2015 Carol - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
50,164
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
2402927.jpg

Carol (2015)

Türü: Dram, Romantik
Yönetmen: Todd Haynes
Senaryo: Phyllis Nagy (screenplay), Patricia Highsmith (novel)

Oyuncular:
Cate Blanchett
Rooney Mara
Kyle Chandler
Jake Lacy
Sarah Paulson

IMDb Sayfası

Oscar Adaylıkları (6)

- En İyi Kadın Oyuncu (Cate Blanchett)
- En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Rooney Mara)
- En İyi Uyarlama Senaryo
- En İyi Görüntü Yönetmenliği
- En İyi Prodüksiyon Tasarımı
- En İyi Müzik
- En İyi Kostüm Tasarımı

Filmin Özeti
Orta yaşının güzelliğini süren Carol; 1950’lilerin New York’unda pek çok Amerikalı kadının imreneceği bir hayat sürmektedir; sosyetenin tanınmış, zengin isimlerinden. Evli olmasına rağmen kocasından boşanmak ister ve kızının velayetini alabilmek için savaş vermektedir. Therese henüz yolun başında genç bir kadındır. Bir butikte mağaza görevlisi olarak çalışmakta, günlerini sıradan bir şekilde doldururken, bu koca şehirde kimliğini aramaktadır. Bu iki farklı dünyaya ait kadının, Carol ve Therese’nin yolları Manhattan semtinin bu lüks butiğinde kesişir. Carol, Therese’yi görür görmez genç kadının güzelliğinden etkilenir. Şükran Günü’nü yalnız başına geçirmek zorunda kalan Carol, Therese’yi hiç bilmediği coğrafyalara doğru spontane bir araba yolculuğuna davet eder. İki kadın bu yolculuk sırasında birbirlerine beklenmedik bir çekimle aşık olacaklardır. Fakat Amerika henüz 1952 yılındadır ve bu yasak aşka Carol’ın camiasında yer yoktur…

Velvet Goldmine‘nın ardından 2000’li yıllarda imza attığı Cennetten Çok uzakta, Beni Orada Arama gibi yapımlarla tanıdığımız Todd Haynes’in yönetmenliğini üstlendiği yapımı Patricia Highsmith’in romanından uyarlayan isim ise Phyllis Nagy. Filmin başrollerini ise Rooney Mara ve Cate Blanchett paylaşıyor.

Filmin Fragmanı

Tam yorum: http://izleryazar.com/carol-2015/

Beklediğimden çok daha fazla beğendiğim bir film oldu. Prodüksiyon tasarımı, müzikler, görüntüler falan şahane. İzlerken çok klas bir film izlediğinizi hissediyorsunuz. Oyunculuklara zaten diyecek söz yok...

Filmin tek eksisi ki önemli bir eksi konusunun çok iyi olmaması. Film çok akıcı, hiç sıkmıyor ama bittiğinde yani biraz fazla amaçsız kalıyor. Anlatmak istediği pek bir şey yok bence, varsa da anlatamamış. Bu arada şimdi dikkat ettim yukarıda öpüşme falan gözüküyor ama filmin 1 dakikasında olan bir şey sadece. Rahatsız edici pek fazla bir şey yok.

Rooney Mara muhteşemdi, zaten seviyordum da bu filmde daha da hayran kaldım. Harika bir oynamış ve çok duru bir güzelliği var. Severek izliyoruz. :) Cate Blanchett ise her zamanki gibi asildi ve onun performansı da Oscar adaylığını hak ediyor.

Ön yargılı davranıp, bu filmi es geçmeyin derim. :)

7/10

Brooklyn filminde olduğu gibi bununda hikayesi zayıf kalmış bence. ilk başlarda oldukça sıkıcıydı ama Carol ve Therese'nin birlikte tatile çıkmasıyla film su gibi akmaya başladı ve sonrasında bitene kadar hiç sıkılmadım. Özellikle otel maceraları harikaydı.

Bir oyuncudan ne isterseniz işte Cate Blanchett de bulabilirsiniz. Dünya tatlısı bir kadın. Allah özene bezene yaratmış derler ya aynen öyle. Güzelliğinin yanında birde ses tonu varki inanılmaz duygulu. Oyunculuğundan bahsetmiyorum bile insan izlerken zaten hayran kalıyor. Velayet davasının arabulucu görüşmesinde gösterdiği performans neydi öyle?

Rooney Mara ile House of Cards'tan Kate Mara kardeşmiş. Hiç de söylemiyorsun? @OzaN (Bu arada öpüşme demişsin ama bildiğin seviştiler.)
Filmde takdir edilesi bir oyunculuk sergilemiş. Oyuncuyu daha pek çok iyi yapımda görmeyi umuyorum.

Ayrıca her ne kadar sevimsiz rolde de olsalar Gotham'dan Edward Nygma ve Bloodline'dan John'u görmek güzeldi.

7.5/10

Brooklyn filminde olduğu gibi bununda hikayesi zayıf kalmış bence. ilk başlarda oldukça sıkıcıydı ama Carol ve Therese'nin birlikte tatile çıkmasıyla film su gibi akmaya başladı ve sonrasında bitene kadar hiç sıkılmadım. Özellikle otel maceraları harikaydı.

Bir oyuncudan ne isterseniz işte Cate Blanchett de bulabilirsiniz. Dünya tatlısı bir kadın. Allah özene bezene yaratmış derler ya aynen öyle. Güzelliğinin yanında birde ses tonu varki inanılmaz duygulu. Oyunculuğundan bahsetmiyorum bile insan izlerken zaten hayran kalıyor. Velayet davasının arabulucu görüşmesinde gösterdiği performans neydi öyle?

Rooney Mara ile House of Cards'tan Kate Mara kardeşmiş. Hiç de söylemiyorsun? @OzaN (Bu arada öpüşme demişsin ama bildiğin seviştiler.)
Filmde takdir edilesi bir oyunculuk sergilemiş. Oyuncuyu daha pek çok iyi yapımda görmeyi umuyorum.

Ayrıca her ne kadar sevimsiz rolde de olsalar Gotham'dan Edward Nygma ve Bloodline'dan John'u görmek güzeldi.

7.5/10
@destere onların kardeş olduklarını forumda 100 kere yazmıştır sen denk gelmemişsin herhalde. :D

Benzer filmlerde en az 10-15 dakika öpüşme, sevişme ile geçebiliyor. Burada sadece 1-2 dakikalık kısa sayılabilecek bir sahne var demek istediğim oydu. :)

Bu arada hikaye zayıflığı konusunda katılıyorum. Brooklyn de bu da daha iyi hikayeye sahip olsalar daha yüksek puan alabilirdiler. :)

@destere onların kardeş olduklarını forumda 100 kere yazmıştır sen denk gelmemişsin herhalde. :D

Benzer filmlerde en az 10-15 dakika öpüşme, sevişme ile geçebiliyor. Burada sadece 1-2 dakikalık kısa sayılabilecek bir sahne var demek istediğim oydu. :)

Bu arada hikaye zayıflığı konusunda katılıyorum. Brooklyn de bu da daha iyi hikayeye sahip olsalar daha yüksek puan alabilirdiler. :)
Rooney Mara'nın üstsüz sahnesi var, soyunmayı seviyor olmalı. :)

Bana fenalık geldi, çok sıkıcı bir filmdi. :(

İzlerken çok sıkıldım, bitsin istedim bir an önce. Konusu neydi onu bile çözemedim. Carol ile eşi Harge'nin boşanma safasını, o anda Carol'un çocuğunu kocasından almasını falan anlatıyor. Sonra kızına oyuncak bakarken biriyle tanışıyor, onu yemeğe götürüyor falan filan öyle ilerliyor hikaye.

Yani hikayesi olsun, diyaloglar olsun (aşırı diyalog vardı filmde) beğenmedim. Film çok karanlıktı, içimi kararttı. Bir oyuncuları beğendim. :)

Film yüklenirken altta yorumlara bakayım dedim, lezbiyen filmi bildiğimiz yazmış. Ben baya o sahnelerden bekliyordum ama iki kere gerçekleşti yanlış hatırlamıyorsam. Bir yerde kadın üstsüzdü, diğerinde sarılıp öpüştüler. :F

Belivet'in Richard'a sorduğu sorular ve cevapları da güldürdü. Hiç erkeğe aşık oldun mu falan. :D Bir de iki kişiyle seks yaptım, senle farklı onlar orada dediğinde Belivet'e ''Eğlenilecek kız var, evlenilecek kız var'' cümlesini demesini çok beklerdim. :F

5.5/10

bitti bittii heyyyoooo :)) ne kadan mutluyum :)

cate blanchet ve rooney mara gibi iki değerli oyuncunun bu kadar sıkıcı bir filmde yanyana gelecekleri hiç aklıma gelmezdi oysa konu olarak ilginç bir konu 1950 lerin dünyasında birbirine ilgi duyan iki kadının hayatındaki kesişmeler ayrışmalar ....?? ama gel görki öyle bir sıkıcılıkta işlenmişki film filmin ilk bir saati saç baş yolduracak cinsten sonraki 50 dakika ise yine ağır olmasına rağmen vasatın üstünde bir görünümde burda cate ile rooney in tüm katkısına rağmen eh işte diyebileceğimiz kıvama anca geliyor :)
filmin en sevdiğim kısmı iki dakika sürdü cate ile rooney i güreşirken gördüğüm sahne :)

filmin ilk bir saati iki puan, son elli dakikası altı puan topla böl sonuçta ortaya çıkan =

4 puan

Son düzenleme:
bitti bittii Tayyip-ooo :)) ne kadan mutluyum :)

cate blanchet ve rooney mara gibi iki değerli oyuncunun bu kadar sıkıcı bir filmde yanyana gelecekleri hiç aklıma gelmezdi oysa konu olarak ilginç bir konu 1950 lerin dünyasında birbirine ilgi duyan iki kadının hayatındaki kesişmeler ayrışmalar ....?? ama gel görki öyle bir sıkıcılıkta işlenmişki film filmin ilk bir saati saç baş yolduracak cinsten sonraki 50 dakika ise yine ağır olmasına rağmen vasatın üstünde bir görünümde burda cate ile rooney in tüm katkısına rağmen eh işte diyebileceğimiz kıvama anca geliyor :)
filmin en sevdiğim kısmı iki dakika sürdü cate ile rooney i güreşirken gördüğüm sahne :)

filmin ilk bir saati iki puan, son elli dakikası altı puan topla böl sonuçta ortaya çıkan =

4 puan
Yalnız değilmişim. :F

daha bize katılacak çok kişi vardır eminim :) yeterki filmi bitirmeyi başarabilsinler :)
@OzaN la @sürgünüm çok mutlu bir günlerinde filmi izlemişler yoksa bu kadar bonkörce puanları çarçur etmezlerdi hele ilk bir saat aman tanrım düşmanımın bile başına gelsin istemem :)
Senin sevmemene şaşırdım. Senin istediğin gibi sessiz sakin film, Rooney Mara'yı da seviyordun. :):)

Senin sevmemene şaşırdım. Senin istediğin gibi sessiz sakin film, Rooney Mara'yı da seviyordun. :):)

konu saracakki sessizlik işe yarasın:) konu sarmadı ? birde filmi beğenmeme nedenlerinden biri izlediğim sitede görüntü kalitesinin kötü olması etkili olmuş olabilir :) diğer tüm kabahatler filmle alakalı :)

Filmi sonunda izledim. Daha güzel olabilirdi ama senaryo çok yavan kalmış. Çarpıcı olmamış o sebeple ortalama bir film seyrettim.

Konu güzel, dönem güzel izlemesi zevkli ama senaryo bir türlü içine çekmiyor insanı özellikle başları çok yavan. sonra tatil olayı ayrılık olayı, Carol'in eşi ile çocuk sorunu falan güzel sayılırdı. O kısma gelene kadar işkence.ss

Cate Blanchett nasıl bir oyuncudur Allah'ım. Yunan tanrıları gibi kadın. Çok cool. Çok zarif. Role yine çok yakışmış. Her bir mimigi olaydı filmde. Muhteşemdi ve hayranlıkla izledim. Bu yıl neden favori değil anlamış değilim. Brié Larson'ı tek bir bakışı ile döver yani.
Rooney Mara için aynı şeyi pek söylemem. Evet iyi hoş oynamış ama bir etki bırakmadı oyunculuğu bende. Cate ile kıyaslamak zaten yanlış olur ama bu yıl oscar yardımcı kadındaki en zayıf halka olarak görülen Rachel ile eşdeğer bir oyunculuk sergilemiş. Etkisiz, ortalama bir oyunculuk işte.

Müzikler sıkıcıydı. Müzikler bu konuda daha çarpıcı olmalıydı. Pek sevmedim.
Kostümler süperdi. Carol kostümü çok cool yaratılmış. Sadece Carol ile bile aday olmalı.

Film senaryo olarak zayıf olsada izlemesi zevkli bir filmdi. Senaryo olarak Sıkılma gelsede bir şeyler mutlaka çekiyordu. Bu yönden açıkları olan ancak bi açıklar çok boşluk olarak değildi. Diğer yönleri ile dolabiliyordu.

6.5/10

Filmi sonunda izledim. Daha güzel olabilirdi ama senaryo çok yavan kalmış. Çarpıcı olmamış o sebeple ortalama bir film seyrettim.

Konu güzel, dönem güzel izlemesi zevkli ama senaryo bir türlü içine çekmiyor insanı özellikle başları çok yavan. sonra tatil olayı ayrılık olayı, Carol'in eşi ile çocuk sorunu falan güzel sayılırdı. O kısma gelene kadar işkence.ss

Cate Blanchett nasıl bir oyuncudur Allah'ım. Yunan tanrıları gibi kadın. Çok cool. Çok zarif. Role yine çok yakışmış. Her bir mimigi olaydı filmde. Muhteşemdi ve hayranlıkla izledim. Bu yıl neden favori değil anlamış değilim. Brié Larson'ı tek bir bakışı ile döver yani.
Rooney Mara için aynı şeyi pek söylemem. Evet iyi hoş oynamış ama bir etki bırakmadı oyunculuğu bende. Cate ile kıyaslamak zaten yanlış olur ama bu yıl oscar yardımcı kadındaki en zayıf halka olarak görülen Rachel ile eşdeğer bir oyunculuk sergilemiş. Etkisiz, ortalama bir oyunculuk işte.

Kostümler süperdi. Carol kostümü çok cool yaratılmış. Sadece Carol ile bile aday olmalı.

Film senaryo olarak zayıf olsada izlemesi zevkli bir filmdi. Senaryo olarak Sıkılma gelsede bir şeyler mutlaka çekiyordu. Bu yönden açıkları olan ancak bi açıklar çok boşluk olarak değildi. Diğer yönleri ile dolabiliyordu.

6.5/10
O karanlık, insanın içini karartan filme o müzikler çok bile, tam tipiydi yani :F

6.5/10
Rooney Mara'nın karakterinin coştuğu bir sahne yok belki ama film genelinde çok iyiydi bence. Onun o boş gözüken bakışları çok şey anlattı film boyunca. Tabii bir Alicia Vikander değil. :)

Cate Blanchett zaten iki yıl önce Oscar kazandı ve kadın zaten hep cool, bu filme özel çok da bir şeyi yok. Adaylığı hak ediyor tabii o ayrı. :)

Rooney Mara'nın karakterinin coştuğu bir sahne yok belki ama film genelinde çok iyiydi bence. Onun o boş gözüken bakışları çok şey anlattı film boyunca. Tabii bir Alicia Vikander değil. :)

Cate Blanchett zaten iki yıl önce Oscar kazandı ve kadın zaten hep cool, bu filme özel çok da bir şeyi yok. Adaylığı hak ediyor tabii o ayrı. :)

Therese karakterinin sıkıcı olması ve filmin ilk başta onun üzerinden başlamasıda filme büyük eksi olmuş. Filmde Caroli ve görmek için can attım. Karakter olarak eksik olması sebebi ile bence de Rooney Mara biraz düşük kalmış. Hiç iddiası yok bence. Kate ve Alicia varken zor.
Cate Blanchett her zaman oscari hakediyor demekki.:bhr: Brie Larson ile kıyas dahi kabil etmez bu filmde ki tek bir bakışı. Bence sigara tutuşu bile cool. Brié'i ne tarafa bükersen bük o hareketi yapamaz. Yılların tecrübesi ile rolü en iyi şekilde yansıtmış ve yaşatmış. Alkışlıyorum kendisini.:Z

Bu arada Sarah Paulson'u unutuyordum. Filmde en çarpıcı sahneler ondaydi bence. Çok büyük renk katmış filme. Zaten 6.5 puanın 0.5'i ondan geldi.:X

@mrt-06 AHS'de ki kadın var. Sende izle filmi istersen.:X

Therese karakterinin sıkıcı olması ve filmin ilk başta onun üzerinden başlamasıda filme büyük eksi olmuş. Filmde Caroli ve görmek için can attım. Karakter olarak eksik olması sebebi ile bence de Rooney Mara biraz düşük kalmış. Hiç iddiası yok bence. Kate ve Alicia varken zor.
Cate Blanchett her zaman oscari hakediyor demekki.:bhr: Brie Larson ile kıyas dahi kabil etmez bu filmde ki tek bir bakışı. Bence sigara tutuşu bile cool. Brié'i ne tarafa bükersen bük o hareketi yapamaz. Yılların tecrübesi ile rolü en iyi şekilde yansıtmış ve yaşatmış. Alkışlıyorum kendisini.:Z
Tam tersi Rooney Mara'lı sahneleri daha çok sevdim ben, yalnız Carol'ın karakter hikayesi daha iyiydi tabii eşi falan olduğundan. :)

Brie Larson bence hak ediyor ödülünü. Cate Blanchett da Room'da oynayamazdı yani öyle kıyaslayamayız ki. :):)

Tam tersi Rooney Mara'lı sahneleri daha çok sevdim ben, yalnız Carol'ın karakter hikayesi daha iyiydi tabii eşi falan olduğundan. :)

Brie Larson bence hak ediyor ödülünü. Cate Blanchett da Room'da oynayamazdı yani öyle kıyaslayamayız ki. :):)

Cate genç olsa biraz daha, çatır çatır oynardı. Brie'in Room filminde ki oyunculuğu bizim OBGZK'de ki Ayça Bingöl'ün oyunculuğu gibiydi. Kötü değildi ama özelliği yoktu. Sıradan anne- çocuk ilişkisi ve annelik rolü. Ben beğendim ama oscar dediğin biraz farklı olmalı.:)

Cate genç olsa biraz daha, çatır çatır oynardı. Brie'in Room filminde ki oyunculuğu bizim OBGZK'de ki Ayça Bingöl'ün oyunculuğu gibiydi. Kötü değildi ama özelliği yoktu. Sıradan anne- çocuk ilişkisi ve annelik rolü. Ben beğendim ama oscar dediğin biraz farklı olmalı.:)
Kabul ediyorum daha zorlu bir yılda favori olmayabilirdi ama daha önce kazananlara baktığında onların da öyle aman aman aşırı özellikleri olmadığını görebilirsin. :):)