2021 Belfast - Film Yorumları

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com

4348804.jpg

Belfast

Tür:
Dram
Süre: 98 dakika

Yönetmen: Kenneth Branagh
Senaryo: Kenneth Branagh

Oyuncular:
Jamie Dornan
Caitriona Balfe
Ciarán Hinds

IMDb Linki

Puanlar:
Metacritic: 75/100

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Toronto film festivalinde en iyi film ödülünü kazandığı için gözü kapalı Oscar adayı olacaktır. En iyi film dalında adaylığı bu yüzden kesin gibi ama kazanır mı orası bence muamma.

2021 filmleri biraz hayal kırıklığı ve sıkıcı olarak başladı. The Power of The Dog ve Belfast sözde Oscar’ın en güçlü adaylarından ama ikisi de bana inanılmaz sıkıcı geldi. İki filmin de ortak özelliği ise yönetmenliği ve görüntü yönetmenliğinin çok iyi olması. Bu filmde de görsel bir şölen izledik siyah beyaz bir film olmasına rağmen görüntü yönetmenliği adeta sanatsaldı. Bu yüzden bu tür teknik dallarda ödül kazanırlarsa pek yadırgamam.

Ama bir bütün olarak baktığımızda açıkçası bu film de bana işlemedi. Yakın zamandan benzer bir film olarak “Roma” örnek verilebilir ama Roma, bu filmin yanında çok daha ihtişamlı bir başyapıt kalıyor…

İrlanda’nın Dublin’den (@pompy ) sonraki ikinci büyük şehri olan Belfast’daki 1969’lı yıllarda yaşanan Protestanlar ve Katolikler arasındaki akıl dışı çatışmaların etrafında geçen ve yönetmenin bizzat çocukluğundan yola çıktığı yarı otobiyografik bir film. Küçük çocuk zaten yönetmenin kendisi gibi. Ama senaryo ve olay örgüsü beni açmadı. Durgunluktan ziyade akıcı bir sıkıcılık vardı bu filmde, nice durgun filmler vardır hiç sıkmadan izletir kendini. Ama bu film bence en az Power Dog kadar sıkısıydı…

Belfast şehrini @bazinga nın gezi yazılarından tanısaydık çok daha iyi olabilirdi sanırım. :A

5.9

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Bu arada bu filmi izlerken en çok İrlanda İngilizcesini anlamakta zorlandım. Allahtan alt yazı var, yoksa mümkün değil 10 sene İngiltere'de kalsak anlamayız bu aksanı.. İrlanda İngilizcesi bana çok fazla sokak dili gibi geldi, fazla taşrasal bir dil. @pompy İngilizceyi burada öğrenmek istemezdim.

"Wee girl" ne demek halen tam çözemedim. "Küçük kız" ise Wee kelimesi, Little'in suyu mu çıkmış da abuk sabuk kelimeler kullanıyorlar. "Yes" yerine de "Aye" kullanmaları ayrı sinir bozucu :A @Araf @bazinga

• Güldürdün
Reactions: bazinga and Araf

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,729
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tam yorum: https://izleryazar.com/belfast-2021/

Ortalama bir Roma taklidi olmuş. Roma senaryo açıdan vasat olsa da teknik açıdan olağanüstü bir filmdi. Belfast'ın senaryosu tamamen boş diyemem, hatta Roma'dan daha iyi olma potansiyeli taşıyan bir konusu var. Fakat işlenişi çok iyi değil. Teknik açıdan da başarılı ama Roma'nın çok altında. Umarım en iyi film ödülünü The Power of the Dogs da almaz Belfast da almaz... Yetiş ya Steven Spielberg yetiş ya Adam McKay...

6/10

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Tam yorum: https://izleryazar.com/belfast-2021/

Ortalama bir Roma taklidi olmuş. Roma senaryo açıdan vasat olsa da teknik açıdan olağanüstü bir filmdi. Belfast'ın senaryosu tamamen boş diyemem, hatta Roma'dan daha iyi olma potansiyeli taşıyan bir konusu var. Fakat işlenişi çok iyi değil. Teknik açıdan da başarılı ama Roma'nın çok altında. Umarım en iyi film ödülünü The Power of the Dogs da almaz Belfast da almaz... Yetiş ya Steven Spielberg yetiş ya Adam McKay...

6/10
Bu gidişle Dune bile iddialı olacak gibi, ki umarım o da alamaz ödülü. Fantastik bir filmin alması sadece LOTR’e nasip oldu ve öyle de kalmalı.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,729
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bu gidişle Dune bile iddialı olacak gibi, ki umarım o da alamaz ödülü. Fantastik bir filmin alması sadece LOTR’e nasip oldu ve öyle de kalmalı.
Yok onu hiç sanmıyorum, adaylığı bile kaçırabilir bence. Dune alacağına Power of the Dogs veya Belfast alsın. :A Üçüne de 6 puan verdim ama Dune'unki biraz daha alttan. :A

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
LOTR üçüncü filmiyle ödül alabildi. Birinci film pilot bölüm, ikinci film bir dizinin ortası gibiydi ama üçüncü film sonuç ve en iyi kısmıydı, haliyle ödül almayı başardı. Dune'a baktığımızda ilk film biraz pilot bölüm gibi başlangıç yaptı, yani aday olur ama ödül alacağını sanmıyorum, tabii diğer yapımlara bağlı. Belki devamını iyi getirebilirse eğer, üçüncü filmde ödül alabilir LOTR gibi. LOTR ilk iki filmiyle de ödül alabilirdi aslında, rakipleri çok güçlü değildi. Ayrıca Scorsese'in filmi gelecek daha, Paul Thomas Anderson'un filmi var daha, Guillermo del Toro'nun filmi var. CODA var, ödül almaz ama aday olur belki. Liste çok geniş, Ridley Scott'un da iki filmi var, en azından The Last Duel aday olabilir. 2022 ödülleri, 2021 ödüllerine göre daha iyi olacaktır.

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Filmin senaristliğini ve yönetmenliğini üstlenen Kenneth Branagh, 1960 yılında Belfast'te doğdu. Filmin adından da anlaşılacağı üzere Belfast, yönetmenin çocukluğunun geçtiği Belfast'te geçiyor ve yönetmen kamerasını 1969'a çeviriyor, Kuzey İrlanda'daki mezhep çatışmasına ve Buddy isimli çocuğun o mezhep çatışmasında ailesiyle birlikte ortada kalışını anlatıyor. Kısacası yönetmen kendi çocukluk anılarından esinlenerek ortaya çıkardığı bir film, binevi kendisinin otobiyografisi. Hem kendi kişisel filmi, hem de doğduğu yeri anlatan bir filmi.

Film adına en ilginç detay, rol alan oyuncuların büyük bir bölümünün Kuzey İrlanda kökenli olması. Böylece o bölgeye has daha iyi bir film ortaya çıkabilirdi, mantıklı bir tercih olduğunu söyleyebilirim. Yönetmen binevi çocukluk anılarını siyah beyaz olarak görüntülemiş. Her ne kadar bu gibi detaylar ilgi çekici dursa da, genel olarak sahne geçişleri filmden kimi zaman kopardı ve bazen de ağır temposuyla sıktı.

Araya da Türk lokumunu sevmeme üzerine bir sahne girdi, ilginç bir sahneydi.

6/10

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,897
Puanı
1,060
Siyah beyaz olduğundan mıdır yoksa havanın kapalı oluşundan mıdır nedir film bana sıkıcı geldi. Aslında akmayan bir senaryosu da yoktu ama yine de pek iç açıcı bir film olduğu söylenemez. Teknik ekip iyi iş çıkarmış mesela Malcolm and Marie'de siyah beyazdı ama daha kalitesizdi, göz yoruyordu. Burada o açıdan daha iyi bir performans gösterilmiş fakat yine de sıkıcılığın önüne geçilememiş.

Küçük çocuk filmin yıldızıydı, üzerinde işlenirse çok iyi bir aktör olacaktır. Hem sevimli hem de yetenekli. Diğer oyunculuklar da fena sayılmazdı, özellikle büyükanne-büyükbaba rollerindeki oyuncular da seyir zevki veren bir performans sergilemişler. Kargaşa-yağmalama sahneleri de epey iyiydi.

5/10

Keith Long

Favori Üye
Reaksiyon puanı
29,418
Puanı
1,061
Web Sitesi
acadebi.com
Siyah beyaz olduğundan mıdır yoksa havanın kapalı oluşundan mıdır nedir film bana sıkıcı geldi. Aslında akmayan bir senaryosu da yoktu ama yine de pek iç açıcı bir film olduğu söylenemez. Teknik ekip iyi iş çıkarmış mesela Malcolm and Marie'de siyah beyazdı ama daha kalitesizdi, göz yoruyordu. Burada o açıdan daha iyi bir performans gösterilmiş fakat yine de sıkıcılığın önüne geçilememiş.

Küçük çocuk filmin yıldızıydı, üzerinde işlenirse çok iyi bir aktör olacaktır. Hem sevimli hem de yetenekli. Diğer oyunculuklar da fena sayılmazdı, özellikle büyükanne-büyükbaba rollerindeki oyuncular da seyir zevki veren bir performans sergilemişler. Kargaşa-yağmalama sahneleri de epey iyiydi.

5/10
Hava kapalı orda @serhatt

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
N'oluyoruz yaaa?? Bütün sikici filmler bu yila mi denk geldi???

Dümdüz bir göç hikayesi izledik. Napalım yani ağlayalım mı sen göç ettin diye? Ne zayiat var ne kayıp var?
Herşey doğal sirkülasyonda ilerlemiş. Zamana, emeğe en önemlisi paraya yazık. Filmin en sıkıcı yani kücük cocuk sevimli olmasına rağmen oyunculugu berbattı. Mimikleri öyle rahatsız etti ki beni (...aahhh!!!!)

Neyse Caitriona Balfe gelsin konu:bhr::bhr: Yavru kuşum seni de bu filmde harcamişlar resmen:( Birgün gelecek sen o kırmızı halıda yürüyecek ve Oscar konuşması yapcaksın. Ama bugun ama yarın ben görürmüyüm bilemem. İyi ki benim devrimdeyken bu basamakları cıkıyorsun:bhr: Keşke üşenmesem de dizine kaldiğim yerden devam etsem:(

Jamie'cimi de harcıyorlar:( Bu herif neden comics'lerden birinde oynamaz hala anlamadım(b)

Filme şu sahne +1 puan Caitriona ve Jamie için +1 puan vererek yukseltebildiğim kadar ugraşiyorum ama 4/10'ten yukarıya cıkamıyorum.

Şu güzelim sahneyi de şuraya bırakıyorum:X

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,897
Puanı
1,060

Dümdüz bir göç hikayesi izledik. Napalım yani ağlayalım mı sen göç ettin diye? Ne zayiat var ne kayıp var?
Herşey doğal sirkülasyonda ilerlemiş. Zamana, emeğe en önemlisi paraya yazık. Filmin en sıkıcı yani kücük cocuk sevimli olmasına rağmen oyunculugu berbattı. Mimikleri öyle rahatsız etti ki beni (...aahhh!!!!)

Neyse Caitriona Balfe gelsin konu:bhr::bhr: Yavru kuşum seni de bu filmde harcamişlar resmen:( Birgün gelecek sen o kırmızı halıda yürüyecek ve Oscar konuşması yapcaksın. Ama bugun ama yarın ben görürmüyüm bilemem. İyi ki benim devrimdeyken bu basamakları cıkıyorsun:bhr: Keşke üşenmesem de dizine kaldiğim yerden devam etsem:(

Jamie'cimi de harcıyorlar:( Bu herif neden comics'lerden birinde oynamaz hala anlamadım(b)

Filme şu sahne +1 puan Caitriona ve Jamie için +1 puan vererek yukseltebildiğim kadar ugraşiyorum ama 4/10'ten yukarıya cıkamıyorum.

Saçmalama en iyi oyunculuk çocuktaydı. :A

• Güldürdün
Reactions: Forumdash

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi

Türkçe klavyesizliğin cefası :A Yıl olmuş 2022 yani Türkçe klavye hangi telefonda yok :bilmem: :A

• Güldürdün
Reactions: Forumdash