bazinga

Admin
1 ┼×ubat 2007
97,042
35,807
1,060

sokak sanati

Emekli
23 ┼×ubat 2013
80,766
47,721
1,061
─░talyay─▒ kendi yanlar─▒na ├žekebilirler en maksimum, zor g├╝nlerin arkada┼č─▒ olarak yan─▒n─▒zday─▒z gibisinsinden. :A
AB i├žin Birle┼čik Krall─▒ktan sonra 2. b├╝y├╝k kay─▒p olur ─░talyan─▒n ayr─▒lmas─▒. Rusya da bunu planl─▒yor zaten. :A
Bizim ba┼č─▒m─▒za gelenleri g├Ârs├╝n ─░talya. Sak─▒n y├╝z vermesin :A @Harunnn60

• G├╝ld├╝rd├╝n
Reactions: Ahmed and Harunnn60

Harunnn60

S├╝per Mod.
15 Eyl├╝l 2013
53,771
47,602
1,061
─░stanbul
─░TALYA'DA SON DURUM!

683 yeni ├Âl├╝m ve 7,503 yeni vaka bildirerek toplamda 74,386 vaka ve 7,503 ├Âl├╝m├╝ do─črulad─▒.

@Harunnn60 @Tolstoyevski @Forumdash @Dosi @bazinga @sokak sanati @Ahmed @├ľzg├╝r @serhatt
yeni vaka say─▒s─▒ y├╝ksek oldu─ču i├žin ├Ân├╝m├╝zde ki g├╝nlerde de say─▒ y├╝ksek olacak. at─▒yorum 2 g├╝n d├╝┼č├╝se ge├žse ├Âl├╝mler, bu yeni vaka say─▒lar─▒ artt─▒─č─▒ i├žin tekrardan y├╝kselecek.

yani bug├╝n 600 olabilir ama 700-800 hatta 900 lere ├ž─▒kabilir.

sokak sanati

Emekli
23 ┼×ubat 2013
80,766
47,721
1,061
Ge├ženlerde @Harunnn60 Twitter'da yaz─▒nca bari dedim y─▒llar sonra foruma d├Ân├╝p ─░talya'daki corona maceramdan bahsedeyim. Do─čru ba┼čl─▒k buras─▒ m─▒ bilmiyorum ama galiba buras─▒. :p

8 ┼×ubat'tan beri ─░talya'day─▒m. Bilen bilir, y─▒llard─▒r ─░talya'da ├Â─črenciyim, birka├ž sene daha b├Âyle s├╝recek gibi g├Âr├╝n├╝yor. ─░talya'n─▒n Bologna ┼čehrindeyim, Milano-Venedik-Floransa ├╝├žgeninin ortas─▒nda kalan, Kuzey ─░talya'da bir ┼čehir. Asl─▒nda ┼×ubat ay─▒n─▒n ba┼člar─▒nda da ─░talya'da g├Âr├╝len vaka vard─▒, ancak bu vakalar─▒n Roma'da bulunan 2 ├çinli turist oldu─ču s├Âyleniyordu. Torino diyenler de vard─▒. Panik havas─▒ yoktu, havalar da ┼×ubat ay─▒ ortalamas─▒na g├Âre daha y├╝ksek s─▒cakl─▒kta seyrediyordu. ─░nsanlar hep d─▒┼čar─▒dayd─▒ yani.

Ancak olaylar─▒n seyri 20 ┼×ubat civar─▒ de─či┼čmeye ba┼člad─▒. Milano ile Bologna aras─▒nda yer alan Codogno il├žesindeki bir fabrika i┼č├žisinin (ki Wuhan'a gidip gelmi┼čti galiba) COVID-19 testinin pozitif ├ž─▒kt─▒─č─▒ s├Âylendi ve t├╝m fabrika karantina alt─▒na al─▒nd─▒. Ard─▒ndan civar─▒ndaki Lodigiano ┼čehrine de s─▒├žrad─▒─č─▒ s├Âylendi. Sonra ├╝lkenin Lombardiya, Veneto ve Emilia-Romagna (ki Bologna da bu b├Âlgede) b├Âlgelerinde ├že┼čitli korona vakalar─▒n─▒n g├Âr├╝ld├╝─č├╝ a├ž─▒kland─▒. Bu b├Âlgeler, ─░talya'n─▒n belki de en ├Ânemli b├Âlgeleri, zira Venedik, Milano gibi ┼čehirler de bu b├Âlgelerde. G├╝n ge├žtik├že vaka say─▒s─▒ artt─▒, ├Âl├╝mler ba┼člad─▒. 24 ┼×ubat haftas─▒ i├žlerinde benim okulumun da bulundu─ču ├žo─ču okul 1 haftal─▒k tatil ilan etti. Tabii durum ba┼čta bu kadar ciddi yans─▒mad─▒─č─▒ i├žin herkes "1 hafta okulu dezenfekte falan ederler, ├Ânlem al─▒rlar" tavr─▒yla yakla┼čt─▒ olaya, ben de dahil olmak ├╝zere. ─░┼čin ciddiyetini ben okul 1 hafta daha tatil oldu─čunda ve online e─čitime ge├žti─činde anlad─▒m. Ama d─▒┼čar─▒da pek bir ┼čey de─či┼čmemi┼čti, tek t├╝k maskeli insan g├Âr├╝lebiliyordu ama sanki vir├╝s yokmu┼č gibiydi, insanlar g├╝nl├╝k ya┼čamlar─▒na devam ediyorlard─▒. 7 Mart g├╝n├╝ Milano'da bir i┼čim vard─▒, oraya gitti─čimde her zaman kalabal─▒k olan ┼čehrin daha bo┼č oldu─čunu g├Ârd├╝m fakat yine de d─▒┼čar─▒da insanlar vard─▒.

Ayn─▒ ak┼čam h├╝k├╝metin Kuzey ─░talya'daki 14 ┼čehrin karantina alt─▒na al─▒naca─č─▒ hakk─▒nda ├ž─▒karaca─č─▒ bir kararname internete s─▒zd─▒r─▒ld─▒. Bunu duyan insanlar ak─▒n ak─▒n memleketlerine, G├╝ney ─░talya'ya filan ka├žmaya ba┼člad─▒. Yani Kuzey ─░talya'daki potansiyel ta┼č─▒y─▒c─▒lar vir├╝s├╝ de─či┼čik yerlere ta┼č─▒m─▒┼č oldular bir nevi. Bunu fark eden h├╝k├╝met, 9 Mart ak┼čam─▒ yeni bir kararname yay─▒nlad─▒: "B├╝t├╝n ├╝lke karantina alt─▒nda". Vaka ve ├Âl├╝m say─▒lar─▒ artm─▒┼čken, beklenen bir karard─▒ tabii bu.

Buna g├Âre okullar ve home-office ├žal─▒┼čabilen ┼čirketler kapal─▒ olacak, bir├žok d├╝kkan yine kapal─▒ olacakt─▒. Sadece marketler, eczaneler, bankalar, postaneler ve gazeteciler ├žal─▒┼čacakt─▒. Bir├žok ├╝lke ─░talya ile seferlerini iptal etti─činden benim de bir├žok arkada┼č─▒m ba┼čka ├╝lkeden aktarmal─▒ olarak T├╝rkiye'ye gittiler ve vir├╝s├╝ oraya da ta┼č─▒d─▒lar galiba. ├ťstelik aralar─▒nda ger├žekten 14 g├╝n karantinada kalan var m─▒ bilmiyorum, Sa─čl─▒k Bakanl─▒─č─▒ o d├Ânem KYK yurtlar─▒ karantinas─▒ karar─▒n─▒ almam─▒┼čt─▒. Ben ne olacaksa olsun diyerek ─░talya'da kald─▒m, ancak Nisan'daki T├╝rkiye tatilimi iptal etmek zorunda kald─▒m, u├žaklar da May─▒s ay─▒na kadar iptaldi zaten. Sadece i┼če gidip gelmek, sa─čl─▒k ihtiyac─▒, ikametgaha gidi┼č ve zorunlu ihtiya├ž kapsam─▒nda d─▒┼čar─▒ ├ž─▒k─▒lmas─▒na izin verildi, bunun i├žin de polise bir beyanname g├Âstermek gerekiyor. Polise yanl─▒┼č beyan vermenin hapis cezas─▒na kadar yolu var. Markete 5 dakikal─▒─č─▒na gitseniz bile yan─▒n─▒za ne olur ne olmaz diye bir beyanname almak zorundas─▒n─▒z yani.

Tabii ─░talyanlar karantinaya harfiyen uyuyor diyemeyiz. Polisler her g├╝n bir s├╝r├╝ insan─▒ karantina ko┼čullar─▒na uymad─▒klar─▒ i├žin uyar─▒yor. Hatta baz─▒ ┼čehirlere art─▒k ordu indi. Ba┼čta arada 1 metre mesafenin korunmas─▒ ko┼čuluyla d─▒┼čar─▒da y├╝r├╝y├╝┼č veya ko┼ču yapmaya izin varken o da iptal edildi. Son yay─▒nlanan kararname ile zorunlu ├╝retim yapanlar haricindeki fabrikalar da kapat─▒ld─▒. ─░┼čin ekonomik boyutu da var yani, ─░talya nas─▒l daha toparlanacak bilmem.

Ben ├ž├Âp atmak haricinde d─▒┼čar─▒ ├ž─▒kmad─▒m 9 Mart'tan beri. Ancak ge├ženlerde Cumhurba┼čkanl─▒─č─▒, ─░talya'da bulunan T├╝rk ├Â─črencileri T├╝rkiye'ye getirece─čini a├ž─▒klad─▒ ve ba┼čvurdum. ├ç├╝nk├╝ evde yapayaln─▒z─▒m ve zaten psikolojik tedavi g├Âren birisi olarak bazen insan kendini k─▒st─▒r─▒lm─▒┼č gibi hissediyor. Evde vakit ge├žirebilen birisiyim ama yaln─▒zl─▒k bazen koyuyor. Yar─▒n (24 Mart) ak┼čam─▒ Milano'dan u├žakla T├╝rkiye'ye gelece─čim fakat 14 g├╝n boyunca Sakarya'daki veya Samsun'daki bir KYK yurdunda karantinada kalaca─č─▒m. Art─▒k oradaki maceram─▒ da yazar─▒m. :D
Aaa zaten burada payla┼čm─▒┼čs─▒n ge├žmi┼č olsun Iraz. Kendine dikkat et.:(

Ahmed

Emekli
12 Eyl├╝l 2013
21,423
13,057
1,060
D├╝nya geneli de ortalama ├Âl├╝m oran─▒ %4.5-e y├╝kselmi┼č.

Bug├╝n ile birlikte ─░talyada ├Âl├╝m oran─▒ y├╝zde 10-u ge├žti. ┼×u an %10.1.
100+ vakaya sahip ├╝lkelerde yine en y├╝ksek oran %11.1 ile San Marino-da.
Son 2 g├╝nd├╝r Afrika ├╝lkelerinde ilk vakalar ile ilk ├Âl├╝mlerde ger├žekle┼čmeye ba┼člad─▒. Baz─▒ ├╝lkelerde ilk 3-5 vakada bile ├Âl├╝m var. Sa─čl─▒k sisteminin ├žok k├Ât├╝ olmas─▒ tabii ki en b├╝y├╝k etken. Ve vir├╝s├╝n o ├╝lkelerde patlak vermesi durumunda Afrikadaki ├Âl├╝m oran─▒ ─░talyan─▒n katbekat ├╝st├╝nde olaca─č─▒ kesin.

Harunnn60

S├╝per Mod.
15 Eyl├╝l 2013
53,771
47,602
1,061
─░stanbul
├ço─ču koronavir├╝s ├Âl├╝m├╝.

─░talya: 7503

─░spanya: 3445
Çin: 3281
─░ran: 2077
Fransa: 1331
ABD: 893

─░ngiltere: 422
Hollanda: 357
Almanya: 206
Bel├žika: 178
─░svi├žre: 153

G├╝ney Kore: 126

Endonezya: 58
Brezilya: 46
T├╝rkiye: 44
Portekiz: 43

Japonya: 42

├ço─ču koronavir├╝s ├Âl├╝m├╝.

─░talya: 7503

─░spanya: 3445
Çin: 3281
─░ran: 2077
Fransa: 1331
ABD: 893

─░ngiltere: 422
Hollanda: 357
Almanya: 206
Bel├žika: 178
─░svi├žre: 153

G├╝ney Kore: 126

Endonezya: 58
Brezilya: 46
T├╝rkiye: 44
Portekiz: 43

Japonya: 42
├çinÔÇÖde Ocaktan bu yana en az 100.000 ├Âl├╝ oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum, 2 Milyar n├╝fuslu ├╝lkede ne kadar ├Ânlem alm─▒┼č olursan ol b├Âyle bir salg─▒nda 3000 k├╝s├╝r gibi komik bir rakam m├╝mk├╝n de─čil. Zaten milyonlarca ki┼činin telefon ┼čebekesine aylard─▒r ula┼č─▒lam─▒yor gibi bir haber duymu┼čtum.

Harunnn60

S├╝per Mod.
15 Eyl├╝l 2013
53,771
47,602
1,061
─░stanbul
├çinÔÇÖde Ocaktan bu yana en az 100.000 ├Âl├╝ oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum, 2 Milyar n├╝fuslu ├╝lkede ne kadar ├Ânlem alm─▒┼č olursan ol b├Âyle bir salg─▒nda 3000 k├╝s├╝r gibi komik bir rakam m├╝mk├╝n de─čil. Zaten milyonlarca ki┼činin telefon ┼čebekesine aylard─▒r ula┼č─▒lam─▒yor gibi bir haber duymu┼čtum.
Bu ├╝lke y├╝z├╝nden ayn─▒ sera gaz─▒ konusunda oldu─ču gibi d├╝nya bir araya gelip g─▒dalar hakk─▒nda da karar almal─▒.

• Be─čendim
Reactions: Tolstoyevski

Yi─čitt

Emekli
9 Aral─▒k 2013
75,491
44,441
1,061
Ankara
SON DAK─░KA!

├çin, salg─▒nla m├╝cadeleye yard─▒mc─▒ olmak i├žin 80 ├╝lke ve b├Âlgeye acil destek verece─čini a├ž─▒klad─▒...

├ťzerimden kamyon ge├žmi┼č gibi uyand─▒m, fena bir bitkinlik ve bo─čazda ba┼člang─▒├ž d├╝zeyinde a─čr─▒. ┼×u d├Ânem bi bitse de her so─čuk al─▒nl─▒─č─▒ semptomlar─▒ oldu─čunda acaba demesek. Ate┼č ve ├Âks├╝r├╝k olmad─▒─č─▒ s├╝rece sorun kesin yok deniliyor ger├ži o iyi. ­čśÂ