2021 YKS (TYT-AYT) - Genel Yorum Konusu

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
722452.jpg

Üniversitelere giriş sınavı olan YKS'nin 2021 dönemi 26 Haziran Cumartesi ve 27 Haziran Pazar günü yapılacak iki ayrı sınavla sonuçlanacak.

TYT (Temel Yeterlilik Sınavı) 26 Haziran Cumartesi sabah 10.15'de başlayacak. Bu sınavda 40 Türkçe, 40 Temel Matematik, 20 Sosyal Bilimler ve 20 Fen sorusu yer alacak.

AYT (Alan Yetenek Sınavı) ise 27 Haziran Pazar saat 10.15'de başlayacak. Bu sınavda öğrenciler okumak istedikleri üniversite bölümünün yer aldığı alana göre testlerden sorumlu olacak. Sayısal olanlar için Matematik ve Fen testi, Eşit Ağırlık bölümünde olanlar için Matematik ve Edebiyat-Coğrafya testi, Sözel bölümde yer alanlar içinse Tarih-Coğrafya-Felsefe-Din Kültürü ve Edebiyat-Coğrafya testleri öğrencilerin doğrudan sorumlu oldukları kısım olacaklar.

Sınava katılacak tüm üyelere başarılar diler ve sınav saatinden en az 1 saat öncesinden sınav yerinde olmaya özen göstermenizi hatırlatırız...

• Beğendim
  • Sinir Bozucu
Reactions: Gerekli24 and Dosi

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,533
Puanı
860
Ben hep derim önemli olan sınav değil zengin koca bulmaktır diye kardeşime :A
Ben şu anda 3. sınıf öğrencisiyim sadece kendimi görmek için giriyorum sınava. :D Kardeşin yine de sınavdan güzel puan almaya baksın. Birisinin eline muhtaç olmak yerine kendi ayakları üzerinde durması onun için daha hayırlısı olabilir. :)

• Beğendim
Reactions: cookies

STAR

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,887
Puanı
610
Sınava girecek olan herkese başarılar. Allah zihin açıklığı versin.:)

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,533
Puanı
860
4 yıl önceki bilgilerimle girdiğim sınav benim için çok zor değildi. Türkçe'de soruların uzunluğu yüzünden bir ara içim geçti. Tarih, felsefe ve din soruları basitti. Coğrafya benim için çok zordu. Fazla bilgi istiyordu. Matematik zaten yapamıyorum ama 10 tane çözebildim.

Bu sınava düzenli bir şekilde çalışanların düşük almasına imkan yok.

• Güldürdün
Reactions: xdragxx

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
4 yıl önceki bilgilerimle girdiğim sınav benim için çok zor değildi. Türkçe'de soruların uzunluğu yüzünden bir ara içim geçti. Tarih, felsefe ve din soruları basitti. Coğrafya benim için çok zordu. Fazla bilgi istiyordu. Matematik zaten yapamıyorum ama 10 tane çözebildim.

Bu sınava düzenli bir şekilde çalışanların düşük almasına imkan yok.
Sınava yüksek bir hedefle girmenin stresi var ama onu es geçmemek lazım.

• Güldürdün
Reactions: mesmeso

emreemreu

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
6,262
Puanı
1,060
Bu duyguyu yaşayalı çok oldu, 7 sene geçmiş dile kolay. :A

Sınava girenlere hayırlı olmasını dilerim. :)

Benim de kuzenim girdi. Daha konuşmadım henüz kendisi ile. :)

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
15,997
Puanı
1,060
Bizde her geçen yıl sorular daha kolay oluyor ve ya aynı kıvamda devam ediyor. Sosyal medyada gördüğüm kadarıyla sizde soruları yine uçurmuşlar.

Ne gerek var gençleri bu kadar sinir-stress hastası yapmaya. Herkes matematiğin aşırı zor olmasını yazıyordu. Bu soruları neden kolay/orta/zor diye bölüp yapmıyorlar. Mesela bizde çoğu zaman dengeli oluyor, zor sorular tüm soruların %20-si ile sınırlanmak zorunda. Büyük kısım orta zorlukta sorular oluyor.

• Beğendim
Reactions: cookies

secquin

Favori Üye
Reaksiyon puanı
205
Puanı
164
Ben sallayıp tuttuğunu düşünüyorum.İnsanlar çoğu şeye bu tarz yorumlar yapıyor.Yks den 4 gün önce yazmış.Yakın tarihli olması bilinç altında ki sınav düşüncesinden kaynaklandığını gösteriyor.Kısaca örnek vereyim ; İnsanlar maçlardan önce skor ve gol tahmini yapıyorlar ve tutuyor.Adamın biri İtalya Türkiye maçının kç kaç biteceğini, golleri kimin atacağını, hatta merihin kendi kalesine gol atacağını bile bilmiş.(Tahmini tutmuş).Buda ondan farksız

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Ben sallayıp tuttuğunu düşünüyorum.İnsanlar çoğu şeye bu tarz yorumlar yapıyor.Yks den 4 gün önce yazmış.Yakın tarihli olması bilinç altında ki sınav düşüncesinden kaynaklandığını gösteriyor.Kısaca örnek vereyim ; İnsanlar maçlardan önce skor ve gol tahmini yapıyorlar ve tutuyor.Adamın biri İtalya Türkiye maçının kç kaç biteceğini, golleri kimin atacağını, hatta merihin kendi kalesine gol atacağını bile bilmiş.(Tahmini tutmuş).Buda ondan farksız
Yorumları okudum ve her kitapçıkta sıralamalar farklıdır diye yazanlar olmuş yani bir tahmindir. Sınav zamanı böyle kafa karıştırmaları hoş olmamış.

emreemreu

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
6,262
Puanı
1,060
Delinin biri kuyuya taş atıyor, millet de peşinden gidiyor işte. O hesap olmuş. :A

ÖSYM başkanı akrabamız olur, kendisi ile bu zamana kadar hiç görüşmedim, konuşmadım ama saygın bir kişiliği vardır.

• Beğendim
Reactions: secquin

secquin

Favori Üye
Reaksiyon puanı
205
Puanı
164
Yorumları okudum ve her kitapçıkta sıralamalar farklıdır diye yazanlar olmuş yani bir tahmindir. Sınav zamanı böyle kafa karıştırmaları hoş
Yorumları okudum ve her kitapçıkta sıralamalar farklıdır diye yazanlar olmuş yani bir tahmindir. Sınav zamanı böyle kafa karıştırmaları hoş olmamış.
Milletkafasının karışması için yer arıyor aslında.Dediğin gibi soruların yerleri kitapçıklarda değişiyor.Tezatlık buradan bile anlaşılabilir ama kimsenin işine gelmiyor.
Ya ben 26 yaşındayım ve hiçbir eğitim altyapım yok.İlkokulu yarım yamalak haftasonları çalışarak okudum.2 sene ara verip liseyi dışarıdan bitirdim.Bu senede sınava girip kendimi denemek istedim ve hiçbir şekilde ders çalışmadım.Sadece son hafta 50-60 tane türkçe testi çözdüm önden pratik olsun diye o kadar.Ona rağmen yapabildiğimi yaptım.Zaman yetse 15-20 soru daha yapardım.Demek istediğim şu.Twittera bakıyorum herkes ağlıyor.Güzel okullarda okuyup dershanelerde, özel öğretmenlerle destek eğitimi alan gençler bile mızmızlanıyor.Ben bu sınava hazırlanıp çalışsam eminim çok iyi derece alırdım.Her sene aynı olaylar.Ya sorular çalındı diyorlar ya da sorular çok zordu gibi türlü şeylerin arkasına sığınıyorlar.Sorsan hiçbirinin kabahati yok.Kendileri dışında herkes suçlu ama onlar masum.Ben bu sınavın çalışan insanlar için zor bir sınav olduğunu kesinlikle düşünmüyorum.Umarım artık insanlar, özelliklede gençler biraz kendilerinide sorgulamayı öğrenirler.Çünkü başarı ancak bu şekilde gelir.Bahanelerin arkasına sığınarak değil.Uzun bir yazı yazdım kusura bakmayın ama twitterda yazılanları görünce çok sinirlendim.
Adama basit bir şekilde " ayşe bimden 3 parça ürün almış ( ürünün adeti ve fiyatı yazıyor) 10 tl para vermiş.Ayşenin alıcağı para üstü kaç kuruştur demiş.Herşey açık açık yazıyor.Adam bunu bilememiş gelmiş birde twitterdan isyan ediyor.Kendisi markete gittiğinde verdiği parayı, alacağı para üstünün ne kadar olduğunu bilmiyor resmen.ALLAH gerçekten yardımcımız olsun