2021 İnsanlar İkiye Ayrılır - Film Yorumları

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,948
Puanı
1,061
E-wbEW2XEAA1yfe.jpg

İnsanlar İkiye Ayrılır

Tür:
Gerilim, Psikolojik
Süre: 102 dk

Yönetmen & Senaryo:
Tunç Şahin

Oyuncular:
Burcu Biricik
Pınar Deniz
Aras Aydın
Nezaket Erden
Başak Daşman
Erdem Akakçe
Gökay Müftüoğlu

IMDb Linki

Filmin Konusu:
Bir şirket, bankaların çeşitli nedenlerle peşine düşmediği borçları satın alır. Duygu ve Bahadır da her ne olursa olsun borçları tahsil eden bu şirketin çalışanlarındandır. Kısa sürede şirketin en başarılı elemanlarından biri haline gelen Duygu, en yüksek tahsilatı yapan çalışanın ek prim kazandığı firmada Bahadır'la kıyasıya bir rekabete girişir. Bir gün ikili, Ceren Gürel bir borçlunun dosyasını takip etmeye başlar. Kadını sıkıştırmak için çeşitli oyunlar oynayan Duygu ve Bahadır, bu sırada işin sonunda alacakları prim için birbirlerine karşı mücadele eder.​

Filmin Fragmanı:

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,948
Puanı
1,061
1 senelik bekleyiş sonunda sona erdi ve araya giren koca bir pandemiye rağmen kazasız belasız kavuştuk. Neyse ki beklediğime de değdi. :Z Tunç Şahin hem reji hem de senaryo olarak çok temiz bir iş çıkarmış. Zaten kendi ailesinin başına gelen bir olay üzerinden filmi yazmaya başlamış ve önce borçlunun merkezde olduğu bir film düşünürken zamanla telefonun ucundaki insanları da anlatmak istediğini fark etmiş. Kendisi de aklamak istemeden nasıl onları daha iyi anlayabilirim ve anlatabilirim diye düşünmüş ve bu da ne olursa olsun tüm karakterlerle bir şekilde bağ kurabilmemizi sağlayan incelikli bir senaryoyu oluşturmuş. Film üç farklı zamanı değişik bir kurguyla anlatıyor ve böyle bir anlatımın benimsenme nedeni borçlu insanların da bir nevi böyle karman çorman bir sürecin içine düşmesiymiş. Biz de izleyiciler olarak film ilerledikçe gerçekten bu sürecin içine düşmüşüz gibi pek çok soru işareti ve karanlık noktayla baş başa kalıyoruz bu açıdan kurulan atmosfer çok başarılıydı.

Tüm kadro çok başarılıydı ama Burcu'ya ayrı bir parantez açmak istiyorum. Fanı olduğum için söylemiyorum önce Kırmızı Oda, sonra Fatma şimdi de İnsanlar İkiye Ayrılır derken Türkiye'nin kendi jenerasyonundaki en ama en iyi oyuncusu olduğunu tekrar kanıtlıyor. Üç farklı zamanda da merkezde olan yegane karakter olarak süreç içindeki değişiklikleri öyle ince detaylarla yansıtmış ki hayran kalmamak elde değil. Bağıra çağıra ben buradayım demeyen ama ince ince insanın içine işleyen bir performanstı. Bana kalsa sabaha kadar övmeye devam ederim ama fazla yer kaplamayayım. Diğer festivallerde görmezden gelindi ama SİYAD adaylığı gelmezse ortalığı yıkarım şimdiden söylemesi. :A Nezaket Erden de çok iyiydi ama Altın Portakal'da yardımcı kadın ödülünü sadece ben verecek olsam Başak Daşman'ı seçerdim çünkü sakin başlasa da filmin sonlarına doğru iyice şahlanıyor ve iyi oyunculuğun sadece bağırıp çağırmaktan ibaret olmadığını, sessiz ve derinden giderek de etki yaratılabileceğini gösteriyor. Tabii Pınar Deniz, Aras Aydın ve Erdem Akakçe'nin de haklarını yemeyelim onlar da öyle iyi iş çıkarmışlar ki tam bir ensemble filmi olmuş. Metin Akdülger ve Hazal Türesan da sadece bir sahnede görünmelerine rağmen yer aldıkları sahnenin önemi sayesinde akılda kalıyor.

Tunç Şahin'in Eray diye bir tanıdığı var sanırım çünkü 7Yüz'ün 3. bölümünden sonra burada da adımı önemli bir karaktere vermiş iyi de yapmış. :A Film boyunca avcı olarak takıldıktan ve avlara dişini geçirdikten sonra en büyük avın kendisi olması çarpıcı bir sondu. Kısacası benim kadar o da şanssız çıktı. :A Filmin sonunda Duygu ve Tilbe hayallerinin peşinden gidiyor, Bahadır güzel kızı kapıyor, Ceren'in borcu siliniyor, Müge bankadan ayrılıyor ama o kadar borcun altına girip filmi loser olarak bitiren tek karakter o oluyor şaka gibi.ss

Tabii ki en büyük ters köşe her şeyin (Ceren'in intihar girişiminin bile) Duygu ve Bahadır'ın planı çıkmasıydı. Bahadır Ceren'i altınlar konusunda kandırınca ne oluyoruz dedim ama filmin sonunda her şeyi tek tek görüyoruz ve borçlu-alacaklı ilişkisi üzerinden giden filmin aslında içinde bulunmak istemedikleri sistemden çıkmanın tek yolunun ona çomak sokmaktan geçtiğini bilerek harekete geçen iki kahramanın hikayesine dönüştüğünü fark ediyoruz: "Ya gerçekten birinin intihar etmesi gerekseydi?" Sistem kendi dişlilerini korumak için elinden geleni ardına koymuyor (Duygu bankanın müşterilerinin kişisel hesaplarını aldığını söylediğinde Müge'nin onu uyarması gibi) ama diğer insanların ne yaşadığını bir an bile umursamıyor. Planın çıkış noktası ise başka bir şirketin borçlusunun intihar etmesinin ardından sade ama vurucu şeilde geliyor: "Ya gerçekten birinin intihar etmesi gerekseydi?"

Bu arada filmin başındaki banka reklamında kapitalizmin Kül Kedisi masalına uyarlanma (Kapital Anne) şekli, filmin başında ve sonundaki klima sahneleri de güzel detaylar olarak aklımda kalanlardan.

Kısacası hem yılın hem de son dönemin en iyi Türk filmlerinden biriydi o yüzden imkanı olanın sinemada izleyip destek vermesini tavsiye ediyorum. Zaten öyle evrensel ve izleyici dostu bir dili var ki sevilmemesi pek mümkün değil.

8/10

• Beğendim
Reactions: Araf and bazinga

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
@bazinga'nın yorumu:

İnsanlar İkiye Ayrılır, yerli sinemamızda daha sık görmek istediğimiz türden özgün ve kaliteli senaryoya sahip bir yapım. Umarım hafızam beni yanıltmıyordur ama bugüne dek yerli sinemada karşıma çıkan en iyi kapitalizm eleştirisi olduğunu söyleyebilirim. Sinemada izlemek veya BluTV’de yayınlanmasını beklemek arasında tercih sizin olsa da yılın izlenmeyi hak eden işlerinden olduğu kesin…

Tam yorum:

7.5/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
@bazinga'nın yorumu:

İnsanlar İkiye Ayrılır, yerli sinemamızda daha sık görmek istediğimiz türden özgün ve kaliteli senaryoya sahip bir yapım. Umarım hafızam beni yanıltmıyordur ama bugüne dek yerli sinemada karşıma çıkan en iyi kapitalizm eleştirisi olduğunu söyleyebilirim. Sinemada izlemek veya BluTV’de yayınlanmasını beklemek arasında tercih sizin olsa da yılın izlenmeyi hak eden işlerinden olduğu kesin…

Tam yorum:

7.5/10
1632414303861.png

@bazinga yoruma bakıyor.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,739
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
@bazinga'nın yorumu:

Tam yorum:

7.5/10
Teşekkürler bir türlü atamamıştım buraya. :A

• Güldürdün
Reactions: Sherlock

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,948
Puanı
1,061
Çok gurur annecim. :bhr:

Filmin başrollerinde yer alan son dönemin popüler isimleri Burcu Biricik ve Pınar Deniz’in performanslarını epey olumlu buldum. Her ikisi de rollerini ciddiye alarak kolayca yapaylaşabilecek bir konunun başarıya ulaşmasını sağlamışlar.

• Güldürdün
Reactions: bazinga

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
  • Güldürdün

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Teşekkürler bir türlü atamamıştım buraya. :A
Sitesine satır satır yorum dolduran, forumda da başka başka filmlere destan yazarcasına yazmaya üşenmeyen @bazinga, bu konuya yorum yazmaya üşendi. :A
Bu akımı sen başlattın zaten, bundan sonra böyle. :A

Rica ederim sayın admin, şimdi de sen benim yerime film yorumlamak ister misin? :A
@Sherlock desek film yorumu yapmayı üşenir, sonra da gelir @bazinga'nın yorumununu paylaşmaya üşenmez. :A

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
İnsanlar İkiye Ayrılır, BluTV'nin ilk film projesi. 2015 yılında kurulan dijital platform, ilk defa 2020 yapımı filmle film piyasasına girdi. 2021 yılında vizyona giren film, 10 Şubat 2022 itibariyle platformun bünyesinde yer aldı. Netflix gibi bir anda platforma katılmadı, önce beyaz perdede gösterildi, sonrasında platformun bünyesinde gösterilmeye başlandı.

Filmde bankalardaki borçlulardan borç tahsil eden danışman şirketi anlatılıyor. Öncesinde bankanın danışman şirketini soruşturmasıyla başlıyor ve patron, iki danışman, soruşturan kişi ve borçlu olan kişi üzerinden ilerliyor film. Borçluları manipüle etme üzerinde uzman olan iki danışmanın davranışları filme yön veriyor.

Kurgusal olarak bir geri, bir ileri yapan filmde konu, belgesel niteliğinde. Bankanın ismi de iyi gönderme, Kapital Bank. Gerçi Azerbaycan'da var olan bir banka ismi tercih edilmiş gönderme yapmak için, orası ilginç olmuş. Türk dizilerinde görmeye alışık olduğumuz şekilde sonlanıyor ama olsun, her ne kadar doğrudan verilse de mesajlar ve psikoloik ögelerin başarılı olduğunu söyleyebilirim. Sistem ve insan eleştiri yapılmak istenmiş ve filmin sade anlatımı iyiydi ama kurgusu görmeye alışık olduğumuz tarzdaydı. Yine de iyi bir filmdi ama çok daha iyi olabilirdi.

7/10

• Beğendim