeceğiz. Gerçi başroldeki iki hanımefendiyi de bir miktar sevmiyor değilim zaman zaman yaptıkları yanlışlara rağmen. :A

9/10

BARON疼痛

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,446
Puanı
409
Dizi yandaş 'The Blacks' tarafından yazılışmış gibi duruyor bunu beğenmedim dizi çok subjektif bir şekilde ilerliyor bu kavga GoT gibi değil burada Aegon bir Targaryen Joffrey gibi Lannister değil bildiğin Aegon the Conqueror soyundan geliyor taht onun da hakkı gücü varsa alabilir ama dizi siyahlıları melek yeşilleri şeytan gibi göstermeye çalışıyor oysa bu bildiğin aile içerisinde bir taht kavgası haklı ve ya haksız diye bir şey yok güçlü ve akıllı olan kazanır.

• Beğendim
Reactions: MEnes

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,851
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
1x9

Yine şahane bölümdü. Son üç bölümdür dizi GoT standartlarına ulaşmaya başladı. Özellikle bu bölümdeki müzikler efsane ötesiydi.

Alicent iyi de çevresi kötü bölümü gibi oldu. Alicent rahmetli kralın son saçmalamalarını yanlış anlamakta çok haklıydı. Fakat hem iyi niyeti sürdürüp hem iktidarda kalması çok zor, bakalım neler olacak.

Sondaki Targaryen Hala şovu çok iyiydi. Alicent'a "senin yanındayım ama sen istediğin için değil, ben istediğim için" mesajını verdi diye yorumladım ben. Güç gösterisini yaptı...

9/10

• Beğendim

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
1x9

Önceki 2 bölümün altında kalan, 9. bölümlerde gördüğümüz çılgınlığı görmediğimiz ancak sezon finaline açılan kapılar açısından oldukça önemli ve kritik bir bölümdü...

Kral öldü ve olaylar artık gerçekten başladı diyeceğimiz bölüm buydu... Bundan sonrası tam anlamıyla çılgınlık olacak gibi... Özellikle bölümün final sahnesi ve fragmanda gördüklerimiz bunu tüm çılgınlığıyla gösteriyor... Bu bölümün yarısının Aegon'un bulunmasına ayrılması yüzünden, aradaki bazı önemli detaylar dışında ve özellikle taç giyme kısmını ve final sahnesini çıkarınca çok da etkileyici olmadığını söyleyebilirim... Final sahnesinde de bazı kısımlar meeh dedirtiyor gerçi ama yaşananlar açısından etkileyici bir sahneydi...

Geçen bölümün son sahnesinde rahatsız olduğum şeyin olayın çıkış noktası haline gelmesini tahmin etmek zor değildi. Alicent orada 200 yıl sonraki Aegon'u kendi Aegon'u sandı, tabi ki o durumda kendi oğlunun tahtı almasını düşünmesi mantıklıydı. Benim takıldığım dizinin bu toplara girmesi oldu. Bir yanlış anlaşılma üstünden, aslında bir kehanetten bahseden Viserys'in söylediklerinin alakası olmamasına rağmen tüm yaşanacak şeyleri tetikleme ve etkileme durumu benim pek hoşuma gitmedi... Buz ve Ateşin Şarkısı hikayesinin Ejderhaların Dansı'na etkisini bir nevi gösterip popüler kültür kasmışlar gibi hissettim... Bu hikaye başka şekilde tasarlanabilirdi bence... Aegon'un tahta geçme hakkını Yeşiller'in başka şekilde almasını isterdim...

Aegon'un nasıl bir karakter olduğunu zaten bölümler boyu izledik biz. Belki burada bu şekilde ilerlemesinin sebebi Mysaria'yı ve ondaki gücü güncel hikayede görmemiz açısından tasarlanmış olabilir. Aemund ve Cole bir yandan, Otto'nun görevlendirdiği ikizler bir yandan uzun süre Aegon'u aradık durduk... Öncesindeki Green Council toplandı ve Alicent'in olaylara karşı gösterdiği tavrı net şekilde gördük. Yaptığım araştırmalar Alicent'in kitaptan farklı işlendiğini gösteriyordu zaten ama bu bölümle bu durum iyice meydana çıkmış anladığım kadarıyla. Kitapta Alicent tam olarak babasıyla aynı düşünüyor ama dizide Rhaenyra ile geçmişte yaşadıkları ve birlikte yakın dost olarak da büyümelerinin etkisiyle ona karşı konsey kadar acımasız olamıyor. Salt kötü ve salt kıyımı desteklemiyor konsey gibi. Ancak konseydeki tayfa onun arkasından bu planlamaları yaptığı için Alicent bir noktada desteksiz kalacak gibi duruyor. Bu durum hikayenin ilerleyen kısmında iyice meydana çıkabilir...

Alicent'in her zaman yanında olan Larys'in ise önceki bölümlerde ailesini dahi öldürecek kadar ruh hastası bir karakter olmasının sebeplerini merak ediyordum. Bu bölümdeki yaşadığımız o garip sahne bu kısmı belki tam olarak desteklemez ama Alicent'ten istediği şeyin ne olduğunu bir nevi bu bölümde gördük... Çok garip bir sahneydi diyebilirim... Görmeye gerek var mıydı, Larys nasıl bir sakat dedirtti gerçekten... Ancak Larys istediği şeyi elde edip Alicent'in de istediğini yerine getirdi. Tabi orada Mysaria öldü mü ölmedi mi bilmiyoruz henüz, ben öldüğünü düşünmüyorum... Öyle bir haberleşme ağı olan bir karakter mutlaka bu durumdan haberdar olup kaçmıştır..

Bölümün ikinci yarısı ise taç giyme töreni üzerine ilerledi ve öncesinde bölüm ortalarında olan Rhaenys ile Alicent'in konuşmaları ilgi çekiciydi. Aemund'un da özellikle kendini krallığa layık görüp Aegon'a karşı takındığı tavır da dikkatlerden kaçmadı. Bunun da ileride nelere yol açacağını beklemedeyim... Taç giyme töreninin haşmetinin içinde Rhaenys halkın arasında olup biteni takip etti. Taç giyme törenindeki Aegon oyunculuğu ilgi çekiciydi... Belki de karakteri ilk defa bu kadar coşmuş şekilde gördük. Tamamen görev uğruna yetiştirilmiş, anne ve dedesinin baskılarından hiç kurtulmamış ve hep istediğini yapan, her telden çalan bir karakter olmasına rağmen halktan gördüğü sevgi karşısında kayıtsız kalamadı... Tacı giydi ve bir nevi gücün etkisinde kaldı diyebiliriz.. Bu durum her Targaryen'de olduğu gibi onda da bir delirmeye yol açabilir ilerleyen sezonlarda...

Final sahnesinde dikkat çeken bir diğer kısım ise kız kardeşleri Helena'nın Aegon tam tahtı giyerken başını diğer yana çevirmesi oldu... Geniş açıdan da bunu net şekilde gördük. Önceki bölümde yemek sahnesinde ve bu bölümde söylediği tahtanın altına dikkat et kısmının buraya bağlanacağını beklemiyordum... Ancak Rhaenys ejderhasıyla kaçacak diye beklerken bir anda kendisini taç giyme töreninin ortasına dalıp masum sivil dinlemeden yüzlerce kişinin ölümüne yol açtı, belki de binlerce... Bu sahne bir savaş ilanı sahnesi ve bu kesin bir şey. Ancak bence bu sahnenin gereksiz olmasını sağlayan şey savaş ilanı yapan bir karakterin oradaki tüm Yeşil'leri sağ bırakıp oradan çıkmasının mantıksızlığı..

@bazinga senin dediğin şekilde düşünmeye çalışıyorum ama binlerce masum insanı öldürüyor bu kadın hiç düşünmeden. Sadece güç gösterisi yapma adına ve Alicent'e o mesajı verme adına bunu yapıp binlerce insanı öldürüp, bir nevi savaş ilan edip oradan çekip gidiyorsa ben bunu yemedim... Bu Dragon Pit'in normal bir çıkış kapısı da var sonuçta. Ve bu kadın buradan Rhaenyra'nın yanına gidecek ve senin arkandan bunları bunları yaptılar diyecek, bunun üstüne gerçek sıcak savaş başlayacak. Ancak mevcut sahnede görüyoruz ki savaşta karşıda yer alacak tüm düşmanlar orada karşısında duruyor. Bir Dracarys'e bakar ileride yaşanacak iç savaşı durdurmak... Belki de milyonlar ölecek bu iç savaşta ama burada bunu pekala hiç başlamadan bitirebilir... Buradaki sahnenin süsleme bir sahne olduğunu düşünüyorum GOT'un son sezonlardaki sahnelerine benzer... Evet önemli ve etkileyici bir sahne ama biraz süsleme yapmak için mantığı çok da önemsemeyen bir sahne gibi geldi...

10. bölümde Ejderhalar'ın devreye girdiği değişik şeyler izleyeceğiz gibi... Şimdiden muhteşem olmasını bekliyorum o bölümün... Hadi hayırlısı...

8.7/10

BARON疼痛

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,446
Puanı
409
Ancak Rhaenys ejderhasıyla kaçacak diye beklerken bir anda kendisini taç giyme töreninin ortasına dalıp masum sivil dinlemeden yüzlerce kişinin ölümüne yol açtı, belki de binlerce... Bu sahne bir savaş ilanı sahnesi ve bu kesin bir şey. Ancak bence bu sahnenin gereksiz olmasını sağlayan şey savaş ilanı yapan bir karakterin oradaki tüm Yeşil'leri sağ bırakıp oradan çıkmasının mantıksızlığı..

@bazinga senin dediğin şekilde düşünmeye çalışıyorum ama binlerce masum insanı öldürüyor bu kadın hiç düşünmeden. Sadece güç gösterisi yapma adına ve Alicent'e o mesajı verme adına bunu yapıp binlerce insanı öldürüp, bir nevi savaş ilan edip oradan çekip gidiyorsa ben bunu yemedim... Bu Dragon Pit'in normal bir çıkış kapısı da var sonuçta. Ve bu kadın buradan Rhaenyra'nın yanına gidecek ve senin arkandan bunları bunları yaptılar diyecek, bunun üstüne gerçek sıcak savaş başlayacak. Ancak mevcut sahnede görüyoruz ki savaşta karşıda yer alacak tüm düşmanlar orada karşısında duruyor. Bir Dracarys'e bakar ileride yaşanacak iç savaşı durdurmak... Belki de milyonlar ölecek bu iç savaşta ama burada bunu pekala hiç başlamadan bitirebilir... Buradaki sahnenin süsleme bir sahne olduğunu düşünüyorum GOT'un son sezonlardaki sahnelerine benzer... Evet önemli ve etkileyici bir sahne ama biraz süsleme yapmak için mantığı çok da önemsemeyen bir sahne gibi geldi...

10. bölümde Ejderhalar'ın devreye girdiği değişik şeyler izleyeceğiz gibi... Şimdiden muhteşem olmasını bekliyorum o bölümün... Hadi hayırlısı...

8.7/10
En kötüsü bölümün yazarı sahne ile alakalı söylediği şeyler çok mantıksız yani ilk önce o sahne kitapta yok uydurulmuş bir şey ama en kötüsü bunu sadece şov için yapmaları bu bildiğin Got S6-7-8 mantığın olmadığı fan service'nin sahnede olduğu sezonlar gibi oldu.

Neden Rhaenys onları öldürmedi konusunda ise hala savaşın bir parçası değil demiş yav kardeşim onun torunları hangi tarafta kiminle evli unuttular mı daha bir bölüm önce Laenor'un ''çocuğu'' Driftmark'ın varisi olarak kabul edilmedi mi, Laena'nın çocukları onlarla evlendirmedi mi?

Rhaenys'i oynayan oyuncu ise o sahne onun ne kadar merhametli olduğunu ve taht için en iyi kraliçe olduğunu göstermiş diye söylemiş buna kahkaha attım kadın yüzlerce kişiyi öldürmek merhamet olarak algılıyor.

Nereden baksan GoT son sezonlarını hatırlatan bir bölümdü.

6.5/10

• Beğendim

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
En kötüsü bölümün yazarı sahne ile alakalı söylediği şeyler çok mantıksız yani ilk önce o sahne kitapta yok uydurulmuş bir şey ama en kötüsü bunu sadece şov için yapmaları bu bildiğin Got S6-7-8 mantığın olmadığı fan service'nin sahnede olduğu sezonlar gibi oldu.

Neden Rhaenys onları öldürmedi konusunda ise hala savaşın bir parçası değil demiş yav kardeşim onun torunları hangi tarafta kiminle evli unuttular mı daha bir bölüm önce Laenor'un ''çocuğu'' Driftmark'ın varisi olarak kabul edilmedi mi, Laena'nın çocukları onlarla evlendirmedi mi?

Rhaenys'i oynayan oyuncu ise o sahne onun ne kadar merhametli olduğunu ve taht için en iyi kraliçe olduğunu göstermiş diye söylemiş buna kahkaha attım kadın yüzlerce kişiyi öldürmek merhamet olarak algılıyor.

Nereden baksan GoT son sezonlarını hatırlatan bir bölümdü.

6.5/10
Gerçekten savundukları şeyler aşırı saçma olmuş... Kitapta olmayan sahneler koymalarını anlarım, kitabın anlatılış şekli zaten genelde hikayelerin 3 farklı kişi tarafından anlatılması ile ilerliyor öğrendiğim kadarıyla. Yani dizide çekilen sahne bu 3 kişinin etraftan duyduklarını anlatmasından da farklıysa eğer bu belli ki Martin'in isteği doğrultusunda böyle olmuştur diyip gerçek kabul edilebilir. Ancak bunu her sahnede, her hikayede veya her kritik noktada uygulamak riskli bir şeydir. Özellikle yukarda bahsettiğim Viserys'in Alicent'e Buz ve Ateşin Şarkısı'ndan bahsetmesi ve oradaki Aegon'u kendi Aegon'u sanması biraz saçma bir hamle bana göre... Bariz şekilde GOT popüler kültürü kasılmış hatta Jon Snow dizisi yapılacak falan deniyordu ona hype kasmak için bile yapılmış olabilir...

Onun dışında Rhaenys sahnesine bölümün yazarının söylediği şeyler gerçekten fazla saçma... Süslü sahne yapacağım diye mantığı yok sayıyorsun ama savunduğun şey daha savaşın parçası değilmiş... Savaşın parçası değilse taç giyme törenine neden Ejderha ile girip binlerce masumu öldürsün... Üstüne bu gövde gösterisini yapsın. Yazdığı şeyin Savaş İlanı anlamına geldiğini de mi anlayamıyor bunu yazan kişi... Ki dediğin gibi geçen bölümde daha Rhaenys Yeşiller'in net şekilde karşısında yer aldığını belli etti, üstüne kuzenler evlenecek diyip söz kestiler... Zaten tarafı belli ve savaşın içinde...

Rhaenys'i oynayan oyuncunun dediği şeyi görmemiştim ve ben de kakaha attım yazdıklarından sonra... Merhamet mi... Çok merhametliymişsin teyzem, en uygun kraliçe olarak binlerce kişinin olduğu yere Ejderha ile girip bir ton insanı katlettin... Ama öyle söyleme şimdi, orada düşmanlarını affetti, çok merhametli kendisi...

GoT son sezonlarını anımsatan sahneler ve hikaye arcları var bunu ben de hissediyorum bazen... Keşke böyle olmasa diyeceğim olay örgüleri de var... Umarım sonraki sezonlarda bunları minimum düzeyde tutarlar da keyfimiz azalmaz...

• Beğendim
Reactions: BARON疼痛

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
1x10

Sonraki sezonlara kapıları ardına kadar açan ve biraz durgun da olsa özellikle son kısmıyla etkileyici bir sezon finaliydi... Daha büyük ve daha epik bölümler izleyebilirdik belki ilk sezon da olsa ama bu sezon biraz daha olayların açılışı ve bu açılıştaki gidişatın gösterilmesi gibi olmuş. Bu bölüm ise bu açılışın artık bittiğini gösteren ve hadi bakalım dedirten bir bölümdü... Şimdi bekle bekleyebilirsen 2 sene...

Rhaenys'in önceki bölümdeki gereksiz şovundan sonra geleceği yeri elbette biliyorduk. Bölümde Yeşiller'den kimseyi görmedik. Tamamen Siyah'lara odaklanan ve Aegon'un tahta geçirildikten sonra verdikleri tepkileri görmemiz açısından karakterleri de okumamız açısından önemli bir bölümdü. Çünkü herkes net şekilde savaşa girmek isterken Rhaenyra olgun şekilde baktı durumlara ve savaşı başlatan taraf olmayı reddetti. Rhaenys'in ben taraf olmayacağım triplerini yine yemedim bu arada. Daemon düşmanları öldürme şansın varken neden öldürmedin diye sorduğunda taraf olmadığım bir savaşta kan dökmem falan dedi. Ulan binlerce insanı niye öldürdün o zaman... O saçma sahnenin etkisini bu bölümde de gördük bir nevi. Bölüm boyunca Emma Darcy'nin muhteşem oyunculuğunu gördük ama özellilke doğum sahnesinde, babasının öldüğünü öğrendiği sahnede ve Kraliçe tacını giydikten sonraki kısımlarda muazzamdı. O Kraliçe havasını iliklerine kadar hissettirdi bizlere asilliğiyle... Matt Smith de müthiş oynadı bu bölümde Emma ile karşılıklı sahnelerinde özellikle...

Direk hadi savaşalımdan ziyade işlerin daha sistemsel ve politik ilerlemesi GOT evreninin olmazsa olmazı zaten. Bu bölümde de bunu bol bol gördük. Westeros haritasını ve haritadaki olmazsa olmaz noktaları gördük. İşte aileleri ve bağlılıklarını tazeledik. Şuan Siyahlar asker sayısı açısından güçsüz ama Ejderha açısından güçlüler gibi duruyor Daemon'un anlattığına göre... Ancak tabi ki yakıp yıkarak elde edilen bir Iron Throne kime ne fayda verecek diyerek mantıklı hareket eden Rhaenyra tam bir Kraliçe gibi davranıyor. Otto'nun gıcıklığı ve o sahnedeki hareketleri gerçekten Yeşiller'den neden nefret ettiğimizi yine gözler önüne serdi. Daemon abim bu bölümde çılgın bir şeyler yapacak diye düşünmüştüm ama bu bölüm çok şaapmadı kendisi... Sonraki sezonlarda elbette onun da neler yapacağını göreceğiz... Özellikle Aemond ve Daemon arasındaki çekişme bir başka olacaktır...

Rhaenyra'nın savaş yerine barışı istemesini de Buz ve Ateşin Şarkısı'na bağladılar... Yani biraz meeh dedirtiyor bu kısım bana. Ne zaman olacağı belli olmayan Kuzey'in büyük savaşı yüzünden Krallığı savaşa sürüklemek istemiyormuş bilmem neymiş. Her yere bunu atıyorlar. Ama orada Daemon'un verdiği tepki çok ilgi çekiciydi. Biz krallığı kehanetlerle değil Ejderhalar ile kurduk demesi ve tavırları sonraki sezonlarda Ejderhalar'ın Dansı'nın ne denli vahşet dolu olacağını gösteriyor bizlere...

Destek toplama uğruna çocuklarını Ejder sırtında bir Güney'e bir Kuzey'e gönderen Rhaenyra bu yolculuğun tehlikeli olmayacağını düşünüyordu. Bu tehlikenin Jaecerys'de değil de Lucerys'de olması beklenilebilir çünkü onun Aemond'a bir borcu var... Baratheon'un hainliği bir yana benim evimde olmaz diyerek kendini akladı bir şekilde ama Vhagar'a sahip olan Aemond ile Arrax'a sahip olan ve çok küçük olan bu ejderhanın aksiyonunu izlemek teknik açıdan göz doyurucuydu... Finalinde ise ikisinin de ejderhalarına henüz tam hakim olamadıklarını gördük ve önce Arrax koskoca Vhagar'a saldırdı sonra buna kızan Vhagar tek hamlede yok etti hem Arrax'ı hem Lucerys'i... Bunun haberi üstüne Rhaenyra'nın attığı bakış ve final sahnesi burada biter mi be dedirtti... Bekle bekleyebilirsen şimdi 2. sezonu ve Ejderhalar'ın Dansı'nın vahşetini...

9/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,851
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
1x10 (Sezon Finali)

İzleyeli çok oldu, az yorum hiç yorumdan iyidir diyerek kısa bir şeyler yazalım. :A

Bölümü beğendim öncelikle, tahmin ettiğim kısma odaklanan bir bölüm oldu.

Rhaenyra mantıklı hareket ediyor, hemen savaş başlatmamasına sevindim. Zaten dizi iki mantıklı, vicdanlı kadın karakter ve çevrelerinde tahttan başka bir şey düşünmeyen savaş çığırtkanlığı yapan erkekler şeklinde ilerliyor...

Rhaenys'in olayını yanlış okumuşum ben. Bu yanlış okuma o sahneyi çok saçma bir hale getirdi. :A Gereksiz şov gösterisi...

Sondaki ejderha savaşı etkileyiciydi. Aemond, Alicent'ın çocuklarından en sevmediğim. Öldürülen çocuk ise aksine sevilesi karakterlerdendi. Aemond ve Daemon iki tarafta karşılıklı nefret toplayıcılar olacak belli ki. Daemon'ın nefret barı bende çok daha yüksek oranda dolu hala. :A Hele Rhaenyra'ya yaptığı...

Öte yandan Starkların adının geçmesi bile duygulandırdı. Yeni sezonda onları görmek harika olacak. İnşallah iyi yazılmışlardır karakterleri. Baratheonları görmek de güzeldi...

Yeni sezonu merakla bekliyoruz. İlk sezon için gayet iyiydi dizi...

9/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,851
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
2x1

Şu dizileri iki senede bir yayınlamayın kardeşim unutuyoruz.

Bütün bölüm boyunca kim kimdi ne olmuştu diye hatırlamaya çalıştım. Hangi karakterleri sevip hangilerini sevmediğimi bile hatırlayamadım. :A

Zaten ilk sezon 10 bölümdü ve çok fazla karakter gelmiş geçmiş, fazlaca zaman atlaması olmuştu. Bu kadar uzun ara verilmemeli ilk sezon sonrası. Eskiden ne güzel oturmuş takvimleri vardı dizilerin. 3 ay izleyip 9 ay civarı bekliyorduk. Şimdi dizi düzeni diye bir şey kalmadı...

Bölümün tek can alıcı sahnesi de bence vasat yazılıp vasat çekilmişti.

7/10