2021 Belfast - Film Yorumları

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,610
Puanı
860
Sırf Kenneth Branagh'a saygım olduğu için filmin sonuna kadar izledim. Zaten siyah-beyaz olmasıyla başta beni biraz kaybetti sonradan yakalar diyordum ama olmadı. Filmin kasvetli havasına bir de sıkıcı diyaloglar eklenince film benim için bitmek bilmedi.

Ancak Akademi bu tarz filmleri her zaman sevmiştir. En İyi Film, Yönetmen ve Senaryo bakımın adaylıkları garanti. Caitriona Balfe'nin de adaylığı kesin bence. Bir sürpriz yapıp Jude Hill'e de adaylık verirlerse cidden şaşırmam.

Branagh ucuza kaçıp siyasi bir film yapabilirdi ancak bunun yerine tüm olayları küçük bir çocuğun gözünden aktarmasını takdir ettim. Bu sayede en azından samimi bir film olmuş. Yine de bazı yerlerde senaryoda kopukluk vardı. Herkesin seveceği bir film değil ama ödüllerde çoğu kişinin favorisi olacaktır.

6/10

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,940
Puanı
1,061
Daha önce okuduğum olumsuz yorumların etkisinden sıyrılmaya çalışarak izledim ama ben de pek beğenemedim. Bunun en büyük nedeni de bence her şeyden bir parmak bal almaya çalışırken hiçbirine gerekli ağırlığı verememesi. Evet ortada önemli bir acı var ama senaryo ne karakterlerle özdeşleşmemizi ne de onların acısına ortak olmamızı sağlayabiliyor ve her şeyi üstünkörü geçiyor. Neredeyse tüm karakterler tek boyutlu kalıyor o yüzden de merkezdeki ailenin yaşadıklarına üzülemiyoruz. Teknik olarak da büyük bir başarı göremedim hele ki siyah-beyaz görüntülerin üstüne koca hikayenin sadece 4-5 farklı mekana hapsolması sanki film değil tiyatro izliyormuş gibi bir izlenim veriyor. Gerçi hakkını vermek lazım ajitasyona kaçmamış ve olabildiğince sade şekilde hikayesini anlatmış ama o sadelikten etkileyici bir film çıkaramıyor maalesef.

Bence filmin çözülme noktası bayağı trajikomik. Tamam çocuğun bir halt edip marketten mal çalmış ama hatayı düzeltmenin yeri ve zamanı marketin talan edildiği an da değildir be ismini bilmediğimiz anne kadın. :A Bir de taş taş üstünde kalmamışken, tüm ürünler yerlere atılmışken vs. özellikle rafa koymasını istemesi de ayrı olay. Hani markete gelirsiniz, sonra ortalık karışır anlarım da o manzarayı görüp ailesini bilerek riske atması, sonra da hatasını anlayıp gitmeye razı gelmesi falan pek oturmadı. Vurucu bir sahne yapmaya çalışmışlar ama mantık bakımından oturtamadım maalesef.

Anne-baba ne kadar umrum dışıysa büyükanne ve büyükbabalı kısımları izlemek o kadar keyifliydi. Zaten onlar da olmasa filmin işi iş. :A

Bu arada lokumu ben de pek sevmiyorum ama suçu neydi de boşu boşuna Allah'ın hırsız ergeninden laf yedi hiç anlamadım. :A

Oyuncular genel olarak iyiydi ama öyle aman aman performanslar da değildi bana kalırsa. Sonuç olarak kısa süresi ve ilgi çekici belli başlı sahneleri sayesinde akıp giden ama bütün olarak bir türlü beklenen vuruculuğu yakalayamayan, sıradan bir filmdi. Mesela geçen seneki Minari de böyle sıradan denebilecek bir filmdi ama en azından daha ilgi çekici bir hikayesi ve karakterleri vardı oysa bu filmde o da yok. Adı Oscar için geçince insan daha farklı beklentiler içine giriyor ama muhtemelen birkaç ay sonra aklımızda kalmayacak.

6/10

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,932
Puanı
1,060
İlk başta Dune'yi açtım ve ilk 20 dakikası sarmayınca bu filme geçtim ama pek aradığımı burada da bulamadım.

Filmin süresi ve müzikleri iyiydi sadece.

Konusu güzel fakat işleyişi yetersiz olmuş. Filmin başlangıcı renkli iken birden siyah beyaz oluşunu sevmedim. Şehri renkli görmeyi isterdim. İlk sahneler heyecanlı ama sonrasında durgun geçti. Kısa süresine rağmen yer yer sıkmayı başardı.

cidden o market yağmalama sahnesinde doğruculuk oynama sahnesi komikti :A

6.1/10 ( @Tolstoyevski 'nin 5.9 puanını dengelesin o 0.1 puan. Hesaplanma kolay olsun :A )

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
İlk başta Dune'yi açtım ve ilk 20 dakikası sarmayınca bu filme geçtim ama pek aradığımı burada da bulamadım.

Filmin süresi ve müzikleri iyiydi sadece.

Konusu güzel fakat işleyişi yetersiz olmuş. Filmin başlangıcı renkli iken birden siyah beyaz oluşunu sevmedim. Şehri renkli görmeyi isterdim. İlk sahneler heyecanlı ama sonrasında durgun geçti. Kısa süresine rağmen yer yer sıkmayı başardı.

cidden o market yağmalama sahnesinde doğruculuk oynama sahnesi komikti :A

6.1/10 ( @Tolstoyevski 'nin 5.9 puanını dengelesin o 0.1 puan. Hesaplanma kolay olsun :A )
@serhatt, @Forumdash ve @Tolstoyevski bozuyor puanlamayı. Genelde 6 puan verilmiş filme. :A

soo

Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,322
Puanı
264
Beğendiğim filmlerden biri oldu. Biraz Roma esintisi olsa da anlattığı konu, aile ilişkileri, mezhep çatışmaları vs genel anlamda güzel işlenmiş. Teknik olarak zayıf ama duygu olarak güçlü buldum bu sebeple puanım 7/10

• Beğendim
Reactions: Sherlock

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Ödül sezonundan maksimum verimle çıkabilmek adına bütün tuşlara basılarak çekilmiş filmlerin yeni bir örneği.

Özellikle siyah-beyaz formatta çekilmesi ancak böyle çekilmesinin hiçbir amaca hizmet etmemesi bunun en büyük göstergelerinden biri. Siyah-beyaz film çekilecekse hemen bu sezondan örnek vermek gerekirse The Tragedy of Macbeth gibi çekilmeli. Buradaki gibi dümdüz, renkli çekilmiş bir filme siyah-beyaz filtre uygulanmış gibi durmamalı. Belli bir amaca hizmet etmeli.

Onun dışında senaryo da örneklerini daha önce defalarca kez gördüğümüz türden, yeni hiçbir şey sunmadığı gibi pek ilgi çekici tarafı da yok bana kalırsa. Birkaç sahnenin dramı yerindeydi ama o kadar, toplasan birkaç dakikayı geçmez bu kısımlar.

Fazla da uzatmaya gerek yok, umarım azalarak biter ödül için çekilen siyah-beyaz filmlerin furyası…

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Neden herkes gömmüş çözemedim ama ben bu filmden keyif aldım izlerken. Çocuğun hayatı, Belfast sokaklarının mahalle kültürü, dönemin siyasi atmosferi, filmin teknik kalitesinin düşünüldüğü gibi çok da kötü olmaması (benim için) ve filmin süresinin de çok uzun olmaması sayesinde benim için aktı gitti film. Evet biraz süslü bir filmdi ama bence konusu ve işlenişi 'o' kadar da kötü değildi...

Keneth Branagh kendi hayatından da yola çıkarak bir film yazıp yönetmiş ve bence bunu fena sayılmayacak bir şekilde yapmış. Belki bilinçli olarak siyah beyaz çekmesi işin tadını kaçırmış olabilir ama çok yoran bir siyah beyazlık değildi bu. Özellikle filmin samimi atmosferi ve karakterleri o yoruculuğu tamamıyla yok etti benim gözümde. Anneyi oynayan Caitriona Belfa gerçekten çok iyi oynamış bence. Dede ve Nine'yi oynayan eski kurtlar da filmde yer aldıkları her sahneyi keyifli kılmış.

İzlemesi hiç sıkıcı olmayan ve bir çırpıda biten ve belirli mesajlar da veren tatlı bir filmdi benim gözümde. Bu kadar gömülmeyi hak etmediğini net bir şekilde söyleyebilirim..

7.5/10

• Beğendim
Reactions: bazinga

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Roma'ya oldukça benzer yapıda bir film olmuş. Oradaki yönetmenlik başarısı da filmin özgünlüğü de o seviyede değil ama yine de geçer not alacak seviyede bir film diyebilirim.

7/10

• Beğendim

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
Çok kapsamlı bir yorum olacak ama özgün bir anlatımı olan, kendini izlettiren, fena bulmadığım bir filmdi. :A

6.5/10

• Güldürdün