Şahmaran Hakkında Şok Suç Duyurusu!

cokiyitvci

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,429
Puanı
1,060
3561563_34ca1969abb8b77fadc3ec99c32bd747_640x640.jpg

Netflix'teki Şahmaran hakkında şok suç duyurusu.

Yazar Yonca Sencar, Netflix'te çok izlenen, başrollerinde Serenay Sarıkaya ve Burak Deniz'in olduğu “Şahmaran” dizisinin hikâyesinin 2016'da yazdığı 239 “Şahmeran İntikam” kitabından alındığını iddia etti ve hemen savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu. Sencar konu hakkında detaylı olarak ''2015’te yazarak 2016 yılında piyasaya sürdüğüm Şahmeran İntikam kitabımı iznim olmaksızın işlenerek Netflix’te yayınlanan Şahmaran isimli diziye uyarlandığını gördüm. İlk olarak dizinin fragmanını izlediğimde eserimde yarattığım ve kurgulamış olduğum fantastik yılan adam ve Kızıl Cadı karakterleri dikkatimi çekti. Konuyla ilgili yapımcı ve yayıncı kuruma ivedilikle bu tecavüzün sonlandırılmaları gerektiğini belirtmeme rağmen dizinin başka bir kitaptan uyarlandığı geri dönüşünü aldım. Bunun üzerine tarafıma yapımcı ve yayıncı şirket tarafından belirtilen Emine Buzkan’ın 2010’da çıkartmış olduğu ‘Şah-ı Mar’ isimli kitabın ilk baskısını bulup inceledim. Bu kitapla dizinin arasındaki benzerlikler sadece karakter isimleri ve Mar ırkı noktasında olduğunu gördüm. Bu noktada karakterler ve karakterlerin arka planında dizinin omurgasını oluşturan karakterlerin özellikleri işlenerek benim eserimden alıntılandığı anlaşılmaktadır. Emine Buzkan’ın kitabında 17 yaşlarında ergen bir karakter olan Şahsu’nun yalnızca Maran karakteriyle arasındaki çocukça bir aşk anlatılmaktadır. Bunun haricinde kitapta fantastik öğelerin kısıtlı olduğu ve hatta Mar ırkı haricinde hiçbir fantastik öğe bulunmadığı göze çarpmaktadır. Bu haliyle dizide bulunan karakterlerin birçoğunun benim eserimdeki karakterler üzerine oturtulduğu, sahnelendiği, ana temanın ve birçok fantastik öğenin benim eserimden intihal edildiği açıkça şekilde anlaşılmaktadır. Benim eser sahipliğimden kaynaklı tüm maddi manevi kişilik haklarım tecavüze uğramıştır. Bu sebeple tüm yasal haklarımı kullanacağımı kamuoyuna duyururum'' dedi.

sah-1-1024x709.png

Kaynak: Birsen Altuntaş

• İlginç
Reactions: Angelica

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
63,190
Puanı
1,060
Böyle davaların sonuçlandığını hiç görmedik.

Gizmen

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,907
Puanı
360
Tutan her dizi hakkında da böyle garip haber çıkıyor.. sanki kimsenin aklına gelmeyen bir konusu vardı da… dizi güzeldi ama lazım yazara