Prime Video Electric Dreams - Dizi Yorumları

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com

kapak.jpg

Electric Dreams

Tür:
Bilim-Kurgu
Süre: 60 dakika

Yönetmen: N/A
Senaryo: N/A

Oyuncular:
Bryan Cranston
Steve Buscemi
Geraldine Chaplin
Terrence Howard

IMDb Linki

Puanlar:
IMDb: 7.3/10

Dizinin Fragmanı:

Dizinin Konusu:

Philip K. Dick’in hikayelerinden esinlenilen ve her bölümde birbirinden bağımsız farklı olayları konu edinen dizi Black Mirror konseptiyle birebir yakınlık taşıyor. Breaking Bad'in Walter White'i Bryan Cranston'un da yer aldığı, bilim kurgu hikayelerinin anlatıldığı dizi toplam 10 bölümden oluşuyor.

Bölümlerin konusu ise şöyle:

1.Bölüm: Real Life​

Gelecekteki bir kadın polis, başarılı bir oyun tasarımcısı ile aynı cihaza bağlanır.
İkisi de planları yıkıcı sonuçlar doğurabilecek cani ve katillerin peşindedir.
Zamana karşı olan bu yarışta başka kimsenin göremediği bir bağı paylaşırken, onları bağlayan cihazın pekâlâ yok edebileceğini de öğrenirler.

2.Bölüm: Autofac​

Topluma ve dünyaya çöktüğünü bilmemize rağmen, büyük bir otomatik ürün imalat fabrikası,
tüketimcilik ilkelerine göre (insanların mutlu olmak için ürün tüketmeleri ve sürekli tüketmeleri için seçme özgürlüğü ve
iradelerinin engellenmesi) çalışmaya devam etmektedir.

Küçük bir isyancı grubu fabrikayı kapatmaya karar verince, sonunda aslında mükemmel tüketiciler olabileceklerini keşfederler.

3.Bölüm: Human Is​

Bryan Cranston'un başrolde olduğu bu bölümde, sevgisiz evliliğinden dert yanan bir kadın,
birden, kendisine kötü davranan kocasının ruhunun yabancı ama şaşırtıcı derece nazik bir şey tarafından
ele geçirildiğini fark eder.

Bu, Philip K. Dick'in asıl ilgilendiği konunun ta kendisidir: Bizi gerçekten insan yapan şey nedir?

4.Bölüm: Crazy Diamond​

Son derece ortalama biri olarak, yasa dışı bir planı olan göz kamaştırıcı bir sentetik kadın kendisine geldiğinde çok etkilenen Ed,
yardım etmeye karar verir. O andan itibaren dünyası parçalanmaya başlar.

5.Bölüm: Hood Maker​

Gelişmiş teknolojinin bulunmadığı bir dünyada, mutant telepatlar, uzun mesafeli iletişimde
insanlığın tek aracı hâline gelmiştir ancak bu güçlerinin istenmeyen sonuçları vardır.
Halk, telepatları engelleyen gizemli başlıklara kucak açtığında, çapraşık geçmişleri olan iki dedektif araştırmaya karar verir.

6.Bölüm: Safe And Sound​

Küçük bir kasabada yaşayan, sosyal anksiyeteye yakalanmış bir kız annesi ile birlikte büyük bir fütüristik şehre taşınır.
Kent toplumunun güvenlik ve terörle mücadeleye verdiği öneme ilk kez tanık olunca,
çok geçmeden okul günleri korku ve paranoyayla geçmeye başlar.

Kısa süre sonra en beklenmedik yerlerde yol göstericiliği ve arkadaşlığı bulur.

7.Bölüm: Father Thing​

Uzaylılar sessizce evimizi istila ederken, dünya saldırı altındadır.
Genç kahramanımız Charlie, insanların tehlikeli canavarlar hâline getirildiğini fark eden ilk kişiler arasında olduğu için
en zor kararları düşünmek zorundadır.
İnsanlığı uzaylı istilacılardan kurtarmak, bir çocuğun babasına olan inancını kaybetmesi kadar yürek burkan

bir görüntü olduğu kadar güç veren bir savaştır.

8.Bölüm: Impossible Planet​

İki ucuz uzay turizmi çalışanı, Dünya'nın varlığının uzun süre önce çürütülmüş bir efsane olduğunu bilmelerine rağmen,
zihni allak bullak yaşlı bir kadını kendi isteği üzerine Dünya'ya götürmeyi kabul eder.

Yolculuk ilerledikçe vicdan azabı duymaya başlarlar. Sahtekârlıkları içlerini kemirir. Acı tatlı bir sürpriz onları beklemektedir.

9.Bölüm: Commuter, The​

Şehrin toplu taşıma merkezinde çalışan sıradan bir görevli, her gün işlerine giden bazı insanların,

var olmaması gereken bir yere gittiğini fark ederek telaşlanır.

Durumu kendisi araştırdığında ise karısı ve sorunlu çocuğuyla ilgili kendi sıkıntılarıyla yüzleşmek zorunda kalacağı alternatif bir gerçeklikle karşılaşır.

10.Bölüm: Kill All Others​

Bir siyasetçi şiddeti teşvik eden şok edici bir açıklamada bulunduktan sonra, bir adam bir reklam panosunda asılı bir şekilde ölü bulunur,
görünüşe göre öldürülmüş ve oradan geçenler tarafından açıklanamayacak şekilde görmezden gelinmiştir.

Bir adam durumu sorgulamaya kalkınca, anında hedef hâline gelir.

Dizi ile ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

• Beğendim
Reactions: Dosi

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Bence iyi değil, tüm heyecanı kaçar. Türü zaten ilgimi çekmedi ama o detayları okuyarak izlemiş kadar olurum :A
Alıntı içine aldım, şimdi en azından yer kaplamıyor. :A Her bölüm farklı hikaye olduğu için, mini film gibi düşünülebilir aslında o yüzden konuları eklemek daha mantıklı gibi. :A

• Güldürdün

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Eyvallah @Tolstoyevski biz sana 1000 kere Seinfeld önerelim sen Black Mirror tarzı işleri beğendiğimi bildiğin halde etiket etme.. Tesadüfi görmesem gözümden kaçardı bunu bitirirm ben 1 haftaya :A
@bazinga senlik de dizi gibi bilmiyorsan :A
Henüz ilk bölüme bile bakmadım o yüzden davet etiket işi riskliydi ama niyetli olduğum için konu aradan çıksın dedim :A

Ben de sırayla olmasa da karışık giderim gibi, daha dikkat çekici konusu olan bölümlerden başlayıp :A

@Dosi sen de Walter White'li bölüme (1X3) göz atabilirsin hiç değilse, @bazinga da üstadın hatrına o bölüme bakar gibi hiç değilse... :A

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Henüz ilk bölüme bile bakmadım o yüzden davet etiket işi riskliydi ama niyetli olduğum için konu aradan çıksın dedim :A

Ben de sırayla olmasa da karışık giderim gibi, daha dikkat çekici konusu olan bölümlerden başlayıp :A

@Dosi sen de Walter White'li bölüme (1X3) göz atabilirsin hiç değilse, @bazinga da üstadın hatrına o bölüme bakar gibi hiç değilse... :A
Ben bölümler birbirinden bağımsız dizileri severim ama türü ilgimi çekmedi :A
Sen izle hele. Sonra yorumuna göre belki şans veririm :A

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Ben bağımsız dizileri severim ama türü ilgimi çekmedi :A
Sen izle hele. Sonra yorumuna göre belki şans veririm :A
Her bölüm farklı kurgu o yüzden mini film sayılır aslında ama tamam yorumlara göre hareket etmek daha mantıklı, önce birileri kendini feda etmeli sonuçta :A

• Güldürdün

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
1x3: HUMAN IS

Öncelikle bölümlerin sıralamalarının farklı yerlerde farklı şekilde yayınlandığını fark ettim. Amazon Prime'de 1x3'de Human Is bölümü varken IMDB'ye göre The Commuter olarak geçmekte. O yüzden konudaki ilk mesaja bölüm numaralarının yanına bölüm isimlerini eklemek gerekti. Bölüm numaralarından ziyade isimleriyle anlaşmak daha doğru gibi.

Bryan Cranston'un başrol olmasından dolayı direkt bu bölümle başladım ve kısmen pişman oldum. Çünkü askeri bilim kurguları pek sevmiyorum, uzay gemileri vb. Bunlar aslında dekor olarak var ama yine de sarmıyor.

Bu bölüm biraz sabırlı izlenmesi gereken bölüm oldu, yani çok sürükleyici değil. O yüzden Bryan Cranston da olsa bu bölümden başlama tavsiyesini geri çekiyorum. :A

Bölümün alt metni güzeldi ve insan olmakla olmamak arasında bilinçsel farkın sorgulanması ana temaydı. Yer yer +18 sahneler de az ama dozu fazlaydı... Ve aynı zamanda müziklerini de oldukça beğendim.

Bryan Cranston'un yanı sıra GOT'un Davos'u da vardı bölümde. Yine de keşke IMDB'de en yüksek puan alandan başlasaydım. Ki IMDB'ye göre 1x8 olan Autofac bölümü en yüksek puanlı bölümmüş, sıradaki bölüm o olur. Ardından Real Life.

6.6

• Üzücü
Reactions: bazinga

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Şu an 26 dizilik bir 2020-2021 dizi sezonu listem var. O bitmeden araya eski dizisi sıkıştırmam zor. :A Bu dizi de ilk çıktığında beklediğim dizilerdendi ama vasat yorumlar alınca hevesim kaçmıştı. :A

• Güldürdün
Reactions: xdragxx