Çok mu uzağız....Tiyatro.

Özgür

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
28,119
Puanı
1,059
Yine harika bir konu olmuş. :bhr: Üstelik en çok ilgi duyduğum alan olduğu için büyük bir keyifle okudum konuyu. Emeğine sağlık abi. :bhr: @The_Erinch

İlkokul'da birkaç kere çocuk oyunu izlemiştik sınıfça ve içimdeki tiyatro sevgisi o zaman başlamıştı. Lisede ise okulda tiyatro klübünde yer alıp 2 oyuna çıkmıştım. İlk oyunda rolüm kısaydı ama o heyecanı asla unutamıyorum. :F Diyarbakır Devlet Tiyatrosu'nda da çok güzel oyunlar oluyor yıllardır. Üstelik oyunlar neredeyse hep dolu olurdu. Özellikle lise sonda ve mezun senemde hafta sonları dershane çıkışı muhakkak tiyatroya giderdik arkadaşlarla. :F

İstanbul'a gelince de Haluk Bilginer'in oynadığı Kral Lear'a gitmiştik, balkondan izlemiştik ama onun bile fiyatı öğrenci için çok yüksekti. :A Son zamanlarda Şehir Tiyatroları'nı tercih ediyordumİstanbul'da. Hem oyunları çok uygun fiyata hem de gerçekten güzel oluyordu...

En son geçen sene okulda tiyatro topluluğu kurduk ve oyun sahnelemek için aylarca hazırlık yaptık. Provalarımıza bile başlamıştık ama pandemi vurdu maalesef. :( Sene sonundaki oyun da yalan oldu tabii ki.

Yine çok uzun konuştum ama tiyatro benim için gerçekten çok başka, şu sıralar özlemimi Moda Sahnesi'nin online oyun etkinliğiyle gideriyorum. 'Bütün Çılgınlar Sever Beni' oyununu izledim geçen hafta. Sahnenin tadını vermiyor ama yine de iyi hissettirdi. :A Her şey düzelince hem izlemeyi hem de sahnede olmayı çok istiyorum. :bhr:

Bence tiyatroya gösterilen ilgi son yıllarda artsa da hala istenilen düzeyde değil. Herkesin gidip muhakkak 1 oyun izlemesini isterim. Evet çok pahalı oyunlar da var ama uygun fiyata izleyebileceğiniz şahane oyunlar da var. :bhr:

• Harika
Reactions: The_Erinch

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,218
Puanı
1,060
Öncelikle daha adını yazamadığım çok daha değerli sanatçılarımız vardır,
Atladıklarımdan dolayı özür dilerim ama konuların amacıda bu değil mi?
eksikleri tamamlamak,konuya eklemeler yapabilmektir.

Teşekkürler @Afet Güçverir @12.Adam @Özgür @Emre Ozansoy @Gerekli24 @Dosi @bazinga

Özgürcüm özellikle gene tüm içtenliğinle yazmışın,gerçekten zayıf kalmış bu yönde bu kadar ilgili olman beni gerçekten çok mutlu etti.İçinde ki aşk bitmesin bu konuda.

Atacancım, bekliyorum kıymetli yorumlarını diğer konularımada.

@slhttnmtl Harry daha yaşın genç..ileride yetişirsin elimizden kayıp gitmezse...

Ben Kocaelide yaşarken İstanbul da ve Kocaelide çok tiyatroya giderdim.

Kocaeli Şehir Tiyatroları çok meşhurdur. Aklıma gelen ve şuan dizi ve film dünyasına kazandırığı çok oyuncu olmuştur.
Babamın zamanın Büyükşehir Belediyesinde çalışmasının sayesinde çok sayıda oyun izleme şansına eriştim.
Ulusal çaptada birçok oyuna denk geldim. İzmit döneminde şanslıydım.
Şehir tiyatroları her zaman ucuz olmuştur; tabiki özel oyunlarda uçuk fiyatlar olduğu gerçek ama tiyatro ayrı bir dünya olduğu için imkanları zorlamakta kişinin elinde...

Tiyatro kenara atılmamalı asla ve gerçekten elinden tutulması gereken bir kültür dalı....

Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü?
1608652598754.png

Sanat
1608652650347.png

Engin Benli
1608652315033.png

Zuhal Gencer Erkaya
1608652336300.png

Nuri Karadeniz
1608652455584.png

Ragıp Savaş
1608652471429.png

Tardu Flardun
1608652486668.png

Son düzenleme:

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
2019 ve öncesinde arada devlet tiyatrolarına giderdim yılda 3-4 kez. O canlı ortam, oyun anı, herkesle birlikte izliyor olmak filan ilginç ve keyifli bir aktivite olarak gelmiştir oldum olası. Ama oyun sonlarında ayakta alkışlama kültürünü sevmiyorum. Çok çok iyi bir oyundur, oyuncular çok iyi performans göstermiştir o zaman ayakta alkışlanır ama iyi kötü ayırt etmeksizin her oyunu ayakta alkışlamak, alkışlama olayının değerini düşürüyor bence. Oturduğunuz yerden alkışlayın emeğe saygıdır sonuçta ben de alkışlarım, ama ayakta alkışlamanın anlamı yok her oyunu.

mrt-06

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Ankara Devlet Tiyatrosunda ve Zonguldak'ta da BKM sahnesinde oyunlara gittim. Ülkemizde aslında geçmişten beri bir tiyatro alışkanlığı var kabere dönemlerinden beri o yüzden Perran Kutman'ın da olması gerekiyordu bu listede. İnsanlara tiyatroyu aşılayan değerli isimlerden birisidir...

Kişisel olarak da çok ilgilendim, lise sona kadar keşke devam edebilseydim...