"2015 Eurovision Şarkı Yarışması" Hakkında Bilgiler

Ahmed

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
16,027
Puanı
1,060
thumbnail_1412440886.jpg

60. Eurovision Şarkı Yarışması, Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleşecek.

2013 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Avusturya adına yarışan Conchita Wurst'un 'Rise Like a Phoenix' şarkısı ile kazanması üzerine yarışma Avusturya'nın başkenti Viyana'ya taşındı. Böylece Avusturya 1967 yarışmasından sonra ikinci kez ev sahipliği yapacak. Yarışmanın yarı finalleri 19 ve 21, final ise 23 Mayıs 2015'de gerçekleşecek.

Şimdiye kadar otuz sekiz ülke katılımını onaylamıştır. Bulgaristan, Kıbrıs ve Sırbistan bir yıllık aradan ve Bosna-Hersek iki yıllık aradan sonra geri döndüklerini açıklamıştır.
Ukrayna ise mali ve siyasi nedenlerden dolayı 2015 yılında katılmayacağını açıklamıştır. Andorra, Çek Cumhuriyyeti, Hırvatistan, Slovakya ve Türkiye ise bu sene de yarışmaya katılmayacak.

Yarışmaya ev sahibliği yapacak şehir adayları Viyana, Klagenfurt, Innsbruck, Aşağı Avusturya, Graz, Yukarı Avusturya, Burgenland ve Vorarlberg olarak açıklandı. 6 Ağustos 2014 tarihinde, Viyana'nın 2015 Eurovision Şarkı Yarışması'na ev sahipliği yapacağı açıklanmıştır. Ev sahibi mekan olarak 'Wiener Stadthalle' seçilmiştir.

11 Eylül 2014 tarihinde 2015 Eurovision Şarkı Yarışmasının sloganı 'Köprüler Kuralım' ( Building Bridges ) olarak belirlendi. Ev sahibi yayıncı ORF Genel Müdürü Alexander Wrabetz yarışmanın sloganınını şöyle yorumladı: 'Viyana'da yapacağımız şarkı yarışması ile müzik tarzı, kültürler ve diller arasında köprüler kurmak istiyoruz. Bütün Avrupa'yı birleştiren bu gücün ışığında, ülkeler arasında köprüler inşaa etmek ve katılımların olmasını amaçlıyoruz.'

Katılımlar 15 Eylül tarihinde resmi şekilde onaylanmıştır. Ülkeler, finansal nedenler dışında 10 Ekim 2014 tarihine kadar yarışmadan çekilebilir veya katılabilirler. Arnavutluk ve San Marino henüz katılıp katılmayacağını onaylamadı.

Aşağıdaki listenin tamamı 2015 Eurovision Şarkı Yarışmasına katılacaklarını duyurmuştur.

Yarı Finalistler

Azerbaycan ( Azerbaijan )
Belçika ( Belguim )
Beyaz Rusya ( Belarus )
Bosna-Hersek ( Bosnia and Herzegovina )
Bulgaristan ( Bulgaria )
Danimarka ( Denmark )
Ermenistan ( Armenia )
Estonya ( Estonia )
Finlandiya ( Finland )
Gürcistan ( Georgia )
Hollanda ( The Netherlands )
İrlanda ( İreland )
İsrail ( İsrael )
İsveç ( Sweden )
İsviçre ( Switzerland )
İzlanda ( İceland )
Karadağ ( Montenegro )
Kıbrıs ( Cyprus )
Letonya ( Latvia )
Litvanya ( Lithuania )
Macaristan ( Hungary )
Makedonya ( F.Y.R Macedonia )
Malta ( Malta )
Moldova ( Moldova )
Norveç ( Norway )
Polonya ( Poland )
Portekiz ( Portugal )
Romanya ( Romania )
Rusya ( Russia )
Sırbistan ( Serbia )
Slovenya ( Slovenia )
Yunanistan ( Greece )

Finalistler

Almanya ( Germany )
Avusturya ( Austria ) - Ev Sahibi
Birleşik Krallık ( United Kingdom )
Fransa ( France )
İspanya ( Spain )
İtalya ( İtaly )

Haritada:
Mor renk: Katılımcı ülkeler
Sarı renk: Daha önce katılan ancak 2015 yılında katılmayacak ülkeler

ESC_2015_Map.svg.png

Yarışmanın düzenleneceği 'Wiener Standthalle'

stadthalle_apa2.jpg

-potterhead-

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,769
Puanı
460
Bu sene ESC harika olacak 60. yıl ne de olsa:) Her zamanki gibbi büyük heyecanla bekliyorum. İki senedir Hollanda'yı destekliyorum bakalım bu sefer de kaliteli şarkı yapacaklar mı?

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Katilmadiğimizdan beridir pek heycanlandırmıyor beni :( Ama gene de bakarız final gecesi:X

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
"Eurovision'a kürtçe şarkıyla katılalım" diyen kürtlerin umudundan getirin bana. :)

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
Bari bu sefer televizyondan yayınlasınlar, bilgisayardan dona dona izlemiştim geçen sene. :T:

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
AKK? :D Yine de Esc'nin resmi sitesinden çok daha yüksek kalitede ve daha az takılan bir site var, ihtiyaç olursa link atarım Mayıs'ta :X
AKK'yi bilmeyipte ne kullanıyorsun merak ettim. :D Adil Kullanım Kotası 50gb olunca hızın 300kb değerlerine düşüyor. :(

720p'den aşağısınıda izlemem, fakir ama gururlu stlyle. :A

-potterhead-

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,769
Puanı
460
AKK'yi bilmeyipte ne kullanıyorsun merak ettim. :D Adil Kullanım Kotası 50gb olunca hızın 300kb değerlerine düşüyor. :(

720p'den aşağısınıda izlemem, fakir ama gururlu stlyle. :A
Ahahah :F Anladım, Superonline kullanıyorum ben hızı da 10 bişilerdi sanırsam :F 480 de kurtarır ya bence :F D-smart falan varsa Tv'den de takip edebilirsin ama öbür türlü zor :)

Ahmed

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
16,027
Puanı
1,060
Azerbaycanlı mıydın? :) Start a Fire fena değildi bence, ama keşke artık kendi şarkılarınızı kendiniz yapsanız :)
Evet. Ben bildiğini düşünüyordum. :X

Güzel şarkıydı, en azından ilk 10'da yer alır diyordum ama 22. olması beni çok şaşırttı ve üzdü. Bakalım 2015 şarkımız nasıl olacak., ben artık daha haraketli bir şarkı olmasını istiyorum. :)

-potterhead-

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,769
Puanı
460
Evet. Ben bildiğini düşünüyordum. :X

Güzel şarkıydı, en azından ilk 10'da yer alır diyordum ama 22. olması beni çok şaşırttı ve üzdü. Bakalım 2015 şarkımız nasıl olacak., ben artık daha haraketli bir şarkı olmasını istiyorum. :)
Always gibi bir şarkı gelse keşke. O şarkı başka yıl 1. olurdu bence :)

BesaleT

Emekli
Reaksiyon puanı
5,684
Puanı
1,061
Biz Asyavizyon'da takılalım isim buydu galiba. :D Yine güzel olacaktır bazı ülkeler çıldırıyor garip garip şarkıcılar çıkarıyorlar ama olsun. :D