Başyapıt - 2 Goodfellas / Sıkı Dostlar (1990) - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,738
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Hadi bunu zayıf olarak görüyorsunuz, Matrix de mi zayıf? Onun senaryosuna zayıf diyecek, sinematiğine laf edecek, kurgusunu başarısız bulacak birisi afedersiniz ama Recep İvedik izleyici kitlesindendir. :)

Bir de her sıkıcı olanın kalitesiz olduğuna dair bir şey çıktı, yok öyle bir şey. Tamam sıkıcı olduğu için de puan kırılabilir ama bir filmi kalitesiz yapmak için en son etkendir sıkıcılık, akıcılık. Spotlight'e belgesel kategorisinde 9/10 verebilirdim mesela ama onda sıkıcılıktan da öte, sinema sanatına dair pek bir şey yok. Bu filmi onunla kıyaslamak hakarettir. :) Tom Hanks başrol olsaydı kaç puan verirdin bir de öyle düşün ve en tarafsız puanı seç? :D
Matrix'e nereden geldik anlamadım, kim zayıf dedi ki onun senaryosuna? :)

Kalitesiz demediğimi vurguladım. Benim puan sistemim budur. Ben sevmemişsem isterse çekim kalitesi, oyunculuk vs yönlerinden dünyanın en iyi filmi olsun alacağı puan bellidir. Ben filmi izlerken hiçbir anlamda zevk almamışım, bana kattığı bir şey de yok niye gidip 9 puan vereyim ki? Başkaları sevdi diye mi? :) Tam tersi kalitesiz olduğunu bildiğim bir filmi sevip gülmüş, eğlenmişsem de yüksek verebilirim. Mesela Recep İvedik'e verdiğim puan Mad Max Fury Road'a verdiğim puandan daha fazladır ama asla Recep İvedik'in daha kaliteli olduğunu falan iddia etmem.

Aslında sen de aynı fikirdesin büyük ölçüde. Beğenmediğin bir film olduğunda düşük puanı yapıştırıp geçiyorsun. Belgesel falan işin bahanesi. :):)

Taktın Tom Hanks de Tom Hanks yeter. :) Son izlediğim iki filmine 6.5 ve 7 puan verdim. Bir filmin başrolünü değiştirmek çoğu zaman her şeyini değiştirmektir. Eğer Tom Hanks burada olsaydı bu film başka bir film olmuş olurdu ve izlemediğim bir filme de puan vermek adetim değildir. :):)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Matrix'e nereden geldik anlamadım, kim zayıf dedi ki onun senaryosuna? :)

Kalitesiz demediğimi vurguladım. Benim puan sistemim budur. Ben sevmemişsem isterse çekim kalitesi, oyunculuk vs yönlerinden dünyanın en iyi filmi olsun alacağı puan bellidir. Ben filmi izlerken hiçbir anlamda zevk almamışım, bana kattığı bir şey de yok niye gidip 9 puan vereyim ki? Başkaları sevdi diye mi? :) Tam tersi kalitesiz olduğunu bildiğim bir filmi sevip gülmüş, eğlenmişsem de yüksek verebilirim. Mesela Recep İvedik'e verdiğim puan Mad Max Fury Road'a verdiğim puandan daha fazladır ama asla Recep İvedik'in daha kaliteli olduğunu falan iddia etmem.

Aslında sen de aynı fikirdesin büyük ölçüde. Beğenmediğin bir film olduğunda düşük puanı yapıştırıp geçiyorsun. Belgesel falan işin bahanesi. :):)

Taktın Tom Hanks de Tom Hanks yeter. :) Son izlediğim iki filmine 6.5 ve 7 puan verdim. Bir filmin başrolünü değiştirmek çoğu zaman her şeyini değiştirmektir. Eğer Tom Hanks burada olsaydı bu film başka bir film olmuş olurdu ve izlemediğim bir filme de puan vermek adetim değildir. :):)

"Ben sevmemişsem isterse çekim kalitesi, oyunculuk vs yönlerinden dünyanın en iyi filmi olsun alacağı puan bellidir." herkesin tercihi kendine fakat böyle bir ölçüte kesinlikle katılmıyorum, en azından etkinlik filmleri objektifliğe en yakın şekilde değerlendirilmesi daha adil olurdu. Normal durumlarda renk zevk denip geçilir ama üst düzey kaliteli olduğu, oyuncusundan yönetmenine kadar harika olduğu bilinmesine rağmen düşük vermek.. Sıkıcı olup olmaması da puan kırmak için başlıca sebeptir ama tek sebep değil. Recep İvedik'ten daha düşük puan verio ondan daha kaliteli bulunuyorsa orada bir paradoks vardır. :)

Interstellar'i genel anlamda hiç sevmedim, gayet de sıkıcı kısımları vardı ama sinematik kalitesini görmezden gelip hak ettiğinden düşük puanı da vermedim, adalet herkes için adalet. :) :) Spotlight ve Big Short'u ise belgesellikten sıyrılamamış olduğu için düşük buldum, Eğer belgesel kategorisinde olsaydı yine yüksek puanı hak ederdi.

Yine de benim de sevmeyip düşük puanlar verdiğim muhakkak olmuş ve oluyor fazlasıyla ama bunu kendim için bile doğru bulmuyorum, ben de yanlış yapıyorum o konuda itiraf etmek gerekirse, Ama bu kadarını da yaptığım söylenemez. Top 150'ye girmiş filmler içinde en düşük 6 vermişim birkaç filme, onlar için bile şimdi baktığımda çoğuna haksızlık ettiğimi görüyorum. IMDb her şey demek değildir ama çok şey demektir, Kara Şövalye filmini pek sevmem mesela fakat 1 Milyon 680 bin küsür kişinin oy kullanıp ortalamasının 10 üzerinden +9 olduğu bir filme de kötü deme cürretinde bulunamam, yine o puanı hak etmeyebilir benim gözümde ama en azından +7 olduğuna her vicdan, merhamet ve irade sahibi bir izleyici kanaat edebilir...

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,738
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
"Ben sevmemişsem isterse çekim kalitesi, oyunculuk vs yönlerinden dünyanın en iyi filmi olsun alacağı puan bellidir." herkesin tercihi kendine fakat böyle bir ölçüte kesinlikle katılmıyorum, en azından etkinlik filmleri objektifliğe en yakın şekilde değerlendirilmesi daha adil olurdu. Normal durumlarda renk zevk denip geçilir ama üst düzey kaliteli olduğu, oyuncusundan yönetmenine kadar harika olduğu bilinmesine rağmen düşük vermek.. Sıkıcı olup olmaması da puan kırmak için başlıca sebeptir ama tek sebep değil. Recep İvedik'ten daha düşük puan verio ondan daha kaliteli bulunuyorsa orada bir paradoks vardır. :)

Interstellar'i genel anlamda hiç sevmedim, gayet de sıkıcı kısımları vardı ama sinematik kalitesini görmezden gelip hak ettiğinden düşük puanı da vermedim, adalet herkes için adalet. :) :) Spotlight ve Big Short'u ise belgesellikten sıyrılamamış olduğu için düşük buldum, Eğer belgesel kategorisinde olsaydı yine yüksek puanı hak ederdi.

Yine de benim de sevmeyip düşük puanlar verdiğim muhakkak olmuş ve oluyor fazlasıyla ama bunu kendim için bile doğru bulmuyorum, ben de yanlış yapıyorum o konuda itiraf etmek gerekirse, Ama bu kadarını da yaptığım söylenemez. Top 150'ye girmiş filmler içinde en düşük 6 vermişim birkaç filme, onlar için bile şimdi baktığımda haksızlık ettiğimi görüyorum. IMDb her şey demek değildir ama çok şey demektir, Kara Şövalye filmini pek sevmem mesela fakat 1 Milyon 680 bin küsür kişinin oy kullanıp ortalamasının 10 üzerinden +9 olduğu bir filme de kötü deme cürretinde bulunamam, yine o puanı hak etmeyebilir benim gözümde ama en azından +7 olduğuna her vicdan, merhamet ve irade sahibi bir izleyici kanaat olabilir...
Sinema yorumunda objektiflik tartışmalı bir konu. Ben zaten filmlere objektif olarak bakıyorum. Scorsese düşmanı, Robert de Niro düşmanı falan değilim. Aksine ikisini de çok severim ve benim için bir filmi izlemek için başlı başına bir sebeplerdir çoğu zaman. Keşke ben de sevseydim ve 9 puan verseydim ama olmadı.

Sıkıcılığı önemsiz küçük bir faktör gibi görüyorsun ama bir filmdeki en önemli faktör. Her şeyi mükemmel olan bir film zaten sıkıcı olmaz, bana göre kusurları varmış ki film sıkıcı olmuş. O nedenle düşük puan vermem çok normal. Senaryonun iyi ve sürükleyici olmaması, olaylardaki duygu yükünün izleyiciye geçirilmemesi, hikayenin genel anlatımının ağır ve ilgi çekici olmaktan uzak bir üslupla yapılması gibisinden bir sürü şey sıralayabilirim.

Bu arada kaliteli buldum diyorum ama yani hiçbiri de öyle ekstra puan verdirecek kalitede değil. Scorsese'nin yönetmenlik başarısını sıralasam bu film filmografisinde en altlarda kalır. Robert de Niro'nun en iyi performans gösterdiği filmleri sıralasam bu film en altlarda kalır. Tek Joe Pesci gerçekten ödüle layık performans göstermiş, o kadar.

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059
Film hakkında çok fazla övgü dizilmesinden dolayı filmi seveceğimi düşünüyordum ama ne yazık ki beğenmedim.

Süresi 146 dakika gibi değilde daha uzunmuş gibi geldi. Evet belli bir kalitesi var ama sıkıcı ilerleyen bir film olduğu gerçeğini değiştirmiyor bana göre. Ben türünden dolayı daha hareketli film izleyeceğimizi sanıyordum ama biyografi filmiymiş. Son yarım saat biraz hareketli geçti o kadar.

Bu tarz biyografi filmlerini pek sevmediğimi daha iyi anladım.

6.5/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,738
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Film hakkında çok fazla övgü dizilmesinden dolayı filmi seveceğimi düşünüyordum ama ne yazık ki beğenmedim.

Süresi 146 dakika gibi değilde daha uzunmuş gibi geldi. Evet belli bir kalitesi var ama sıkıcı ilerleyen bir film olduğu gerçeğini değiştirmiyor bana göre. Ben türünden dolayı daha hareketli film izleyeceğimizi sanıyordum ama biyografi filmiymiş. Son yarım saat biraz hareketli geçti o kadar.

Bu tarz biyografi filmlerini pek sevmediğimi daha iyi anladım.

6.5/10
Nihayet benden başka sevmeyen biri daha çıktı. :A