Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
16,027
Puanı
1,060
Bende bilmiyorum ama Irak sınır kapıları ile baya ticaret var o yüzden olabilir.

Fransa diyorsun da yarın öbür gün diğer avrupa ülkelerinde de patlayacak sonuçta sınır yok. Herkes istediği ülkeye gidiyor i. Burada Avrupanın bir karar vermesi lazım.
Aynen mesela İsviçre daha 2 gün önce ilk vakasını duyurmuştu ama şu an 18 vaka olmuş. Hepsi açık sınırlar yüzünden..

• Beğendim
Reactions: Harunnn60

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Irak nalaka? Sadece 13 vaka var.
Çok daha ciddi durumdaki diğer ülkeler peki? Mesela 2 gündür Fransa patlak verdi. 2 gün önce 20'li sayılarda idi ama şu an 100'ü geçti.
Irak'a zaten niye uçuyorduk ki diyip fırsat çıkmışken iptal etmiş olabilirler? :A

Belki Irak'taki vakaların raporlanma oranının düşük olduğu düşünülüyordur ki öyleyse mantıklı. Ya da Irak uçuşlarında diğer çevre ülkelerden aktarma yapanların oranı yüksektir?

• Beğendim
  • Güldürdün
Reactions: Ahmed and S.G.A.T.

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
16,027
Puanı
1,060
Irak'a zaten niye uçuyorduk ki diyip fırsat çıkmışken iptal etmiş olabilirler? :A

Belki Irak'taki vakaların raporlanma oranının düşük olduğu düşünülüyordur ki öyleyse mantıklı. Ya da Irak uçuşlarında diğer çevre ülkelerden aktarma yapanların oranı yüksektir?
Kırmızı yaptığım kısım en uyumlusu heralde. Çünki resmi 13 vaka için uçuşları durdurmak için başka mantıklı açıklama yok. :D
Bizde şu an vaka sayısı 3, demekki 10 falan olursa bizle de durduracaksınız. :A

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Kırmızı yaptığım kısım en uyumlusu heralde. Çünki resmi 13 vaka için uçuşları durdurmak için başka mantıklı açıklama yok. :D
Bizde şu an vaka sayısı 3, demekki 10 falan olursa bizle de durduracaksınız. :A
Olmayacak şey değil. :D

Fakat iş tuhaf bir yere gidiyor. Her yeri engelleyemeyiz. İşin ekonomik boyutu var. Maksimum iki hafta içinde bizde de resmi vaka çıkacaktır zaten.

• Beğendim
Reactions: Ahmed

DR

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,016
Puanı
1,061
ER-FXN0UwAA1GEZ
Yok artık. :D Aynı anda grip olanların bile sayısı bu kadar değildir. :F

Maskelerimizi unutmayalım, hatta 3 tanesini üst üste takalım, her dakika başı ellerimizi yıkayalım, hatta gerekirse küvetde yaşayalım, bir de ismini virüs koyup antibiyotikler içelim. :D Gelmez İnş. :D

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Yok artık. :D Aynı anda grip olanların bile sayısı bu kadar değildir. :F

Maskelerimizi unutmayalım, hatta 3 tanesini üst üste takalım, her dakika başı ellerimizi yıkayalım, hatta gerekirse küvetde yaşayalım, bir de ismini virüs koyup antibiyotikler içelim. :D Gelmez İnş. :D

Maskeye gücümüz yetmiyor çok pahalı olduğu için, yoksa değil eczane maskesi, ŞU maskelerden kullanmak istiyorum aslında içimin rahat etmesi için ama gerek ekonomik gerek sosyal açıdan imkansız gibi :D

Yine de önlem almaya çalışıyorum elimden geldiğince şurada da belirttiğim üzere

İşte bu olayın en korkutucu tarafı da kaçış olmaması, çok sinsi olması. Mesela nükleer bir felaket olsa bilirsin ki gerekli korumalı kıyafetleri giymeden çıkarsan dışarı ölürsün, ama bu virüs denen illet öyle değil işte bu yüzden 2.Dünya Savaşından sonra gelmiş en büyük felaket bu virüstür, şimdisi değil olası sonuçları. Hatta 2.Dünya Savaşından bile daha yıkıcı olabilir totalde. Stresim giderek yükseliyor.

Bir an önce ülkede maske kullanımı yaygınlaşmalı. Artık kesinlikle asansörlere binmiyorum, siz de binmeyin gerekirse 5 dakika geç kalın hatta kovulun ama ölmeyin. Her türlü kalabalık otobüsten uzak duruyorum, metronun en uç köşelerine binip eğer koltuklarda insanlar varsa ayakta ve onlardan uzak bölgede bekliyorum. Yürüyen merdivenlerde yoğunluğun azalmasını bekliyorum. Üç çeşit antibakteriyel sprey, jel kullanıyorum ancak öncesinde ıslak mendil. Etil alkol da alacağım. Gözlük çok önemli, göze de bulaştığı için mutlaka toplum ortamında gözlük kullanılmalı. Bunların yanı sıra multivitamin takviyesi, her gün ıhlamur, düzenli öğün ve en az 7 saat uyku, vücut dinç kalsın diye. Artık diş macunundan sonra tuzlu karbonatlı gargaraya da başlayacağım günde 1-2 kere boğazı temizlemesi için. Tek endişem dışarıda yemek yeme ortamı ve özellikle okuldaki kalabalık yemekhane. Bu konuda allaha emanetiniz artık. Biz Türküz bize bir şey olmaz demişler. :D Bakma bu önlemler sadece psikolojik olarak daha az stres yapmak için biraz okb olduğu için, ki okb var mi bende bilmiyorum hiç gitmediğim için uzmana ama şüphe dahilinde. Fakat sonuç olarak dünya kadar önlem alsak da olacak olan olacaktır, kaçış yok tıpkı Son Durak filmi gibi.

• Beğendim
Reactions: cookies and DR

DR

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,016
Puanı
1,061
Maskeye gücümüz yetmiyor çok pahalı olduğu için, yoksa değil eczane maskesi, ŞU maskelerden kullanmak istiyorum aslında içimin rahat etmesi için ama gerek ekonomik gerek sosyal açıdan imkansız gibi :D

Yine de önlem almaya çalışıyorum elimden geldiğince şurada da belirttiğim üzere
80 milyonun içinde ilk insan olmak için bir hayli şanssız olman gerekiyor. :D Maske korumuyor zaten boşver. :D

İnsanların bu virüs hakkında sigara içe içe ve ya alkol kullana kullana konuşması da bir o kadar absürt. :D Zaten seni öldüren şeyi yapıyorsun, virüsten mi korkacaksın? Hiç olmazsa virüs delikanlı gibi akut şekilde öldürür adamı, diğerleri sinsi sinsi, ızdırap çektirerek öldürür. :D

Bilmiyorum ya, bu konu hakkında sabaha kadar konuşabilirim ama Allah resimdeki grip insanlarımıza şifa versin.

Bir de Allah herkesin yakınını korusun. Bu kadar ölen var ama yakınımızın yakınının yakınınının yakınınınında falan da böyle birşey duymadım. :D Kalpten gidenleri saymazsak tabii. Çoğu virüse yakalanacam diye kalpten gidiyor. :D

Neredeyse geçmişe dönmeği bulacaklar ama şu virüse bir ilaç bulamadılar ya ona gülüyorum. Aslında ilacı belli, grip olunca acaba ben korona mıyım diye üzüntüden ölmemek. :D

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
80 milyonun içinde ilk insan olmak için bir hayli şanssız olman gerekiyor. :D Maske korumuyor zaten boşver. :D

İnsanların bu virüs hakkında sigara içe içe ve ya alkol kullana kullana konuşması da bir o kadar absürt. :D Zaten seni öldüren şeyi yapıyorsun, virüsten mi korkacaksın? Hiç olmazsa virüs delikanlı gibi akut şekilde öldürür adamı, diğerleri sinsi sinsi, ızdırap çektirerek öldürür. :D

Bilmiyorum ya, bu konu hakkında sabaha kadar konuşabilirim ama Allah resimdeki grip insanlarımıza şifa versin.

Bir de Allah herkesin yakınını korusun. Bu kadar ölen var ama yakınımızın yakınının yakınınının yakınınınında falan da böyle birşey duymadım. :D Kalpten gidenleri saymazsak tabii. Çoğu virüse yakalanacam diye kalpten gidiyor. :D

Neredeyse geçmişe dönmeği bulacaklar ama şu virüse bir ilaç bulamadılar ya ona gülüyorum. Aslında ilacı belli, grip olunca acaba ben korona mıyım diye üzüntüden ölmemek. :D

Alkol, sigaradan vb farkı bu illetin bulaşıcı olması ve sinsi olması, ne olduğunu anlamadan bağışıklığı mahvetmesi. Konuda daha önce de belirttim, ben Çin’de sokakta yürürken birden sinek gibi yere yığılarak ölen insanları gördükten sonra tedirgin olmaya başladım. Yani bizde illa Kİ bu seviyeye gelmez durum ama bu illetin ne kadar tehlikeli olduğununu anlamak açısından önemli. Kan donduran bir şey bu, sokakta patır patır yere dökülüp ölüyorlar bu virüs yüzünden. O yüzden hafife alamıyorum ister istemez..
images

• Beğendim
Reactions: cookies

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,931
Puanı
1,060
İsveç'te 13'e yükseldi rakam. 3 saat ince Stockholm'de yeni birisinde teşhis edildi.
Danimarka daha perşembe günü ilk vaka vardı, şimdi 3 tane olmuş. Aynısı Norveç için söylenmişti. İlk vaka perşembeydi ama birden 15 olmuş. İsveç'te de gündüz dediğim gibi son 3-4 günde hızlı artış oldu.

• Üzücü
Reactions: Tolstoyevski

Hazem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
7,632
Puanı
1,060
Bende inanmak istemiyorum bu virüse ama koskoca doktorlar bile var diyor, yalan söyleyecek halleri yok ya...

• Beğendim

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
16,027
Puanı
1,060
Bugün Ermenistanda ilk vakanın ortaya çıkması ile Bulgaristan ve Suriye dışında Türkiyenin tüm komşularında şu an virüs var. Zaten Suriyede olsa bile şu an bunu yayınlayacak durumda değiller. :D

Bugün Baküde de 4 yabancı uyruklu kişi şüphe nedeniyle hastaneye başvurmuş ve karantinaya alınmışlar, şu an kan tahlillerinin sonuçu bekleniyor. Onlar çek ve italyan vatandaşları. Birde kaç gündür otelde kalıyorlarmış, eğer pozitiv çıkarsa tüm otel karantin altına alınmalı.

Bu virüs tabiiki çok abartılacak boyutda değil ama virüsle ilgili şeylerin hepsini tiye almak da mantık işi değil. Bağışıklık sistemi çok kötü insanlar bu virüsü atlatamıyor. Mesela geçen yıl ben normal gripi bile atlatamıyordum, tüm bağışıklığımı normal duruma getirmem aylar sürdü. O zamanlar böyle bir virüs bulaşsaydı heralde berbat duruma gelirdim. Bu virüsün en kötü yanı, yeni bir çeşit korona olduğu için hastalık sürecinde ve hastalıktan kurulduktan sonra vücuta etkilerinin tam olarak nasıl olacağı belli değil. Normal mevsimi grip bile bazı insanlarda ömürlük bir etki bırakabiliyor.

Harunnn60

Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Bugün Ermenistanda ilk vakanın ortaya çıkması ile Bulgaristan ve Suriye dışında Türkiyenin tüm komşularında şu an virüs var. Zaten Suriyede olsa bile şu an bunu yayınlayacak durumda değiller. :D

Bugün Baküde de 4 yabancı uyruklu kişi şüphe nedeniyle hastaneye başvurmuş ve karantinaya alınmışlar, şu an kan tahlillerinin sonuçu bekleniyor. Onlar çek ve italyan vatandaşları. Birde kaç gündür otelde kalıyorlarmış, eğer pozitiv çıkarsa tüm otel karantin altına alınmalı.

Bu virüs tabiiki çok abartılacak boyutda değil ama virüsle ilgili şeylerin hepsini tiye almak da mantık işi değil. Bağışıklık sistemi çok kötü insanlar bu virüsü atlatamıyor. Mesela geçen yıl ben normal gripi bile atlatamıyordum, tüm bağışıklığımı normal duruma getirmem aylar sürdü. O zamanlar böyle bir virüs bulaşsaydı heralde berbat duruma gelirdim. Bu virüsün en kötü yanı, yeni bir çeşit korona olduğu için hastalık sürecinde ve hastalıktan kurulduktan sonra vücuta etkilerinin tam olarak nasıl olacağı belli değil. Normal mevsimi grip bile bazı insanlarda
ömürlük bir etki bırakabiliyor.

Bende sana katılıyorum, çok haklı bir yorum olmuş. :)

Sizinkiler ne diyor önlemler alınmış mı. :A

• Beğendim

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
16,027
Puanı
1,060
Bende sana katılıyorum, çok haklı bir yorum olmuş. :)

Sizinkiler ne diyor önlemler alınmış mı. :A
Bizde en başta fazla takılmıyordu. Ama Gürcistan ve Belarus-a bizden virüs gitdi ve tüm dünyaya bize Azerbaycandan virüs geldi dediler. Bu durumda normal olarak şu an baya ciddi şekilde birşeyler yapıyorlar. Hatta 200 üstü karantinde insan var. Zaten son 2 vaka da o karantinde olanların 2-sinin kan tahlilleri sonucunda ortaya çıktı.

DR

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,016
Puanı
1,061

Bu virüs tabiiki çok abartılacak boyutda değil ama virüsle ilgili şeylerin hepsini tiye almak da mantık işi değil. Bağışıklık sistemi çok kötü insanlar bu virüsü atlatamıyor. Mesela geçen yıl ben normal gripi bile atlatamıyordum, tüm bağışıklığımı normal duruma getirmem aylar sürdü. O zamanlar böyle bir virüs bulaşsaydı heralde berbat duruma gelirdim. Bu virüsün en kötü yanı, yeni bir çeşit korona olduğu için hastalık sürecinde ve hastalıktan kurulduktan sonra vücuta etkilerinin tam olarak nasıl olacağı belli değil. Normal mevsimi grip bile bazı insanlarda ömürlük bir etki bırakabiliyor.
Kan tahlili ile konuluyor tanı? Tıp baya ilerlemiş. :D

Korona virusa tutulan bir Allahın qulunu heç kim tanımır. Ancaq hamı var deyir. Onsuz da get menim qızdırmam var de seni de karantine alacaqlar. Yeni nebilim sadece gülürem. Bu qeder stres etmek de öldürür insanı. En yaxşısı gözünü yum ve sene bulaşmayacağından emin ol. :D

• Olmamış

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
16,027
Puanı
1,060
Kan tahlili ile konuluyor tanı? Tıp baya ilerlemiş. :D

Korona virusa tutulan bir Allahın qulunu heç kim tanımır. Ancaq hamı var deyir. Onsuz da get menim qızdırmam var de seni de karantine alacaqlar. Yeni nebilim sadece gülürem. Bu qeder stres etmek de öldürür insanı. En yaxşısı gözünü yum ve sene bulaşmayacağından emin ol. :D
Əslində düz deyirsən normal qrip simptomları ilə çox bənzəyir. Mən tibb oxumamışam və məlumatım da yoxdu. Amma corona adlı virus ailəsi varki buda onun bir yeni növüdü.

Tutaq sən haqlısan deyək, niyə hamıya bu virussan deyilmir bəs? Sadəcə bəzi insanlarda nəticələrdə çıxır. Digərlərində isə adi mövsümü soyuqdəymə olur. Deməli onların bədənində bu virus varda. Bəs bu virus adi soyuqdəymə kimi eləbelə birşeydisə niyə ayıraraq karantinaya alırlar. :D
Və əgər belə adiləşdiriləcək birşeydisə bu, niyə iqtisadiyyatları bata-bata böyük ölkələr bu qədər ticarət əlaqələrini kəsir, sərhədləri bağlayır. Ümümi məzənnələr bütün dünyada çökür. Düzdü 2009'daki qədər olmasa da yenə də çökür. Çox bəsit bir soyuqdəymədən qorxaraq milyardlarla dollar itirirlər?

Mən özüm Bakıda nə maska taxıram nə başqa birşey. Sadəcə əlimi spirtli təmizləyicilər ilə silirəm fso. Bunu əvvəllər normalda da edirdim, indi isə bir qədər daha çox edirəm.

DR

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,016
Puanı
1,061
Əslində düz deyirsən normal qrip simptomları ilə çox bənzəyir. Mən tibb oxumamışam və məlumatım da yoxdu. Amma corona adlı virus ailəsi varki buda onun bir yeni növüdü.

Tutaq sən haqlısan deyək, niyə hamıya bu virussan deyilmir bəs? Sadəcə bəzi insanlarda nəticələrdə çıxır. Digərlərində isə adi mövsümü soyuqdəymə olur. Deməli onların bədənində bu virus varda. Bəs bu virus adi soyuqdəymə kimi eləbelə birşeydisə niyə ayıraraq karantinaya alırlar. :D
Və əgər belə adiləşdiriləcək birşeydisə bu, niyə iqtisadiyyatları bata-bata böyük ölkələr bu qədər ticarət əlaqələrini kəsir, sərhədləri bağlayır. Ümümi məzənnələr bütün dünyada çökür. Düzdü 2009'daki qədər olmasa da yenə də çökür. Çox bəsit bir soyuqdəymədən qorxaraq milyardlarla dollar itirirlər?

Mən özüm Bakıda nə maska taxıram nə başqa birşey. Sadəcə əlimi spirtli təmizləyicilər ilə silirəm fso. Bunu əvvəllər normalda da edirdim, indi isə bir qədər daha çox edirəm.
Ele meqsed budur da. Alem qarışsın. :D

• Olmamış
  • Güldürdün
Reactions: Ahmed and cookies

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
16,027
Puanı
1,060
Ele meqsed budur da. Alem qarışsın. :D
Yəni bu yayılan ölkələrdə və ya dünyada normal bir virus sahəaində və ya nəəm buna yaxın sahədə bir ekspert yoxdu bəyəm desin ay başınıza dönüm bəsdirin abartdız. :D
Məsələn ABŞ edibsə belə niyə İran və s. demir bunu. Sadəcə maraqlıdı.
Görək davamında nə görürük. :D