Spor Can Bartu

xdragxx

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
2432848_73eeac1c383699c6a5c493e921539fe3_640x640.jpg

Türk futbolundan bir sinyor geçti. Onun spor kariyerinin Türkiye'de eşi benzeri yok. Çıkış noktası aslında basketbol. Öyle ki Avrupa basını ondan Türk basketbolunun 30 sene ilerisinde muhteşem bir yetenek diye bahsediyordu. Hatta gündüz Beşiktaş'a gol atıp aynı günün akşamında Galatasaray'a 28 sayı atmışlığı vardı.
Fakat kendisinin dediğine göre o günlerin şartında basketbol ile hayal ettiği hayatı yaşamasının mümkün olmadığı için futbolu seçmek zorunda kaldı ve sadece futbol ile devam etti. İyi ki de öyle yaptı. Can Bartu öyle bir futbolcuydu ki o dönemde İtalya'ya transfer oldu önce Fiorentina forması giydikten sonra Venezia ve Lazio formaları da giydi. İtalyanlar tarafından çok sevildi ve ona Sinyor Bartu lakabı takıldı. Aynı zamanda İtalya kariyeri sırasında Avrupa kupalarında final oynayan ilk Türk futbolcu da bizzat Can Bartu oldu.
İsmi marşlara konu alan Can Bartu'nun ismi tesislere de verildi. 1958-1959, 60-61, 67-68 ve 69-70 sezonlarında Türkiye şampiyonluğu kazandı.

• Beğendim
Reactions: HeisenBerg and Dosi

HeisenBerg

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,855
Puanı
910
Onunla aynı dönemde futbolcu olan Metin Oktay'ın iki şampiyonluğuna karşın Can Bartu'nun dört şampiyonluğu vardır. Müthiş bir sporcudur sinyor. Türk spor tarihinin şüphesiz en büyük efsanelerinden.

xdragxx

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Onunla aynı dönemde futbolcu olan Metin Oktay'ın iki şampiyonluğuna karşın Can Bartu'nun dört şampiyonluğu vardır. Müthiş bir sporcudur sinyor. Türk spor tarihinin şüphesiz en büyük efsanelerinden.
Can Bartu bana göre de ayrı seviye. Aynı dönemde gidiyorlar ikisi de İtalya'ya. Metin Oktay 1 sezon sonra geri dönüyor. Can Bartu tam 6 sene kalıyor. O dönemdeki şartlarda çok büyük bir olay bu.
Zaten spor yeteneği farklı bir seviye. Masa tenisi milli takımıyla bir otelde karşılaşıp onların da çoğunu yendiği konuşulmuş zamanında :A Hem basketbolda milli hem futbolda milli olmak ne demek. Mazinde bir tarih yatar diye boşa denmiyor.

• Beğendim
Reactions: HeisenBerg