Eski Bayramlar

AteşBöceği

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,664
Puanı
410
Klişe bir sözle konuya dalmak istiyorum ;)
Nerede o eski bayramlar :) yıllar geçtikçe bayramların o eski tadı kalmadı artık sıradan bir gün gibi geçiyor bayramlar
İnsanlar tatil yapmak için fırsat kolluyor bayramları ,aile ziyaretleri azaldı pandemi de iki senedir bayramları etkiledi tabii;)
Çocukken içimizde bir heves olurdu bayramlık kıyafetlerimizi giyeceğimiz için mutlu olurduk,belki coğunuz şeker toplamaya çıkardı :)

Sizin çocukluğunuzda bayramlar nasıl geçerdi ?Bayram günlerine ait aklınızda kalan hatıralar var mı varsa nedir?

@Angelica @Zeyno45 @Emre Ozansoy @Dosi @Doğan @EmreCan @seyfullXh @Staran @Turkuazz @serhatt @Tolstoyevski @The_Erinch @slhttnmtl
@12.Adam

Son düzenleme:

Zeyno

Favori Üye
Ayın En Favori Üyesi
Reaksiyon puanı
6,816
Puanı
560
Bayram sabahları erkenden uyanır babamın camiden dönüşünü beklemeyi çok severdim hala o alışkanlığım devam eder bayram sabahları erkenden kalkarım.. Köye giderdik babaannem, anneannem, dedem, amcalar, dayılar, kuzenler hep beraber toplanılırdı.. Sonra ilk 96 yılında anneannemi kaybettik, 2001 de babaannemi, 2002 de babamı ve ondan 17 gün sonra dedemi kaybettik onlardan sonra ne köyün tadı kaldı benim için ne de bayramların .. Ama hala küçükte olsa bayram sevincini yaşamayı sever içimdeki çocuk :bhr:

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
108,279
Puanı
1,060
Çok fazla deneyimim olmadı ama Türkiye'de denk geldikçe mahallede şeker toplardık. Şimdi ise eğer yiğenlerimle TR'de görmek nasip oluyorsa onlara ben eşlik ediyorum, yan binalara gidiyorlar. Şimdi maalesef kimseye güven olmuyor.
En önemli geleneği unutacaktım. Bayramları sabah ezanındna önce musluk suyunu alırız zemzem suyu gibidir derdi babaannem. TR'de musluk suyu içilmmiyor ama burada o alışkanlığa devam ediyorum. Köyde çeşme suyu alırdık. Şehirde içmiyorum musluk suyu.

AteşBöceği

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,664
Puanı
410
Bayram sabahları erkenden uyanır babamın camiden dönüşünü beklemeyi çok severdim hala o alışkanlığım devam eder bayram sabahları erkenden kalkarım.. Köye giderdik babaannem, anneannem, dedem, amcalar, dayılar, kuzenler hep beraber toplanılırdı.. Sonra ilk 96 yılında anneannemi kaybettik, 2001 de babaannemi, 2002 de babamı ve ondan 17 gün sonra dedemi kaybettik onlardan sonra ne köyün tadı kaldı benim için ne de bayramların .. Ama hala küçükte olsa bayram sevincini yaşamayı sever içimdeki çocuk :bhr:
Başın sağ olsun canım ilk defa gecen bayram içim buruktu benim de
Bir de çocukluğumuz da bayramlarda kanallar program düzenlerdi ,Kemal Sunal filmleri koyardı ,bayrama özel yayın akışları olurdu ,dizilerde bile bayramlar ön planda olurdu:)
Benim çocukluğumda da bayramlar sıradandı galiba kalabalık ailen olunca daha zevkli geçiyor ya

• Harika
Reactions: Zeyno

Zeyno

Favori Üye
Ayın En Favori Üyesi
Reaksiyon puanı
6,816
Puanı
560
Çok fazla deneyimim olmadı ama Türkiye'de denk geldikçe mahallede şeker toplardık. Şimdi ise eğer yiğenlerimle TR'de görmek nasip oluyorsa onlara ben eşlik ediyorum, yan binalara gidiyorlar. Şimdi maalesef kimseye güven olmuyor.
En önemli geleneği unutacaktım. Bayramları sabah ezanındna önce musluk suyunu alırız zemzem suyu gibidir derdi babaannem. TR'de musluk suyu içilmmiyor ama burada o alışkanlığa devam ediyorum. Köyde çeşme suyu alırdık. Şehirde içmiyorum musluk suyu.
Ne anlamı varmış musluk suyu içmenin peki anneannen bu konuda ne anlatırdı ?

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
108,279
Puanı
1,060
Ne anlamı varmış musluk suyu içmenin peki anneannen bu konuda ne anlatırdı ?
Babaannem.
Tam olarak bilmiyorum. Şuan biraz araştırdım her çocuğa söylenen bir şeymiş. İşin garibi gerçekten o suyun tadı farklı geliyor bana. Dua okuyarak içerim içiririm ve babaanemden kalan manevi bir güzel alışkanlık. Her bu geleneği devam ettirdiğimde onu hatırlarım.

Şöyle bir video buldum:

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Çocukken bayramlarda mahalleden çocuklarla birlikte ev ev dolaşıp şeker bahanesiyle harçlık toplamaya çıkardık. Para verenlere yüzümüz güler, sadece şeker uzatanlara zoraki bir teşekkür ederdik...

Çocukluk sonrasında genelde geç uyududuğum için öğlene dek uyurdum. Sonra misafirler vb. gelince şöyle bi gözükür, sonra geri ortamdan uzaklaşırdım kalabalıktan...

Ailem telefonla akrabalarla konuşurken de ortamdan sessizce uzaklaşırım. Telefonda akrabalarla çok nadir bayramlaşmışımdır, pek bana göre değil o işler...

AteşBöceği

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,664
Puanı
410
Her bayramda yeni ayakkabı alınınca sabaha kadar yanımda onunla yatardım çocukluk aklı işte hepimiz yapmışızdır illaki bunu eski bayramlarda şekerin bile kıymeti vardı şimdi bir sürü çeşidi var o kadar kıymeti yok eskisi gibi artık....
Tek ayakkabı mı kıyafetlerimizle yatardık resmen sabahı iple cekerdik yıkanır bayramlık kıyafetlerimizi öyle giyerdik
------

Babaannem.
Tam olarak bilmiyorum. Şuan biraz araştırdım her çocuğa söylenen bir şeymiş. İşin garibi gerçekten o suyun tadı farklı geliyor bana. Dua okuyarak içerim içiririm ve babaanemden kalan manevi bir güzel alışkanlık. Her bu geleneği devam ettirdiğimde onu hatırlarım.

Şöyle bir video buldum:
İlk defa duyuyorum bu vesile ile yeni bir şey öğrenmiş olduk;)

AteşBöceği

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,664
Puanı
410
Bizde ise bunun arefe günü banyo etme versiyonu var. Bayramdan önceki gün edilen banyo, o su bereketli ve daha sevap manasında edilirdi.. Halen de öyle gerçi. :A
İlk defa duyuyorum ben bunları :) biz genelde bayram sabahı yıkanırdık ya halen de öyle ;)

Zeyno

Favori Üye
Ayın En Favori Üyesi
Reaksiyon puanı
6,816
Puanı
560
İlk defa duyuyorum ben bunları :) biz genelde bayram sabahı yıkanırdık ya halen de öyle ;)
Evet yıkanmadır işte üstünden şöyle bi silip süpürmedir falan filan hepsi arefeden halledilirdi bizdede hala da öyledir annem bayramda iş olmaz der hep çünkü :A
------

Son düzenleme:
  • Harika
Reactions: AteşBöceği

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,536
Puanı
1,060
Kalabalık bir aile değildik ama çok gelen olurdu bize hep beraber kahvaltı yapar bayramlaşırdık gelenler gelmeye başlardı Kurban bayramında da abimlerle beraberiz zaten eskiden daha iyiydi ya

AteşBöceği

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,664
Puanı
410

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,472
Puanı
1,060
Ahhhh o eski bayramlarrr..bizim benjamin button eski bayramları iyi bilir değil mi @Emre Ozansoy :F :F :F
@Zeyno45 @Angelica

Eskiden bayram için heyecanlanırdım.
Bayramlık diye bir kavram vardı.Herşeyin en güzeli;herşeyin en şıkını alma yarışı. Onları annemin biran önce hazırlaması ve hazır bir şekilde yakınımda beklemesi...Onun verdiği kelebek etkisi.

Bayram sabahında ailecek keyifli bayram kahvaltısı sonra salonun ortasında bayramlıklar giyilip,ailecek süslendikden sonra aile bayramlaşması ve ilk harçlık.

Aslında bayram eskiden birazda harçlık,çikolata ve tatlıyıdı doğruya doğru...

Birde ASLAAAAAAAA hiçbiryerde bulamadığım ,nur içinde yatsın,Canım Babanemin elleriyle yaptığı ev baklavası...Muazzammmm!!!!

Şimdi bayram sadece TATİL demek...Eskiden Bayram BAYRAM demekti....

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,536
Puanı
1,060
Ahhhh o eski bayramlarrr..bizim benjamin button eski bayramları iyi bilir değil mi @Emre Ozansoy :F :F :F
@Zeyno45 @Angelica

Eskiden bayram için heyecanlanırdım.
Bayramlık diye bir kavram vardı.Herşeyin en güzeli;herşeyin en şıkını alma yarışı. Onları annemin biran önce hazırlaması ve hazır bir şekilde yakınımda beklemesi...Onun verdiği kelebek etkisi.

Bayram sabahında ailecek keyifli bayram kahvaltısı sonra salonun ortasında bayramlıklar giyilip,ailecek süslendikden sonra aile bayramlaşması ve ilk harçlık.

Aslında bayram eskiden birazda harçlık,çikolata ve tatlıyıdı doğruya doğru...

Birde ASLAAAAAAAA hiçbiryerde bulamadığım ,nur içinde yatsın,Canım Babanemin elleriyle yaptığı ev baklavası...Muazzammmm!!!!

Şimdi bayram sadece TATİL demek...Eskiden Bayram BAYRAM demekti....

:A :ATabii iyi bilirizzz