Ayırt Edebilir misiniz?

Ayırt Edebilir miydin?

• Konu bana uzak...Yorum yapamam.

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    18
  • Anket kapatılmış .

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,281
Puanı
1,060
yeni_donem_basliyor_elektrik_dogalgaz_su_h11342_fa244.jpg

Su ve Elektrik...
Sanırım yaşamımızda vazgeçilmez iki önemli unsur;
Su olmadan yaşanır mı,yoksa elektrik olmadan mı...Birbirlerine bağlı iki önemli unsur mu?

Zaman zaman düşünürüm;ayırt edebilir miydim?
Elektrik olmadan mı yoksa su olmadan mı...İkiside vazgeçilmez mi?

dikkat-yarin-uc-ilcede-elektrik-yok.jpg
bugun-su-yok.jpg

Su, Dünya üzerinde bol miktarda bulunan ve tüm canlıların yaşaması için vazgeçilmez olan, kokusuz ve tatsız bir kimyasal bileşiktir. Sıklıkla renksiz olarak tanımlanmasına rağmen kızıl dalga boylarında ışığı hafifçe emmesi nedeniyle tabii bir mavi renge sahiptir. Doğada su katı, sıvı ve gaz hâllerinde görülür.
Elektrik, elektrik yüklerinin akışına dayanan bir dizi fiziksel olaya verilen isimdir. Maddenin elektron, pozitron, proton gibi parçacıklarının hareketleriyle ortaya çıkan enerji türü.

Su doğa ananın nimetidir ama biryerde toplanması ve işlenmesi gerekir;suyun toplanması ve işlenmesi içinde güç gerekir.Bu güçte elektriktir.Eeeee baraj elektirk üretir...Barajın olması içinde su gereklidir...
1606516801640.png

Mum ışığında foşur foşur suyun mu aksın yoksa ışıl ışık yaşarkan kupkuru mu kalasın...
Gece gece geldi aklıma işte..

Canı isteyen fikir beyan etsin...Maksat muhabbet olsun :)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
İddialı gibi olacak ama benim için tartışmaya bile kapalı şekilde "su". Zira binlerce sene insanlar elektrik olmadan yaşamış fakat su olmadan asla.

Gün gelir insanlar yine elektrik olmadan yaşayabilirler ama su olmadan yine asla. Su temizliktir her şeyden önce. Hayattır.

Elektrik ise günümüzün vazgeçilmez parçasıdır, olmazsa olmazdır ve medeniyetin bir parçasıdır ama su gibi hayati değildir. Bir şekilde insanlar elektriksizliğe adapte olabilir, sağlık sisteminde bile. Ama susuzluk mahveder ve alternatifi de yoktur...

Emeğine sağlık bir kez daha. @The_Erinch

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,940
Puanı
1,060
Tartışmasız cevabım: Su olmadan olmaz.
Elektriksiz yaşanıldı zamanında ve bende küçüklüğümde ebemde kaldığım dönemlerde yaşadım o durumları zaman zaman. Lamba(gaz lambası) eşliğinde bize masal ve eski zamanı anlatırdı. Çok hoş anlardır benim için.
Su hayattır. Elektrik olmadan (odayı aydınlatma, yemek yapma, su ısıtma, temizlik yapma, çamaşır yıkama vs. vs. el, ateş ile halolur)
Ama su olmadan beslenme, temizlik, ve sağlık olmaz.

Eline sağlık @The_Erinch

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,281
Puanı
1,060
Tarihsel akışı düşünürsek; su çok daha önemli olduğu ortada..
Geçmişde gaz lambaları altında,odun sobalarında kestane pişirerek,bir arada yaşamlar sürülürmüş; kuyudan alınan suyla yaşam sürermiş.

Bencede düşündüğümüzde elektrik olmadan yaşardık ama günümüz koşulları ve teknolojik gelişim,gelecek düşünceleri içinde elektriğinde önemi bence yaşamda payı fazla...

Kendi açıma %51 Su diyebilirim ama Kesin ve Net diyemem.

• Beğendim
Reactions: Doğan and Dosi

Gerekli24

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,393
Puanı
710
Susuz yaşam olmaz ama elektrik de hayatta çok önemli unsur şimdi bir anda elektrik hayatımızdan çıksa her şey kat ve kat daha zorlaşır. Belki eski çağlarda yaşasak bu düşünce olmazdı ama şu an bu kolaylık ve iletişime o kadar alıştık ki onsuz da olmaz. O yüzden ikisi de ayırt edilemez öneme sahip ancak illa birini seç derseniz herkes gibi su derim

• Beğendim
Reactions: Zeyno

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
Su olmadan yaşayamazsın ki zaten, yaşam yoksa elektrik de yok. Soruyu anlamadım. :A

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
İlk bakışta su gibi gözükse de, Curiosity'nin İnsan'ın Yükselişi (Mankind Rising) belgeselinde, kimyasal çorbaya etki etmesi gereken şeylerden birinin de elektrik olduğunun anlatıldığı aklıma geldi. "Canlılığın başlaması için gereken koşullar"ı araştırdım ve karşıma çıkan sitenin bir bölümünde bunlar yazıyor:

"İnorganik moleküllerin birbiriyle etkileşimleri sonucu organik moleküller oluşmaya başlamıştır. Bu reaksiyonlar için gerekli olan enerji de yıldırımlar, güneş ışığından gelen mor ötesi radyasyon ya da volkanlardan gelen ısı enerjisinden elde edilmiştir..." site

Sosyal yaşantımızda elektrik, biyolojik olarak su önemli (güneş ışığı ve volkanlardan gelen ısı ihtimalleri göz önüne alınırsa veya canlılığın başlangıcından ayrı tutulursa şu an hayatta kalmamız için gerekli maddelerden biri olduğu düşünülürse). Ama elektrik olmazsa öyle ya da böyle ilkel bir yaşam sürdürürüz. Böylelikle 'su' kazanır.

Son düzenleme:
  • Harika
Reactions: The_Erinch

slhttnmtl

Favori Üye
Reaksiyon puanı
24,012
Puanı
1,060
Benimde cevabım su. İnsanlar eskiden rlektriksiz bir şekilde yaşayabilmil bir de su olmasa csnlı yaşamını sürdüremez bu yüzden su olmasa kimse elektriği bulamazdı.

• Beğendim

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,182
Puanı
1,060
Hem susuz hemde elektiriksiz olmaz ben ikisinide ayırt edemezdim ama burda tabii ki en önemlisi su bence her ikiside olmayınca hayat duruyor

@The_Erinch yine harika bir konu açmışsın abimm :D

• Harika

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,281
Puanı
1,060

@Tolstoyevski @Dosi @DarkLegenD @Gerekli24

Son düzenleme:

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,182
Puanı
1,060

Emre Ozansoy

Moderatör
Reaksiyon puanı
57,101
Puanı
1,060
Web Sitesi
twitter.com
İkisini de ayırt edemem aslında, Gerekli24'ün dediği gibi eski zamanlarda olsa kolaylıkla su diyebilirim ama şuan elektrik olmazsa baya büyük sorunlar olabilir. Ama birini seçmek gerekirse suyu seçerdim.

Bu arada sabah 9'dan beri elektrikler kesik, şarjım az ve Powerbank boş. Çıldırmama ramak kaldı. :A

Harika bir konu olmuş abi, eline sağlık. :bhr: