FK10 Ed Wood (1994) - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
1592242634031.png

Ed Wood

Tür:
Biyografi, Komedi, Dram
Süre: 127 dakika

Yönetmen: Tim Burton
Senaryo: Rudolph Grey (book), Scott Alexander, Larry Karaszewski

Oyuncular:
Johnny Depp
Martin Landau
Sarah Jessica Parker
Patricia Arquette

IMDb Linki

Puanlar:
IMDb: 7.8/10
Rotten Tomatoes: 92%
Metacritic: 70/100

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

• Harika
Reactions: Angelica

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,169
Puanı
1,060
Bu filmle yeni sezona start verdim iyi ki bu filmle vermişim çok sevdiğim bir film oldu Ed Wood taki film çekme aşkına hayran oldum çok etkilendim sevilmemesine rağmen aşkla devam ediyor sevgilisi terk etmesine rağmen bu aşktan hiç vazgeçmedi ve devam etti etkileyiciydi ya

9/10

• Beğendim
Reactions: bazinga

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Yıllarca bir türlü izleme sırasını getiremediğim filmlerdendi, nihayet izledim.

Yakın zamanda izlediğimiz The Disaster Artist ile benzerlikler gösteriyor film ama ondan biraz daha iyi bir film, daha değerli bir film.

Dünyanın en kötü yönetmenini konu alan ilginç bir başarı öyküsü. Ed Wood gerçekten çok ilginç bir adammış. İnanılmaz yeteneksiz ama film çekme arzusuyla yanıp tutuşuyor. Arzusunun peşinden koşuyor ve onlarca filmlik bir kariyer inşa ediyor. Öyle veya böyle bugün herkesin tanıdığı bir adama dönüşüyor... Özellikle Orson Welles ile olan sahne çok anlamlıydı, filmin değerini arttıran sahnelerdendi. Oradaki Ed Wood'un Orson Welles'e duyduğu hayranlık dolu bakışlar...

Filmin değerli olduğu bir diğer konu dönemin Hollywood'una yakın bakış atma imkanı sağlaması. Şimdilerde film çekmek çok kolay. iPhone'u eline alan biri film çekip Youtube'a koyarak filmini kitlelerle buluşturabilir ama o dönem bu işler çok daha zor. Gerçi Ed Wood gibi yeteneksiz bir adam bile başarabilmiş diyebilirsiniz ama filmde hiç de kolay başarmadığını görüyoruz... Özellikle dönemin özel efektli sahne çekimlerini göstermesi hoşuma gitti.

Martin Landau Oscar'ını hak etmiş. Herkesin öldü sandığı eski Hollywood yıldızı Bela Lugosi rolünde muhteşemdi. Johnny Depp de çok iyiydi. Hatta bugüne kadarki en iyi performansı bile olabilir.

Tüm olumlu yanlarına karşın çok akıcı bir film değildi ve yer yer sıkıldığımı itiraf etmeliyim. Bill Murray'li kısımları da sevemedim maalesef.

7.5/10

• Beğendim
Reactions: Sherlock

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
İlginç bir hikaye, değerli bir film...

Bazı konularda yaptığımız işler üst üste başarısız olmasına rağmen, inatla devam mı etmeliyiz yoksa o konuda yeteneksiz olduğumuzu kabullenip kenara mı çekilmeliyiz? Ed Wood kenara çekilmeyip, ısrarla ve inatla devam edenlerden ve hatta bu şekilde bir kariyer inşa edenlerden. Bu kariyer kendisine "Tüm zamanların en kötü yönetmeni" unvanını getiriyor üstelik. Son derece kötü bir ün ancak olumlu tarafından bakarsak birçok insanın kendisini tanımasına, hatta kendisi için biyografik bir film çekilmesine yol açıyor bu unvan...

Filmin bana göre değerli olmasının en temel sebebi yukarıdaki yorumda da bahsedildiği gibi Hollywood'un bugünlere nasıl geldiğine bir pencere açıyor olması... O dönem yapılan efektlerin hangi şartlar ve zorluklarda yapıldığı, film çekmenin ne kadar zor olduğu, günümüzde CGI ile halledilebilen birçok şeyin o zamanlar bir sürü ekipman ile zar zor halledildiği gibi birçok nokta var. Özellikle gölde geçen sahneyi izlemek çok keyifliydi, ahtapota 'hareket ediyormuş' efekti vermek için uğraşmaları falan o büyük emeklerin göstergesi...

Orson Welles sahnesi gerçekten çok iyiydi...

Ed Wood film boyunca Citizen Kane filmini dilinden düşürmüyor zaten, filmin sonlarına doğru o filmin yönetmeni Orson Welles ile denk gelmesi gerçekten çok anlamlı bir sahneydi...

Onun dışında Béla Lugosi başta olmak üzere o dönemin Hollywood yıldızları ve çalışanları filme çok güzel aktarılmış. Béla Lugosi'yi canlandıran Martin Landau baya iyi oynamış ya, karakterin o dönem yaşadığı tüm zorlukları ve karakterin iç dünyasını çok güzel aktarmış. Ünlü olmanın ve bu ün bittiğinde bir insanın nasıl bir psikolojiye bürünebileceğini de gözler önüne seriyor film. Filmin bir diğer değerli noktası da buydu bana kalırsa. Oyunculuk performansı ile öne çıkan diğer isim ise Johnny Depp olmuş, kariyerinin dikkat çeken ilk filmlerinden zaten. Ara ara yine kılık değiştirmeyi ihmal etmemiş burada da.

Filmin en büyük olumsuzluğu ise Bill Murray'i hiç değerlendirememesi herhalde, karakteri hiç ilgi çekici değildi maalesef. Onun dışında akıcılık konusunda da gerçekten problemler mevcuttu...

• Beğendim
Reactions: bazinga