Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
15,997
Puanı
1,060
Siz nasıl Avrupa oldunuz:eek: k Kafkasya diye geçmiyor mu orası.s.s
Yok Avrupa ve Asya sınırı resmi olarak Baş Kafkas dağ uzantısı ile geçiyor bu dağ uzantısı ise bizim kuzey-doğu kısmımızı Avrupa tarafında bırakıyor. Hatta Bakünün kuzey kısmındaki bazı kasabalar da Avrupada. Yaklaşık 6 ilimizin tamamına yakını Avrupada. Sizin kitaplarda nasıl geçiyor bilmiyorum ama ulusarası tanınma böyle. O yüzden bizim tüm Avrupa siyasi/spor ve s. hayatına girmemize izin var.

Biz, siz, Gürcistan, Rusya ve Kazakistan hem Avrupada hem Asyada toprağa sahip,. Yüzölçüme göre ruslar ve kazaklar en büyük avrupa toprağına sahip ama yüzölçümüne göre yüzde olarak ruslardan sonra en çok bizde.

Bizim kuzey doğu kısmımızdaki mor kısım Avrupa toprağımız, Kazaklar ver gürciler için de mor renk geçerli.

1586005318254.png

• Beğendim
Reactions: sokak sanati

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Yok Avrupa ve Asya sınırı resmi olarak Baş Kafkas dağ uzantısı ile geçiyor bu dağ uzantısı ise bizim kuzey-doğu kısmımızı Avrupa tarafında bırakıyor. Hatta Bakünün kuzey kısmındaki bazı kasabalar da Avrupada. Yaklaşık 6 ilimizin tamamına yakını Avrupada. Sizin kitaplarda nasıl geçiyor bilmiyorum ama ulusarası tanınma böyle. O yüzden bizim tüm Avrupa siyasi/spor ve s. hayatına girmemize izin var.

Biz, siz, Gürcistan, Rusya ve Kazakistan hem Avrupada hem Asyada toprağa sahip,. Yüzölçüme göre ruslar ve kazaklar en büyük avrupa toprağına sahip ama yüzölçümüne göre yüzde olarak ruslardan sonra en çok bizde.

Bizim kuzey doğu kısmımızdaki mor kısım Avrupa toprağımız, Kazaklar ver gürciler için de mor renk geçerli.

Ekli dosyayı görüntüle 77672

images (8).jpeg

Ben bunu biliyordum. Kafkasya'ninAvrupaya dahil olduğunu ilk kez duydum.:D

Pangea'dan kıtaların nasıl ayrıldığı ile ilgili bi sistemi baz almış olmalı dediğin sistem.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
15,997
Puanı
1,060
Ekli dosyayı görüntüle 77673
Ben bunu biliyordum. Kafkasya'ninAvrupaya dahil olduğunu ilk kez duydum.:D

Pangea'dan kıtaların nasıl ayrıldığı ile ilgili bi sistemi baz almış olmalı dediğin sistem.
Bu dediğin çok basic ayrılma, Rusyanın koskoca batı tarafını bile katmamış.

Şu an ise tüm resmi verilerde Ural dağları, Hazarın kuzeyi, Kafkas dağları ve Kara deniz olarak geçiyor. O yüzden biz sizden doğuda olsak da, sizden daha fazla Avrupalı oluyoruz coğrafi bakımdan. :D

• Beğendim

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
15,997
Puanı
1,060
Bu tüm zamanlarda Avrupanın doğu sınırları için seçenekler. Şu an güncel F olan şık seçiliyor.
En son 90-lardan önce A şıkkı genelde kullanılırdı, oradaki Kuma Manıç ovasından geçiyordu sınır. Şu an ise tüm dünyada dediğim Baş Kafkas dağ uzantısı sınır olarak seçililiyor, yani F şıkkı. Bu benim değil tüm dünyanın kabul etdiği Kafkasya sınırı.
@sokak sanati @bazinga

1586007434389.png

• Beğendim

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Bu dediğin çok basic ayrılma, Rusyanın koskoca batı tarafını bile katmamış.

Şu an ise tüm resmi verilerde Ural dağları, Hazarın kuzeyi, Kafkas dağları ve Kara deniz olarak geçiyor. O yüzden biz sizden doğuda olsak da, sizden daha fazla Avrupalı oluyoruz coğrafi bakımdan. :D

Bizim coğrafya kitabında bu vardı:A

• Güldürdün
Reactions: Ahmed

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bu tüm zamanlarda Avrupanın doğu sınırları için seçenekler. Şu an güncel F olan şık seçiliyor.
En son 90-lardan önce A şıkkı genelde kullanılırdı, oradaki Kuma Manıç ovasından geçiyordu sınır. Şu an ise tüm dünyada dediğim Baş Kafkas dağ uzantısı sınır olarak seçililiyor, yani F şıkkı. Bu benim değil tüm dünyanın kabul etdiği Kafkasya sınırı.
@sokak sanati @bazinga

Ekli dosyayı görüntüle 77674
İlk bu kıta kavramları ne zaman ortaya çıktı acaba? Rusya dışarıda kalmasın diye mi sınırı o kadar çektiler acaba? :D Yani neye göre belirlemişler bu sınırı. Çünkü bence hem Rusya hem siz gayet Asya tarafına daha yakınsınız. (b)

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
15,997
Puanı
1,060
Kıta ile alakası yokmuş işte onu kast ettim.:A
Kıbrıs peki o kimde:A
Biraz araştırırsan tüm kaynaklarda böyle geçiyor durum:
Azerbaycan, Türkiye, Gürcistan, Rusya ve Kazakistan resmi olarak her 2 kıtada yer alıyor diye.
Ermenistan, İsrail ve Kıbrıs ise Avrupada toprağı olmayan ama kültürel-politik açıdan zorunlu olarak Avrupada olması gereken ülkeler. @bazinga bilir. :A

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Biraz araştırırsan tüm kaynaklarda böyle geçiyor durum:
Azerbaycan, Türkiye, Gürcistan, Rusya ve Kazakistan resmi olarak her 2 kıtada yer alıyor diye.
Ermenistan, İsrail ve Kıbrıs ise Avrupada toprağı olmayan ama kültürel-politik açıdan zorunlu olarak Avrupada olması gereken ülkeler. @bazinga bilir. :A

Ermenistan İsrail'e kimse sahip çıkmamış o yüzden dahil edilmiş. Klasik Avrupa Birliği :A

• Güldürdün
Reactions: Ahmed

Harunnn60

Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Corona virüs üye ülkelerde AB'ye olan güveni sarstı

Corona virüs salgınından en ağır etkilenen ve salgınla mücadelede yalnız bırakılmaktan şikayetçi olan AB üyesi İtalya'ya AB Komisyonu'ndan özür geldi. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İtalyan "La Repubblica" gazetesine bir makale yazarak Birlik'in İtalya ile başlangıçta yeterince dayanışma göstermediğini kabul etti.

Alman siyasetçi, makalesinde çoğu AB ülkesinin krizin başlangıcında fazlasıyla kendi durumuna odaklandığını belirterek "Pandemiyi sadece hep beraber Birlik olarak yenebileceğimizi fark etmediler. Bu inciticiydi ve bundan kaçınılabilirdi. Ama bugün Avrupa İtalya'nın yanındadır" ifadelerini kullandı.

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
15,997
Puanı
1,060
İlk bu kıta kavramları ne zaman ortaya çıktı acaba? Rusya dışarıda kalmasın diye mi sınırı o kadar çektiler acaba? :D Yani neye göre belirlemişler bu sınırı. Çünkü bence hem Rusya hem siz gayet Asya tarafına daha yakınsınız. (b)
Olay tamamen Avrupanın Asyadan kopma çabası ile oluştu. Aslında bir toprağın resmi olarak kıta gibi tanınması durumu Avrupayı tek kıta yapmıyor çünkü Asyaya bitişik şekilde ve ikisi birlikde Avrasya kıtası olmalı. (diğer tüm kıtalar gibi, atıyorum bu durum Alyaskanın K.Amerikadan ayrılarak kıta olması durumu gibi birşey)

Avrupalılar ise kendilerini Asyadan izole etmek için bir "kıta oluşturmaya" karar verdiler. Bu coğrafi olarak imkansız olduğu için maksimum derece coğrafi mevkileri kullanarak bir sınır çekme çabası içine girdiler. Eğer @sokak sanati atdığı resimdeki gibi bir Avrupa düşünüyorsanız bu fake olur. Çünkü orada hiçbir coğrafi sınır yok tamamen siyasal sınırlar. Doğu Avrupada ise sınırı belirleyecek birkaç önemli büyük coğrafi mevkiler yok. (dağ, nehir gibi) Orası tümdüz ovalardan ibaret bir yer.
O yüzden çok eskiden sınır Volga nehri ile geçiyordu, sonra ise doğu sınırını daha da ireli çekerek Ural dağları yaptılar ama kim ve neden bilmiyorum, Ural dağlarından güneyde sınırın geçmesi ise hep büyük sorun oldu ve bu benim atdığım örnekte olduğu gibi bir çok seçenek üzerinde durulmaya başlandı. Resimde 10-a yakın şık vardı, çünkü her bilim adamı bu kısmı farklı bir mevkiden geçirtiyordu. En son F şıkkını seçtiler ulusarası seviyede. Dediğim gibi sınırın geçmesi için bir önemli coğrafi yer lazım. Sizde bu boğaz bizde ise şu an Baş Kafkasya dağ uzantısı. Dağ uzantısı derken "Range" yani ama türkçe ne bilmiyorum o.