2020-2021 Sezonu Nasıl Geçti? Yamaç Okur'dan Özel Araştırma!

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,942
Puanı
1,061
images

Ay Yapım bünyesinde görev yapan tecrübeli yapımcı Yamaç Okur, 2020-2021 sezonuyla ilgili detaylı araştırmasını geçtiğimiz günlerde yayınladı.

Gizem Alpay ve Burak Sakar'ın katkılarıyla hazırlanan çalışmada geride bıraktığımız sezonun oldukça detaylı bir incelemesi yer alıyor. Öne çıkan başlıklardan bazıları:
20210816_140136.png

Sezonun en başarılı yapımcıları Medyapım ve OGM Pictures, en başarılı kanalları ise ATV ve TRT 1 oldu.

Screenshot_20210816_140331.jpg

Bölüm ortalamalarına göre sezonun en uzun süren dizisi Son Yaz (153 dk), en kısası ise Öğretmen (101 dk) oldu. Bölüm sayısı olarak ise eylülden hazirana kadar 42 bölüm yayınlanan Kırmızı Oda zirvede.
Screenshot_20210816_141543.jpg

20210816_140131.png

Bu sezon yayınlanan işler arasında YouTube abonesi en fazla olan dizi ise 4 sezonun ardından ekranlara veda eden Çukur oldu.
20210816_140132.png

Total'de 'Kuruluş: Osman', AB'de 'Masumlar Apartmanı', ABC1'de ise 'Teşkilat' sezonun en çok izlenen dizileri oldu.
Screenshot_20210816_140318.jpg

Sezon dizileri arasında, ABC1 grubunda 1 ve 2. bölüm arasında en yüksek çıkışı ise %156 ile 'Masumlar Apartmanı' yaptı.
Screenshot_20210816_141615.jpg

Araştırmanın tamamına şuradan ulaşabilirsiniz.
------

Son düzenleme:

Özgür

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
28,119
Puanı
1,059
Güzel ve detaylı bir çalışma olmuş.

En çok dikkatimi çeken Masumlar Apartmanı'nın birinci bölümden sonraki muhteşem yükselişi ve ilk 10'daki dizilerde FOX'un hiç dizisi olmaması. FOX'un bu sezon niye bu kadar çok yeni iş aldığını da bu tablodan anlayabiliriz. Bakalım yeni diziler bu tabloyu nasıl etkileyecek.

BARON疼痛

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,434
Puanı
409
Benim anladığım en başarılı Med Yapım değil en çok bölüm yayınlanan Med Yapım, bir de Ay Yapımın bu fiyasko sezonuyla en başarılı 3 yapım şirketi olması imkansız bu yüzden bence bölüm sayısına bakılmış.

AB ve ABC1'de OGM Pictures Total'de TİMS&B en başarılı olmuş.

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,942
Puanı
1,061
Çok çok değerli bir araştırma olmuş. İlla ki unuttuğum kısımlar olur ama şimdilik dikkatimi çeken detaylar:

Hem bitenler hem de devam edenler bakımından dizi sayısı çok artmış ve belli ki bu sezonda da artış devam edecek. Pandemi sağolsun herkes dijitale yöneldiği için TV yöneticileri de insanların ilgisini çekebilmek için hem nitelik hem de nicelik olarak vitesi iyice büyütüyor ama bu gidişin sonu ne kadar hayra alamet emin değilim.

Kırmızı Oda AB'de 5, ABC1'de 8. olarak sezonu tamamlaması. :bhr: 2. hafta yükselişlerinde de güzel bir oran yakalamış ama Menajer 4.03'ten 5.77'ye yükselmişken o ve Camdaki Kız'ın 3 reytinglik artışıyla aynı orana sahip olması dikkatimi çekti. CK demişken o da 9 bölüm vermesine rağmen iki grupta ilk 10'a girmeyi başarmış. Demek ki dizi iyi olunca ta sezon sonunda başlaması bile etki etmiyor. @serhatt'giller çatlamaya devam. :A

Masumlar'ın %156'lık yükselişine çüş dedim. :F Evet büyük bir artış olduğunu biliyordum ama sayısal olarak görünce yine şaşırdım. :A Son Yaz'ın ATV ve TRT dizilerini sollayıp en uzun dizi olması da ilginç bir detay olmuş. Hadi Total dizilerinin o kadar uzatmasını anlıyoruz da ondan beklemezdim. :A

OGM bu sezonun kazananı olmuş ama bence asıl sınavları 1-2 sene içinde başlayacak. Gülseren Budayıcıoğlu'nun içinde olmadığı bir iş yapıp tuttururlarsa o zaman gerçek anlamda başarıdan söz edebiliriz.

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Araştırma resmen TV sektörümüzün skandal durumunu gözler önüne sermiş, ben bu çıkarımı yaptım açıkçası. Bütün dizilerin ortalama bölüm sayısı ve süresi skandal zaten ama Kırmızı Oda olayı başka bir boyuta taşımış. Bir sezonda 42 bölüm yayınlayan dizi mi olur? Üstelik ortalama bölüm süreleri de 2 saatin üzerinde. İnanılmaz bir şey bu. Set işçilerine, emekçilerine, kamere önündeki oyunculara ve bu diziyi 42 hafta boyunca takip edenlere Allah kolaylık versin gerçekten…

Bu arada bu durum pandemi ile veya buna benzer faktörlerle de açıklanamaz, açıklanmamalı ve düzelmesi için bir şeyler yapılmalı. Bana göre Türk TV sektörünün zaten herhangi bir geleceği yok. Fakat bu şekilde, bunu geciktirecek herhangi bir ihtimal varsa o da yok ediliyor. Bu tarz yayın politikaları yalnızca günü kurtarır, kısa vadeli çözümler oluşturur, bir noktada da patlar…

• Güldürdün
Reactions: Gerekli24

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,278
Puanı
1,060
Araştırma güzel ve detaylı olmuş gerçekten.
Ama bu türk dizilerinin süreleri ne olacak.. 8 de bir oturuyorsun.. Dizi bittiğinde yeri geliyor 00.30 oluyor.. 🤔🤷

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,942
Puanı
1,061
Araştırma resmen TV sektörümüzün skandal durumunu gözler önüne sermiş, ben bu çıkarımı yaptım açıkçası. Bütün dizilerin ortalama bölüm sayısı ve süresi skandal zaten ama Kırmızı Oda olayı başka bir boyuta taşımış. Bir sezonda 42 bölüm yayınlayan dizi mi olur? Üstelik ortalama bölüm süreleri de 2 saatin üzerinde. İnanılmaz bir şey bu. Set işçilerine, emekçilerine, kamere önündeki oyunculara ve bu diziyi 42 hafta boyunca takip edenlere Allah kolaylık versin gerçekten…

Bu arada bu durum pandemi ile veya buna benzer faktörlerle de açıklanamaz, açıklanmamalı ve düzelmesi için bir şeyler yapılmalı. Bana göre Türk TV sektörünün zaten herhangi bir geleceği yok. Fakat bu şekilde, bunu geciktirecek herhangi bir ihtimal varsa o da yok ediliyor. Bu tarz yayın politikaları yalnızca günü kurtarır, kısa vadeli çözümler oluşturur, bir noktada da patlar…
Asıl tepkini ortalama 150-160 dakika bölüm yapan dizilere ver derim. O kadar proje varken günah keçisi Kırmızı Oda mı oldu? :)

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Asıl tepkini ortalama 150-160 dakika bölüm yapan dizilere ver derim. O kadar proje varken günah keçisi Kırmızı Oda mı oldu? :)
Yani şunu da savunmazsın ama açıklamasını yapayım. Tek sezonda tam 42 bölüm yayınlanan başka herhangi bir dizi yok, 40+ hafta boyunca yayınlanan da yok. Ortalama dakika süresinin düşmesinde bölüm sayısının diğer tüm dizilerden çok olmasının da etkisi var zaten. :D
Bütün dizilerin ortalama bölüm sayısı ve süresi skandal
Diğer dizilerin tamamını da eleştirdiğimi düşünüyorum ayrıca.

• Beğendim
Reactions: Gerekli24

Özgür

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
28,119
Puanı
1,059
:F Masumlar Apartmanı'nın 150-160 dakikalık bölümlerini koydurma istersen. :A
Ben Masumlar'da 150-160 dakikalık bölüm yok demiyorum zaten. Tüm dizilerin süresi aşağı yukarı o civarlarda ama @Sherlock tüm dizilerin süre ve bölüm sayısı skandal demiş zaten. Sen de kabul et ortalama 130 dakikadan 42 bölüm çok fazla. Ne bayram ne yılbaşı arası vermeden yayınlandı dizi.

Bu sefer kusura bakma ama gereksiz savunuyorsun. :A
------

Ee ben hiç 120 dakikalık bölümler yok demedim ki neyi savunmaya çalışıyorsun? Sadece Kırmızı Oda'da da 150-160 hatta 170 dakikalık bölümler var demek istedim.

Sen gelmişsin bir de bana sanki 50 dakikalık bölümler çekmişler de onu atıyorsun. 120 dakika da fazla, savunduğun şeye bak.

• Beğendim
Reactions: Sherlock

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,942
Puanı
1,061
Ben Masumlar'da 150-160 dakikalık bölüm yok demiyorum zaten. Tüm dizilerin süresi aşağı yukarı o civarlarda ama @Sherlock tüm dizilerin süre ve bölüm sayısı skandal demiş zaten. Sen de kabul et ortalama 130 dakikadan 42 bölüm çok fazla. Ne bayram ne yılbaşı arası vermeden yayınlandı dizi.

Bu sefer kusura bakma ama gereksiz savunuyorsun. :A
TV8 tutan şeylerin suyunu çıkarmayı seven bir kanal yani ara vermiyorsa ve sezonu bu kadar uzun tutuyorsa dizinin değil onun sorunu. :A O kadar dizi varken sadece Kırmızı Oda'nın özel olarak eleştirilmesi mantıklı değil.

Özgür

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
28,119
Puanı
1,059
TV8 tutan şeylerin suyunu çıkarmayı seven bir kanal yani ara vermiyorsa ve sezonu bu kadar uzun tutuyorsa dizinin değil onun sorunu. :A O kadar dizi varken sadece Kırmızı Oda'nın özel olarak eleştirilmesi mantıklı değil.
Sezonda 42 bölüm yayınlayan başka dizi olmadığına göre Kırmızı Oda'nın 42 bölüm yayınlanması gayet de eleştirilebilir bir durum.

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,955
Puanı
1,060
Çok çok değerli bir araştırma olmuş. İlla ki unuttuğum kısımlar olur ama şimdilik dikkatimi çeken detaylar:

Hem bitenler hem de devam edenler bakımından dizi sayısı çok artmış ve belli ki bu sezonda da artış devam edecek. Pandemi sağolsun herkes dijitale yöneldiği için TV yöneticileri de insanların ilgisini çekebilmek için hem nitelik hem de nicelik olarak vitesi iyice büyütüyor ama bu gidişin sonu ne kadar hayra alamet emin değilim.

Kırmızı Oda AB'de 5, ABC1'de 8. olarak sezonu tamamlaması. :bhr: 2. hafta yükselişlerinde de güzel bir oran yakalamış ama Menajer 4.03'ten 5.77'ye yükselmişken o ve Camdaki Kız'ın 3 reytinglik artışıyla aynı orana sahip olması dikkatimi çekti. CK demişken o da 9 bölüm vermesine rağmen iki grupta ilk 10'a girmeyi başarmış. Demek ki dizi iyi olunca ta sezon sonunda başlaması bile etki etmiyor. @serhatt'giller çatlamaya devam. :A

Masumlar'ın %156'lık yükselişine çüş dedim. :F Evet büyük bir artış olduğunu biliyordum ama sayısal olarak görünce yine şaşırdım. :A Son Yaz'ın ATV ve TRT dizilerini sollayıp en uzun dizi olması da ilginç bir detay olmuş. Hadi Total dizilerinin o kadar uzatmasını anlıyoruz da ondan beklemezdim. :A

OGM bu sezonun kazananı olmuş ama bence asıl sınavları 1-2 sene içinde başlayacak. Gülseren Budayıcıoğlu'nun içinde olmadığı bir iş yapıp tuttururlarsa o zaman gerçek anlamda başarıdan söz edebiliriz.
E4rkTDZWEAI-sKw.jpg

Gerekli24

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,393
Puanı
710
Son Yaz bu kadar uzun ortalama yapıyormuymuş ben bunu başka dizilerden bekliyordum