54. SİYAD Ödülleri'nde Kazananlar Belli Oldu!

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,951
Puanı
1,061
FO4O6IiXoA8-3FY

SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) Ödülleri bu akşam 54. kez sahiplerini buldu.

Erdem Tepegöz'ün yönetmenliğini üstlendiği bilimkurgu türündeki 'Gölgeler İçinde'nin 4 ödül alarak ipi göğüslediği gecede 'Aşk, Büyü vs.' de 'En İyi Film' dahil 3 ödülle geceden döndü. Öte yandan 'Bir Nefes Daha' 3, 'Hayaletler' 2, 'İnsanlar İkiye Ayrılır' ise 1 ödülle törenin öne çıkan diğer yapımlarından oldu.

İşte kazananlar:
  • En İyi Film: Aşk, Büyü vs.
  • En İyi Yönetmen: Erdem Tepegöz | Gölgeler İçinde
  • En İyi Kadın Oyuncu: Selen Uçer | Aşk, Büyü vs.
  • En İyi Erkek Oyuncu: Oktay Çubuk | Bir Nefes Daha
  • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Nezaket Erden | İnsanlar İkiye Ayrılır
  • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Eren Çiğdem | Bir Nefes Daha
  • En İyi Senaryo: Aşk, Büyü vs. | Ümit Ünal
  • En İyi Kurgu: Hayaletler | Ayris Alptekin
  • En İyi Görüntü Yönetimi: Hayk Kirakosyan | Gölgeler İçinde
  • En İyi Müzik: Bir Nefes Daha | Angus Macrae & Timo Rositzky
  • En İyi Sanat Yönetimi: Gölgeler İçinde | Armen Ghazaryan
  • Ahmet Uluçay En İyi İlk Film Ödülü: Hayaletler
  • Giovanni Scognamillo En İyi Fantastik Film Ödülü: Gölgeler İçinde
  • En İyi Uzun Metraj Belgesel: Yaramaz Çocuklar
  • En İyi Kısa Metraj Belgesel: Ankebut
  • Onur Ödülü: Tilbe Saran & Engin Ayça & Sinematek / Sinema Evi Çalışanları
  • En İyi Yabancı Film Ödülü: Baba (The Father)
  • En İyi Çevrimiçi Film Ödülü: Çatlak

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,951
Puanı
1,061
Hem Oscar'da hem de burada desteklediğim filmler büyük ödüle kavuştu ne güzel bir ödül sezonu günü. :Z Aşk, Büyü vs. aldığı her ödülü tartışmasız hak etti. Selen Uçer'i bekliyordum ama Nezaket Erden'e ve İnsanlar İkiye Ayrılır'ın ödülsüz kalmamış olmasına ayrı sevindim. Hele Selen Uçer'in Tamer Karadağlı'ya gönderme yaptığı, vefat etmiş anne-babasını ve Murat Özer'i andığı konuşması harikaydı. Ama dadın oyuncu ödülünü Doğu Demirkol'a verdirmeleri ve onun da tadını çıkarayım derken işin suyunu çıkarması göz devirtti. :T:

Buranın Dune'u da Gölgeler İçinde olmuş ama Türk sineması adına özgün bir film olduğu için kazanmasına sevindim. Hayaletler'in de ilk film ödülünün ötesine geçememesi mutlu etti zira aşırı overrated bir film. Bir Nefes Daha'yı törenden önce izlemek istiyordum ama zaman bulamamıştım bu kadar ödülden sonra mutlaka bakacağım.

Çatlak'ın onca dala aday olabilecekken tek ödülle geçiştirilmesi skandalı.. Belki bilmediğimiz bir kurala takılmıştır ve gelecek sene yarışır umudumu koruyorum yoksa çok yazık olur.

Töreni KRT kanalından canlı yayınladılar ama o kadar sönük ve sıradan bir organizasyondu ki sanki mahalle arasında bir davet yapılıyor gibiydi. Oscar'da yaşananları da gördük ama onun en kötü haline bile ulaşmak için ülkemizin bu konuda çok yol kat etmesi lazım maalesef.
------

Yorumunu bekliyorum. :A @bazinga

• Üzücü
Reactions: bazinga

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Aşk Büyü Vs için sevindim. Yılın en iyi yerlilerinden biriydi şüphesiz.

Gölgeler İçinde'yi Modern İstanbul gösteriminde izlemek istemiştim ama teknik sorunlar yaşayınca yarıda bırakmıştım ama izlediğim kadarı hiç iç açıcı değildi, epey sıkıcıydı. :A

Bir Nefes Daha'yı izlemek lazım. BluTV'de mevcuttu sanırım.

Çatlak'ın aldığı ödül tuhaf geldi. Çevrimiçi film ödülü ne demek. :A Vizyon göremeyen filmleri dışlayacaklar mı yani? Zaten kaliteli yerli filmler izleyici ve salon bulamıyor vizyonda, onlar için en iyi yol Mubi gibi platformlar. Buna bir kısıtlama getirmek büyük haksızlık olur...