FK12 Dolls / Bebekler (2002) - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,711
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

1626532513148.png

Dolls

Tür:
Dram, Romantik
Süre: 114 dakika

Yönetmen: Takeshi Kitano
Senaryo: Takeshi Kitano

Oyuncular:
Miho Kanno
Hidetoshi Nishijima
Tatsuya Mihashi
Chieko Matsubara

IMDb Linki

Puanlar:
IMDb: 7.6/10
Rotten Tomatoes: 73%
Metacritic: 71/100

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

• Beğendim
Reactions: Angelica

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Bazı filmler vardır senaryosundan ziyade görselliği işler duygularını, vermek istediği mesajları. İşte bu film, o filmlerden birisi. Yönetmen üç hikaye işler film boyunca ve bu filmler boyunca adeta tablo çizer gibi görüntüler çizerek duyguları geçirmeye çalışır. Her bir sahneyi tablo niyetine duvara asabilirsin, öyle kalitede görüntüleriyle dikkat çekiyor film.

Filmin müziklerinin sakinleştirici bir etkisi vardı. Doğaya git, kulağına kulaklık tak, gözlerini kapat ve derin bir nefes alıp müziklerini dinle, öyle müzikleri vardı. Yönetmen Takeshi Kitano, genel olarak görsellik üzerine kurulu bir dram ve romantik türünde bir film çıkarmış ortaya ve bu özelliğiyle de birçok bu türdeki filmlerden sıyrılıyor.

Film boyunca üç hikaye öne çıkıyor; birinci hikayede evlenmenin eşiğinde olan bir çiftin erkek yüzünden intihar etmesi, sonrasında da buna pişmanlık duyan bir erkeğin onu taşımasını anlatıyor. İkinci hikayede bir erkeğin yıllar önce bir kadını terk etmesi ama kadının onu beklemesi anlatılıyor, sadakati anlatılıyor. Üçüncü hikayede bir pop yıldızına aşık olan bir hayranı anlatılıyor. Kısacası aşkın pişmanlık, sadakat ve bağlılık temalarının işlendiğini de söyleyebiliriz.

Film genel olarak ilk hikaye üzerine kurulu ve "bebekler" mevzusu da orada yatılı. Özellikle de o son sahnedeki vurgu ve ilk hikaye ile bağlantısı iyiydi. İkinci hikayedeki o sadakat duygusunun aktarımı çok iyiydi. Yıllar geçse de o unutmama, inatla bekleme durumu çok iyiydi. Üçüncü hikaye biraz da filmin akışını bozmak gibi oluyordu filmde ama birinci ve ikinci hikaye çok iyiydi.

8/10

16.07.2021

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
Değişik bir film. Görsel ve işitsel olarak harikaydı, tablo gibi sahneler vardı, lirik ve epik bir dili vardı ama bütün bunlara rağmen iyi bir film değildi. 2 saat boyunca filmden yüksek derecede olmamışlık hissiyatı aldım. Üstte saydığım özelliklerle farklı bir sanat filmi yapılmaya çalışılırken sonuç olarak ortaya oldukça kasıntı bir yapım çıkmış. Anlattıkları bakımından bana göre boş bir filmdi, fantastik ve gereksiz bir senaryosu vardı. Kurgunun da pek iyi olduğu söylenemez...

Çok başarılı ve çok başarısız yönleri bir arada bulunduran arada kalmış bir filmdi. Yer yer filmin insana huzur veren sakinliğinden ve görselliğinden dolayı keyif alsam da yer yer sıkıldım. Özellikle sonlara doğru gereksiz uzatılmış sahneler sıktı biraz. Senaryo olarak hiç beğenmedim zaten. Sonuç olarak başarılı ve başarısız yanlarını toplayıp çıkarıp bölüp çarptığımda ortalama bulduğum bir film oldu. :A

6/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Değişik bir film. Görsel ve işitsel olarak harikaydı, tablo gibi sahneler vardı, lirik ve epik bir dili vardı ama bütün bunlara rağmen iyi bir film değildi. 2 saat boyunca filmden yüksek derecede olmamışlık hissiyatı aldım. Üstte saydığım özelliklerle farklı bir sanat filmi yapılmaya çalışılırken sonuç olarak ortaya oldukça kasıntı bir yapım çıkmış. Anlattıkları bakımından bana göre boş bir filmdi, fantastik ve gereksiz bir senaryosu vardı. Kurgunun da pek iyi olduğu söylenemez...

Çok başarılı ve çok başarısız yönleri bir arada bulunduran arada kalmış bir filmdi. Yer yer filmin insana huzur veren sakinliğinden ve görselliğinden dolayı keyif alsam da yer yer sıkıldım. Özellikle sonlara doğru gereksiz uzatılmış sahneler sıktı biraz. Senaryo olarak hiç beğenmedim zaten. Sonuç olarak başarılı ve başarısız yanlarını toplayıp çıkarıp bölüp çarptığımda ortalama bulduğum bir film oldu. :A

6/10
Ve yine hiç şaşırtmayacak bir yorum daha. Görsellik olduğu zaman kasıntı ve boş bir film oluyor, olmadığı zaman sıkıcı. Büyük ihtimalle bu iki kriter yüzünden hiçbir filmi beğenemeyeceksin. Bu yüzden Hollywood üzerinden gitmeyi tercih ettiğini söylemiştin aslında. :D

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,711
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Hiç tarzım olmayan bir anlatım şekline sahip bir filmdi. Görsel muhteşemliğe sahip olduğunu, akılda kalıcı anları olduğunu inkar edemem ama bir hikaye nasıl anlatılmazın örneği niteliğinde bir filmdi.

Üç hikayenin bir arada ilerletildiği kurguyu hiç sevemedim. Olayları anlamak, kavramak başlı başına zordu. Bu kadar basit hikayeleri bu kadar karmaşık anlatma çabasını çok gereksiz buldum. Aktarılmak istenen duyguları neredeyse hiç hissedemedim...

5/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Hiç tarzım olmayan bir anlatım şekline sahip bir filmdi. Görsel muhteşemliğe sahip olduğunu, akılda kalıcı anları olduğunu inkar edemem ama bir hikaye nasıl anlatılmazın örneği niteliğinde bir filmdi.

Üç hikayenin bir arada ilerletildiği kurguyu hiç sevemedim. Olayları anlamak, kavramak başlı başına zordu. Bu kadar basit hikayeleri bu kadar karmaşık anlatma çabasını çok gereksiz buldum. Aktarılmak istenen duyguları neredeyse hiç hissedemedim...

5/10
Muhtemelen filme en yüksek puanı veren ben olacağım. Belki @Tolstoyevski de dahil olur yüksek puan verenler kısmına ama tabii izlemesi lazım önce. :A

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,589
Puanı
860
Deneysel bir iş olmuş. Üç hikaye parça parça olur sanmıştım ama hepsinin bir arada kurgulanmış olması iyiydi. Konu olarak bana çok işlemedi ama müzikleri yüzünden izlemeye devam ettim.

Filmin görüntü yönetmenliği çok güzeldi. Tablo gibi sahneler vardı. Filmin bir diğer canlı tarafı buydu. Senaryo harici her şeyi beğendim diyebilirim. Anlatılan konuda biraz abartı var gibiydi.

6/10

cehennet

Banlı
Reaksiyon puanı
2,976
Puanı
269
Filmi işaretlerken hiç böyle bir şeyle karşılaşacağımı tahmin etmedim. Çok farklı bir şey çıktı filmin içinden.
Çekim tekniği ve görsel olarak özgün ama anlattıklarını seyirciye geçirmekte başarısız olan bir film olmuş. Sahneleri izlerken bir Dali tablosu izliyor ve yorumluyor gibi oluyorsun. Bende yarattığı bu hissi beğendim ancak aşırı yavaş akan ve ne anlattığı tam belli olmayan senaryosu bir o kadar kötü iz bıraktı.
Filmin sahnelere uygun müzik seçimi de başarılıydı. Filmi yavaş temposuna yakışan bir sevim olmuş.

Filmi 1.5xde izledim hala yavaştı:A

5.5/10

cehennet

Banlı
Reaksiyon puanı
2,976
Puanı
269
  • Beğendim
Reactions: Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Filmin detayları güzelmiş. Tercih ederkende çok sanatsal bir şey bekliyordum ama genel olarak bakınca aşırı yavaştı. Kurguda ve senaryodan belli sıkıntılar vardı.:(
İşte çok sanatsal bir şey olduğu için yavaştı. Kurgu ve senaryoya baktığımızda zaten filmin öyle de bir amacı yok. Kurgu ve senaryo odaklı bir şey olsaydı, bu kadar çok sanatsal yönüyle ön plana çıkmazdı, biraz da düz bir film olurdu. Görsel ve imgelerle bir şey anlatmaya çalışıyordu, o kadar. Yönetmen farklı bir şeyler denemeye çalışmış, tabii herkese hitap etmeyen bir film çıkmış ortaya. :)

• Beğendim
Reactions: cehennet

cehennet

Banlı
Reaksiyon puanı
2,976
Puanı
269
İşte çok sanatsal bir şey olduğu için yavaştı. Kurgu ve senaryoya baktığımızda zaten filmin öyle de bir amacı yok. Kurgu ve senaryo odaklı bir şey olsaydı, bu kadar çok sanatsal yönüyle ön plana çıkmazdı, biraz da düz bir film olurdu. Görsel ve imgelerle bir şey anlatmaya çalışıyordu, o kadar. Yönetmen farklı bir şeyler denemeye çalışmış, tabii herkese hitap etmeyen bir film çıkmış ortaya. :)

Sanat güzel bir şey. Farklı objelerle bir şeyler anlatmak güzel. Zaten bende filmin tarzını beğendim. Dali tablosu izler gibi izledim filmi:D

• Beğendim
Reactions: Araf

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,074
Puanı
1,060
Bugünde bu filmi izledim oyunculuklar harikaydı bence hep sıkılırım diye düşünüyorum ama yine sıkılmadan izlediğim bir film oldu :D
3 farklı aşk hikayesini anlatan bir filmdi çokta güzel anlatmış biri sevdiği erkek için intihar eden biri pop yıldızına aşık olan bir hayran ve terk etmesine rağmen sevdiğin adamı bekleyen kadın aşkın her halini bir filmde görmek çok ilginçti bence

8/10

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060
Ben de filmi sevmeyen taraftayım, üstelik gerçekten büyük umutlarla başlamıştım…

Görsellik ve müzikler gerçekten başarılıydı fakat bunların başarılı olması filmi bir bütün olarak başarılı yapmıyor maalesef.

Bu tarz kurgulara sahip filmleri genel olarak sevdiğimi söyleyebilirim, izleyiciyi biraz zorlarlar ve izleyicinin baştan sona filmi takip etmesini sağlarlar. Ancak bunun olması için filmde anlatılanların ilgi çekici olması gerekiyor, burada anlatılan hikayelerin hiçbiri bana geçmedi, merak unsuru uyandırmadı. Dolayısıyla filmin hiçbir anında tam olarak içine giremedim. Tüm bunların yanı sıra genel bir akıcılık problemi olduğunu da düşünüyorum filmin…

• Beğendim
Reactions: bazinga