FK8 Flight / Uçuş (2012) - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,782
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
1586804564170.png

Flight / Uçuş

Tür:
Dram, Gerilim
Yönetmen: Robert Zemeckis

Oyuncular:
Denzel Washington
Nadine Velazquez
Carter Cabassa
Adam C. Edwards

Filmin Özeti:
Başarılı bir pilot Whip, düşmekte olan bir uçağı bütün pilotluk yeteneklerini kullanarak çok sıra dışı bir biçimde, en az hasarla yere indirmeyi başarır; mürettebatla birlikte uçaktaki pek çok insanın da hayatı kurtulur. Whip hastanede gözünü bir kahraman olarak açar ama kaza soruşturmasında hiç beklemediği bir ithamla karşılaşır. Raporlar kaptan pilotun uçuşa alkol alarak çıktığını göstermektedir. Bir yandan kurtardığı hayatlar, hiç kimsenin o uçağı kendisi gibi indiremeyeceğini söylerken bir yandan da hakkında açılan mahkeme ile uğraşmak durumundadır.

Filmin Fragmanı:

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
108,135
Puanı
1,060
Filmin ilk sahnesi gereksizdi, olmasına gerek yoktu :A

Gelelim geneline, özellikle uçak sahnesi çok hoşuma gitti, o heyecanı o stresi ben de yaşadım izlerken. Filmin en iyi sahnesi kuşkusuz o sahnelerdi. Sonrasında durgun ve kazadan sonraki süreci izledik. Genel olarak filmi beğendim. Denzel Washinton harika bir oyunculuk sergilemiş.

8/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,782
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Öncelikle ilk sahne çok güzeldi. :A

Bu filmin bende özel bir yeri var. Zamanında (2012 sonu veya 2013 başı) yeni büyük ekran televizyonumda izlediğim ilk filmdi. İlk kez 1080p kalitesiyle bu filmde tanışmıştım o nedenle ayrı bir keyifle izlemiştim. Yıllar sonra tekrar izlemek konusunda kararsızdım çünkü tekrar tekrar izlenecek bir film değil. Etkinlikte seçilirse izleyeceğim dedim ve seçilince de izledim. :)

Birkaç yıl önce izlediğimiz Sully ile benzer yanları olsa da ikisi çok farklı yönlere odaklanan çok farklı iki film. Tıpkı Sully'deki gibi burada da kaza sahnesi muazzam, çok etkileyici, çok iyi çekilmiş. Bunun dışında verdiği mesajlar da çok anlamlı. Bağımlılık üzerine en iyi filmlerden biri kesinlikle.

Denzel Washington müthiş bir performans göstermiş. En sevdiğim performanslarından biri.

Denzel'in o son suyu yudumlayıp gerçekleri döküldüğü sahne muhteşemdi.

Filmde pilot muhteşem bir iş başardı. Fakat işte yanlış yolla doğruya ulaşmak sizi yanlışa götürür. Normalde kahraman ilan edilecek adam bağımlılığı yüzünden hapsi boyladı. Zaten hapsi boylamasa da her şeyi batırmış ailesinin gözünde parçalanmış bir adamdı o ayrı konu...

Bir 10-15 dakika kısa olsa daha iyi olabilirmiş ama çok da uzun hissettirmiyor film.

Zemeckis usta büyüksün, saygılar.

8.5/10

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
108,135
Puanı
1,060
Öncelikle ilk sahne çok güzeldi. :A

Bu filmin bende özel bir yeri var. Zamanında (2012 sonu veya 2013 başı) yeni büyük ekran televizyonumda izlediğim ilk filmdi. İlk kez 1080p kalitesiyle bu filmde tanışmıştım o nedenle ayrı bir keyifle izlemiştim. Yıllar sonra tekrar izlemek konusunda kararsızdım çünkü tekrar tekrar izlenecek bir film değil. Etkinlikte seçilirse izleyeceğim dedim ve seçilince de izledim. :)

Birkaç yıl önce izlediğimiz Sully ile benzer yanları olsa da ikisi çok farklı yönlere odaklanan çok farklı iki film. Tıpkı Sully'deki gibi burada da kaza sahnesi muazzam, çok etkileyici, çok iyi çekilmiş. Bunun dışında verdiği mesajlar da çok anlamlı. Bağımlılık üzerine en iyi filmlerden biri kesinlikle.

Denzel Washington müthiş bir performans göstermiş. En sevdiğim performanslarından biri.

Denzel'in o son suyu yudumlayıp gerçekleri döküldüğü sahne muhteşemdi.

Filmde pilot muhteşem bir iş başardı. Fakat işte yanlış yolla doğruya ulaşmak sizi yanlışa götürür. Normalde kahraman ilan edilecek adam bağımlılığı yüzünden hapsi boyladı. Zaten hapsi boylamasa da her şeyi batırmış ailesinin gözünde parçalanmış bir adamdı o ayrı konu...

Bir 10-15 dakika kısa olsa daha iyi olabilirmiş ama çok da uzun hissettirmiyor film.

Zemeckis usta büyüksün, saygılar.

8.5/10
ilk cümlen de ilk sahne gibi gereksiz bir detay olmuş :A

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
108,135
Puanı
1,060
Pilotun yaşadığı hayat hakkında her şeyi o sahneyle öğrendik işte niye gereksiz. :A
Benim yorumumdan dolayı aynı cümleyle başlayıp ters yazdığının farkındayım :A
Tamam olsun o sahne ama cıbıldak olunmasina gerek yoktu :A hadi illa olacaksa da dafalarca o halde dolanıp durması sinirimi bozdu :A

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,782
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Benim yorumumdan dolayı aynı cümleyle başlayıp ters yazdığının farkındayım :A
Tamam olsun o sahne ama cıbıldak olunmasina gerek yoktu :A hadi illa olacaksa da dafalarca o halde dolanıp durması sinirimi bozdu :A
Bence çok kısa sürmesi dışında muazzam çekilmiş sahneydi. :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Bir ara film hiç bitmeyecek sandım, bu senaryoya bu süre çok uzun geldi. Filmin ilk 40 dakikası ile son yarım saati güzeldi. Özellikle uçuş sahnesini çok beğendim, filmin adından yola çıkarak uçuş esnasına kayıtlı kalacağız sanıp sevinmiştim. Maalesef o gerilimli sahne kısa sürdü. :T:

Filmin kurgusu ve havası farklıydı, beğendim filmi genel olarak. Sadece fazla uzun sürdü ve durgun/sakin sahneleri sıktı açıkçası. Filmi ikiye bölüp öyle izledim zaten, diğer türlü duramazdım sanırım. Denzel Washington çok iyi iş çıkarmış. Don Cheadle'ı görünce gerildim bi an ya, Breaking Bad'den ötürü. Yine gergin bir adamdı zaten, Hugh olmaz öyle...

7/10

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Gerçekten iyi, en önemlisi ise sıradan olmayan bir film.

Filmin afişine baktığınız zaman, konusunu okuduğunuz zaman bir uçak kazası yaşanacak ve kazanın ardından gelişecek hukuksal süreci izleyeceğiz diye düşünebilirsiniz ancak öyle değil. Film, bağımlılık konusu çok farklı bir yoldan ele alıyor ve bu konuyu çok da başarılı bir şekilde işliyor.

Sully ile de bu noktada ayrılıyor zaten ki bence Sully de sıradan bir film değildi. İki filmin ortak noktası ise kaza sahnelerinin gerçekten çok başarılı çekilmiş olması.

Flight'a dönecek olursak; filmdeki kaza sahnesi hemen hemen girişte yaşandığı için filme bağlanmakta pek zorluk çekmiyorsunuz. Sonrasında ise Whip'in alkol bağımlılığını, bu bağımlılığının hayatında yol açtığı sorunları, kahraman olması gerekirken bağımlılığı sebebiyle hapse girmesiyle sonuçlanan süreci izliyoruz.

Kaza sahnesi ve sondaki mahkeme sahnesi gerçekten çok iyiydi ama ben hastanenin merdivenlerinde geçen sahneyi de çok beğendim. Oradaki diyaloglar, replikler çok iyiydi bence.

Bu arada filmi ikinci kez izlediğimi sondaki mahkeme sahnesinde hatırladım, nedense birçok detayı unutmuşum. Bunu da belirtmek istedim. :A

Denzel Washington müthiş oynamış, kariyerinin en iyi performanslarından birisi muhtemelen. Karakterini, karakterinin bütün özelliklerini çok iyi yansıtmış.

Robert Zemeckis ustam için söylenebilecek pek bir şey yok zaten, birçok kült filme imza atmış müthiş bir yönetmen olduğu hepimizin malumu. Burada da şovunu yaptığını, hünerlerini sergilediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,782
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
@Sherlock ikinci kez izlediğini sonlarda hatırlaman iyiymiş. :A Unutuluyor ya izlenenler ben de ikinciye izlediğim çoğu filmi ilk kez izler gibi heyecanla izliyorum ne olacağını merak ederek. :A

İşin iyi tarafı ise sevdiğin filmi yine seviyorsun ikinci izleyişte de. :Z

• Beğendim
Reactions: Sherlock

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
@Sherlock ikinci kez izlediğini sonlarda hatırlaman iyiymiş. :A Unutuluyor ya izlenenler ben de ikinciye izlediğim çoğu filmi ilk kez izler gibi heyecanla izliyorum ne olacağını merak ederek. :A

İşin iyi tarafı ise sevdiğin filmi yine seviyorsun ikinci izleyişte de. :Z

Sondaki mahkeme sahnesinde kırmızı ceketli kadını gördüğüm an hatırladım ya, tuhaf gerçekten. :A

İlk izleyişte çok çok sevdiğin filmleri ikincide daha az severim diye korkuyorsun en başta ama dediğin gibi bir kere sevdiysen, ikinci izleyişinde de seviyorsun genelde. :D

Ancak en iyisi ilk izleyişte az sevdiğin ve hatta beğenmediğin filmleri, ikincide çok sevmek. :A

• Güldürdün
Reactions: bazinga

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,782
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Ancak en iyisi ilk izleyişte az sevdiğin ve hatta beğenmediğin filmleri, ikincide çok sevmek. :A
Onu ben sevmiyorum. :A İstikrar olsun istiyorum. Çünkü o zaman ikinci kez izlemediğim bir sürü filmin aslında sevme ihtimalim olan filmler olduğu gibi korkunç bir gerçek var. :A

• Güldürdün

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Onu ben sevmiyorum. :A İstikrar olsun istiyorum. Çünkü o zaman ikinci kez izlemediğim bir sürü filmin aslında sevme ihtimalim olan filmler olduğu gibi korkunç bir gerçek var. :A

Bu açıdan düşündün, içimi kararttın. :A Ya oransal olarak baktığımız zaman bunun yaşandığı durumlar muhtemelen çok azdır, o yüzden iyi tarafından bakalım olaya. :A

• Güldürdün

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,782
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bu açıdan düşündün, içimi kararttın. :A Ya oransal olarak baktığımız zaman bunun yaşandığı durumlar muhtemelen çok azdır, o yüzden iyi tarafından bakalım olaya. :A
Evet az Allah'tan. :A

Eğer ilk izleyiş problemli bir zamanda olduysa oluyor genelde. Düşük kaliteli ortamda izlemek, moral-motivasyon olarak kötüyken izlemek gibi. Anca en üst seviye filmlerde yapmak gerek o sevmediğini ikinci kez deneme işini. :D

• Beğendim

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Evet az Allah'tan. :A

Eğer ilk izleyiş problemli bir zamanda olduysa oluyor genelde. Düşük kaliteli ortamda izlemek, moral-motivasyon olarak kötüyken izlemek gibi. Anca en üst seviye filmlerde yapmak gerek o sevmediğini ikinci kez deneme işini. :D

Kesinlikle koşullar çok etkili, izlenilen içeriğe tam olarak odaklanmak lazım. Yoksa izlediğin şeye de haksızlık ediyorsun zaten bence. :D Özellikle uykuluyken izlenmemeli, önermiyorum. :A

• Güldürdün

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,782
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Kesinlikle koşullar çok etkili, izlenilen içeriğe tam olarak odaklanmak lazım. Yoksa izlediğin şeye de haksızlık ediyorsun zaten bence. :D Özellikle uykuluyken izlenmemeli, önermiyorum. :A
Uykuluyken izlenmemeli ama en iyi film de uyumadan önce izleniyor. :D

Aklında başka hiçbir şey olmuyor. İzleyip yatıyorsun, en temizi. :D

• Güldürdün

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Bu filmin konusunu çok önceden okumuş, ilgimi çekmiş ve bir kısmını izlemiştim diye hatırlıyorum. En azından filmin bir kısmını hatırlıyorum. Filmin başrolünde 2002 yılında "Training Day" filmiyle en iyi erkek oyuncu ödülünü almış Denzel Washington yer alıyor. Filmin yönetmen ise, Forrest Gump ve Cast Away gibi bir filmlerle hafızalara kazanan usta yönetmen Robert Zemeckis. Bu filmi de oldukça başarılıydı. Yönetmen yine kalitesini konuşturuyor.

Film hakkında:
Whip Whitaker isimli pilot sürekli alkol kullanan, alkol bağımlısı, kokain çeken birisidir. Uçurduğu uçağı düşeceği esnada muhteşem bir şekilde ters döndürüp kontrol etmiş ve daha sonra da dengeyi sağlayıp, en az hasarla kurtarmayı başarmıştır. En az hasarlı bir şekilde inen uçakta altı kişi hayatını kaybetmiştir. İlk 25 dakikada gerçekleşen bu olaylar bunlardı ve özellikle uçak sahnesi başarılıydı. Sonrasında daha çok vicdan üzerine kuruluydu. İçki içen adamın, içkili olmadığını söylediği halde, bir tarafının hapishaneye gireceğinin korkusuyla yalan söylemeye devam etmesi.

Alkolü abartması, Nicole isimli kadının hayatına girmesiyle birlikte yine aynı devam etmesi, eski eşinin ve oğlunun onu terslemesi, Charlie'nin ve avukatı Hugh'un çabalarına rağmen aynı şekilde devam etmesi gibi şeyler ardı ardına geldi. Vicdanıyla sürekli baş başa kaldı, ta ki o salona kadar. O salon sahnesi çok başarılıydı. Gözler pilotun üzerinde, işte orada çok başarılı bir performans sergiliyor Denzel Washington. Alnından terler akıyor, gözünden yaşlar geliyor, yönetmen yakın plan çekiyor ve sonra vicdanı ele veriyor, itiraf ediyor. İtiraf ettikten sonra da karşımıza hapishane sahnesi çıkıyor. Hapishanede olayları anlatan Whip vardır, aradan yıllar geçmiştir ve fotoğraflarda da oğlu vardır eski eşiyle, Nicole vardır. Sonrasında da finalde oğlu ile makale için röportaj yapan bir Whip vardır.

En havalı karakter:
John Goodman'ın canlandırdığı kokainci Harling karakteri. Adam her girdiği ortama havalı girip çıkıyor, renk katıyordu.

Olumsuz yanlar:
Başları biraz gereksizdi. Alkol aldığı gösterilse yeterdi ama tabii başta Katerina ile bir bağı olduğu gösterilmeye çalışıldı ama olmasa da olurdu. Nicole sahneleri de kimi zaman gereksizdi. Başta hayatına girildi, sonra Whip'in hayatını çok küçük girdi, alkol bağımlılığını görüp çekti gitti. Nicole sahneleri keşke daha iyi işlenseydi, oldu bittiye gelmiş gibiydi.

Başarılı sahneler:
Uçak sahnesi, salondaki konuşması ve o son sahnelerde hapishanedeki konuşma çok iyiydi. Denzel Washington çok başarılı performans sergiliyordu.

Filmin özellikle son bir saati akıcıydı, durağan bir yapısı da vardı yer yer. Olaylar kendini göstermeye başladıkça başarılı bir filme dönüştü. Vicdan temalı başarılı bir filmdi.

8.5/10

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059
Uzun süresine rağmen hiç sıkmayan güzel bir filmdi. Bitişiyle insana dokunan, bazı şeyleri sorgulamasına yarayan özgün bir yapım olmuş. Bağımlılık konusu çok iyi işlenmiş.

Kaza sahneleri olağanüstü derecede iyi. İnsan izlerken geriliyor ki daha önceden uçağa binmişliğim var. Bir ara ruhum gerçekten de daraldı yani. Robert Zemeckis harika bir yönetmen.

Oyunculuklar efsane. Denzel Washington kendisinden beklendiği gibi çok iyi bir iş çıkarmış. Karakteri olduğu gibi bize yansıtmış.

Mahkeme sahnesi çok iyiydi. Whip olaylardan yırtabilecekken vicdanına yenik düşüp her şeyi itiraf etti. Dediği gibi gerçekten de özgür olabildi.

Nicole karakteri bence de gereksizdi. Yani filmin başında gördüğümüzde ana hikayede etkisi olur sanıyordum ama karakterin bir amacı yok gibi sanki.

Unutmadan ilk sahne çok iyiydi.. :A

8/10