FK1 Children of Men / Son Umut (2006) Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
0206634.jpg

Son Umut - Children of Men (2006)

Türü: Macera, Dram, Bilim-Kurgu, Gerilim
Yönetmen: Alfonso Cuaron
Senaryo: Alfonso Cuaron

Oyuncular:
Clive Owen
Julianne Moore
Michael Caine
Mishal Husain
Rob Curling

IMDb Sayfası

Oscar Adaylıkları (3)

En İyi Özgün Senaryo
En İyi Kurgu
En İyi Görüntü Yönetmenliği

Filmin Özeti
Dünya, 2027: Gelecek için umut gittikçe önemini kaybeden bir kaynak oluyor. Son doğan bebeğin üzerinden neredeyse 19 yıl geçmiş ve açıklanamayan evrensel çocuksuzluk her geçen yıl beşeriyet sınırlarını, gelecekteki tüm haklarından vazgeçirmeye yaklaştırmıştır. Çoğu insan kaçınılmazı benimsemeyi seçip, ayrılıkçılığın, kanunsuzluğun ve nihilizmin içine çekilirken, diğerleri birleşik bir gezegen ve yavaş yavaş azalan nüfus için mücadeleye devam eder.

Filmin Fragmanı

Son düzenleme:

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
Çok izlemek istediğim bir film inşallah en kısa sürede izlerim.

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
Sık izlemeye alışırsın işte her hafta bir tane izlesen yeter. Bu film bu haftanın programında. :):)
Her hafta bir film size göre normal olabilir ama bu ayda 4 film eder ben 4 ayda o kadar film izlemem. :D Bu hafta izlemeye çalışıcam bu filmi :)

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
ne zaman izleyeceksiniz siz :D

ben film konusunda aşırı seçiciyim sık sık film izlemem anca böyle çok istediğim olursa etkinliğe katılmasam daha iyi olur :)

Bu hafta içinde. Sen bilirsin ama bizimle izlersen daha uzun zamanlar beklemek zorunda kalmazsın. :D
İzlediğinde, konuya yorumlarını bekleriz. :D

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Uzun süredir listemde olan bir filmdi ve nihayet etkinliğin de vesilesiyle izlemiş oldum.

İzlemeden önce konusunu okumamıştım çoğu zaman yaptığım gibi ve ilk başlarında şaşkınlıkla izledim. Gerçekten çok ilginç bir konu vardı karşımda.

Film her ne kadar konunun ilginçliğinden dolayı ilgimi çekse de ilk kısımlarına soğuk bir şekilde başladım. Hangisi ana karakterimiz, kim, nerede ne yapıyor pek anlam veremedim. (Benden kaynaklı bir hatadır belki de.) Neyse film ilerledikçe ilgi çekici bir hal almaya başladı. Fakat yine belli aralıklarla kopmalar oldu. Filmle ilgili yorumlarda sürükleyiciliği öne çıkarılmış, her ne kadar belli sahneler kendi içinde sürükleyici olsalar da genel olarak kopukluklar vardı bana kalırsa.

Filmin konusuyla ilgili bir sıkıntım terör olaylarına ağırlık verilmiş olmasıydı. Yer yer geçen hafta izlediğimiz Zero Dark Thirty'i andırdı o nedenle ama korkmanıza gerek yok onun kadar sıkıcı değildi ve asıl konu çok farklıydı. :)

Gravity ile bu yıl en iyi yönetmen ödülünü kazanan Alfonso Cuaron bu filminde de çok iyi bir iş çıkarmış yönetmenlik açısından. Gerçekten yönetmenin etkisi anlaşılan, farklı ve iyi çekimler vardı filmde. Ben ses kategorilerinde de adaylık almıştır dedim ama alamamış...

Filmin başrolü olarak gözüken Julianne Moore başrol falan değil. :) Oyunculuk performansları genel olarak iyi olsa da kimsenin ödüllük bir durumu yoktu.

Özetle farklı bir bilim kurgu filmiydi. İlk başlarda sıkılsam da sonları bazı sevmediğim yerler dışında gayet iyiydi. Benden çok daha fazla beğenenler de çıkar yüksek ihtimal. Bilim kurguyu pek sevmeyen benden gelecek bu puan film için iyiye işaret. :)

6/10

Bu arada @berkann adaylık prodüksiyon tasarımı değil sinematografi (görüntü yönetmenliği dalında)

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
Filmi açtım, dolmaya başladı Resurrection'dan sonra izleyeceğim.

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Dün izleyecektim ama televizyona altyazıyı yükleyemedim. :( Neyse ben bilgisayarımdan izlemeye çalışacağım bugün. @OzaN'ın puanı düşündürmedi değil ama bu filmi izlemek istiyorum ben.

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
İzledim sonunda filmdi. :D

Konusuna bir göz gezdirsem de benim de tam bir fikrim yoktu aslında türüne falan bakarak izlemeye karar verdim E. Fakıoğlu da çok övmüştü o da etkili oldu :X

İlk başlarda pek bir şey anlamadım ana karakter kim kim ne yapıyor ne ediyor o yüzden ilk dakikalar sıkıcıydı biraz.

İlerledikçe açıldı film ilk kısımlar haricinde hiç sıkılmadım desem yeridir baştan sona hiç ara vermeden izledim, sürükleyici bir hikayesi vardı, beğendim filmi.

İyiydi ama en sonun Tomorrow geldi bitti orada 109 dk zaten 120 ye tamamlayacak kadar bir sahne koyar insan bekle bekle anca gemi görününce bitsin :(

Spoiler kısmındaki neden için ve ilk başlar için puan kıracağım. :D

Oyunculuklara gelecek olursa öyle ahım şahım oyunculuklar yoktu ama inandırıcıydı tabii, Jasper karakterini çok sevdim Marchke(?) o da iyiydi tebessüm ettirdi sahneleri. :D

Olumsuz yönleri olsa da ortalamanın üstünde bir filmdi.
Puanım: 6.5 tan 7/10