2021 Dune / Dune: Çöl Gezegeni - Film Yorumları

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060

cDbNAY0KM84cxXhmj8f0dLWza3t.jpg

Dune

Tür:
Macera, Dram, Bilim-Kurgu
Süre: 155 dakika

Yönetmen: Denis Villeneuve
Senaryo: Jon Spaihts, Denis Villeneuve, Eric Roth

Oyuncular:
Timothée Chalamet
Rebecca Ferguson
Zendaya

IMDb Linki

Puanlar:
IMDb: 8.6/10
Letterboxd: 4.2/5
Metacritic: 75/100

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Merakla beklenen film, dünya prömiyerini Venedik'teki festivalde yaptı bile. Ekim ayında Kanada'da ve Türkiye'de de vizyona girmeye başlayacak. Aldığı puanlar şimdiden çok yüksek ve beklenti yükseltici. Oscar ödül törenlerine özellikle adaylıklarıyla damga vuracak gibi görünüyor.

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
@bazinga'nın yorumu:

Neticede Dune, benim sevdiğim bir film oldu...

Tam yorum:

Yok yok, o kadar da değil. :A

10/10
İnşallah yaşanır bu. :A Yalnız sevdiğim bir film oldu dediysem 10/10 çıkmaz ordan. :A
------

Sinemalarda gösterime girmemiş bir filmi nasıl izler @bazinga ya da herhangi biri ve ayrıca sanat kokan filme @bazinga tam puan vermez. Hatta benim bildim @bazinga yerin dibine sokar. :A
Sanat kokan filme tam puan vermez ne demek tam puan verdiklerimiz ne kokuyor? :A

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
İnşallah yaşanır bu. :A Yalnız sevdiğim bir film oldu dediysem 10/10 çıkmaz ordan. :A
------

Sanat kokan filme tam puan vermez ne demek tam puan verdiklerimiz ne kokuyor? :A
Daha düz filmlerdir onlar, daha anlaşılır. Düz gitmeyen, farklı tarz filmlere genelde gömdüğünü görüyorum. :A

• İlginç
  • Güldürdün
Reactions: 12.Adam and bazinga

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Bu filmi izlemeden önce, önce yönetmenin tarzını kafamda oturtmaya bakayım ve filmografisindeki filmleri inceleyeyim.

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
1965 yılında Frank Herbert tarafından "Dune" isimli Bilim Kurgu kitabı yayınlanacak ve büyük ilgi görecekti. Video oyunu da olacak olan film 1984 yılında David Lynch tarafından filme dökülecek ama kendisi "linç" edilecekti, işin esprisi bu ama kötü olduğu düşünüldüğü için ilgi göremeyecekti. 2000 yılında Syfy tarafından üç bölümlük mini diziye çekilecek ama o da ilgi göremeyecekti. Yıl olmuş 2021, Kanadalı yönetmen Denis Villeneuve filmi çekecekti. Daha çıkmadan bile kadrosuyla ilgi görmeyi başarmıştı. Peki film, uyarlama film olarak hakkını verecek miydi?

Denis Villeneuve'nin "Arrival" filmini izlediyseniz zaten filmin nasıl olacağını direkt çözersiniz. Ağır çekimlerle estetik, sinematografik anlamda başarılı çekimler, yani görsel anlamda tam bir sanat eseri gibidir. İşte aynı zamanda bu filmi de tarif etmiş oldum. O filme göre farkı, içinde konusu gereği daha fazla hareketliliğin olması. Evet, sanat eseri gibi çekimleri var ama filmin içinde aksiyon filmlerini aratmayacak sahneler de var.

Filmde Arrakis ile Harakonneler arasındaki çatışmayı izliyoruz. Filmin ana karakteri Paul Atreides. Çöl gezegeninde "baharat" adındaki kaynağı kontrol eden Atreides ailesidir ve Harakonneler, Paul ve ailesine tuzak kurar ve bu tuzak sonrası gezegendeki hareketlilik anlatılıyor. Bazen düşen temposuyla, bazen de özellikle sonlara doğru hareketliliğin artmasıyla "Dune" serisinin başlangıç filmi.

8/10

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,278
Puanı
1,060
Kendi adıma dalgalı kur gibiydi.. Sıkıldığım, yükseldiğim, heyecanlandığım bir çok ana gebe bir filmdi.
Çok uzun gibi geldi ama 2.30 dk civarıydı..
Bu tarz serilerde hep bir, 'Choosen One' vardır
Filme ayılıp bayılmadım ve 3d izlemekde aşırı gereksiz...
Belkide part 1 olmasından kaynaklı ağır ve sıkıcı olabilir... Diğer part lar daha farklı olacaktır.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tam yorum: Dune

Öncelikle yıllar sonra ilk kez bir filmi ilk gün ilk seansında izleme şansı yakaladım. Bilim-kurgu sever geek kardeşlerimle aynı salonun kapısında beklemek heyecanlıydı. :A

IMAX'in hastasıyız, fakat 3D'nin acilen yasaklanması lazım. Soğuk salonda maskeyle izlemek çok zordu, gözlükler buhar olunca mecburen burun açık izledim tüm filmi... Üstelik 3D'nin hiçbir artısı yok. Sadece böcekli bir sahnede 3D etkisi az çok anlaşılıyor. Onun için de 2.5 saat gözlük takmak aşırı saçma. Yapın şunları IMAX 2D güzel güzel izleyelim...

Neyse bu kadar sinema deneyimi yeter filme geçelim...

Filmle ilgili çok heyecanlı değildim. Hem fragmanlar pek ilgimi çekmemişti hem de kitabı okuyup hiç sevmemiştim. Yine de Denis Villeneuve çok sevdiğim bir yönetmen olduğu için ve görsel olarak çok çok iyi bir film olacağını bildiğim için sinemada izlemek istedim. Saydığım 3D olumsuzluklarına rağmen sinemada izlenmesi gerektiğini düşündüğüm bir film. Çünkü atmosferi ciddi anlamda ön plana çıkaran bir film olmuş...

Görsel olarak çok iyi olsa da hikaye bence çok zayıf. Hem zor bir evren hem de 40 tane karakter aynı anda aktarılmaya çalışılmış. Doğrusu filmin büyük kısmını epey sıkıcı buldum. Sadece son kısımlarda ana karakterlere odaklanılan çöl hikayesinde işler ilgi çekici hale gelmeye başladı. Fakat tam da bu anlarda film çat diye ortada bitti... İkinci film muhtemelen daha iyi olacaktır ama ilk filmin tek başına değerlendirildiğinde yüksek puanları hak ettiğini düşünmüyorum.

6/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Tam yorum: Dune

Öncelikle yıllar sonra ilk kez bir filmi ilk gün ilk seansında izleme şansı yakaladım. Bilim-kurgu sever geek kardeşlerimle aynı salonun kapısında beklemek heyecanlıydı. :A

IMAX'in hastasıyız, fakat 3D'nin acilen yasaklanması lazım. Soğuk salonda maskeyle izlemek çok zordu, gözlükler buhar olunca mecburen burun açık izledim tüm filmi... Üstelik 3D'nin hiçbir artısı yok. Sadece böcekli bir sahnede 3D etkisi az çok anlaşılıyor. Onun için de 2.5 saat gözlük takmak aşırı saçma. Yapın şunları IMAX 2D güzel güzel izleyelim...

Neyse bu kadar sinema deneyimi yeter filme geçelim...

Filmle ilgili çok heyecanlı değildim. Hem fragmanlar pek ilgimi çekmemişti hem de kitabı okuyup hiç sevmemiştim. Yine de Denis Villeneuve çok sevdiğim bir yönetmen olduğu için ve görsel olarak çok çok iyi bir film olacağını bildiğim için sinemada izlemek istedim. Saydığım 3D olumsuzluklarına rağmen sinemada izlenmesi gerektiğini düşündüğüm bir film. Çünkü atmosferi ciddi anlamda ön plana çıkaran bir film olmuş...

Görsel olarak çok iyi olsa da hikaye bence çok zayıf. Hem zor bir evren hem de 40 tane karakter aynı anda aktarılmaya çalışılmış. Doğrusu filmin büyük kısmını epey sıkıcı buldum. Sadece son kısımlarda ana karakterlere odaklanılan çöl hikayesinde işler ilgi çekici hale gelmeye başladı. Fakat tam da bu anlarda film çat diye ortada bitti... İkinci film muhtemelen daha iyi olacaktır ama ilk filmin tek başına değerlendirildiğinde yüksek puanları hak ettiğini düşünmüyorum.

6/10
Hikaye zayıf mı? :A Roman uyarlaması olduğu için, romanı okumayan kişilere zayıf gelmiş olabilir. Ben mesela tam kavrayamadım ama bu hikayenin zayıflığından değil, romanı okumamış olmamdan kaynaklanıyor. :A Bir de David Lynch'in Dune'sini izleyelim mi forum olarak? Bütün hikayeyi tek bir filme sığdırmış sanırım, normalde dört saatmiş de, iki saate inmiş. :A

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Hikaye zayıf mı? :A Roman uyarlaması olduğu için, romanı okumayan kişilere zayıf gelmiş olabilir. Ben mesela tam kavrayamadım ama bu hikayenin zayıflığından değil, romanı okumamış olmamdan kaynaklanıyor. :A Bir de David Lynch'in Dune'sini izleyelim mi forum olarak? Bütün hikayeyi tek bir filme sığdırmış sanırım, normalde dört saatmiş de, iki saate inmiş. :A
Hayatta izlemem, yönetmen kendisi bile kötü demiş. :A Zaten pek sevdiğim bir yönetmen de değildir. :A

Ben romanı da okudum onu da sevmedim hatta yarıda bırakmıştım galiba. :A Ayrıca filmleri romandan tamamen bağımsız olarak nitelendirmek gerekiyor. Filmde bize aktarılan hikaye gayet zayıf bence.

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Hayatta izlemem, yönetmen kendisi bile kötü demiş. :A Zaten pek sevdiğim bir yönetmen de değildir. :A

Ben romanı da okudum onu da sevmedim hatta yarıda bırakmıştım galiba. :A Ayrıca filmleri romandan tamamen bağımsız olarak nitelendirmek gerekiyor. Filmde bize aktarılan hikaye gayet zayıf bence.
Yönetmen zaten çılgın, çılgın filmleri sevmiyorsun. Böyle aykırı olmayacak, mesela A24 filmleri gibi. :A

Bak işte, romanı da hitap etmemiş, film de. Bağımsız değerlendireceksin elbette ama romandaki karakterleri benimsediğin zaman daha rahat anlayabiliyorsun, sonuç olarak karakterleri sadeleştirmeye kalksan bile, bir yere kadar sadeleşiyor ve romanı okuyanlar daha keyif alıyor gördüğüm kadarıyla. Hikaye, bir dizinin pilot bölümü gibiydi ama o kadar da zayıf değildi. Belki bu dünyaya biraz yabancı olduğumuz için içine girmekte zorlanmışızdır. Tabii sana göre zayıftır, ayrı konu. :D

• Beğendim
Reactions: bazinga