2018 Annihilation / Yok Oluş - Film Yorumları

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060
2462185.jpg-c_215_290_x-f_jpg-q_x-xxyxx.jpg

Annihilation - Yok Oluş

Türü: Bilimkurgu, Gerilim
Yönetmen:
Alex Garland

Oyuncular:

Natalie Portman
Jennifer Jason Leigh
Gina Rodriguez

Filmin Özeti:

Gerçekleşen anormal faaliyetlerden dolayı hükümet tarafından gizlice karantinaya alınan gizemli “Area X” bölgesi, onyıllardır kıtanın geri kalanından ayrıdır. Doğa, insan uygarlığının son izlerini de bölgeden silmiş durumdadır. İlk keşif gezisi, bozulmamış, cennet gibi bir doğanın süregeldiğini rapor etmektedir. Bölgeye giden 2. keşif grubu toplu intiharla, 3. keşif grubu dost ateşiyle, en sonuncu olan 11. keşif grubu ise kendilerinin bir gölgesi olarak geri dönmüş ve kısa süre sonra kanserden ölmüştür. 12. keşif grubunu oluşturan bir biyolog, bir antropolog, bir psikolog ve bir araştırmacı, kendilerini nelerin beklediğini bilmeden bölgeye giriş yapar. Görevleri araziyi haritalamak, örnek toplamak ve bütün gözlemlerini raporlamaktır. Akıl almayacak topografik anomalilere ve yeni yaşam biçimlerine şahit olan ekibin birbirlerinden sakladıkları sırların ortaya çıkması ise her şeyi değiştirecektir.

Filmin Fragmanı:

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,890
Puanı
1,060
Filmin bir kısmını dün gece izledim ve konusu ağır geldi bana oyüzden gündüz izlemeye karar verdim ve bugün tamamlamış oldum. İzlerken bana biraz Stranger Things dizisini hatırlattı ama burdaki işleyişi o dizi kadar beğenmedim.
Konusu ilgi çekici ama sahneler çok ağır ve göruntülerde genelde karanlıktı haliyle yer yer sıkıldım. Filmin sonu, devam filminin çekileceğini gösteriyor.
Hayvanların kadınlara saldırıp öldürme sahnesi baya midemi bulandırdı :A
Son sahnedede kadın ve kocasının göz renkleri değişti. O kişilerin kendilerimi yoksa başkasımı olduğu belirsiz.
6/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,712
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Yönetmenin ilk filmi Ex Machina sonrası çok yüksek beklentilerim olan bir filmdi ancak o kadar beğenmedim. Tabii kesinlikle kötü bir film de değil aksine derinliği yüksek, çok farklı bir film. Yılın ilk izlediğim filmlerinden olduğu için aklımda çok fazla şey kalmamış. Zamanında yaptığım tam yorum:

7/10

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Yılın ilk çıkan filmlerindendi o yüzden çok iyi hatırlayamıyorum. Ağır bir filmdi ve sıkıldığım yerler olmuştu. Çok derin bir film, izlerken bir çok detayı kaçırmış olabilirim. Akılda kalıcı korkutucu sahneleri vardı. Pek beğenememiştim filmi.

6/10

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Aaa öncelikle ilginç bir filmdi içi çokta boş değildi ama çok ağır bir film iç karartıcı ayrıca çok şey sahneler vardı bu kadar şey sahnelerine bence gerek yok şey filmi değil bu sonucta :A Timsah avlamaları güzeldi ve uzaylı gibi yeşil birşey vardı o sahne güzeldi keşke bu tür sahneler çok olsaymış :A

Çok düşük vermeyecem o 2 sahnenin hatrına 4 diyelim fazlası zaten fazla gelir :A

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Gelip de sizleri rencide etmek veya kendimi entel-dantel göstermek istemem(göstersem de bu bana bir şey katmaz) ama gerçekten şu filmi beğenmeyen, bilimin sınırlarını zorlayan bilim-kurgu filmleri izlemesin, lütfen.

8.3/10

@Tolstoyevski senin film hakkındaki yorumunu görmüştüm ve +8 vermiştin, buraya gelip ortalamayı yükseltmeni isterim. Ayrıca bazı sorularım var sana, umarım bunlara yönelik cevapların ya da tahminlerin vardır:

Lena ve uzaylı formun sahnesinde, uzaylının Lena'yı neden taklit ediyor(Etmediği anlar oldu, gördüğün kadarıyla)? Psikolojik olarak yıpratmak için mi?

Uzaylıların gezegeni ele geçirme(Uzaylı Lena ve Kane hâlâ ölmedikleri için Dünya'daki canlılığı bitirme amaçları olduğunu düşünmüyorum.) planı var ama Lena ile Kane tam olarak ne olduklarını anlayamadılar. Bu neden pekii? Yoksa uzaylı yapı bedeni veya zihni tam olarak ele geçiremiyor mu, yoksa geçirmek gibi bir çabaları yok mu?

Son düzenleme:

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Gelip de sizleri rencide etmek veya kendimi entel-dantel göstermek istemem(göstersem de bu bana bir şey katmaz) ama gerçekten şu filmi beğenmeyen, bilimin sınırlarını zorlayan bilim-kurgu filmleri izlemesin, lütfen.

8.3/10

@Tolstoyevski senin film hakkındaki yorumunu görmüştüm ve +8 vermiştin, buraya gelip ortalamayı yükseltmeni isterim. Ayrıca bazı sorularım var sana, umarım bunlara yönelik cevapların ya da tahminlerin vardır:

Lena ve uzaylı formun sahnesinde, uzaylının Lena'yı neden taklit ediyor(Etmediği anlar oldu, gördüğün kadarıyla)? Psikolojik olarak yıpratmak için mi?

Uzaylıların gezegeni ele geçirme(Uzaylı Lena ve Kane hâlâ ölmedikleri için Dünya'daki canlılığı bitirme amaçları olduğunu düşünmüyorum.) planı var ama Lena ile Kane tam olarak ne olduklarını anlayamadılar. Bu neden pekii? Yoksa uzaylı yapı bedeni veya zihni tam olarak ele geçiremiyor mu, yoksa geçirmek gibi bir çabaları yok mu?

Bence açık kapılı filmlerden yani birisi şöyle yorumlar başkası böyle yorumlar, bizzat bu amaçla yazmışlar bazı kısımları. Geçen sene Mart’ta izlemişim, dün ne yediğimi bile hatırlamadığım için ayrıntılara girebilmem pek mümkün değil. :D

• Beğendim
Reactions: DarkLegenD

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
Bence açık kapılı filmlerden yani birisi şöyle yorumlar başkası böyle yorumlar, bizzat bu amaçla yazmışlar bazı kısımları. Geçen sene Mart’ta izlemişim, dün ne yediğimi bile hatırlamadığım için ayrıntılara girebilmem pek mümkün değil. :D
Biliyorum, uzun zaman oldu. Ben de zaten hem hafızamı tazelemek hem de övmek için 2. defa izledim.

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Biliyorum, uzun zaman oldu. Ben de zaten hem hafızamı tazelemek hem de övmek için 2. defa izledim.

Asıl bu filmi izle, fazlasıyla ağır ama içine bir girdin mi derinliği alıp götürüyor. Bu Netflix filminde de bu filmden izler vardı ama kalite olarak Annihilation poşet gibi kalıyor Stalker’in yanında bana göre.

• Beğendim

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
Asıl bu filmi izle, fazlasıyla ağır ama içine bir girdin mi derinliği alıp götürüyor. Bu Netflix filminde de bu filmden izler vardı ama kalite olarak Annihilation poşet gibi kalıyor Stalker’in yanında bana göre.
Bu ne? Tarihteki ilk film galiba bu. :A Yılı 1979 olduğuna göre görüntü kalitesi 240p'dir. :A İzlerim bi' ara.

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560

8.3/10

Ben aslında bu tarz filmleri baya severim ama bu filmi pek o kafayla izlemedim. Standard ezber Netflix filmlerinden sanıp o modda izleyince beyin pek almadı filmi. :D Tekrar izlemek lazım aslında.

• Beğendim

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Bu sene de gizemli olayların olduğu filmlerle doldu ortalık :D Bu film daha karmaşık bir yapıda, özellikle sonuyla birlikte kafa karıştırıcıydı anlamlandırmak güçtü. Filmin genelinde tempo biraz düşük. Yer yer biraz sıksa da merak unsuru yine filmde tutuyor seni. Bu tarz filmleri tekrar izlemek gerektiği kanısındayım. Boş bir film değil çünkü, iyi özümsenmesi gereken, üzerine kafa patlatılacak tarzda. Daha sonra ikinci kez izleyeceğim. Şimdilik puanım

7/10

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
@DarkLegenD tamam filmi beğendin anladık da ben kötü bir şey demiyorum filme, tekrar izlenmesi lazım dedim ki bu iyi anlamda bir yorum. Niye olmamışından kurtulamadık :A

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,712
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
@DarkLegenD tamam filmi beğendin anladık da ben kötü bir şey demiyorum filme, tekrar izlenmesi lazım dedim ki bu iyi anlamda bir yorum. Niye olmamışından kurtulamadık :A
O istiyor ki hepimiz 8.3 verelim. 7 puan kesmiyor, bana da yapıştırmış olmamışı. :A

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
Şu an filmin forum ortalaması 6,38. Bunun yükselmesi lazım. Ha film izleme etkinliği olmasa bile, 7 puan mide bulandırıcı bir değer.

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060
Ağır bir bilim-kurgu filmi diyebilirim, bolca detay var ve kafa karıştırıcı bir film olarak nitelendirilebilir. Ağır olmasına rağmen ben hiç sıkılmadım baştan sona.

İlk izlendiği zaman tüm detaylara hakim olmak neredeyse imkansız, dolayısı ile daha sağlıklı analiz yapmak için ikinci kez izlenmesi gerekiyor yukarıda filmi izleyen diğer arkadaşların da bahsettiği gibi.

Yönetmen Alex Garland iyi iş çıkarmış, ancak film kesinlikle bir Ex-Machina değil. Görüntü yönetimi oldukça etkileyici, özellikle bazı sahneler filmi ekstra çekici kılmış.

Oyunculuklar konusunda Natalie Portman üstüne düşeni yapmış her zaman olduğu gibi, oldukça başarılı bir performans sergilemiş. Onun dışında Jennifer Jason Leigh, Tessa Thompson ve ekibi oluşturan diğer kadın oyuncular da üstlerine düşeni yapmışlar.

Ben sonu net olan filmleri daha çok seviyorum. Bu filmin net bir sonu yok, yoruma açık diyebiliriz.