10. Aserat TV Ödülleri (2023-2024) | Aserat'tan Sezonun En İyileri - Part I

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
63,270
Puanı
1,061
sdf-kizil-goncalar-2.jpg

Kendime hayret ederek bu satırları yazdığımı belirtmek zorundayım zira kendimce sezonların en iyi dizi ve oyuncularını belirlerken bunun 10 yıl sürebileceğini aklımın ucundan geçirmezdim. Aserat TV Ödülleri, her yıl "bu kez son" diye düşündükten sonra gerek üretilen proje sayısının artması, gerekse radarıma giren işlerin çoğalması nedeniyle bir türlü bırakamadığım bir alışkanlık haline geldi. Forumda bir hevesle başlanan çoğu şey uzun süre devam edemediği için bıkmadan usanmadan 10. yılı deviriyor olmanın benim için önemi çok büyük. Hele ki bu mihenk taşına renkli ve çeşitli geçen bir sezonla ulaşmış olmak da ayrıca mutluluk verici.

1 Haziran 2023 - 31 Mayıs 2024 arasında yayınlanmış dizi sezonlarının değerlendirmeye alındığı (sağlık sorunları nedeniyle izleyemediğim bazı işler olsa da listeleri etkileyecek önemde değiller ama sürpriz çıkarsa sonradan gerekli düzenlemeleri yaparım) 10. Aserat TV Ödülleri'nde, tartışmalı dizi Kızıl Goncalar 12 adaylıkla ipi göğüslerken Kirli Sepeti 9, Bahar, Magarsus ve Yaratılan 7, Prens 6 adaylık elde etti. Kanal/platform bazında ise 25 adaylıkla FOX (yeni adıyla NOW) öne çıkıyor. En iyisi, lafı daha fazla uzatmayayım ve 2023-24 sezonunun en iyilerine hep birlikte göz atalım.​

Önceki Kazananlar: 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023

EN İYİ DİZİ (DRAM)
GJ_TJrxXwAA1H5L.jpg

Adaylar:
Bahar
Show TV
Bir Derdim Var
Kanal D
Kızıl Goncalar
FOX / NOW
Magarsus
BluTV
Yaratılan
Netflix

Geçen yıl 'Kızılcık Şerbeti' ile seküler-muhafazakar çatışmasına yeni bir boyut getiren Gold Film bu sezon daha tehlikeli sulara girdi ve Kızıl Goncalar'la muhafazakarlık olgusunun tarikat ortamındaki yansımasını ekranlara taşıdı. Varlıkları bilinen ama içerikleri (bilenler dışında) sır konusu olan bu ortamlara ışık tutulması bazı cenahları kızdırınca RTÜK'ün değerlerimizi korumak (!) için olaya müdahil olması uzun sürmedi. Kimileri dizinin tutmasını cezaya bağlayadursun, altı dolu yazılmış karakterleri, maharetli eller tarafından yaratıldığını hissettiren özenli atmosferi, "steril" dizilerin arasında ülkemizin yakın tarihi ve siyasetine az da olsa değinebilmesi, kalburüstü rejisi ve eşsiz oyunculuklarıyla son dönemin izlemesi ve yorumlaması en heyecan verici işlerinden biri olduğu için her türlü ilgi göreceği aşikardı. Fakat bir noktada şerh koymam gerekiyor zira özellikle sezon sonuna doğru, Cüneyd-Zeynep aksı konusunda (her ne kadar bir aşk doğmayacağı söylense de) dizinin duruşuyla çelişen birtakım detaylara çanak tutulması küçük ama mide bulandıran sinek (hele ki sosyal medyadaki shipper kitleyi düşünürsek) misali uçuşup durdu. 2. sezonda buna yönelik daha radikal adımlar atılırsa bu övgü cümlelerimin yerinde yellerin eseceğini vurgulayıp iki yıl üst üste bu kategoride tulum çıkaran Faruk Turgut'u tebrik ediyorum.
KAZANAN: Kızıl GoncalarİKİNCİ: Bahar

TARİHÇE
2023: Kızılcık Şerbeti | Show TV2022: Evlilik Hakkında Her Şey | FOX2021: Kırmızı Oda | TV82020: Mucize Doktor | FOX2019: Avlu | Star TV
2018: Ufak Tefek Cinayetler | Star TV2017: Vatanım Sensin | Kanal D2016: Hayat Şarkısı | Kanal D2015: Poyraz Karayel | Kanal D

EN İYİ DİJİTAL DİZİ
F8TyZ05W8AA3vVU.jpg

Adaylar:
Kuvvetli Bir Alkış
Netflix
Magarsus
BluTV
Prens
BluTV
Şahsiyet
GAİN
Yaratılan
Netflix

Son dönemlerde Netflix Türkiye hakkında daha yüksek sesle dillendirilen "aynı isimler, boş senaryolar" argümanına çoğu zaman katılmamak elde değil ama öte yandan da 'Hakan: Muhafız', 'Atiye' gibi Batı fabrikasyonu işlerle başlanan yolculukta olumlu yönde somut adımların atıldığını da inkar edemeyiz. Yaratılan da bu açıdan geçen sezon izlediğimiz dijital diziler arasında önemli bir yerde duruyor. Çağan Irmak'ın daha önce sıkça beslendiği fantastik-korku sularına Osmanlı'nın son dönemlerinde 'Frankenstein' teması üzerinden dönmesi kağıt üstünde yeterince iştah açıcıyken pratikte de tatmin edici bir sonuca ulaştığını kendi adıma rahatlıkla söyleyebilirim. Yabancı menşeli bir materyali bu kadar başarılı bir şekilde yerlileştirilebilmesinin yanı sıra kendine has hikaye anlatıcılığıyla da özellikle 4. bölümden sonra tadından yenmez bir iş haline geliyor. Kusurları illa bulunabilir ama üstünden aylar geçmesine rağmen aklımdan çıkmayan diziye hakkını vermeyeceğim anlamına da gelmiyor.​

KAZANAN: YaratılanİKİNCİ: Magarsus

TARİHÇE
2023: Sıcak Kafa | Netflix2022: İlk ve Son | BluTV2021: Bir Başkadır | Netflix

EN İYİ ERKEK OYUNCU (DRAM)
YARATILAN-20-EKIMDE-NETFLIXTE.jpg

Adaylar:
Berkay Ateş
Magarsus
Erdal Özyağcılar
Şahsiyet
Erkan Kolçak Köstendil
Yaratılan
Haluk Bilginer
Şahsiyet
Mehmet Yılmaz Ak
Bahar

Sıradaki kategoride de kaldığım yerden devam etmek manidar oldu ama hazır övmeye başlamışken devamını da getireyim zira Yaratılan'ı neden beğendiğimi düşündüğümde en büyük sebebinin Erkan Kolçak Köstendil olduğunu görüyorum. Taner Ölmez'in Ali Vefa esintili yorucu performansına (bilinçli bir tercih olduğunu sonradan öğrenmiş olsak bile) karşı sakin ama etkili oyunculuğuyla bölümler ilerledikçe devleşiyor. Aklına ve becerisine rağmen haksız yere toplumdan izole edilmiş bir bilim insanıyken geçirdiği büyük "değişimin" ardından fiziksel olarak da toplum nezdinde dışlanan İhsan'ın yeniden benliğine kavuşma hikayesinde, özellikle 5. bölümle beraber, odağın tamamen kendisine kaymasıyla birlikte eline geçen her bir fırsatı ustalıkla değerlendiriyor ve adeta kariyer performansını çıkarıyor. Saatler süren makyajıyla girdiği fiziksel yüke de ayrıca parantez açmak şart. Ahır duvarına açılmış tek gözün ardından sevdiği kadına bakışıyla bile tüm ödüller verilebilir.
KAZANAN: Erkan Kolçak KöstendilİKİNCİ: Erdal Özyağcılar

TARİHÇE
2023: Selahattin Paşalı | Ömer2022: Salih Bademci | İlk ve Son - Kulüp - Yalancı2021: Timuçin Esen | Hekimoğlu2020: Taner Ölmez | Mucize Doktor2019: Ekin Koç | Bozkır
2018: Haluk Bilginer | Şahsiyet2017: Halit Ergenç | Vatanım Sensin2016: İlker Kaleli | Poyraz Karayel2015: İlker Kaleli | Poyraz Karayel

EN İYİ KADIN OYUNCU (DRAM)
3662993_1920x1080 (1).jpg

Adaylar:
Birce Akalay
Kuş Uçuşu
Bir Derdim Var
Demet Evgar
Bahar
Hilal Altınbilek
Şahane Hayatım
Merve Dizdar
Magarsus
Özgü Namal
Kızıl Goncalar

Geçen yıl "baharlar gelecek" diye adaklar adayıp şapa oturduktan sonra evren halimize mi acıdı bilinmez ama baharı başka bir formda bizlere armağan etti. Basit ama samimi hikayelerin her daim geçer akçe olduğunu kanıtlayan 'Bahar' kısa sürede sezonun reyting canavarına dönüşürken pek çok kadına da ilham oldu. Her ne kadar senaryo açısından çabuk yalpalamasına rağmen onca gam ve kasavetin içinde pozitifliğiyle kolay unutulmayacak bir iz bıraktı. Dizinin başarısında ekibin her bir parçası önem taşısa da aslan payı elbette Demet Evgar'a verilmeli. Yer aldığı her projeye izleyicisini pişman etmeyeceğini, karakterini son damlasına kadar savunacağını ve gönüllerde taht kuracağını bile bile oturduğumuz için Bahar'da yeteneklerinin ve karşı konulamaz ekran personasınının sağlamasını yapması şaşırtmadı. İddia edildiği gibi settekilere kan kusturuyor mudur bilinmez ama onun dışında hiç kimsenin "noldu cerraam" cümlesiyle ülke gündemine oturacak denli bir etki yaratamayacağı açık.
KAZANAN: Demet EvgarİKİNCİ: Özgü Namal

TARİHÇE
2023: Melisa Sözen | Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?2022: Gökçe Bahadır | EHHŞ - Kulüp2021: Burcu Biricik | Fatma - Camdaki Kız2020: Ebru Özkan Saban | Hekimoğlu2019: Demet Evgar | Avlu
2018: Aslıhan Gürbüz | Ufak Tefek Cinayetler2017: Burçin Terzioğlu | Poyraz Karayel2016: Burcu Biricik | Hayat Şarkısı2015: Özlem Yılmaz | Kara Ekmek

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU (DRAM)
MV5BOTA4MzU3NzQtMDU3Yi00OGJhLTkyNjktY2Q4NGZjODYyNTM0XkEyXkFqcGdeQXVyNTc0NjY1ODk@._V1_.jpg

Adaylar:
Emrah Altıntoprak
Kızılcık Şerbeti
Erkan Avcı
Kızıl Goncalar
Mert Turak
Kızıl Goncalar
Mert Yazıcıoğlu
Kızıl Goncalar
Onur Bilge
Ömer

Kızıl Goncalar'ın üç aday birden çıkarması kazanan adresi belli ettiği için lafı fazla uzatmak yersiz. Mert Yazıcıoğlu'nun Cüneyd Efendi olarak dillerden düşmediğini (şahsen karaktere karşı gösterilen bu yoğun zaaf beni sıkar olsa da) sağır sultan bile biliyor. Öte yandan yine çok beğenilse de onun kadar dillendirilmeyen adaşı Mert Turak da son dönemin en unutulmaz kötü adamlarından biri olarak yeteneğini bizlerden esirgemiyor. Fakat burada aday olan üçlü arasındaki favorim açık ara Erkan Avcı. Yıllardır hayat verdiği karakterlerle zaten çokça beğeni toplasa da Sadi Hüdayi ile kariyerinde yeni bir çağ başladı demek hiç de yanlış olmaz. Sezon boyunca iyilikle kötülük, karanlıkla vicdan arasında gidip gelen, bol köşeli ve sürprizli karakterindeki tüm nüanslara doğru yerlerden temas ederek kısa sürede dizinin starlarından biri haline geldi. Sezon başında kadrosuna girdiği projenin (Kadınım) iptal olmadığı ve kendisini burada izleyemediğimiz bir dünyayı hayal bile edemiyorum.
KAZANAN: Erkan AvcıİKİNCİ: Mert Turak

TARİHÇE
2023: Olgun Şimşek | Terzi2022: Mehmet Yılmaz Ak | Yargı2021: Fatih Artman | Bir Başkadır2020: Ozan Güven | Babil2019: Ali Seçkiner Alıcı | Bir Aile Hikayesi
2018: Levent Can | Vatanım Sensin2017: Timuçin Esen | Bodrum Masalı2016: Onur Saylak | Hatırla Gönül2015: Ekin Koç | Benim Adım Gültepe

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU (DRAM)
GBPFbLfXQAAFucc.jpg

Adaylar:
Ceren Karakoç
Kızılcık Şerbeti
Ecem Özkaya
Bahar
Gamze Karaduman
Ömer
Selen Öztürk
Kızıl Goncalar
Sibel Taşçıoğlu
Kızılcık Şerbeti

Geçen yıl 4 ödül alarak şov yapan 'Kızılcık Şerbeti'nin adı bu sefer daha az geçecek zira hikaye anlatmayı bir kenara bırakıp "ne kadar kaos, o kadar reyting" kafasına geçiş yapılmasıyla birlikte müsait bir yerde inmek zorunda kaldım. Gerçi azınlıkta olduğumu söylemem gerek zira dizinin fenomenliğine bakılırsa alan da satan da memnun. Bu kadar gömmeden sonra dizinin iyi kalmış taraflarından birini öveyim ve Sibel Taşçıoğlu'nun ilk bölümden beri istikrarlı bir şekilde döktürüşünden bahsedeyim istiyorum. Pembe karakter gelişimi olarak olabildiğince düz ilerlese (oysa çıkabilecek o kadar malzeme vardı ki) ve kolay yoldan hikayenin kötü kadını olarak kodlansa da kendisinin bu tekdüzeliğe meydan okuyan, en küçük mimiğine bile saatleri sığdıracak denli katmanlı ve nadide oyunculuğu sayesinde dizinin seyir zevki en yüksek isimlerinden olmayı sürdürüyor. Yıllardır simaen bildiğimiz karakter oyuncularının hak ettikleri yıldız ışığıyla buluşup parlamasına bayılıyoruz.
KAZANAN: Sibel TaşçıoğluİKİNCİ: Ceren Karakoç

TARİHÇE
2023: Ceren Karakoç | Kızılcık Şerbeti2022: Sumru Yavrucuk | EHHŞ2021: Merve Dizdar | Masumlar Apartmanı2020: Birce Akalay | Babil2019: Nergis Öztürk | Avlu
2018: Ceren Moray | Avlu2017: Neslihan Yeldan | Arkadaşlar İyidir2016: Emel Çölgeçen | Poyraz Karayel2015: Dolunay Soysert | Urfalıyam Ezelden

// YARIN -> Komedi kategorileri
(En İyi Dizi, Erkek-Kadın Oyuncu, Yardımcı Erkek-Yardımcı Kadın Oyuncu) //
------

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
63,270
Puanı
1,061

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
134,429
Puanı
1,061
Faruk Turgut tarafından fonlanıyorum haberin yok mu. :A
------

Teşekkürler. Özel bir nedeni yok sonradan eklediğim için sona düştün. :D
hayatım işte benim en büyük farkım ; bana da ay yapım, ticari ilişkimize zarar veriyor yazıları kaldırın diye 2 kere dava açıyordu :X herkes bnm gibi bağımsız ve korkusuz değil :A

Son düzenleme:

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
63,270
Puanı
1,061
hayatım işte benim en büyük farkım ; bana da ay yapım, ticari ilişkimize zarar veriyor yazıları kaldırın diye 2 kere dava açıyordu :X herkes bnm gibi bağımsız ve korkusuz değil :A
Geçinemiyorsan senin sorunun demek ki. :A
------

Son birkaç sezondur yerli dizi sektörüne fransız kalsam da adaletli bir seçim olmuş. Özellikle Jet Sosyete dönemlerini unutamıyorum. :A @Aserat
O dönemler de gayet adaletliydi ama sen anlamadın. :A
------

Hak edenler kazanmış :ok:
Teşekkürler. :D

Son düzenleme:

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,860
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
10. yıl için tebrikler. Yaratılan ilgimi çekmemiş hiç varlığından bile haberim yoktu, bir şans vereyim sıra gelirse. Kendi ödüllerimi de 1-2 aya dağıtacağım kısmetse ama 200 tane falan dizi var izlemediğim. :A

• Beğendim
Reactions: Aserat

12.Adam

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,887
Puanı
1,060
  • Güldürdün

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
63,270
Puanı
1,061
10. yıl için tebrikler. Yaratılan ilgimi çekmemiş hiç varlığından bile haberim yoktu, bir şans vereyim sıra gelirse. Kendi ödüllerimi de 1-2 aya dağıtacağım kısmetse ama 200 tane falan dizi var izlemediğim. :A
Bazen dizilere karşı fikirlerimiz birbirinden ayrılabiliyor ama umarım ona pozitif tepki verirsin. :A Senin ödülleri de merakla bekliyorum şimdiden. :Z

• Harika
Reactions: bazinga

soo

Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,332
Puanı
264
Öncelikle 10 yıldır sürdürdüğün için tebrikler. Bu sene de ödüller oldukça adil ve hakedilmiş olmuş. Yaratılan'ın Gölgede kalan bir dizi olduğunu düşünüyordum. Netflix dizilerine göre çok ses getirmedi ama benim de Netflix te izlediğim en iyi yerli dizilerden biriydi. Hakkını telsşm etmişsin. Sadece Erkan Kolçak Köstendil yerine en iyi erkek oyuncu ödülünü Magarsus ile Berkay Ateş'e gitmesini isterdim. Daha iyi bi performanstı. Tekrar ellerine sağlık @Aserat

• Beğendim
Reactions: tekin and Aserat

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
63,270
Puanı
1,061
Öncelikle 10 yıldır sürdürdüğün için tebrikler. Bu sene de ödüller oldukça adil ve hakedilmiş olmuş. Yaratılan'ın Gölgede kalan bir dizi olduğunu düşünüyordum. Netflix dizilerine göre çok ses getirmedi ama benim de Netflix te izlediğim en iyi yerli dizilerden biriydi. Hakkını telsşm etmişsin. Sadece Erkan Kolçak Köstendil yerine en iyi erkek oyuncu ödülünü Magarsus ile Berkay Ateş'e gitmesini isterdim. Daha iyi bi performanstı. Tekrar ellerine sağlık @Aserat
Forumda pek aktif olmasan bile her yıl bu konuları aksatmayıp yorum yaptığın için teşekkürler. :bhr: Genel olarak sakin ve etkili oyunculuklar beni biraz daha etkilediği için (Berkay Ateş de çok iyiydi ama karakteri gereği daha yüksek oynadığı için bazen abartıya kaçabiliyordu) benim nezdimde baskın çıkan Erkan Kolçak Köstendil oldu. Yine de şartlar uygun olursa Magarsus'un 2. sezonunda ödül vermek isterim kesinlikle. :D

• Beğendim
Reactions: soo

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
63,270
Puanı
1,061
Güzelim konumun ego yumaklarıyla kirlenmesine izin vermeyeceğim için inisiyatif alarak saçma sapan mesajları anında sileceğim kıskananlar pedofili ship övmeye devam edebilir. :A

tekin

Yeni Üye
Reaksiyon puanı
4
Puanı
4
bahar dizisine üç dört bölüm bakıp bırakmıştım demet evgarın oynadığı karakteri sevmedim ödül konusunda bişey diyemem

magarsusu izlemiştim dizi de oyuncu berkay ateş de çok iyiydi, ödül alsaydılarda haketmiş olurlardı, yaratılanı izlemediğim için dizi ve erkan kolçak hakkında yorum yapamayacağım

• Beğendim