Film Sohbetleri ve Önerileri

Keith Long

Favori Üye
Reaksiyon puanı
29,317
Puanı
1,061
Web Sitesi
acadebi.com
Toronto film festivalinde en iyi film ödülünü kazandığı için gözü kapalı Oscar adayı olacaktır. En iyi film dalında adaylığı bu yüzden kesin gibi ama kazanır mı orası bence muamma.

2021 filmleri biraz hayal kırıklığı ve sıkıcı olarak başladı. The Power of The Dog ve Belfast sözde Oscar’ın en güçlü adaylarından ama ikisi de bana inanılmaz sıkıcı geldi. İki filmin de ortak özelliği ise yönetmenliği ve görüntü yönetmenliğinin çok iyi olması. Bu filmde de görsel bir şölen izledik siyah beyaz bir film olmasına rağmen görüntü yönetmenliği adeta sanatsaldı. Bu yüzden bu tür teknik dallarda ödül kazanırlarsa pek yadırgamam.

Ama bir bütün olarak baktığımızda açıkçası bu film de bana işlemedi. Yakın zamandan benzer bir film olarak “Roma” örnek verilebilir ama Roma, bu filmin yanında çok daha ihtişamlı bir başyapıt kalıyor…

İrlanda’nın Dublin’den (@pompy ) sonraki ikinci büyük şehri olan Belfast’daki 1969’lı yıllarda yaşanan Protestanlar ve Katolikler arasındaki akıl dışı çatışmaların etrafında geçen ve yönetmenin bizzat çocukluğundan yola çıktığı yarı otobiyografik bir film. Küçük çocuk zaten yönetmenin kendisi gibi. Ama senaryo ve olay örgüsü beni açmadı. Durgunluktan ziyade akıcı bir sıkıcılık vardı bu filmde, nice durgun filmler vardır hiç sıkmadan izletir kendini. Ama bu film bence en az Power Dog kadar sıkısıydı…

Belfast şehrini @bazinga nın gezi yazılarından tanısaydık çok daha iyi olabilirdi sanırım. :A

5.9
Ben Belfastta değildim Dublindeydim Belfast kuzey İrlanda başkenti Dublin ise İrlanda cumhuriyetinin başkenti

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Ben Belfastta değildim Dublindeydim Belfast kuzey İrlanda başkenti Dublin ise İrlanda cumhuriyetinin başkenti

Tüüüüüü sana @Tolstoyevski Irlanda ve Kuzey Irlanda'yi nasil birbirine mikser yaparsin. :D

Sonuçta ne demişler bilmemek değil öğrenmemek ayıptır, ben bu yaşıma dek doğruya doğru Belfast diye bir şehir olduğunu bile bilmiyordum bu filme kadar :A Yani daha önce hiç duymamışım ya da dikkatimi çekmemiş. :bilmem:

• Güldürdün
Reactions: Yakamoz-Asi

Keith Long

Favori Üye
Reaksiyon puanı
29,317
Puanı
1,061
Web Sitesi
acadebi.com
Sonuçta ne demişler bilmemek değil öğrenmemek ayıptır, ben bu yaşıma dek doğruya doğru Belfast diye bir şehir olduğunu bile bilmiyordum bu filme kadar :A Yani daha önce hiç duymamışım ya da dikkatimi çekmemiş. :bilmem:
Benim bir e ticaret sitem var bir markanın semşiye markası pandemide kurmuşlar 1 Mart 2020 de @Tolstoyevski anlatır İsviçre Euro olduğu İçin ucuzdur @Yakamoz-Asi @Tolstoyevski

Keith Long

Favori Üye
Reaksiyon puanı
29,317
Puanı
1,061
Web Sitesi
acadebi.com
Bu arada bu filmi izlerken en çok İrlanda İngilizcesini anlamakta zorlandım. Allahtan alt yazı var, yoksa mümkün değil 10 sene İngiltere'de kalsak anlamayız bu aksanı.. İrlanda İngilizcesi bana çok fazla sokak dili gibi geldi, fazla taşrasal bir dil. @pompy İngilizceyi burada öğrenmek istemezdim.

"Wee girl" ne demek halen tam çözemedim. "Küçük kız" ise Wee kelimesi, Little'in suyu mu çıkmış da abuk sabuk kelimeler kullanıyorlar. "Yes" yerine de "Aye" kullanmaları ayrı sinir bozucu :A @Araf @bazinga
İrlandada öyle ben birde İstanbulda Arap İngilizcesi öğrendim

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
2020'de 110 uzun metrajlı film izledim, 2021'de 525 uzun metrajlı film izledim. 2020'den bu yana toplamda 635 uzun metrajlı film... Üniversite zamanımdaki film açığımı kapattım binevi ama tabii artık bu kadar çok izlemeyeceğim, çok fazla abarttım çünkü. :D

@bazinga, @MEnes, @Sherlock, @The_Erinch, @Tolstoyevski, @Dosi.