FK1 Gladiator (2000) Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
FavoriForumum.Net Film Dünyası
fPrJ0IbLhDssrpsT.jpg
Gladiator / Gladyatör
Yapım Yılı: 2000
Tür: Aksiyon, Dram, Macera, Savaş, Tarih
IMDB Puanı: 8.3/10
Süre: 176 dakika
Yönetmen: Ridley Scott
Senarist: John Logan
Oyuncular: Russell Crowe, Djimon Hounsou, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen, Giorgio Cantarini, Richard Harris, Spencer Treat Clark, Oliver Reed, Ralf Moeller, Tommy Flanagan, Derek Jacobi, David Schofield, John Shrapnel, David Hemmings, Sven-ole Thorsen, Tomas Arana
Vizyon Tarihi: 19 Mayıs 2000
Filmin Özeti
Roma İmparatorluğu'na en parlak dönemi yaşatan General Maximus, girdiği bir meydan savaşından daha zaferle çıkar, artık tek hayali bir an önce evine dönerek karısı ve ailesine kavuşmaktır. Fakat, zamanın Roma İmparatoru Marcus Aurelius ,Maximus'a önemli bir görev verir ve iktidara sahip çıkmasını ister. Bunun üzerine imparatorun oğlu olan Commodus, iktidarın elinden alınacağını anlayınca general ve ailesini öldürme emri verir. Maximus ölümden zor kurtulur ve gladyatörler arenasına sürgün edilir. Yıllar sonra Roma'ya geri dönen güçlü gladyatör Maximus'un tek amacı Commodus'u öldürerek karısı ve oğlunun katledilmesinin intikamını almaktır.
Oyuncular
cdg7diCh3LAKarzf.jpg

Russell Crowe
(Maximus)
hHPHzQ374LPLahEd.jpg

Djimon Hounsou
(Juba)
lLAoTmwwYWhZo7ev.jpg

Joaquin Phoenix
(Commodus)
nUcDK6joqZZrhEus.jpg

Connie Nielsen
(Lucilla)
1V7thTGgQNfetk18.jpg

Giorgio Cantarini
(Maximus'un Oğlu)
Filmin Fragmanı
[sene]128325[/sene]
Anahtar Kelimeler
Gladiator film bilgileri, Gladiator çıkış tarihi, Gladiator film yorumları, Gladiator film incelemesi, Gladiator film konusu, Gladiator oyuncu kadrosu, Gladiator başrolleriGladyatör film bilgileri, Gladyatör çıkış tarihi, Gladyatör film yorumları, Gladyatör film incelemesi, Gladyatör film konusu, Gladyatör oyuncu kadrosu, Gladyatör başrolleri

0172495.jpg

Gladyatör - Gladiator (2000)

Türü: Aksiyon, Macera, Dram
Yönetmen: Ridley Scott
Senaryo: David Franzoni, John Logan, William Nicholson

Oyuncular:
Russell Crowe
Joaquin Phoenix
Connie Nielsen
Oliver Reed
Richard Harris

IMDb Sayfası

Oscar Ödülleri (5)

En İyi Film
En İyi Erkek Oyuncu
En İyi Kostüm Tasarımı
En İyi Ses
En İyi Görsel Efekt

Oscar Adaylıkları (7)

En İyi Yönetmen
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
En İyi Görüntü Yönetmeni
En İyi Kurgu
En İyi Sanat Yönetmeni/Prodüksiyon Tasarımı
En İyi Orjinal Müzik
En İyi Uyarlama Senaryo

Buralar dolacak

Filmin Özeti
Roma İmparatorluğu'na en parlak dönemi yaşatan General Maximus, girdiği bir meydan savaşından daha zaferle çıkar, artık tek hayali bir an önce evine dönerek karısı ve ailesine kavuşmaktır. Fakat, zamanın Roma İmparatoru Marcus Aurelius ,Maximus'a önemli bir görev verir ve iktidara sahip çıkmasını ister. Bunun üzerine imparatorun oğlu olan Commodus, iktidarın elinden alınacağını anlayınca general ve ailesini öldürme emri verir. Maximus ölümden zor kurtulur ve gladyatörler arenasına sürgün edilir. Yıllar sonra Roma'ya geri dönen güçlü gladyatör Maximus'un tek amacı Commodus'u öldürerek karısı ve oğlunun katledilmesinin intikamını almaktır.

Filmin Fragmanı

Moderatörün son düzenlenenleri:

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,741
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Filmi uzun zaman önce izleyip epey beğenmiştim ve tekrar izleyeceğim inşallah bu etkinlik çerçevesinde. Daha fazla oyuncuyu yakından tanıdığım için daha da çok seveceğimi tahmin ediyorum. :) Fakat bu hafta epey yoğun olmam gerektiği için belki daha sonraya sarkabilir.

mrt-06

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Yıllar önce izlemiştim, hala izlemeyen varsa mutlaka izlesin. :)

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Aslında bu türde olan filmleri sevmem ama bu filmle beraber düşüncemi değiştireceğim gibi. Gerçekten çok iyi, çok dolu geçen bir filmdi.

Extented sürümünden izlediğimden dolayı 3 saate yakın bir süresi vardı. Ancak yine de olaylar bir an bile durulmadığından dolayı sıkılmadım. Ancak daha iyi bir final olabilirdi.
İmparatorun, Maximus'la teke tek savaşmak gibi bir hata yapması beklenemezdi. Evet belki hırsının kurbanı olmuş olabilir ama onu halkının önünde idam ederek de kendini tatmin edebilirdi.

Bence hem Russell Crowe hem de Joaquin Phonenix rollerinin altından başarıyla kalkmışlar. (Ama Crowe'la aynı yıl yarışan Tom Hanks'in Cast Way performansını daha çok sevmiştim. Phoenix de Oscar alabilirdi.) Bunların dışında yönetmenlik ve senaryo ödüllerini de hak etmiş. (Zaten müzik, görüntü yönetmenliği ve prodüksiyon tasarımı gibi alması gereken ödülleri saymıyorum bile.)

Müzikler çok iyiydi. Ama Hans Zimmer'in müzikleri hep birbirine benziyor. Ya da hepsi POTC'e benziyor. :( Olsun yine de iyiydi.

Seyir zevki yüksek, heyecan getirebilen bir filmdi. Kesinlikle izleyin.

9/10 (punaı artacaktır.)

Not: Puanlama olayına yeni bir ayar getirmem gerek artık ama ne zaman bilemiyorum. :(

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,741
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Daha önce izleyip, etkinlik çerçevesinde tekrar izlemek istediğim filmlerdendi ve geçtiğimiz günlerde izleyebildim.

Filmi yıllar önce izlemiştim ve sanırım normal sürümünü izlemiştim bu kez extended sürümünü izledim. Filmden belli başlı sahneler dışında pek çok detayı unuttuğumu görmüş oldum. :)

Film için aslında söylenecek, tartışılacak pek fazla nokta yok. Tam bir başyapıt. Bu türün muhtemelen en iyisi. Oyunculukları, müzikleri, teknik detaylarıyla sinemanın önemli yapıtlarından biri...

Tek sıkıntı extended sürümünü izlemem dolayısıyla yer yer gereksiz sahnelerin olmasıydı. Yine de bu benim hatam. Filmlerin uzatılmasını pek sevmediğim halde uzun sürümünü izlediğim için. :):)

Film, o yıl pek güçlü rakiplerinin bulunmadığını da düşünürsek o yılki Oscar'ı haketmiş. Başkası kazansa olmazmış zaten. :)

Russell Crowe iyi performans sergilemiş sergilemesine de Oscarlık mı tam emin değilim. Yine de kendisini çok sevdiğimden itiraz edecek değilim. :) Bence Cast Away'deki performansıyla Tom Hanks Oscar'ı daha çok hakeden bir performans sergilemişti ama daha önceden iki tane Oscar kazanmasının kurbanı olduğu yıllardan biri olmuş 2001 :)

Joaquin Phoenix de harika bir performans. Oscar adaylığını haketmiş.

Filmlerde pek müziğe dikkat etmem ama bazı filmler müzikleriyle öne çıkabiliyor. Bu film de o filmlerden biri ama müziğiyle Oscar kazanamaması ilginç olmuş.

Ayrıca filmi izlerken Spartacus'ü de hatırlamış oldum. Anlaşılan Spartacus pek çok şeyi Gladiator'den esinlenerek yapmış. Tekrar izleyince daha iyi anladım. :)

Daha önce verdiğim puan geçerli:

9/10

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
1 FF Film etkinliğinin son filminide izledim galiba.

Genel olarak çok bağıldığım içimi hoplatan bir film olmadı birazda kötü görüntü kalitesinden dolayıyda galiba pek bir gözümü yordu film pek sevemedim.
Filmin en sevmediğim kısmı bence müzikleriydi zonk zonk edip durdu kulağım kulağımı yordu ayrıca Hint müzikleri gibiydi özellikle sözlü olanlar filme yakışmamıştı ve ödülü nasıl aldı hala şaşıyorum eğer ödül almış olmasaydı dahada yerden yere vururdum.:D

Filmin diğer beğenmediğim yanı Russell Crowe'du daha doğrusu karakteri beğenmedim çok kahramanımsı bir karakterdi ve bu tarz karakterleri hiç sevmem.Bizim Cüneyt Arkın'dan farkı yoktu.tamamen iyi bir karakterdi ve yeşimçamdı resmen.Russell Crowe çok haksızlık yapmayayım ama yinede beni etkileyen bir oyunculuğu yoktu.
Senaryoyu sıkıcı buldum 3 saat neydi öyle geçişler falanda kötüydü bence.Ama tamamen kötü değildi etkileyen yerler vardı bunların başında arena sahneleri gelir.
Sonra...
Geçmişten hikayelerle Sezar'ın kardeşinin bir haltlar çevirdiğini anlaması ve anlatması çok güzel düşünülmüştü.Sonuçta kocaman Roma.
Yine Kartaca ve Roma savaşlarına Hannibal'ı hatırlatmaları ve Joffry'nin ölüm sahnesinde olduğu gibi canlandırılmış olması ve Gladyatör'ün oyunu bozması falan güzel sahnelerdi.

Filmin sevdiğim yanı tabiki Phoenix'di adam yakmış yıkmış ortalığı Oscar'ı layığı ile haketmiş kesin kazanmıştır diyecektim ama alamamış yazık etmişler.
Kostümler cidden güzeldi.
Görsellik olarak Arena sahneleri çok iyiydi.Filmin tartışılmayacak en güzel yönü oydu bence.

Bu kadar kötü eleştirmem birazda o döneme göre düşünmediğim için olabilir diyeceğim ama dönemlik bir durumda yok bilmiyorum ama sevmedim.
Yılın filmi olmuş ve üstte yorumlayan iki arkadaşta beğenmiş.:(

Filme puanım 6.5/10 diyecektim ama benim görüntü kalitemdeki kalitesizlikten dolayı 0.5 puan yükseltim 7/10 yapayım.