'Elveda Rumeli'nin Yapamadığını 'Balkanlar 1912-Son Yaz' Yapacak

capslock

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
13
Puanı
159
Sabah gazetesi televizyon eleştirmeni Yüksel Aytuğ bugünkü yazısında, yeni sezonda atv'de başlayacak olan 'Balkanlar 1912-Son Yaz' dizisini anlattı.

280620121036064985761_2.jpg

'atv'nin dizisi Elveda Rumeli'nin çeşitli nedenlerle yarıda kalmasına, vaktinden önce ekranlardan çekilmesine çok üzülmüştüm. Zira hikayenin en çarpıcı, en dramatik kısmı eksik kalmıştı. Osmanlı'nın Balkanlar'daki egemenliğinin ortadan kalkmasıyla orada bulunan Türkler'in nasıl bir zulme maruz kaldıkları, tehcir (zorunlu göç) nedeniyle nasıl yollarda ölüp gittiklerini, o dönem Balkanlar'da ne denli dehşet verici bir üstü kapalı soykırımın yaşandığını Elveda Rumeli gözler önüne serecekti ama olmadı...

HEP ZULÜM GÖRDÜK
Şimdi atv eksik bıraktığı bu işi yeni sezonda tamamlayacak. Elveda Rumeli'nin yapımcısı Adam Film, ekrana getireceği Balkanlar 1912-Son Yaz dizisiyle bu son derece dramatik öykünün eksik kalan taşlarını yerli yerine koyacak.
Bu dizi bize Türkler'in ne denli asil, ne kadar vakur bir millet olduğunu bir kez daha gösterecek. 100 yıl öncesinin savaş yıllarında yaşanan hadiselerden 'soykırım' çıkarmaya çalışan, bunu uluslararası mecralarda sürekli kulis malzemesi yapanlar, gerçek zulmün ne olduğunu görsünler.
Peki Türkler sadece Balkanlar'da mı mezalim gördü? İngilizler'in Filistin'de ilaçlı kuyulara atıp kör ettiği askerler de bizim, Araplar'ın Yemen illerinde kalleşçe arkadan vurdukları da, Ağrı'da, Erzurum'da çetecilerin kitle halinde yok ettikleri çocuklar da, Fransızlar'ın Antep'te süngülediği bacılar da bizim... Belene kamplarında tecavüze uğrayan, Kosova'da başlarına fes giydirilip çırılçıplak soyulduktan sonra sokaklarda gezdirilenler, Kıbrıs'ta banyo küvetinde kurşunlanan bebeler, Girit'te kafatasları üst üste yığılanlar, Mavi Marmara'da katledilenler de...
Her biri ayrı bir soykırım, ayrı bir mezalim olan bu olayların ardından bile başımızı dik tuttuk. Kendini bilmez birkaç başıbozuğun ettiği zulmü, bugünün günahsız halklarının boynuna yafta gibi asmadık.
Varsın, şimdilerde söylemeyi ayıp saysınlar.
Söylüyorum işte: Ne mutlu Türküm diyene! …'

Yasin93

Favori Üye
Reaksiyon puanı
989
Puanı
285
Helal olsun sana be Yüksel aytug yazindaki son 4 kelime icin ellerinden öperim.

Elveda rumeli dizisini bir bölüm Bile kacirmadim süper bir diziydi nasil olduysa en heyecanli sezonunda reytingler düstü ve Aniden final yaparak Veda etti. Bu diziyi de kesinlikle izleyecegim

denizz19

Emekli
Reaksiyon puanı
63,555
Puanı
1,061
Fragmanları çok kaliteli ve güzel görünen bir dizi olarak görüyorum.Kesinlikle izleyeceğim.

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Elveda Rumeli süperdi izlerdim...
[h=2]Balkanlar 1912-Son Yaz bu diziyi de izlemek isterim ama maalesef zaman yok[/h]