2018 Eighth Grade - Film Yorumları

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
4516401.jpg-c_215_290_x-f_jpg-q_x-xxyxx.jpg

Eighth Grade

Türü: Komedi
Yönetmen:
Bo Burnham
Senaryo:
Bo Burnham

Oyuncular:
Elsie Fisher
Daniel Zolghadri
Deborah Kara Unger

Filmin Özeti:

Kayla ortaokul son sınıfta okuyan bir öğrencidir. Liseye geçişini sağlayacak olan dönem sonu yalnızca 1 hafta uzaktadır. 1 hafta sonra ortaokul hayatı bitecek ve yepyeni bir sayfa açılmış olacaktır. Ancak bu hayat değiştiren deneyime ulaşabilmek için genç kızın 1 hafta daha bu kabus gibi ortaokul hayatına katlanması, sorunlarla başa çıkması ve dayanıklı olması gereklidir.

Filmin Fragmanı:

• İlginç
Reactions: Çiğdem

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Şahane bir coming of age filmi. Lady Bird'ün yarısı kadar övülmedi belki ama ondan çok daha anlamlı, ilgi çekici bir film. Elsie Fisher'ın performansı şahane, filmin kurgusu şahane, mesajı şahane. Hele sonda bir baba-kız sahnesi var ki... :disrelieved:

Tam yorum: Eighth Grade

8.5/10

• İlginç
Reactions: Çiğdem

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Pek beğenmediğim kısa süresine rağmen sıkıcı bulduğum bir film.

Yönetmen kesinlike yetenekli bazı sahnelerde bu belli oluyor. Karakterle de yer yer empati kurmak mümkün. Ama karakter gelişimi yok filmde sürekli aynı noktada debelenen bir film. Elsie Fisher'ın oyunculuğu çok iyi onun dışında öne çıkan başka biri yok.

6/10

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,926
Puanı
1,060
Elsie Fisher harika bir oyunculuk sergilemiş. Kayla'nın ruh halini bize çok iyi yansıtmış ?
Filmin süresinin kısa olmasını sevdim. Filmde yer yer sıkıldım ama bu sıkılma konusu kötü olduğundan değil, Kayla hayatından, kendinden memnun olmayan bir kız ve filmdeki çekimler sayesindede o ortamı o duyguyu bizde yaşadık, haliyle sıkılganlığı iyi yansıtmışlar. Diğer oyunculukları pek beğenmedim ve filmde verilen mesaj çok bariz. Türkiye'dekilere göre belki karakterler farklı ve abartılı gelebilir ama bizim burada çok yaygın bir durum ve maalesef sosyal olmayan ve kendine güvenmeyen kişiler hep dışlanan kişiler oluyor.
7/10

• Beğendim
Reactions: MasacRE and bazinga

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Elsie Fisher harika bir oyunculuk sergilemiş. Kayla'nın ruh halini bize çok iyi yansıtmış ?
Filmin süresinin kısa olmasını sevdim. Filmde yer yer sıkıldım ama bu sıkılma konusu kötü olduğundan değil, Kayla hayatından, kendinden memnun olmayan bir kız ve filmdeki çekimler sayesindede o ortamı o duyguyu bizde yaşadık, haliyle sıkılganlığı iyi yansıtmışlar. Diğer oyunculukları pek beğenmedim ve filmde verilen mesaj çok bariz. Türkiye'dekilere göre belki karakterler farklı ve abartılı gelebilir ama bizim burada çok yaygın bir durum ve maalesef sosyal olmayan ve kendine güvenmeyen kişiler hep dışlanan kişiler oluyor.
7/10

Daha tabloyu yeni güncelledim, lütfen sakin ol. :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Amann bir ecünnü filmimiz eksikti nereden çıktı bu çilli tipsiz çakma sarısın ecünnü :F Bana bile off çektirdi 4 kere falan ofladım sanırım :A Sadece havuzda pompy e benzeyen dalgıç tuhaf bir oğlan vardı o sahnede güldüm okadar :F Eğer oscar etkinliği gibi mecburi izleme olmadan keyif için sinemaya gidip
bunu izleyenler varsa benden bile daha çatlaklar var demektir :A :A :A

2 Puan aslında hakkı 1 ama aykırı birşey olmadıkça 2 vermeye devam :A

• Olmamış
Reactions: bazinga

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Son yılların modası olan ergenlerin büyüme hikayelerini pek sevmiyorum. Bu da öyle ortalama bir filmdi bence. Günümüz gençleri iyi yansıtılmış. Sosyal medya bağımlılıkları, orada farklı gerçekte farklı olan yaşamları. Başroldeki kız da iyiydi rolüne yakışmıştı. Yalnız filmde öyle bir hava vardı ki sanki herkes
çok sosyal, çok iyi hayatlar yaşıyor da sadece Kayla'da var bu problem gibi. Filmin odağında Kayla olsa da diğer çocukların da bu konudaki sıkıntısı gösterilebilirdi. Biraz da fazlaca abartılı yansıtılmıştı sosyallik problemi. O birileriyle konuşmak için çabalarken birkaç karakter dışında kimsenin onu neredeyse görmemesi, duymaması falan çok gerçekçi gelmedi bana açıkçası.

6/10

• Beğendim
Reactions: Sherlock and Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,926
Puanı
1,060
Son yılların modası olan ergenlerin büyüme hikayelerini pek sevmiyorum. Bu da öyle ortalama bir filmdi bence. Günümüz gençleri iyi yansıtılmış. Sosyal medya bağımlılıkları, orada farklı gerçekte farklı olan yaşamları. Başroldeki kız da iyiydi rolüne yakışmıştı. Yalnız filmde öyle bir hava vardı ki sanki herkes
çok sosyal, çok iyi hayatlar yaşıyor da sadece Kayla'da var bu problem gibi. Filmin odağında Kayla olsa da diğer çocukların da bu konudaki sıkıntısı gösterilebilirdi. Biraz da fazlaca abartılı yansıtılmıştı sosyallik problemi. O birileriyle konuşmak için çabalarken birkaç karakter dışında kimsenin onu neredeyse görmemesi, duymaması falan çok gerçekçi gelmedi bana açıkçası.

6/10
Sondaki yorumunun cevabını ben yukarda spoi kutusunda vermişim aslında : "Türkiye'dekilere göre belki karakterler farklı ve abartılı gelebilir ama bizim burada çok yaygın bir durum ve maalesef sosyal olmayan ve kendine güvenmeyen kişiler hep dışlanan kişiler oluyor."

Okulda çalışan biri olarak ve okul hayatımıda katarsak çok çok rastlanılan birşey. Özgüveni olmayan ve kendini geri çeken ve böylede olunca onları dışlayıp yok sayan ve kendini cool sanan çok öğrenci var. Öğretmenlere yansıyan ve yansıtılamayan okadar çok durum varki. Bu film aslında bir nevi bunun mesajınıda veriyor ( mobning ağırlıklı değildi ama bana o durumları hatırlattı) :)

• Beğendim
Reactions: MasacRE

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Sondaki yorumunun cevabını ben yukarda spoi kutusunda vermişim aslında : "Türkiye'dekilere göre belki karakterler farklı ve abartılı gelebilir ama bizim burada çok yaygın bir durum ve maalesef sosyal olmayan ve kendine güvenmeyen kişiler hep dışlanan kişiler oluyor."

Okulda çalışan biri olarak ve okul hayatımıda katarsak çok çok rastlanılan birşey. Özgüveni olmayan ve kendini geri çeken ve böylede olunca onları dışlayıp yok sayan ve kendini cool sanan çok öğrenci var. Öğretmenlere yansıyan ve yansıtılamayan okadar çok durum varki. Bu film aslında bir nevi bunun mesajınıda veriyor ( mobning ağırlıklı değildi ama bana o durumları hatırlattı) :)
Evet gördüm o yorumunu. Sen daha işin içindesin tabi ama benim buradan gördüğüme pek uymuyor. Sonuçta çeşit çeşit insanlar ama özel bir durum olmadıkça karşıdakinin onu dinlememesi falan hiç rastlamadığım bir durum, ne ben büyürken ne de büyüdükten sonra küçük yaştakileri gördüğümde.

• Beğendim
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,926
Puanı
1,060
Evet gördüm o yorumunu. Sen daha işin içindesin tabi ama benim buradan gördüğüme pek uymuyor. Sonuçta çeşit çeşit insanlar ama özel bir durum olmadıkça karşıdakinin onu dinlememesi falan hiç rastlamadığım bir durum, ne ben büyürken ne de büyüdükten sonra küçük yaştakileri gördüğümde.
Çünkü zaten yurt dışında yaygın olan bir durum. Ben bu yüzden Türkiye'dekilere göre abartılı gelebilir dedim. Türkiye'deki okul ortamınıda görmüştüm ve eğitim sistemimizden tut, öğretmen ve öğrenci ilişkileri baya baya farklı birbirinden :D Bizim burada Öğretmenler odasında bile kenarda tek başına takılan öğretmenler var. Kalabalığı yada biriyle yakın olmayı sevmeyen çok :A İçine kapanık olma durumu yabancılarda daha fazla :D

• Beğendim
Reactions: MasacRE

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Keyifli ama kalitesi biraz sınırlı bir filmdi. Bu konulardan daha iyi örnekler izlediğim oldu. Ama ilginç bir kurgu vardı, yer yer hoşuma giden kısımlar oldu. Kısa süresi filmin seyirciyi baymasını engellemiş. Zaten Elsie Fisher döktürmüş filmden kopmamızı engelliyor. İlerde büyük rollerde daha da iyi işlerle çıkabilir karşımıza. Potansiyeli büyük. Fena sayılmayan orta düzey bir film diyebilirim, çok da övemeyeceğim.

7/10

• Beğendim

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Keyifli ama kalitesi biraz sınırlı bir filmdi. Bu konulardan daha iyi örnekler izlediğim oldu. Ama ilginç bir kurgu vardı, yer yer hoşuma giden kısımlar oldu. Kısa süresi filmin seyirciyi baymasını engellemiş. Zaten Elsie Fisher döktürmüş filmden kopmamızı engelliyor. İlerde büyük rollerde daha da iyi işlerle çıkabilir karşımıza. Potansiyeli büyük. Fena sayılmayan orta düzey bir film diyebilirim, çok da övemeyeceğim.

7/10
Etkinlikte son saatler içindeyiz yoldaşım, var mı başka izlediğin film? :A @Sherlock her an kapatabilir dükkanı ona göre :A

• Güldürdün
Reactions: Sherlock and MEnes

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Özellikle son yıllarda birçok muadilini izledik bu filmin. Bu film ise kiminden daha kötü, kiminden daha iyi. Ortalama bir film bana kalırsa.

Filmin en önemli artısı kesinlikle Elsie Fisher. Performansıyla almış götürmüş filmi, baya iyiydi oyunculuğu. Elsie Fisher dışında yönetmenin performansını başarılı buldum, kurgu da başarılıydı.

Filmin süresinin kısa olması da bana kalırsa filmin artılarından, filmin süresinin bu haliyle bile yer yer sıkılıyorsunuz. Daha uzun olsa baştan sona sıkıcı bir film izlemiş olurduk muhtemelen.

Kısacası Elsie Fisher'ın muhteşem performansıyla taşıdığı bir film olmuş Eighth Grade, verdiği mesajlar ve yaptığı eleştiriler de güzel ve yerinde.

• Beğendim